Розмова з дітьми на “незручні” теми: як у цьому допоможе книга «Малечі про інтимні речі»

«Малечі про інтимні речі» — нова книга від психологині, секс-педагогині, авторки програм із сексуальної грамотності для дітей і дорослих та блогерки Юлії Ярмоленко. У книзі, здається, є відповіді на все, що може цікавити дитину дошкільного та молодшого шкільного віку про інтимну сферу життя. І ось як вона може допомогти у часом нелегких розмовах.

 • Розглядайте малюнки
  Наочне представлення здатне пояснити дитині все краще за сам текст. На інформативних ілюстраціях від Мар’яни Гілевич зображено, наприклад, як можуть різнитися статеві органи у різних людей, як виглядає їхня анатомічна будова, який вигляд мають основні засоби гігієни тощо. Ці зображення прості для сприйняття, адже повинні роз’яснити найменшеньким основні принципи побудови тіла без зайвої термінології.
 • Поговоріть з дитиною про буденні речі, які вже є частиною її інтимної гігієни
  Трусики з якого матеріалу є менш шкідливими; як сходити в громадський туалет; як правильно підмиватися — цих речей дитина повинна навчитися вже з ранніх років, і в книзі є детальні правила, що варто і що не варто робити. Батьки можуть перевірити не лише усвідомлення дитиною цих правил, а й себе: чи не забули вони щось із цього сказати і пояснити, адже це речі, про які в дорослому віці вже можеш і не задумуватися.
 • Поясніть основні правила власної безпеки
  По-перше, книга допомагає легше ставитися до того, щоб не приховувати від батьків, якщо їх щось турбує, особливо що стосується інтимного здоров’я. По-друге, вона вчить розставляти кордони щодо власного тіла та те, як варто реагувати, якщо їх порушують незнайомці.
 • Підготуйте до майбутнього
  Деякі питання можуть лякати дітей, або ж навпаки — надто цікавити, але, не отримуючи правильної відповіді на них, вони можуть додумати щось інше, повірити вигадкам ровесників тощо. Тому у книжці можна знайти інформацію про менструацію, секс, народження дітей та інші подібні теми, які варто чітко пояснити.

Книжка розвінчує багато міфів і натомість пропонує думку про те, що (цитата):

 • «Немає стандартів краси для грудей, статевих органів і тіла. Ми всі різні, але рівні. Ми всі гарні такими, якими нас створила природа»
 • «Просити про допомогу не соромно. Навіть якщо ти чуєш від батьків, що вже доросла чи дорослий, просити про допомогу в складних ситуаціях усе одно потрібно!»
 • «Твоє тіло належить тільки тобі»

Коментар від авторки книги:

Чому в останні роки збільшився попит на літературу, яка б допомагала дитині пояснити про зміни, які відбуваються в її організмі?

По-перше, про це стали більше говорити, писати. Батьки усвідомили, що це важлива тема, і не можна залишити дитину сам на сам зі своїми переживаннями, страхами щодо дорослішання і тих змін, які неодмінно почнуть відбуватися у тілі. По-друге, статеве дозрівання зараз може починатися раніше, тому й розмова з деякими дівчатами та хлопцями має відбутися раніше. По-третє, доступ до інтернету, знайомство з порнографією у молодшому шкільному віці зробили свою «чорну» справу – діти ставлять питання батькам. І це краще, ніж коли вони дивляться дорослий контент, ховаючись. Звісно, тільки в тому випадку, якщо тато й мама готові до відкритої делікатної розмови на інтимні теми.

Як батьки можуть використати цю книгу в розмові з дитиною?

Так, «Малечі про інтимні речі» – це книга для читання переважно з батьками. Вона й задумувалася не тільки як дитяча, бо у дорослих часто теж є брак інформації про інтимну гігієну, правила поводження в громадських туалетах, різні фізіологічні процеси. Саме такої книги не вистачало на нашому книжковому ринку. Я довго на неї чекала і врешті вирішила написати сама. Тобто книга не стільки про секс і те, звідки беруться діти (спочатку я взагалі не планувала підіймати ці питання), а про гігієну та правила безпеки. Але коли почала писати про менструацію, зрозуміла, що не можна оминути й тему зачаття, народження дітей.

Тож «Малечі про інтимні речі» – це така паличка-виручалочка для батьків, які хочуть дати дитині важливу інформацію про її тіло, як за ним правильно доглядати, про те, що таке безпечні й небезпечні дотики, що робити в ситуаціях, коли тебе хтось до чогось примушує. Оскільки з нашим поколінням мами й тата здебільшого на ці теми не говорили, то й сучасним батькам складно підібрати слова. Тож книжка тут стає отим містком, щоб почати важливі розмови й дати дитині зрозуміти: «До мене ти можеш підходити з будь-якими питаннями й проблемами, я тобі завжди допоможу». Розрахована вона на вік від 4 до 10 років, але є родини, які читають її з трьох, бо навчити правил інтимної гігієни варто до 5 років.

Які є подальші плани на написання літератури з сексуальної освіти? Які ще теми хотілося б охопити?

У 2020 році хочу написати книгу для підлітків 12-17 років про дорослішання та безпеку. Такі книги є (більшість перекладені з іноземних мов), і вони чудові. Але хочеться зробити щось своє – надсучасне, трохи епатажне, з крутими ілюстраціями. Тим паче, що вже 5 років я проводжу лекції у школах, і чудово знаю, які теми є найактуальнішими для школярів, у які міфи та стереотипи вони вірять, якої інформації їм найбільше бракує. В планах є і книга для батьків «Як говорити з дітьми про секс», тим паче, що півкниги вже написано у вигляді статей, історій, постів у соцмережах. По суті, їх варто просто зібрати в одне видання.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

8 thoughts on “Розмова з дітьми на “незручні” теми: як у цьому допоможе книга «Малечі про інтимні речі»

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

Залишити відповідь