Як купити вічне життя: огляд книги про цифрову релігію майбутнього «Дилер реальности»

У цієї книги довга історія написання, адже сама ідея роздумів про цифрові релігії вже 22 роки як “живе” в думках автора. Роман болгарського письменника Ніколаса Димитрова «Дилер реальности», який у 2019 році вийшов у видавництві «Фабула», став результатом цієї довгої роботи над текстом, смислами, оформленням, опрацюванням деталей, а також створення таємного послання читачам.

Про що книга

Як часто сучасні технології порівнюють з новою релігією? Ми майже “молимося” на те, щоб інтернет був “вічний” і є регулярними “прихожанами” в соцмережах, де також “спокутуємо всі свої гріхи” в особистих постах. А уявіть на секунду, що в майбутньому все це стане не просто схожим на релігію, а замінить саму релігію як таку. Місця для богослужінь набудуть вигляду кіосків, в яких можна вибрати свою віру, а також режим — безкоштовний, з переглядом реклами, або платний, щоб спокійно помолитися без неї, — і поговорити по відеозв’язку з духовним наставником. Абсолютно все буде технологізованим, тож, здавалося б, життя повинне стати простішим. Але скоро і цих зручностей стане людству замало, і велика корпорація готує для споживачів щось геніальне — можливість втілити всі свої мрії. Чим не рай? Але, як і в багатьох книгах, написаних в атмосфері кіберпанку, не все так гладко, і напруга від того, що “щось тут коїться дивне, в чому ж справа” до кінця залишається з читачем.

Дія книги відбувається в Сінгапурі, який в майбутньому стане просто меккою розваг. Місто дуже своєрідно відроджується після великого економічного краху і криптоанархіі, а найбільшою корпорацією в місті, яка непомітно впливає на його жителів, стала загадкова «Транс-Реаліті», куди головний герой влаштовується на роботу. Хочете знати, чи змогли б ви в майбутньому там працювати? Тоді ось вам легкий тест для початку, який проходять усі претенденти на співбесіді:

«Уявіть ситуацію: в офісній будівлі одночасно падають три кабіни ліфтів. Ви стежите за тим, що відбувається на моніторах. В одній кабіні — ваш близький друг, в іншій — трирічна дитина, а в третій — щеня лабрадора. Ви встигнете дотягнутися лише до одного важеля, щоб зупинити падіння однієї з кабін. Кого ви врятуєте?». Правильна відповідь: вашого близького друга, — і зовсім не з міркувань дружньої вірності…

Такий утопічний (або все ж, антиутопічний?) світ створив Ніколас Дімітров — продюсер, письменник і поліглот, володіє 11 мовами.

Після прочитання книги, ми трохи розпитали автора:

- про те, чи створив він нову філософську парадигму

«Звичайно ж, це — трансферизм, який входить в основу нової [описаної в книзі] релігії. Вона є сумішшю суфізму, буддизму, християнства, індуїзму, і це перша релігія, яка заснована не стільки на вірі (найбільшої конвертованій валюті в будь-якої релігії), скільки на знанні, що ти можеш сам вершити свою долю, вибираючи, що буде з тобою після того, як помреш. Суть ідеї трансферизму в тому, що ти зможеш поступово завантажити свою особистість в “хмару” або на сервери за допомогою персональних реальностей, і населяти їх почуттями, спогадами та емоціями, які ти хочеш, і так формувати свій персональний Рай. Людина таким чином перетвориться на якусь цифрову сутність, яка буде жити вічно в цифровому просторі».

- про те, чи планував він зробити застереження щодо прагнення людей жити в ідеальному світі

«У всій другій частині це робить головна героїня. Саме тому я трохи там змінив форму розповіді. Це молода жінка, у якої світ в ногах, але вона не розглядає його чисто по-споживацьки, як просто красиве місце, а бачить в ньому те, що потрібно залишити наступним поколінням. І через це вона, власне, повстає проти всіх, щоб застерегти людство. Ми помиляємося, і таким чином пізнаємо себе, — стверджує героїня, а створення альтернативних реальностей забирає у людей можливість цього досвіду, а з ним і свободу.

- про те, що означає для автора друга частина

«Друга частина — моя улюблена. Я хотів відчути біль і світогляд жінки, у якої є все, але вона нещасна; мені було цікаво спробувати. Ця жінка також — альтер-его головного героя. Я навмисне йшов на цей ризик, щоб герої говорили в різний спосіб».

- про те, яким був процес написання роману

«Це цікава історія. Роман народився в моїй голові як задумка ще 22 роки тому. Потім це була п’єса для театру, над якою я два роки працював разом з українським режисером Андрієм Жолдаком. Ми дуже довго не могли придумати фінал, відклали її в довгий ящик, де вона сиділа 15 років, поки одного чудового дня з дружиною на вечірці не почали читати звідти діалоги. Всі сказали, що нічого так, і тоді я вирішив: почну завтра працювати над романом! Ніхто з присутніх мені не повірив.

Мені допомагали багато людей, щоб вибудувати сюжетні лінії, почистити діалоги. Це авторський, але також і продюсерський проєкт, яким я дуже пишаюся. Ми переписували його 6 разів протягом 5 років. Вся стіна у мене була в картках, де кожна глава була розміщена на картці, як кіносценарій, і ми міняли їх місцями».

4 загадки книжки «Дилер реальности»:

«Дилер реальности» сам по собі вже є загадкою, яку необхідно розгадати уважним читачам. Починаючи від двозначних малюнків і закінчуючи (хоча навряд чи, насправді, до кінця можна вловити всі приховані в книзі таємниці) трактуванням, яка з описаних в книзі реальностей все ж була першопочатковою, ця історія відкриває читачеві багато нового, паралельно приховуючи від нього ще більше важливого. Це як зі знаннями: чим більше знаєш, тим більше розумієш, що не знаєш нічого. Перечитавши цю книгу від краю до краю, хочемо звернути увагу на найголовніші її загадки.

Імена героїв — неспроста

Герої в книзі мають досить незвичайні імена, з яких можна судити про їх ролі в історії. Так, наприклад, головного героя звуть Золтан, і якщо покопатися в етимології імені, то можна дізнатися, що воно походить від семітського слова, що означає “султан”, яке є видозміненим варіантом до слова “влада”. Короткий же варіант його імені, Зет, відправляє нас до давньогрецької міфології, де Зет — син Зевса і Антіопи, якого разом з братом покинули в дитинстві (що цілком може бути відсиланням до того, що головний герой втратив своїх батьків). Думаю, читачам цікаво буде знайти якісь іменні відповідності й у інших персонажів: чому замовника послуг Золтана звуть Харон, у загадкової напарниці ім’я Лінн і ким був Фо Ци. Але ключем до вибору правильних значень, звичайно, буде прочитання самого роману.

Двозначні зображення

Ілюстрації до роману створювали Микита Кравцов і Маша Зволінська. У першій частині супровідні малюнки відносяться до сприйняття ситуації головним героєм: Золтан робить незвичайні замальовки, і Микиті Кравцову вдалося їх передати з подвійним змістом, адже на одній ілюстрації можна розгледіти відразу два сюжети: “реальний” і його смислове значення. У другій же частині глибокі ілюстрації створені Марією Зволінською, якій на момент публікації книги було всього 14 років. В них також можна розгледіти безліч нашарувань.

Буддійські коани

У книзі пов’язано принципи багато релігій, в тому числі, і буддизму. І, звичайно ж, тут не обійшлося без буддійських коанів — притч, які подані з певною долею загадки і які необхідно вдумливо прочитувати, аби зрозуміти їх значення, адже воно не очевидне. «Ти шукаєш відповідь, але для початку потрібно знайти питання», — стверджує Будда в одній з незвіданих реальностей всередині свідомості головного героя. Одне з таких коан-завдань в книзі приблизно описується так: «Ви стоїте в кімнаті, яка знаходиться високо в хмарочосі. У вікні ви бачите, як десь на горизонті повз пролітає літак. Вам необхідно прямо зараз його зупинити. Як ви це зробите?». Можливо, розгадка в тексті книги вас здивує.

Що таке трансферизм

Нова цифрова релігія змушує задуматися над тим, чому вона привертає людей і чим же вона насправді є. Читач плутає, яка з сюжетних ліній справжня, де починається гра свідомості, що взагалі відбувається в цьому дивному світі, яку роль виконують автоцеркви (і від чого в майбутньому у них будуть сповідуватися), а найголовніше — яку небезпеку таїть у собі можливість створити реальність такою, якою тобі хотілося б. Чим обернеться можливість людини зробити Рай за життя таким, як вона хоче? В кінці книги знайдете розгадку.

9 thoughts on “Як купити вічне життя: огляд книги про цифрову релігію майбутнього «Дилер реальности»

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

Залишити відповідь