Дорж Бату: «Моя Франческа — то людина-MacBook»

Нашу коротку розмову на Книжковому Арсеналі супроводжує шалений драйв (читай: шум) фестивалю та майже весь час хтось зі світу літератури намагається підійти та привітатися з письменником, але одразу ж просить вибачення: «Ой, у вас інтерв’ю». У такій невимушеній атмосфері ми й поговорили з Доржом Бату (Андрієм Васильєвим), оператором корекції траєкторій Центру керування польотами Національного управління з аеронавтики та досліджень космічного простору США, про зміну його робочого амплуа «журналіст — оператор космічних польотів — письменник» та, уявіть, Франческу як людину з операційною системою для Macintosh. Але одразу попереджаємо: розмова вийшла дуже відкритою та жвавою, якби вас не налякали негуманітарні терміни у попередньому реченні.

Вчорашній журналіст погоджується, що книжка стала результатом його уже американського світосприйняття дійсності, а також журналістського та філософського поглядів на те, що відбувається щодня на його робочому місці. Свою другу книжку «Франческа. Володарка офіцерського жетона» Дорж присвячує, до речі, Олегу Сенцову (у той день на Арсеналі на його одязі також можна було побачити значок Free Sentsov) та  наполягає, що називати його письменником — не зовсім справедливо. Бо це, перш за все, хобі, та й пише він про життя (та, каже, нові історії обов’язково будуть). До слова, Бату-автор, який так скромно не вважає себе письменником,  цього року зібрав найдовшу автограф-сесію за всю історію проведення Книжкового Арсеналу!

Поступово із розмов про книжку ми переходимо на речі глобальні — про власне американський світогляд, еміграцію, мову, відсутність страху сказати, що «я не знаю» та те, що «у кожної людини є те, чим можна захоплюватися». Окремо Дорж Бату називає себе пристосуванцем та розповідає історію творчих пошуків своєї дружини — американської дизайнерки українського походження — Ярини Жук. В результаті, уже по закінченню нашої розмови він ще раз робить дружині комплімент «У неї все вийде. Так і напишіть». Далі — пряма мова автора «Франчески» про книжку та те, як вона стала реальністю.

Про зміну амплуа: із журналіста на оператора NASA і письменника

Я просто змінив роботу та вид діяльності — це що стосується NASA. А що стосується письменництва — я насправді не сильно серйозно до цього ставлюся. Тому що це не є тим, чим я заробляю собі на життя. По-друге, письменництво починалося для мене з Facebook’а — і воно з нього ніяк і не вийшло. Я не звик називати себе письменником. Тут люди з літературного світу чи інституту, де навчаються й отримують освіту. 

Якщо ж просто брати Центр управління польотами, то так, я пишу про це у Facebook; так, у мене є команда однодумців, з якими ми вирішили взяти мої тексти [з соцмережі] і зробити з них книжку. Тобто, коли кажуть «от ти написав книжку», — це неправда, бо насправді не я написав, а створила її дуже велика команда. По-перше, вона побачила світ за підтримки моєї сім’ї, моєї дружини та дітей, за підтримки моїх однодумців з команди «Видавництва Старого Лева» (це і видавці Мар’яна Савка, і Микола Шейко, редактор Оксана Антонів, верстальник Дмитро Подолянчук та ілюстратор Сашко Ком’яхов, мій занудний друг і науковий консультант Олексій Парновський, який писав передмову до обох моїх книжок). Олекса Негребецький (літературний редактор книжок Доржа — прим. авт.) зробив із моїх текстів шедевр, без нього ця книжка не відбулась би, я вважаю. Всі ми створили цю книжку.

Про письменництво як хобі

Якби зараз писалося нове резюме [на нову роботу], то там би в розділі, наприклад, «хобі» я б міг вказати, що «написав дві книжки і взяв участь у двох збірках». Для американців — це wow. Це значить, що людина не просто там смажить барбекю і п’є пиво, а вона щось пише, щось створює. Це все одно плюс. 

Моя основна робота — це корекція траєкторії та математика, а письменницька діяльність — це хобі. 

Я не можу судити про літературні процеси в укрсучліті, оскільки не вважаю, що я компетентна людина для того, щоб її оцінювати. Але те, що стосується моїх stories: я пишу про життя, про те, що відбувається з будь-ким з нас в нормальному житті. Кожен шукав окуляри, кожен врізався з книжкою у стовп чи кидав у сміття не що треба. Я пишу про ті речі, ситуації, у які потрапляли, напевно, усі. У мене немає задачі «пуститу туману» і трагізму. 

Журналістика «на допомогу» у створенні історії

Журналістика, безперечно, допомогла у тому, як писати історії та знати, як воно починається: де кульмінація, де фінал. Ну і складати слова. Я ж пишу не просто історії, не просто якусь хронологію. Я згадую певні випадки, жартую, роблю порівняння, шукаю метафори, вплітаю свої рефлексії та думки в цей текст. І звичайно, що мій журналістський досвід допомагає писати тексти. Тим більше, що ці речі все одно народилися як туга за текстами. 

Я дуже скучав за текстами, і тут я просто поєднав приємне з корисним. Почав розповідати друзям те, чим зараз займаюся — вони дуже жваво цим цікавилися. Ну і почав писати такі stories — і раптом це стало популярним. Я не сподівався, чесне слово, писав це для друзів. А те, що інші люди почали це читати та поширювати, — це для мене насправді було несподіванкою. 

Про stand-up comedy як жанр книжки

Дивіться, у Штатах є дуже популярний формат stand-up comedy (до прикладу, коміки Джиммі Феллон, Раселл Пітерс). І чому народ дивиться такі шоу як Saturday Night Live (американське щотижневе комічне телевізійне шоу, що виходить на телеканалі NBC щосуботи і є дуже популярним серед американської аудиторії — прим. авт.)? Тому що це не просто про сміх, не просто «поржать». Вони, наприклад, торкаються абсолютно різних дуже важливих тем [у суспільстві] і не дуже сумних подій, які трапилися в Штатах. Вони ж не можуть сміятися, коли «от сьогодні розстріляли школу», розумієте, але мусять про це згадати та зробити акцент, що «так, це жахливо, це трагедія, ми продовжуємо жити, але це трагедія». Це просто легка розмова про все, що відбувається. І, наприклад, якщо брати мої історії: так, це звичайно ніби «ха-ха», а ніби ми говоримо про ґендерну рівність; це ніби «ха-ха», але ми говоримо про аутизм; це ніби ржач, але ми говоримо про права жінок; це ніби якийсь анекдот, але ми говоримо про емігрантів. Та, ми говоримо про службу в тій країні, про прапор, про індустріальні проблеми.

Впоратися з усім тим, що з нами [в Центрі керування польотами] відбувається, то треба мати реально міцні нерви. Бо Франческа у мене — дівчина незвична, і деколи треба витримувати або її лють, або її незадоволеність, або якісь інші її емоції. З цими емоціями треба працювати. Я не можу удати, що мене це не стосується. Якщо вона засмучена чимось, треба її заспокоїти; якщо вона у чому не згодна зі мною, треба спробувати її переконати — це щоденна взаємодія. Вона теж забирає багато часу… По-перше, вона теж мене вчить багато чому. До Франчески я ніколи не мав досвіду роботи з аутистами. І коли мені поставили Франческу в напарники, я подумав, що «ну, якась дивакувата дівчина, ну, всі ми, напевно, дивакуваті». Я її сприйняв такою, якою вона є. І скажу вам, якби мені не розповіли, я б і надалі так працював. Але через пару тижнів [нашої спільної роботи] мені сказали, що вона народилася з аутизмом.

Про роботу з Франческою та інклюзію

Я не знаю, чесно кажучи, правил [робочої комунікації щодо цього в Сполучених Штатах], але точно там не роблять аутизм якимось excuse’ом (виправданням з англ. у цьому випадку — прим. авт.), тобто якоюсь причиною, за якою ми всі маємо сприймати її якось інакше чи робити їй поблажки. Вона — такий же член колективу, як і ми, в неї ті самі обов’язки, як і у нас. Ніяких поблажок їй ніхто не робить.

Коли я дізнався, що в неї аутизм, просто став більш заглиблюватися в ту тему і читати купу літератури, бо стало цікаво як з такими людьми працювати. Я не мав такого досвіду до цього. І я знав, що це частина моєї роботи, і взаєморозуміння, котрого ми маємо добитися. Бо це робота в двох напрямках: я хочу зрозуміти її, але й Франческа хоче зрозуміти мене. Я дуже люблю це порівняння, що «люди як комп’ютери»: одні діляться на PC з Windows — це ми з вами, які вільно комунікують, бо мають одну операційну систему, а є люди-MacBook’и — оце Франческа. Ніби ми працюємо над одними і тими самими проблемами, проживаємо в одному і тому самому світі, але операційні системи у нас різні, отже, і алгоритми трошки по-різному працюють. Тому коли користувач PC сідає за Macintosh — спочатку це доволі незвично. Зрозумієш чи не зрозумієш — і Macintosh назавжди залишиться для тебе якоюсь закритою темою.

Але це не означає, що Macintosh — якийсь поганий комп’ютер. Це не означає, що Франческа з аутизмом має якісь вади або disorder (розлад з англ. — прим. авт.). Зараз уже відходять від всього цього. Ні, вона така сама, як і ми, просто в неї мізки працюють трішки по-іншому. Треба зрозуміти, як вони працюють, а для того, щоб зрозуміти, треба бути уважним, треба знати та читати, а найголовніше — треба сприймати її рівною собі. Це стосується абсолютно геть усього: і людей із синдромом Дауна, і людей у візках, і людей незрячих, і тих, що не чують. У мене купа серед друзів: і людей у візках, і тих, що не бачать та не чують. 

І вони абсолютно такі самі люди, як і ми. І якось ставити між нами бар’єр або опускати на ланку нижче — це просто неприпустимо. Власне, про це я й говорю у своїх книжках.

Пам’ятаю, ще кілька років тому [у США] дуже популярні були соціальні експерименти, коли заходила в ресторан людина з дитиною із синдромом Дауна або аутизмом. І хтось вставав біля стола (звичайно, це був підсадний актор) і сказав «заберіть, мені неприємно дивитися на вашу дитину» або «вона шумить». І реакція суспільства  знімалася на приховану камеру. Люди були обурені, вони вставали і казали «ми зараз тебе самого заткнем, що ти таке говориш, це неприпустимо». Такі прояви нетолерантності однозначно засуджуються. І це головне, тому що ми говоримо про ці проблеми, ми не стидаємось цього, бо американське суспільство неідеальне. Але ми визнаємо, що у нас є така проблема, і ми робимо все, щоб цю проблему вирішити. І якщо українське суспільство робить дуже великі кроки (я бачу пандуси, інклюзію).  

Мене, наприклад, дуже бісить, коли навіть не самі діти, а їхні батьки кажуть, а «ми не хочемо, щоб моя дитина вчилася з інвалідом — поверніть їх назад». Скільки завгодно таких випадків! Знаєте, мені це нагадує нацизм часів Третього рейху, вони таких людей знищували. Що чекало Франческу в Україні або Росії, або будь-якій пострадянській республіці, у якій є проблеми з інклюзією? Вона би згнила до 30-и років у якомусь інтернаті. Все, з нею б ніхто не захотів мати справу. А ці люди готові з нами працювати. Чому ми не готові?

Про присвяту другої книжки Олегу Сенцову

На Заході все це сприймається однозначно: Cенцов має бути звільнений. Всі політичні бранці мають бути звільнені, моряки мають бути звільнені негайно. Всі українські політичні бранці, які сидять у в’язницях, мають бути звільнені негайно. Це позиція Ради безпеки ООН, це позиція країн-членів організації, це позиція міжнародної дипломатії і глав великих держав. Це не допускається.

Моя присвята Сенцову — це… ви знаєте, я знав, що будуть питати. Ви читали передмову до другої книжки? Моя книжка про команду. Моя маленька команда — це Франческа, Трейсі, Девід… І будь-яка людина в моїй команді важлива, ми не можемо працювати один без одного. Без мого департаменту, моєї команди не може працювати Центр управління польотами. Без Центру управління польотами заплутаються всі місії NASA. Без NASA Америка вже не буде Америкою. Кожна людина, незалежно від того, що б вона не робила — це є член команди. І там написано в передмові, що «без тебе десятка вже не буде десяткою, а сотня — сотнею» і т.д. І тому ми не маємо права забувати про своїх членів команди: це Сенцов, бо він — один з нас; Сущенко — один з нас; Клих — один з нас; хлопці-моряки — одні з нас. Хлопці, що на лінії розмежування, і щодня або поранені, або… —  вони теж одні з нас. Ми не маємо права забувати про людей, які живуть у Криму, які не змогли виїхати в Україну з різних причин. Не нам їх засуджувати. Ми не маємо права про них забувати, тому що це є частина України. Ми не маємо права забувати про людей, які живуть на тимчасово непідконтрольних територіях і які теж не змогли виїхати зі свої певних причин. Ми не маємо права про них забувати, тому що вони теж є членами нашої команди. Ми не можемо говорити «давайте відріжемо Донбас як ракову пухлину». Це недопустимо. Кожен день я слухаю новини на Українському радіо, говорять про наші втрати. Кожен день ми маємо пам’ятати про цих людей, які зараз сидять. Я розумію, що інформпривід уже інший (виборчі перегони та ін.), а Сенцов сидить — і для нього нічого не міняється. І ми не маємо права забувати. Це моя спроба. Той, хто зв’яже Сенцова з моєю командою, з книжкою, то зрозуміє, що я мав на увазі, — і той рухається в правильному напрямку. Це дуже маленька спроба нагадати про це ще один раз.

Про еміграцію та мову як політичні лозунги

По-перше, еміграція ніяк не пов’язана з політикою, бо це природний процес глобалізації: поляки їдуть в Німеччину, німці їдуть ще деінде, українці їдуть в Польшу. Це нормальний процес. Міграція у Штатах — це нормальне явище. Мою країну [США] побудували такі ж мігранти, як я. Так, звичайно, людина почувається краще там, де народилася, але не всі. Дехто хоче поїхати, подивитися, як там і, можливо, повернутися. Я знаю купу випадків, коли людина їхала за кордон і поверталася назад. Це не унікальна штука. Я вважаю, що мова та еміграція завжди будуть предметом політичних спекуляцій — і про це треба просто пам’ятати. Еміграція — це нормально. І в Україну прибувають люди, які хочуть працювати, які будуть корисні цій країні. Але країна має створити для них умови: а) для того, щоб захистити їхні права, б) захистити їхню працю; в) вони мають платити податки в бюджет країни. Тоді міграція буде нормальна. Створити їм умови, а не кидати абсолютно абсурдні та ідіотські наслідки для країни.

Я не знаю, яким чином [новий закон про мову] утискає російськомовних. А в Америці що? Ти можеш бути конгресменом не знаючи англійської? Ні. Ти можеш працювати в муніципалітеті не знаючи англійської? Ні. У цьому відповідь. А є люди, які, наприклад, іспаномовні, але вони знають англійську. Якщо ти хочеш піти на вибори, ти мусиш спілкуватися англійською. В чому проблема, я не розумію? Я взагалі не бачу проблеми.

Дві речі, які навчився за роботою у NASA

Математика і взаєморозуміння. А взаєморозуміння пов’язане з математикою, адже це рух у двох напрямках і в протилежних векторах. Бо неможливо зрозуміти людину, якщо вона не хоче зрозуміти тебе.

Ця книжка про реалізацію мрій...

[У книжці] я показую, що, наприклад, Сара Маккарті, яка потрапила на нашу авіабазу після випадку з насильством, мріяла захистити себе, мріяла бути сильнішою. Капрал Гутьєррес, який потрапив на нашу базу, мріяв відірватися від кримінального минулого і отримати нарешті ту професію, якою можна пишатися та жити нормально. Я мріяв просто отримати нормальну роботу. Франческа мріяла про колектив, у який вона могла приходити і який був би для неї другим домом, бо у неї є певні проблеми з комунікацією. І коли вона приходить до нас, то приходить у те середовище, де їй комфортно. Кожен хоче працювати в тому середовищі, у якому йому комфортно.

Оксана Купер
Аналітик та дослідник з дипломом юриста та великою любов'ю до книжок та кіно. Авторка книжки «Музейні скарби України. Книга-путівник культовими картинами» для корпоративного видавничого проекту «Ощадбанку» (2019). Зачитуюся літературою в жанрі нон-фікшну, веду юридичний кіноблог та Telegram-канал, де розповідаю про право через кінокейси. Найулюбленіший журналістський жанр — інтерв'ю. Вірю, що в Україні успішно може розвиватися власна бізнес-література, просто вона ще пишеться

129 thoughts on “Дорж Бату: «Моя Франческа — то людина-MacBook»

 1. Hello! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established blog like yours require a large amount of work?

  I’m brand new to writing a blog but I do write in my journal
  every day. I’d like to start a blog so I can easily share
  my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 2. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little
  bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 3. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I
  could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 4. My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I should check
  things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to checking out your web page yet again.

 5. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 6. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately
  this, like you wrote the e-book in it or something.
  I feel that you could do with a few p.c. to pressure the message
  house a little bit, however instead of that, that is fantastic blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 7. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the
  screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the
  issue resolved soon. Thanks

 8. I was more than happy to discover this website.
  I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!!
  I definitely savored every part of it and I have you bookmarked to look at new things in your website.

 9. Howdy I am so grateful I found your web site, I really found you by mistake,
  while I was searching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say thanks a lot for a incredible post and a all
  round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

 10. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any helpful hints for inexperienced blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 11. That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Brief but very accurate info… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

 12. I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding
  your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me recognize so that
  I may subscribe. Thanks.

 13. Magnificent items from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior to and you are simply extremely fantastic.
  I really like what you have bought here, certainly
  like what you’re stating and the way in which by which you say
  it. You are making it entertaining and you continue to take care
  of to stay it wise. I can’t wait to learn far more
  from you. That is actually a wonderful website.

 14. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright violation? My website has a
  lot of completely unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it
  up all over the internet without my authorization. Do you know any ways
  to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 15. I am not certain where you’re getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time finding out more
  or understanding more. Thank you for excellent information I used to be looking for
  this info for my mission.

 16. After exploring a few of the articles on your web site,
  I seriously like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will
  be checking back soon. Take a look at my web site as
  well and tell me what you think.

 17. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I
  stumbleupon every day. It will always be helpful to read through
  articles from other authors and use something from their sites.

 18. I was pretty pleased to uncover this great site.

  I wanted to thank you for your time for this particularly
  fantastic read!! I definitely loved every bit of it and i also have you bookmarked to look at new things on your site.

 19. I do not know whether it’s just me or if everybody else encountering issues with your site.
  It appears as if some of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me
  know if this is happening to them as well? This may be
  a problem with my web browser because I’ve had this happen before.
  Many thanks 0mniartist asmr

 20. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thank you!

 21. It is really a great and helpful piece of info. I’m satisfied that you simply
  shared this helpful information with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 22. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 23. Thank you for the good writeup. It if truth be told used to be a leisure
  account it. Glance advanced to more delivered agreeable from you!
  By the way, how could we communicate? 0mniartist asmr

 24. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 25. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa?

  My website covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send me
  an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by
  the way!

 26. Attractive component to content. I simply
  stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your weblog posts.

  Any way I’ll be subscribing on your augment and even I success you get admission to persistently
  rapidly.

 27. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case
  you shield this increase.

 28. Hola! I’ve been reading your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead
  and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep
  up the fantastic job!

 29. Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll forward this article to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 30. I’m no longer sure where you’re getting your info, but great topic.

  I needs to spend a while learning much more or figuring out more.
  Thank you for excellent info I was looking for this info
  for my mission.

 31. After checking out a number of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your technique of writing a blog.

  I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check
  out my website as well and let me know your opinion.

 32. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 33. scoliosis
  Good day! This is kind of off topic but I need some guidance
  from an established blog. Is it very difficult to set up
  your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any tips or suggestions?
  Thank you scoliosis

 34. dating sites
  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared
  to be on the internet the easiest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get annoyed while people think
  about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the
  top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks dating sites

 35. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a
  little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 36. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post
  seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Cheers

 37. I was suggested this website by my cousin. I am no longer certain whether this publish is
  written by him as nobody else understand such specified approximately my trouble.
  You are amazing! Thank you!

 38. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 39. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 40. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 41. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 42. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 43. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 44. I just could not go away your website prior to
  suggesting that I extremely loved the usual information an individual provide in your guests?
  Is going to be again continuously to investigate cross-check new posts

 45. I think this is among the so much significant info for me.
  And i am satisfied studying your article.
  However want to remark on some basic issues, The site taste is ideal, the articles is truly nice : D.
  Excellent process, cheers

 46. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many
  thanks

 47. Howdy very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to find so many helpful information right here in the put up, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 48. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a extraordinary job!

 49. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on numerous websites
  for about a year and am anxious about switching to another platform.

  I have heard good things about blogengine.net. Is there a
  way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 50. You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be really something that I think I would by no means understand.

  It kind of feels too complicated and very large
  for me. I am having a look ahead for your subsequent publish, I will attempt
  to get the cling of it!

 51. A fascinating discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to publish more about this subject, it may not be
  a taboo matter but generally people don’t talk about
  these subjects. To the next! Cheers!!

 52. I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 53. Thanks , I have just been looking for info about this topic for a while and yours is the greatest I’ve came
  upon till now. However, what concerning the bottom line?
  Are you certain in regards to the source?

 54. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s
  both educative and interesting, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The issue is something
  which too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I found this during my search for
  something concerning this.

 55. Wonderful goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you are just
  too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what
  you are saying and the way in which through which you are saying
  it. You make it enjoyable and you continue to take care of to stay
  it wise. I can’t wait to read far more from you. That is really a terrific
  website.

 56. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 57. You made some really good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals
  will go along with your views on this website.

 58. You actually make it appear so easy together with your presentation but I to find this topic to be actually something that I believe I might by no means understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am taking a look ahead to your next put up, I’ll try to get the dangle of it!|

 59. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 60. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thank you|

 61. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

 62. excellent points altogether, you simply won a logo new reader. What might you recommend in regards to your post that you made some days in the past? Any positive?|

Залишити відповідь