Лада Лузіна: «Не гарантую, що з виходом книжки не буде наступної революції»

З українською письменницею Ладою Лузіною ми зустрілись на локації її нової книги «Біси з Володимирської гірки». У підніжжя пам’ятника Володимиру, з видом на Дніпро ми й розпочали розмову. Поговорили про нові та відновлені старі проєкти Лади, а також про письменницьку магію і здатність передбачати майбутнє, адже без цього ніяк.

Ваша нова книга — «Біси з Володимирської гірки» — про епідемію холери в Києві. Коли ви її писали, знали вже про Covid-19?

Ця книга — якраз один із найяскравіших випадків, коли те, що я писала, так чи інакше збувалось. Я сама досі дуже здивована, як усе склалось. У другому розділі книги всі герої ходять у масках. Річ у тім, що коли я її писала і здавала, то ловила себе на думці, що якось сильно неправдиво вийшло, давно в нас подібного не відбувалось, тож людям це може здатись неприродним. І тут виходить книжка — і в реальності всі в Києві вже ходять у масках.

Я просто хотіла, щоб ми згадали про ті епідемії, які у нас були, тому що кияни знають більше про чуму в Лондоні, ніж про обставини в Києві. А Київ довгий час, між іншим, не міг «нагуляти» населення, тому що через регулярні епідемії місто втрачало третину, а часом і половину своїх жителів.

Радує, що у книжці все закінчується добре. Я не настільки божевільна, щоб говорити «Я обіцяла, а отже, так і буде», проте надію в мене це вселяє. Та й у нашій країні ще не настільки погана ситуація, якщо порівнювати зі світом.

А що ще з написаного справджувалося?

Є приклад, якого бояться всі мої читачі і я сама. Зараз я хочу дописати книгу «Рецепт Майстра» з серії «Київські відьми». Вона так і залишилась недописаною, я просто відклала її і почала писати серію далі. Навіть думала залишити її назавжди, але читачі вперто перечитують початок і кінець серії в надії, що побачать зв’язку і зрозуміють, що відбувається в середині. Тож я вирішила, що потрібно її дописати. Книжка ця була присвячена революції в Києві 1917 року і подальшим рокам. Під час написання я доклала багато зусиль, щоб підняти матеріали, спробувати відчути те, що переживали люди в такий нестабільний час. І тут у нас починається революція 2013 року. Я писала розділ про Леніна, де він фігурував як персонаж, — і в цей момент насправді повалили пам’ятник Леніну. На цьому місці мене як перемкнуло. Мені стало страшно, я півроку взагалі не писала, а потім вирішила писати про щось, що не стосується цих подій, і написала «Крижану царівну», де дії відбуваються в часи Київської Русі.

У письменників так часто буває, що вони під час письма «притягують». Один мій знайомий письменник якось розповів історію: він продумував роман, де мала померти дитина, і він тримав у голові під час письма дитину своїх знайомих. Насправді, автор завжди бере з життя якісь образи, ситуації, які він знає. І ось він описує смерть дитини — а за деякий час ця дитина вмирає. Він теж дуже довго не міг зрозуміти, чи є тут його провина. Зрозуміло, що раціо підказує «до чого тут ти?», але є й емоційна сторона питання.

Навіть зараз, коли я сіла дописувати книгу «Рецепт Майстра», не гарантую вам, що восени з виходом книжки у нас не буде наступної революції.

Замальовка з читань «Бісів» на вулицях Києва. Авторка — Оксана Іванченко

Ви працюєте з архівами самостійно чи консультуєтесь із істориками? Як взагалі відбувається робота?

По-різному. З архівами та бібліотеками, звісно, працюю. Зараз багато консультуюсь із Музеєм Булгакова. Зрозуміло, що коли люди читатимуть «Чарівний Київ Михайла Булгакова», вони захочуть дізнатись більше про якесь диво, але суть у тому, щоб під виглядом інтересу до цього підкинути реальні факти. Тим більше, що у випадку з Булгаковим це можливо. Мої улюблені історії — коли реальний фактаж вибудовується так, що пояснити все це можна лише словом «містика».

На які книги вашим читачам очікувати найближчим часом?

У мене є фаворити серед книг, якими зараз займаюсь,  «Рецепт Майстра» і ще одна книга, через неможливість видати яку я зараз дуже засмучена. Це «Українська відьма: хто вона» — всі мої читачі на неї дуже чекають. Паралельно ще хочу видати «Чарівний Київ Михайла Булгакова» — у мене в «Рецепті Майстра» Булгаков постає як персонаж. Що мені подобається в серії «Київські відьми» — коли люди її читають, вони відшуковують інші книги на тему, я навіть намагаюсь їм підказувати, що ще почитати. У них виникає запитання, що з написаного правда, а що ні, і починається пошук відповідей: походи до музеїв, церков, вулиць, книгарень у пошуках інформації. Спочатку задум «Київських відьом» полягав у тому, щоб написати найпопулярніший підручник з історії міста Києва. Протягом десяти років переконуюсь, що у мене це вийшло. І логічно поряд з художньою книжкою, яка зацікавить і викличе запитання, створити ще й нехудожню, яка допоможе заглибитись у тему.

Лада Лузіна на балконі «Замку барона», де мешкають три головні героїні «Київських відьом»

А як щодо психологічних есе? Плануєте повертатись до цього жанру?

Я майже десять років вела рубрику в «Жіночому журналі», тексти накопичувались, і було б помилкою тоді не оформити їх у книжки, які, до того ж, вийшли досить популярними. У книг цих якраз закінчився тираж, і я стою перед дилемою, чи варто їх довидавати. Потрібно перечитати і зрозуміти, чи актуальні ці есе в наш час. А ось писати нові зараз бажання немає.

Зараз у мене зовсім інша тематика. Продовжу писати такі книги як «Неймовірний Київ Лади Лузіної», «Чарівні традиції українок» з історії Києва, української етнографії. Планую їх багато, але шкода, що не можна видавати всі книжки відразу. Треба спочатку доробити одну, а потім починати іншу. Не кажучи вже про те, що є низка книг, де доводиться дуже багато думати над ілюстративним матеріалом. Мою улюблену книжку «Чарівні традиції українок» я написала за два тижні, а ось ілюстрації до неї ми робили більше ніж півроку.

Лада Лузіна на горі Щекавиці

Мультимедійні проєкти плануєте?

Не впевнена. Ось, наприклад, серед моїх книжок є «Казка про лампочку» — з усіх моїх казок це бестселер, її багато разів перевидавали, наново ілюстрували. Зараз по ній зробили спектакль, а відомий артист Євген Нищук, прочитавши її, зробив історію у вигляді мультика. Думаю, цікаво було б цю книжку видати окремо, щоб можна було навести на сторінку телефоном — і подивитися спектакль з дітками або послухати акторську начитку. Тобто вмістити все в одній книжечці. Але поки що складно все проконтролювати. Письменник не може займатися всім відразу. Я і так з тих письменників, які схожі на багаторуких богинь: водиш екскурсії, пишеш одночасно і художню книжку, і історичну, займаєшся продажами, презентаціями, контролюєш обкладинки, намагаєшся сам зібрати ілюстрації.

Як щодо творчих колаборацій? У вас був збірник із Сергієм Жаданом. Які результати і чи хотіли б ви повторити подібне з іншими авторами?

Не найбільш вдалий був проєкт із Сергієм. Ідея полягала в тому, щоб обмінятись цільовими аудиторіями, але не можу сказати, що це вийшло. Мені здається, що мої читачі все одно залишились при любові до Лузіної, а його — при любові до Жадана. Було цікаво, але не можу записати це в категорію однозначних успіхів.

За ким із колег зараз слідкуєте, кого читаєте?

Я, мабуть, не слідкую за творчістю нікого з місцевих колег, скоріше, за їхніми способами презентації книг. Я знаходжусь поза межами цієї літературної тусовки. Іноді цьому радію, іноді через це страждаю, тому що все-таки не вистачає професійного спілкування, щоб поговорити «про своє, про письменницьке». Але мене просто на все не вистачає.

Які формати спілкування з читачами практикуєте?​

Нещодавно я придумала читацькі читання: коли читаєш книжку перед глядачами, як у старі-добрі часи, і зачитуєш текст шматками. Зрозуміла, що мені це дуже цікаво, адже видно читацьку реакцію. Тобі здається, що сцена вдала, а люди не сміються. І навпаки: тобі здається, що так собі, а у людей ця сцена виявляється улюбленою. Автор, та й навіть видавець, часто бачить не так, як читач. До того ж, коли я перечитую свій текст уголос, то можу побачити його і сама зі сторони. Сподіваюсь відтворити такий формат під час написання «Рецепта Мастера».

Замальовка з читань «Бісів» на вулицях Києва. Авторка — Оксана Іванченко

Чи є у вас аудиторія за кордоном?

Моментами дізнаюсь про фанатів за кордоном, але це не дозволяє скласти воєдино всю картинку. Коли я проводила екскурсії містом, приходили двоє: вона — колишня українка, а він — німець, але розуміє російську. Вони хотіли мою екскурсію. До того ж, у них у німецькому путівнику написано, що про містику Києва може розповісти автор «Київських відьм» Лада Лузіна. Це було цікаво і приємно.

Що вам допомагає знайти сили на творчість?

Не можу сказати, що в мене не було вигорання. Коли закинула роман «Рецепт Майстра», довго не могла почати писати — бо ніби й не могла повернутись до цього роману, але і начебто не було причин почати писати інший. Повернутися за письмовий стіл у мене не вийшло, доки я не поставила це все на паузу і не відпустила ситуацію. Тоді якраз почала водити екскурсії. З початку виходу «Київських відьм» мені постійно хтось писав, зупиняв на вулиці, питав про екскурсії. Я сприймала тоді це як образу: я — письменник, у мене є професія, які екскурсії? А тут раптом стався письменницький ступор. І коли мені запропонували провести екскурсію, я подумала, що коли все одно сиджу майже без діла, то можна і спробувати. Це і повернуло мене до спілкування з читачами. Такого часто не вистачає письменникам, які весь час варяться у власному соку. У людей з’явилась можливість поставити мені запитання.

З натхненням взагалі буває по-різному. «Бісів», до речі, писала під впливом натхнення, дуже легко і швидко. А ось «Рецепт Майстра» зараз закінчую на ослячій впертості. От саме натхнення в чергуванні із впертістю дозволяють письменникові дійти до фіналу.

237 thoughts on “Лада Лузіна: «Не гарантую, що з виходом книжки не буде наступної революції»

 1. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.
  However just imagine if you added some great images or
  video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could
  certainly be one of the best in its niche. Fantastic blog!

 2. I feel that is among the such a lot vital info for me.
  And i’m glad reading your article. But should observation on few
  basic issues, The site taste is perfect, the articles is in point of fact nice : D.
  Good job, cheers

 3. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He always kept preaching about this. I am going to forward this article to him.
  Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 4. Hi there! I just wanted to ask if you ever have
  any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing many months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 5. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am
  encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.

  Is there anybody having similar RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly
  respond? Thanks!!

 6. I got this web site from my buddy who shared with me on the topic of this website and at the moment this time
  I am visiting this site and reading very informative content at this time.

 7. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me
  out a lot. I hope to give something back and aid others
  like you helped me.

 8. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website.
  It looks like some of the text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 9. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 10. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really loved browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing on your rss feed and
  I’m hoping you write once more very soon!

 11. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers
  and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

 12. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles.
  Stay up the great work! You know, many persons are looking around
  for this info, you could aid them greatly.

 13. I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things,
  The site style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 14. Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share. Thanks!

 15. I’ll immediately grab your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or
  e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know in order that I may subscribe.
  Thanks.

 16. Heya i am for the first time here. I found this board and I find
  It really useful & it helped me out much. I hope to give
  something back and aid others like you helped me.

 17. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Great work!

 18. I’ll right away grasp your rss as I can not find
  your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any?
  Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks.

 19. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It’s always interesting to read articles from other authors and use a little something
  from their web sites.

 20. Hello! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old
  room mate! He always kept talking about this. I will
  forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.

  Thank you for sharing!

 21. I think this is one of the most significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But should
  remark on some general things, The web site style is great, the
  articles is really excellent : D. Good job, cheers

 22. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload
  the website many times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently
  affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for much
  more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.

 23. Its like you read my mind! You appear to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other
  than that, this is great blog. A great read. I will certainly be back.

 24. I got this site from my friend who told me on the topic of this site and at
  the moment this time I am visiting this site and reading very informative content at this place.

 25. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make
  my blog stand out. Please let me know where you got your theme.
  Many thanks

 26. May I just say what a comfort to uncover somebody who genuinely knows what they are discussing over the internet.

  You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people really need to look at this and understand this side of the story.
  It’s surprising you aren’t more popular because you surely have the gift.

 27. Amazing! This blog looks exactly like my old
  one! It’s on a completely different subject but it
  has pretty much the same page layout and design.
  Outstanding choice of colors!

 28. Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to
  my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 29. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.

  It’s always helpful to read content from other writers and practice something from other web
  sites.

 30. I’m extremely pleased to find this page. I wanted
  to thank you for your time for this fantastic read!!

  I definitely liked every little bit of it and i
  also have you bookmarked to see new things in your web
  site.

 31. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted
  to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 32. My spouse and I stumbled over here coming from a different website
  and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to checking out your web page for
  a second time.

 33. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 34. Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed
  .. Any tips? Bless you!

 35. fantastic put up, very informative. I’m wondering why the other experts
  of this sector do not notice this. You must continue your writing.
  I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 36. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very
  compelled me to take a look at and do so!

  Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice post.

 37. It’s appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to
  be happy. I’ve read this publish and if I could I want to suggest
  you few interesting issues or tips. Maybe you can write subsequent articles
  relating to this article. I want to learn more
  issues approximately it!

 38. First of all I would like to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if
  you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any ideas or hints? Thank you!

 39. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally
  educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is something which too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I stumbled across this during my search for
  something regarding this.

 40. You can definitely see your enthusiasm within the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who are
  not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 41. This is very interesting, You’re a very skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for in the hunt for more of your
  wonderful post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 42. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 43. magnificent submit, very informative. I’m wondering
  why the other specialists of this sector don’t understand this.

  You must continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base
  already!

 44. you’re really a excellent webmaster. The website loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece.

  you’ve done a wonderful task on this topic!

 45. Thank you for the good writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 46. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 47. I’ve read a few good stuff here. Certainly value bookmarking
  for revisiting. I wonder how much attempt you put to make this type of great informative site.

 48. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.

  I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!

  Best of luck for the next!

 49. I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any ideas to help fix this problem?

 50. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 51. I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?|

Залишити відповідь