Перший гіпі у Європі – Григорій Савович Сковорода

Мандрівний безхатько з кумедним прізвищем й один із найвпливовіших філософів Східної Європи; бароковий поет-силабік, від творчості якого починається відлік української модерної літератури; затятий вегетаріанець, що полюбляв курити люльку і знався на хорошому вині; найвідоміший випускник Києво-Могилянської академії, який, проте, її так і не закінчив, – про культову й контроверсійну постать Григорія Сковороди читати не менш цікаво, ніж власне його тексти. Втім, філософські трактати якраз не кожен подужає, зате один твір Григорія Савовича всі знають напам’ять – його епітафію. 

Мем
автор: Андрій Єрмоленко
Автор: Сергій Майдуков

Портретування і мерч

Щоправда, всі знають і зображення на 500-гривневій банкноті, де філософ чомусь нагадує Сосюру, хоча Сковорода – людина, яка майже все життя уникала тенет матеріального і мала гарне почуття гумору, – мабуть, дуже би потішився, що там на себе не схожий. А ще зрадів би своєму малюнкові філософського фонтану, адже емблематика – всі ці сфінкси, веселки, змії, перстені між рядків рукописів відіграють колосальну роль у текстах Сковороди, насичених містикою і герметичними образами (так-так, у хороших виданнях Сковороди багато картинок, але про це наприкінці).

Експонат з виставки у Київському міському будинку учителя

Втім, єдиний збережений прижиттєвий портрет, намальований якимось безіменним художником, можливо, теж далекий від оригіналу і є лише аматорською репродукцією. Як пише Микола Костомаров, зображення Сковороди в ті часи зберігалися в багатьох хатах від Києва до Воронежчини, – десь так само, як у наступному столітті портрети Шевченка. І так само, як і в портретів Шевченка, варіації подекуди геть курйозні, як-от оця вишивка якоїсь дуже посидючої школярки. 

Сучасні професійні художники також не лишаються осторонь інтерпретацій образу Сковороди: від керамічних панно 90-літньої шістдесятниці Галини Севрук до абсурдистських загадок Олександра Ройтбурда, затишних ілюстрацій Марисі Рудської та нового постера скандально відомого Олександра Грехова.

Олександр Ройтбурд «Сковорода в Саду божественних пісень»
Панно Галини Севрук
Авторка: Марися Рудська
Автор: Олександр Грехов

Прикольно, що крім літературного фестивалю “De Libertate” у Сковородинівці та етнофесту «Сад пісень Сковороди» у Бабаях, Григорій Савич став обличчям фестивалю дабстепу в «Капеях» – “Skovorodub”. Звідтоді у КПІ є це миле графіті:

Нині образ Сковороди настільки розтиражований, що його легко знайти не лише на футболках і горнятках, а навіть на шкарпетках і наліпках, ЗD-пазлах і значках.

Музика

Який би вигляд не мав Григорій Сковорода, значно важливішим за зовнішність для нього був голос. У Києво-Могилянській академії, де, крім логіки, фізики, метафізики, поетики, риторики, польської, німецької, єврейської, латини і грецької, Григорій Савович вивчав музику, він, вочевидь, співав у хорі. У 19, перервавши навчання, Сковорода пройшов прослуховування до придворної капели – і опинився в Петербурзі. У ті часи столиця Російської імперії була колонією освічених українців, адже імператриця Єлизавета Петрівна потайки одружилася з Олексієм Розумовським – братом майбутнього гетьмана, що сприятливо вплинуло на ставлення метрополії до України.

За спогадами Михайла Ковалинського, Сковорода умів грати не лише на сопілці, а й на флейті, флейтравері, скрипці, бандурі та гуслях. Він і сам писав літургійну музику: аж у 70-х роках віднайшли його «Херувимську пісню».

Піснею Возного в «Наталці Полтавці» Івана Котляревського став сатиричний вірш Сковороди «Всякому городу нрав і права». Хто його тільки не виконував: від Ніни Матвієнко до репера Дмитра Шапкіна, який створює хіп-хоп на класичні вірші українських письменників. А гурт «Хорея Козацька» на чолі з Тарасом Компаніченком, що працюють у руслі автентичного виконавтва, поклали на музику кілька Сковородинівських віршів, серед яких “De Libertate”.

2015 р. іменем Сковороди назвали цілісіньку радіостанцію: Radio SKOVORODA. 

Театр

Достеменно невідомо, чи грав Григорій Сковорода в театрі. Низку його філософських діалогів можна прочитати й подати як драматургію: «Наркіс. Розмова про те: пізнай себе», «Потоп зміїний», «Пря біса з Варсавою» і т.д. Хай там як, у складі царської капели Сковорода точно співав у постановках італійських опер. 

Із сучасних театральних експериментів за його текстами найцікавішими були три, кожен з яких має відеоверсії: «Благодарний Еродій» львівського театру ім. Леся Курбаса, «В саду світла» київського театру «Міст» і театрального центру «Пасіка» та перформанс “Per Se” – українсько-німецький проєкт пластичної, танцювальної інтерпретації філософських творів Григорія Сковороди та його сучасника Іммануїла Канта.

Коли 1744 р. Єлизавета Петрівна приїздила з візитом в Україну, могилянських спудеїв навіть не пустили на вакації, тобто канікули, бо вони мусили готувати для неї пишне театралізоване дійство із князем Києм на фаетоні, запряженому пегасами, та інші атракції. У складі свити цариці був і Сковорода, проте назад він з нею не поїхав, а лишився в Києві та продовжив навчання в Академії.

Кіно

Якраз з цього моменту починається сюжет байопіку Івана Кавалерідзе 1960 р. «Григорій Сковорода», який кілька років тому навіть показували на Фестивалі українського кіно в Кембриджі. Попри всі ідеологічні реверанси, цей фільм був дуже важливим для свого часу, адже реабілітував постать релігійного, по суті, філософа для радянського глядача. Режисер показав Григорія Савовича завзятим атеїстом, якого нібито вигнали з Академії за вільнодумство й заледь не соціалістичні прокламації, а його нібито конфлікт із батьком учня Стефаном Томарою був нібито спричинений куркульством. Уже наступного року в Союзі вперше вийшло видання творів Сковороди. Цікаво, що «Сад божественних пісень» тоді неодноразово друкували як просто «Сад пісень».

Григорія Савича справді виганяли, але не з Могилянки, а з Переяславського колегіуму, де він не вчився, а викладав аж надто нетипово для тодішньої освітньої системи – десь як Джон Кітінг у «Товаристві мертвих поетів», та ще й власний підручник з поетики написав. І конфлікт у них був не з батьком, а з матір’ю учня, яка образилась на нищівну оцінку академічних успіхів сина, чию голову порівняли зі свинячою.

Іван Кавалерідзе створив і знаменитий пам’ятник навпроти Сковородинівської alma mater. Від початку, доки не втрутились партійні функціонери, філософ мав бути босий, із Біблією під пахвою та хрестиком на шиї. Озвучену Іваном Миколайчуком документальну стрічку «Відкрий себе» (1972 р.) про створення монументу мали знищити, але одну копію вдалося потай винести зі студії, і режисер Ролан Сергієнко 16 років ховав бобіни з плівкою на балконі. 

Фото з сайту ukranews

На День Академії Сковороду традиційно бурлескно миють за участі т. зв. Спудейського братства та ходулістів студентського театру. А вкінці навчального року цьому академічному тотемові урочисто одягають гігантський бонет. 

На території Могилянки росте ще й т.зв. Шовковиця Сковороди, внесена до переліку видатних дерев Києва, проте насправді Григорія Савовича вона не застала. На відміну від 700-літнього Дуба Сковороди на Харківщині. У дуплі цього дерева містився стілець і столик, за яким філософ полюбляв працювати. Саме тут Григорій Савич, кажуть, передбачив свою смерть і власноруч викопав могилу. Та не всі чули іншу містичну історію: у ХІХ ст. садибу придбала поміщиця Кузіна, якій почав ввижатися старець у білому вбранні, тому поховання вона наказала перенести подалі, за яр. Як і заповідав Сковорода, на його надгробку немає хреста чи скульптури – тільки камінь. Нині всю цю територію займає музей.

Дуб Сковороди. Фото з сайту kharkovforum

Книги

Останніми роками твори Сковороди друкують часто й дуже ошатно. У найновішому виданні «Байок харківських» ілюстрацій більше, ніж текстів, і всі вони предивні та багатозначні.

Хіпстерське видання «Сковорода. Найкраще» з передмовою Андрія Любки й ілюстраціями молодого іконописця Данила Мовчана це теж фактично арт-бук. 

«Буквар миру» від КСД ілюстрований старовинними гравюрами, що їх любив сам Сковорода. Передмова тут менш грайлива, ніж у попередньої книжки, зате більш кваліфікована, бо писав її знаний фахівець, перекладач творів Сковороди Леонід Ушкалов.

«Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди» того-таки Леоніда Ушкалова – це вивірена до дрібниць біографія, яка, попри абсолютну свою науковість, захоплює, як добрий художній роман. Усе найцікавіше в цій статті я прочитала там, а про ще більше змовчала.

Власне мандри Україною та Європою, наречена Сковороди, чому він удруге покинув Академію, чому мусив звільнитися з Харківського колегіуму, чому відмовився бути хатнім філософом Катерини ІІ — усі ці цікавинки, але в легшому та більш дитячому форматі Ушкалов розповідає і в новій абетці Видавництва Старого Лева «Сковорода від А до Я».

Про загадкову, сповнену пригод і масонерії подорож Григорія Савича за кордон фантазує Володимир Єшкілєв у своєму епатажному романі «Усі кути трикутника». Мабуть, годі сказати, що трикутник мається на увазі любовний і не зовсім гетеросексуальний…

Докторка філософії Міланського університету Марія Ґрація Бартоліні у своїй моногорафії «Неоплатонічні джерела в творчості Г.С. Сковороди» спростовує стереотипи про народний, несистематичний характер його філософії; нещодавно вийшов український переклад книги.

А найважливіше тематичне видання останнього часу має 1400 сторінок і важить два з половиною кілограми – це «Повна академічна збірка творів» Григорія Савовича Сковороди.

Катерина Рудик
Студентка магістеріуму з літературознавства в Києво-Могилянській академії, літературна редакторка журналу «Критика феміністична», працюю у видавництві «Смолоскип».

167 thoughts on “Перший гіпі у Європі – Григорій Савович Сковорода

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to
  you.

 6. Greetings from Idaho! I’m bored at work so I
  decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent
  site!

 7. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they
  plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal. Will probably be back
  to get more. Thanks

 8. When someone writes an piece of writing he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this paragraph is great. Thanks!

 9. I absolutely love your site.. Great colors & theme.

  Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m
  hoping to create my very own site and would like to know where you got this
  from or what the theme is named. Thanks!

 10. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 11. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to
  browse your website on my iphone during lunch break. I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m surprised at how fast your blog
  loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, great blog!

 12. Howdy! This article couldn’t be written any better! Looking through
  this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will
  forward this article to him. Fairly certain he will have
  a very good read. Thank you for sharing!

 13. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!

 14. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Kudos!

 15. Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 16. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 17. Hi, i feel that i noticed you visited my website thus i came to go back
  the favor?.I’m trying to to find things to enhance my website!I guess its adequate to use a few
  of your ideas!!

 18. Hi I am so grateful I found your blog, I really found you by accident,
  while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say thank you for a tremendous post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 19. After I originally commented I seem to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from
  now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same
  comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

 20. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked
  and I ended up losing many months of hard work due to no
  data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 21. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 22. Hello just wanted to give you a quick heads up
  and let you know a few of the pictures aren’t loading
  properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 23. Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
  Very helpful information specially the ultimate section 🙂 I handle
  such information a lot. I used to be seeking this certain info for a very lengthy
  time. Thanks and best of luck.

 24. I’m extremely pleased to discover this site. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new things on your web site.

 25. Hey! Someone in my Myspace group shared this site
  with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
  my followers! Great blog and terrific design.

 26. Thanks for finally writing about > Перший
  гіпі у Європі – Григорій
  Савович Сковорода – Блог Yakaboo.ua < Liked it!

 27. The states of Delaware, Montana, Nevada, and Oregon—which had pre-existing sports
  lotteries and sports betting frameworks, have been grandfathered in and exempted from
  the effects of the Act.

 28. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try
  to get the hang of it!

 29. I am really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?

  A handful of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 30. Hello, Neat post. There is a problem with your website in web explorer, might test this?

  IE still is the market chief and a big component of other
  folks will pass over your excellent writing because of this problem.

 31. Hey There. I found your blog using msn. This is a really
  well written article. I will be sure to bookmark it and come back
  to read more of your useful information. Thanks for the post.

  I will definitely comeback.

 32. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but
  I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 33. obviously like your web site however you have to check the spelling on several
  of your posts. A number of them are rife with
  spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth
  on the other hand I’ll certainly come again again.

 34. I was recommended this web site by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him as no one
  else know such detailed about my trouble. You’re amazing!
  Thanks!

 35. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 36. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear concept

 37. Thank you, I’ve recently been looking for info about this subject for ages and yours is the best I have came upon so far.
  But, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

 38. I will right away take hold of your rss as I can’t to find your
  email subscription link or e-newsletter service. Do you have any?
  Kindly allow me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 39. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to
  work on. You have done an impressive job and our whole community will
  be thankful to you.

 40. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a applicable deal. I were a little bit familiar of this your
  broadcast offered shiny transparent idea

 41. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it grow
  over time.

 42. We stumbled over here from a different page and
  thought I may as well check things out. I like what I see so i
  am just following you. Look forward to finding out about your
  web page for a second time.

 43. Howdy, i read your blog from time to time and i
  own a similar one and i was just curious if you
  get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it,
  any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 44. I think this is among the most significant information for me.

  And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style
  is great, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 45. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!

 46. I will right away seize your rss as I can not
  in finding your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me understand so that I may just subscribe.

  Thanks.

 47. I will right away grasp your rss as I can’t in finding your
  e-mail subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you’ve any? Please permit me understand in order
  that I may just subscribe. Thanks.

 48. You’re so interesting! I do not suppose I’ve read a single thing like
  that before. So good to discover someone with some unique thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is
  one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 49. Hello there, I discovered your website by means of Google at the same time as looking for a comparable subject, your website got here up, it appears good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just turned into aware of your blog thru Google, and located that it’s truly informative.

  I’m going to be careful for brussels. I will appreciate if you happen to proceed this in future.
  Many other people can be benefited from your writing.
  Cheers!

 50. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Many thanks

 51. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thank you so much!

 52. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your mind before writing. I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out there.

  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas
  or tips? Many thanks!

 53. [url=http://zoloftwithoutprescription.online/]zoloft.com[/url] [url=http://ntviagra.online/]buy cheap viagra[/url] [url=http://cialismtab.online/]where to buy cialis[/url] [url=http://xytabs.online/]ivermectin 90 mg[/url] [url=http://nfcpharmacy.online/]buy online pharmacy uk[/url] [url=http://cialiscr.online/]generic cialis without prescription[/url]

 54. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest
  price? Thanks a lot, I appreciate it!

 55. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 56. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with
  your site. It appears as if some of the text within your content
  are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them as well? This might be a
  problem with my internet browser because I’ve
  had this happen previously. Kudos

 57. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 58. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic.

  I really like what you have acquired here, certainly like
  what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you
  still care for to keep it wise. I can’t wait to read much more from you.
  This is actually a great site.

 59. Hey there terrific website! Does running a blog like this require
  a massive amount work? I have virtually no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways,
  if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply had
  to ask. Many thanks!

 60. Hey very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also?
  I am satisfied to search out numerous helpful info right here within the post, we want develop extra strategies
  on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 61. I’m trtuly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very eeasy on thhe eyes which makes it much more pleasznt for me to comme
  here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Superb work!

 62. Undeniably consider that that you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the net
  the simplest factor to have in mind of. I say to you, I definitely get
  annoyed even as other people think about concerns that
  they plainly don’t recognise about. You managed to hit the nail upon the highest as well as
  defined out the whole thing with no need side effect ,
  other folks could take a signal. Will probably be back
  to get more. Thanks

 63. May I simply just say what a comfort to uncover someone who actually knows
  what they are talking about online. You certainly know how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people need to read this and understand
  this side of your story. I was surprised that you are not more popular because you most certainly have the gift.

 64. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my
  readers would value your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an email.

 65. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to go back the choose?.I am trying to find
  issues to enhance my site!I assume its good enough to use some of your ideas!!

 66. I savour, result in I discovered exactly what I was taking a look
  for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 67. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you
  share some stories/information. I know my audience would value your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 68. Thank you for every other wonderful post. Where else may anybody
  get that type of info in such a perfect means of writing?

  I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 69. You actually make it appear really easy together with your presentation but I in finding this topic to be
  really one thing which I believe I might never understand.

  It seems too complex and very large for me.
  I am taking a look ahead in your next submit, I’ll try
  to get the dangle of it!

 70. This design is spectacular! You most certainly know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

Залишити відповідь