Дебют Короля: рецензія на книгу Стівена Кінга «Керрі»

Сьогодні важко знайти людину, яка б не чула про клоуна-вбивцю з різнокольоровими кульками, розкішний гірський готель з примарними мешканцями або про втечу зі славнозвісного Шоушенку. Але ці дивовижні історії могли так і не побачити світ, якби не викинутий у смітник рукопис про дівчину-невдаху з надприродними здібностями… 

Саме так, перший роман Стівена Кінга «Керрі» був буквально витягнутий зі смітника дружиною письменника Табітою. І якби жінка не наполягла на тому, щоб запропонувати книгу видавництву, можливо зараз ми б не змогли насолоджуватися творчістю цього письменника.

Король ваших страхів

Отже, для тих хто ще «не в темі», Стівен Кінг – це шалено популярний американський письменник, автор безлічі бестселерів, також відомий як Король жахів, адже саме в цьому жанрі він здобув світову славу. 

Українською вже досить давно твори Кінга представляє видавництво КСД , але найперший роман письменника нашою рідною мовою з’явився лише у серпні. 

Коли весь світ проти тебе

Керрі – невдаха, цап-відбувайло, яка щодня терпить глузування  однокласників. Але мішенню для знущань Керрі є не лише в школі, адже мати дівчини є схибленою на релігії фанатичкою. Здавалося, що всьому світу начхати на цю тиху зацьковану дівчину й що  їй все життя доведеться бути жертвою насмішок з боку інших людей. Та доля вирішила інакше, адже Керрі володіє телекінетичними здібностями, завдяки яким вона нарешті відчує довгоочікуваний смак помсти, а її кривдники назавжди запам’ятають її ім’я, як синонім смерті.

Дебютний вихід

Як вже неодноразово було вказано, «Керрі» — це перший повноцінний роман Стівена Кінга, тому мені, як кінгоману, хай і з невеликим стажем, було цікаво прочитати цю книгу, аби порівняти її з пізнішими творами письменника. Тож після прочитання можу сказати, що «Керрі» в деяких аспектах поступається іншим книгам Кінга, але вона однозначно варта уваги, адже її сюжет та проблеми, які підіймаються в процесі розповіді, є актуальними й на сьогоднішній день.

Вона була з тих, кого називають аутсайдерами…

Головною героїнею книги є 16-ти річна учениця старшої школи Юена, Керріетта Вайт або просто Керрі. З дитинства дівчинка зазнавала знущань з боку своєї божевільної матері Маргарет, потім вона стала “боксерською грушею” для своїх однолітків, які не втрачали можливості поглузувати з беззахисної дівчини.  

«Діти не знають, що роблять. Діти навіть не знають, що їхні реакції дійсно, по-справжньому завдають людям болю. У них нема, гм, чуйності. Врубаєшся?»

Кривдники Керрі не вважали своє ставлення  до дівчини жорстоким, адже вона з самого початку свого навчання є незмінним об’єктом для насмішок. 

«Люди не стають кращими, а тільки розумнішими. Коли стаєш розумнішим, то не перестаєш відривати  мухам крильця, а лише придумуєш для цього кращі причини»

Але після жахливої сцени в душовій, коли знущання досягнули критичної точки, Керрі вперше зрозуміла, що володіє даром телекінезу. 

Завжди поруч

Мені подобаються книги Кінга за його здатність повністю занурити читача в атмосферу роману. Тобто коли ти ніби весь час знаходишся поруч з персонажами, стаєш частиною їх світу та разом з Керрі проходиш шлях від гидкого каченяти до прекрасної королеви балу, й те неймовірне відчуття, коли нарешті відчуваєш себе повноцінною частиною соціуму, й ту лють, коли вони знову з тебе сміються.

Проблеми суспільства, які висвітлюються в книзі актуальні й сьогодні, хоча книга написана в 1974 році. Провідною темою книги є знущання в школі, відносини батьків та дітей, перше кохання, тобто все, що може бути близьким і сучасним підліткам.  

Фінал книги був неочікуваним і в буквальному сенсі вибуховим…

«Керрі» по праву можна назвати однією з найбільш екранізованих книг Стівена Кінга, адже в прокат вийшло три однойменних фільми. Найбільш відомими стали класична екранізація Браво де Пальми 1976 року та її римейк 2013 року.  

Кому читати

Я вважаю, що книги, де йдеться про однолітків, сприймаються особливо гостро, тому вона може сподобатися саме підліткам. Але більш дорослим читачам «Керрі» теж може стати досить цікавою, адже в ній підіймається багато важливих тем та проблем. 

Схожі книги:

«Керрі» нагадала мені твір сучасної української письменниці Анастасії Нікуліної «Сіль для моря, або Білий кит».