Макс Фрай: вершитель із 20-річним стажем

Головний герой найпопулярнішого циклу Макса Фрая про Єхо — власне, сам сер Макс — вершитель. Усі його бажання завжди здійснюються — рано чи пізно, так чи інакше, а отже, завжди треба дуже уважно їх формулювати. Крім того, вершитель може створювати світи — прекрасні і неповторні, які опісля живуть своїм цікавим життям. І ось саме ця здатність — вершительство — якнайкраще пасує і до самого автора, Макса Фрая. Його світи хочеться побачити на власні очі, а ще краще — поселитися там назавжди. Та навіть якщо мандри — то не ваша стихія, не біда — Фрай уміє бачити (чи творити?) чари навіть просто на вулиці, якою щодня ходить до пекарні. І для кожного у нього знайдеться щось цікавеньке.

Одна пише, інший вигадує назви


20 років тому, коли була опублікована перша книга з циклу „Лабіринти Єхо“„Чужинець“ („Чужак“) — ніхто й гадки не мав, хто ж то такий — Макс Фрай. Інтрига трималася досить довго, та врешті-решт з’ясувалося, що Макс Фрай — це дует Світлани Мартинчик та Ігоря Стьопіна. За словами авторів, „Мартинчик пише книги лівою ногою, а Стьопін не пише, але зате вигадує всі імена і назви“. Розподіл цілком справедливий: одна назва “вулиця Старих Монеток” чого варта. На сьогодні під іменем Макса Фрая публікується лише Світлана Мартинчик, проте історії не втратили своєї чарівності — їх все так само хочеться читати без перерви на сон і їжу, а коли книга все ж таки закінчується, вона залишає по собі повітряну легкість на душі і сонце в очах, навіть у похмурий день.

2-1
Фото: max-frei.net / Світлана Мартинчик

Якщо трішки зазирнути у біографію Світлани Мартинчик, то з’ясується, що вона родилася не де-небудь, а в Одесі. Там же навчалася на філологічному факультеті Одеського Державного Університету. Потім працювала вчителем у сільській школі, майструвала різноманітні художні проекти, переїхала до Москви, де разом з Ігорем Стьопіним стала своєрідним центром мистецького життя. Один з їхніх проектів — пластиліновий „Світ Хомана“ — виставлявся у багатьох поважних галереях, в тому числі й в Європі та США. Довгий час Мартинчик пов’язувала своє майбутнє лише з мистецтвом, але зараз займається майже виключно літературою — крім різноманітних мистецьких оглядів. Зараз вона живе у Вільнюсі і, крім інших книг, записує його історії — у вигляді „Казок старого Вільнюса“.

З чого почати читати Макса Фрая


Під іменем Макса Фрая сьогодні видано вже понад шість десятків книг: історії про Єхо, авторські збірники, антології, публіцистика і ще багато іншого. З чого ж почати?

%d1%84%d1%80%d0%b0%d0%b91

„Лабіринти Єхо“ („Лабиринты Ехо“)

Без сумніву, „Лабіринти Єхо“ — найпопулярніший цикл Макса Фрая. Головним героєм є, власне, сам Макс, який потрапляє із нашого світу у світ магії і пригод. Тут на нього чекають не тільки нові друзі і цікаві справи, які він буде розслідувати, а й не одне відкриття — про світ і про себе. „Лабіринти Єхо“ мають продовження: цикли „Хроніки Єхо“ і „Сновидіння Єхо“, проте читати книги все ж таки варто по-порядку. Незважаючи на те, що кожна історія — завершена, об’єднують їх у цикли не тільки спільні герої, а й загальний розвиток подій, який варто прослідкувати від самого початку — книги „Чужинець“ („Чужак“).

Основна принадність книг про Єхо — це навіть не чарівний світ, де люди живуть по кількасот років і використовують магію навіть для найменших дрібниць. Цикл про Єхо допомагає помітити чари у повсякденних дрібницях; він повторює, здавалося б, прописні істини — про цінність дружби, про подорожі, про мужність і навіть про смерть — але під таким кутом, що їх ніби бачиш вперше. Врешті-решті, цикл історій про Єхо, як не дивно, відкриває новий погляд на наш світ — і на нас самих. І все це — з добрим гумором, оптимізмом і здоровою (само)іронією.

«Люди могут пить вместе, могут жить под одной крышей, могут заниматься любовью, но только совместные занятия идиотизмом могут указывать на настоящую духовную и душевную близость».

«Если поблизости нет выхода, следует создать его самостоятельно, из подручных материалов.»

%d1%84%d1%80%d0%b0%d0%b92

„Казки старого Вільнюса“ („Сказки старого Вильнюса“)

Для тих, хто побоюється відразу поринати у довгий цикл, у Макса Фрая є спеціальна пропозиція — збірки „Казки старого Вільнюса“. Головний герой тут вже не той же Макс, що переселився у світ Єхо, а звичайні люди. Хоча, напевно, правильніше буде сказати, що головний герой тут — сам Вільнюс. І на кожній його вулиці творяться дива. Чи то діти намалюють класики на асфальті, а по ним можна буде застрибнути до іншого світу. Чи то пакет, підхоплений вітром, перетвориться на птаха. А чи й князь Гедимінас, що спить у своєму пагорбі, почне бачити сон саме про вас. Вільнюс не розповідає, чи справді це чари, чи лишень розігралася читацька уява, але історії його надзвичайно світлі й приємні. А що збірок на сьогодні вийшло уже цілих 5, вистачить їх надовго.

«Идеальный дом — это сумма всех комнат, где тебе хорошо жилось.»

%d1%84%d1%80%d0%b0%d0%b93

„Казки й історії“ („Сказки и истории“)

Макс Фрай надзвичайно любить казки, як нові, так і ті, що були вже колись розказані. Збірка „Казки й історії“ розповість уже відомі сюжети… із несподіваними подробицями. Джерело кожної казки стає зрозумілим лише тоді, коли дочитаєш її до кінця — і ця гра приносить не менше задоволення, ніж читання нових книжок. Крім того, у книзі ще чимало історій, страшних, цікавих і несподіваних, але таких же злегка магічних, як і вся проза Макса Фрая.

«Некоторые демиурги полагают текст живой плотью; им кажется, будто ткань человечьего бытия соткана из той же материи, что и книги: из слов. “В начале было Слово, не так ли? — вопрошают они. И с пафосом заключают: Еще неизвестно, воспоследовало ли за ним Дело, или было решено, что сойдет и так?..”
Прочие взирают на них с благоговением, но все же месят глину — впрок…
»


Макс Фрай — із тих письменників, хто може змінити життя. Ніби усе залишається, як раніше, але ти дивишся на це вже іншими очима. І розумієш, що кожен з нас — вершитель. І все буде, рано чи пізно, так чи інакше.

«Если удается каким-то образом уговорить себя ничего не хотеть и не требовать, а просто сесть и смотреть на все, что происходит, как на реку, которая мимо тебя течет, эта река начинает приносить и те самые жемчужины, которые хотелось найти, когда мы в детстве в ней купались, и трупы наших врагов, о существовании которых мы давно забыли, и бесконечных бронзовотелых пловцов с упругими ягодицами, на которых просто очень приятно смотреть, и наших старых друзей, которые плывут по этой реке на плоту и с удовольствием высадятся, чтобы с нами здесь посидеть и выпить чаю. В тот момент, когда нам удается просто замолчать и перестать что-то требовать, мы получаем все.»

Катерина Гавриш

Матеріал підготовлено в межах спецпроекту з виданням lb.ua


Читати:  10 фактов о королеве гуманистической фантастики Урсуле Ле Гуин

Катя Гавриш
Редактор і книжковий маніяк. Отримала диплом видавця, але життя вперто тягне мене в IT, тому нині техписьменник. Вірю, що читання книг — найпростіший шлях до безсмертя. Обожнюю подорожі на мотоциклі за відчуття свободи. І ще котів, бо вони точно прибульці з інших планет чи вимірів і щось знають. Мрію відвідати Єхо і Плаский світ — як не вві сні, то хоча б у наступному житті.
http://facebook.com/kate.gavrysh

12 thoughts on “Макс Фрай: вершитель із 20-річним стажем

  1. Добре пригадую той день, коли вперше познайомився з Максом. Кажуть, що найкраще запам’ятовуються дні, коли з нами трапляються найбільш емоційні потрясіння. Так, наприклад, я дуже добре пам’ятаю той день, коли дізнався про терористичний акт 11 вересня. Хоча, якщо вже порівнювати, то знайомство з Максом було більш схоже на вибух світло-шумової гранати… Тепер це звучить дивно, але спочатку, ще на перших сторінках, першої книги, текст мені не дуже зайшов: читав і думав, блін, шо за фігню я читаю?! Але, звісно, наприкінці я змінив свое ставлення. Відтоді зворотного шляху вже не було.

  2. Як не дивно, у багатьох саме такий початок “фраєманії”. Зате потім вже не відірвати 🙂

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь