«Дівчина з перловою сережкою»: Чи існує межа між правдою і вигадкою?

«Дівчина з перловою сережкою» – найвідоміше полотно Яна Вермеєра. І одне з найзагадковіших. Ніхто достовірно не знає, кого ж зобразив на цій картині художник. Можливо, це його донька. Але існують й інші версії.


Фантазерка Трейсі Шевальє


Відсутність багатьох фактів із біографії Вермеєра і надихнула Трейсі Шевальє на створення «Дівчини з перловою сережкою». Це не єдиний її історичний роман, де переплітаються правда і вигадка.

Трейсі Шевальє народилася 19 жовтня 1962 року в Вашингтоні. Здобула ступінь бакалавра мистецтв в коледжі Оберлін. Пізніше вона переїхала до Англії, де тривалий час займалася видавничою справою.

Дебютом Трейсі Шевальє став у 1997 році роман «Діва у блакитному». Але популярність їй принесла саме «Дівчина з перловою сережкою».

Зараз Трейсі Шевальє проживає у Лондоні з чоловіком і сином. Вона – лівша і спочатку пише книги від руки, а потім переносить все в комп’ютер, п’є каву тільки до полудня і її улюблений колір – синій, як чорнила.

В 2003 році вийшов однойменний фільм «Дівчина з перловою сережкою» зі Скарлетт Йоханссон та Коліном Фертом в головних ролях.


Загадковий Ян Вермеєр


Ян Вермеєр – один з найбільших живописців «Золотого століття» голландського мистецтва. Про його життя відомо зовсім мало. Навіть немає точної дати народження, а лише дата хрещення (31 жовтня 1632 року). Він жив і працював у Делфті, був одружений і мав 11 дітей. Помер художник у віці 43 років 15 грудня 1675 року.

Вермеєр малював по дві картини на рік і більшість з його натурщиць залишились невідомими. На сьогоднішній день збереглося близько сорока його картин.


Чи завжди ми маємо вибір?


В сім’ї Ґріт не вистачає грошей і вона не має іншого вибору як піти в служниці. Але дім, у який потрапляє дівчина, не зовсім звичайний. Її господар – відомий художник Ян Вермеєр.

В обов’язки Ґріт входило прання та прасування білизни, покупки та прибирання в будинку. І найважливішим було прибирання в майстерні господаря, куди він не пускав навіть власну дружину. Ґріт з часом призвичаїлась до роботи і почала спілкуватись з господарем. І тут виникає питання – а на які теми? Ґріт виявляється розумною дівчиною, яка розуміється на мистецтві. Вона допомагає господарю виготовляти фарби, обговорює з ним його картини. Він визнає, що навіть може дечого в неї навчитися. Та до чого ж може привести така дружба? Чи це щось більше?

Одного дня один із знайомих Вермеєра забажав портрет Ґріт. Та й не тільки портрет, а й саму дівчину. Цей чоловік постійний клієнт художника і він не може відмовити йому у картині. А що ж робити дівчині? Вона теж не може відмовити господарю.

Вся книга сповнена напруги і очікування. Як же закінчиться ця історія? Дівчині годинами доводиться бувати сам на сам з господарем. Вона віддано виконує всі його бажання, пов’язані з картиною. По місту починають ширитися різні чутки. Та чи оцінить господар таку відданість? Захистить дівчину чи просто скористається нею?

Майже до останньої сторінки Трейсі Шевальє тримає нас у напрузі і не дає відповідей на всі запитання. Це саме той випадок, коли ти вже не можеш дочекатися кінця і ледве стримуєшся, щоб не прочитати останні сторінки. А з іншого боку хочеш нових подробиць як і особистих, так і тих, що стосуються мистецтва, адже не кожного дня можеш потрапити до майстерні художника.

Ця книга для пошановувачів сучасної прози, для тих, хто цікавиться історією та мистецтвом.


Пряма мова


Я поглянула на картину востаннє, але відчула, як щось ніби втікає від зору, коли хочеш до неї надто уважно придивитися. Ніби бачиш зорю на нічному небі – якщо дивитися просто на неї, то її стає заледве видно, але коли глянути навскіс, зоря стає набагато яскравішою.

Взяла мітлу, відро й ганчірку і вийшла з кімнати, а Марія Тінс і далі залишилася перед картиною.

Не знала, що робити. Озирнулася навколо, ніби могла знайти відповідь тут, у майстерні. Мій погляд упав на «Звідницю» – голова молодої жінки була непокрита, волосся зачесане назад і перев’язане стрічками, але старша жінка обгорнула голову шматком тканини. Може, це те, чого він хоче, подумалося мені. Може, це те, що жінки – не служниці, але й не пані – носять на голові.


Купити книжку в Yakaboo

Ольга Галай
Викладач німецької мови. Мрійниця і фантазерка. Не люблю сидіти на місці, тому постійно шукаю нові захоплення – рукоділля, посткросинг, подорожі, кулінарія. Незмінними залишаються тільки книги. Це можуть бути детективи, трилери, казки, романтичні історії, класика, автобіографії. А до них ідеально підходять кава та плед. І кішка, якщо вона в настрої.

17 thoughts on “«Дівчина з перловою сережкою»: Чи існує межа між правдою і вигадкою?

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

  8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

  9. 435725 715979The the next time I just read a weblog, I really hope that this doesnt disappoint me approximately brussels. Get real, Yes, it was my option to read, but I really thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is typically a couple of whining about something which you could fix when you werent too busy looking for attention. 23117

Залишити відповідь