Атмосфера в стилі Твін Пікс і загадкові зникнення: #ДвіДумки про «Дівчата, які нічого не скажуть»

Ерік Рікстед — сучасний американський письменник, автор містичних історій, які стали бестселерами у всьому світі. Відтепер його романи можна прочитати й українською, адже у 2019 році у видавництві #книголав вийшов переклад однієї з найгучніших книжок Рікстеда — «Дівчата, які нічого не скажуть». Оглядачки блогу Yakaboo вже мають про неї #ДвіДумки.

Оглядачки

Віталіна Макарик: Атмосфера маленьких американських містечок, таємничі зникнення дівчат, декотрих із яких знаходять вбитими, а інші просто мовчки дивляться із фотографій з підписом «Розшукується»… Це те, що зачаровує мене в трилерах ще з часів «Твін Пікс», і я дуже сподівалася, що роман Еріка Рікстеда перенесе мене в цю «твінпіксівську» атмосферу.

Юлія Дутка: Не лукавитиму, мене насамперед привабила обкладинка зі стрічками, які ні в якому разі не можна перетинати. Одразу така атмосфера улюбленого CSI. Крім того, особливо шаную трилери зі зникненнями людей, тому що за ними криється якась особлива таємниця, хоча і є побоювання, що ніколи не знайдуть.

Болісна проекція

Віта: А тепер – про сюжет, персонажів і все те, що робить цей роман у хорошому сенсі особливим. Роман відкриває сцена жорстокого і моторошного гелловінського нападу. А далі починається історія, здавалося б, зовсім не пов’язана із ним. Але Ерік Рікстед чудово знає, для чого він це робить, тож не переймайтеся: всі на перший погляд не пов’язані між собою фрагменти складуться в цілісну картинку, рушниці вистрілять, а сюжетні лінії не погубляться і приведуть саме туди, куди задумав автор.

У центрі історії – колишній полісмен Рат, якого час від часу залучають до проведення розслідувань, позаяк він – особа неофіційна – може робити те, на що не мають повноважень представники поліції. Він чоловік непростий. Не аж такий старий і немічний, аби не працювати. Але чомусь повертатися на роботу не прагне, хоча йому це й пропонують. Та тут лишитись осторонь він не може: зникла юна дівчина, родичка його колеги, а Рат одразу проектує цю ситуацію на свою доньку. Тим паче, що її поява у його житті пов’язана з драматичною і болісною історією.

Юля: Почуття вини – лейтмотив «Дівчат, які нічого не скажуть», тут воно мучить чи не кожного. Але найбільше проявляється в Рата, який не може вибачити собі того, що не вберіг сестру (хоча звинувачувати себе у її смерті не варто – це ж не він здійняв ножа), що не може розповісти племінниці, яку називає донькою, правду про те, що сталось з її батьками. А ще він мучиться, бо не може вберегти її від небезпек великого світу. Це почуття провини у фіналі книжки здетонує з такою силою, що нас знесе ударною хвилею.

Рат – юний халамидник, ловелас, якому раптово довелось подорослішати та взяти на себе відповідальність за малечу. Він не шкодує про те, що став батьком для Рейчел, він страждає, що це сталось у такий спосіб. Непозитивний позитивний герой з купою демонів і великим страхом знову втратити сім’ю. Але не тільки страх керує ним. Страх – це тільки початок.

Вони нічого не скажуть

Юля: «Дівчата, які нічого не скажуть» – вервечка несхожих між собою юнок, які в один момент зникли й уже ніколи не виходили на зв’язок. Одну з них знаходять у ріці – тіло настільки понівечене – вода шпурляла його об каміння, звірі відкусували шматки, що важко сказати про причину смерті, але найстрашнішу рану все ж нанесло щось дуже гостре – може, ніж, а може… Де шукати підказок, адже, на перший погляд, дівчат нічого не пов’язувало, маніяки ж, як правило, вибирають один типаж. Та Рат з колегою-копом намацує ниточку, коли розширює коло пошуку, коли дозволяє собі вийти за межі розуміння профілю викрадача. І ось він вже знає, що зробило цих дівчат особливими в очах злочинця. Він бачив убивцю і навіть говорив з ним.

Віта: У дівчат, які зникли (і не факт, що усі вони загинули), є дещо спільне. Щось таке, що робить їх по-особливому вразливими. Щось, що не дозволяє довіритися друзям чи батькам. Зрештою, ця особливість – теж свого роду привід добровільно зникнути, втекти від звичного оточення. Тому поліція не може бути впевнена, що всі вони стали жертвами злочину. Ба навіть коли загадка поволі починає відкриватися, оприявнюючи кривавий слід вбивці, то в цій історії все одно залишається забагато невідомих.

Яким чином зникла Менді, племінниця Ратового колеги, пов’язана з усім цим? Чи Ратова донька теж у зоні небезпеки? Чи знайде вона якісь підказки, які допоможуть у розслідуванні, чи навпаки лише ускладнить ситуацію?

Правиця Бога чи божевільний фанатик

Віта: Є у трилері «Дівчата, які нічого не скажуть» дуже типовий для складних історій з американської глибинки компонент. Це – діяльність різних культів, сект та релігійних організацій. Деякі з них так глибоко грузнуть у своїх внутрішніх вченнях і переконаннях своїх лідерів, що згодом втрачають межу між свободою переконання і відстоюванням своєї позиції – і її нав’язуванням та насильством над іншими.

Такі люди, про яких йдеться у цьому романі, начебто ставлять понад усе цінність людського життя і прагнуть його захищати. Втім, це не заважає їм відбирати життя в інших, на їхню думку – негідних. Отакі от парадокси старої і місцями недоброї Америки.

Юля: Фанатики вміють вести за собою, та й, зрештою, ними легше маніпулювати, тому у «Дівчатах, які нічого не скажуть» ми, хоч тільки краєм ока, бачимо те, що лякає. Дуже страшно опинитись в секті, але ще страшніше стати для неї ворогом. Можуть убити, не відчуваючи за собою гріха. Ми бачимо рух, від якого відмовилась засновниця, ми бачимо віру, яка виросла з дитячих образ, ми бачимо вбивцю, який мстить за те, що його могло не бути.

Мене лякає, скільки прихильників знаходять такі сумнівні течії. Та, можливо, це логічно, бо завжди простіше віддати комусь право вирішувати за тебе.

Труднощі перекладу

Юля: Читаю багато, так багато, що інколи починаю думати, що з моєю головою не все гаразд. Власне, переклад «Дівчат, які нічого не скажуть» спочатку змушував мене думати про те, що я обчиталась і перестала адекватно сприймати інформацію, бо ж дивно: в діалозі люди ніби говорять різними мовами, бо не чують одне одного. Є такий психічний розлад, забула, на жаль, його назву.

Та проблема була не в мені, а в перекладі і редагуванні, які погіршили, хоч і не вбили цікавий сюжет. Та навіть за незрозумілими шматками я розгледіла потенціал канаанського циклу. До речі, «Дівчата, які нічого не скажуть» – не перша його частина, а друга. 

Віта пішла далі й покопирсалася в оригіналі, тож може більше розповісти про свої знахідки.

Віта: Коли бачиш перекладний текст, який не тримається купи, то грішиш насамперед на перекладача. Але ж буває, що й автор – не такий вже й майстер слова, як обіцяє анотація. Тож коли десь на сьомому розділі «Дівчат…» в мене майже вибухнув мозок, бо я ніяк не могла вловити нитку оповіді, я плюнула на це все і полізла шукати оригінал, щоб зрозуміти, хто тут так страшно затупив – я, перекладач чи автор. І яким же було моє здивування, коли англомовний текст, фрагменти якого знайшлися у вільному доступі, виявився напрочуд легким – принаймні, сприймався краще, ніж український переклад!

На своїй сторінці у фейсбуці я навіть зробила невеликий порівняльний аналіз, з якого помітно, що перекладач не заморочувався, наприклад, тим, щоб адаптувати побудову речень до властивого українській мові синтаксису, дозволяв собі дуже вільне трактування тексту, а місцями – взагалі некоректний переклад. Ну й редактор чомусь це все теж пропустив. Відтак, ми отримали книжку, яку – вибачте – неможливо читати. І це ще сумніше тому, що роман сам по собі – цікавий, «закручений» і зачіпає важливі й глибокі теми. Але до всього цього доводиться ледь не силоміць пробиратися крізь хащі тексту.

Правда, є тут і хороша новина. «Дівчата, які не нічого не скажуть» – не єдина книжка у серії, а видавництво #книголав належить до тих, які цінують читача і працюють над помилками. Тому ми сподіваємося побачити продовження в уже бездоганному перекладі.

Пряма мова

Пам’ять була багатоликим люцифером. Вона помилялась в деталях і фактах…. Свідки різко зупинялись на тому, що варто пам’ятати.

 

Якщо вас пов’язували із жорстоким вбивством, то воно вас забарвлювало. Це був найпотужніший об’єктив, єдиний об’єктив, через який люди розглядали вас і через який ви розглядали світ.

 

Працюючи детективом, Рат у перші два роки дізнався, що його уявлення про справедливість – помилкове. Поліцейські реагували на насильницькі злочини. Вони не могли їм запобігти. Насильство – наче якась із ниток усередині людського ДНК. Копи приходили, щоб прибрати, і, треба сподіватись, хапали того, хто це зробив. Вони правили за двірників. І коли злочинці потрапляли у систему, поліцейським до них було зась. Окружний прокурор звинувачував їх так, як вважав за потрібне, а не поліцейські. А відтак система відпускала покидьків, бо ті її влаштовували.

 

Він був правицею Бога, що вершила правосуддя. Спаситель, який однією кулею врятував безліч людських життів.

 

Немає ніяких «якщо». Це життя. Ви не можете жити, слідуючи «якщо». Тільки «є».

Кому варто читати

Віта: Тим, хто любить книги про поліційні розслідування, вбивства і маніяків.

Юля: Шанувальникам детективів і психологічних трилерів з неслабкими нервами.

Кому не варто читати

Юля: Тим, хто уникає напруги в літературі й хоче просто відпочити, а не разом з героями полювати на злочинців.  

Віта: Тим, хто не готовий продиратися через хащі нечитабельного тексту заради того, щоб зрозуміти сюжет.

Схожі книги

Віта: Я відчула певну спорідненість із романом «Хованки з хижаком» Ендрю Мейна – і тут, і тут найвразливішими особами є молоді дівчата.

Юля: Відчуваю паралель з «Містером Сплітфутом» Саманти Гант – тут є принаймні одна спільна риса та «Пацієнтом» Труде Тайґе, де теж зникають люди.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

70 thoughts on “Атмосфера в стилі Твін Пікс і загадкові зникнення: #ДвіДумки про «Дівчата, які нічого не скажуть»

 1. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 2. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your website provided us with valuable information to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 3. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely
  wonderful. I really like what you’ve acquired here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to
  keep it smart. I can’t wait to read much more from you.
  This is actually a terrific site.

 4. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I
  came to look it over. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and fantastic design and style.

 5. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this
  subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated
  with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 6. We absolutely love your blog and find the majority
  of your post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers
  to write content available for you? I wouldn’t mind producing a post or
  elaborating on a lot of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome web site!

 7. I’m curious to find out what blog platform you are using?

  I’m experiencing some minor security issues with my latest website
  and I would like to find something more risk-free.

  Do you have any suggestions? games ps4 allenferguson games ps4

 8. Thank you a lot for sharing this with all folks you really
  realize what you are talking about! Bookmarked.
  Please additionally seek advice from my website =).
  We could have a link exchange contract among us

 9. Somebody necessarily help to make significantly articles I
  might state. This is the very first time I frequented your website page
  and to this point? I surprised with the analysis you made
  to create this actual post extraordinary. Great task!

 10. Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this
  subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 11. Good day! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 12. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this put up and if I could I wish to recommend you some attention-grabbing issues or advice.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I wish to read even more things approximately it!

 13. Someone necessarily lend a hand to make seriously posts I would state.
  That is the first time I frequented your web page and up to now?

  I amazed with the research you made to create this particular publish incredible.
  Great job!

 14. Hello There. I found your blog using msn. This is a
  very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read
  more of your useful info. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 15. Hi there everybody, here every person is sharing such familiarity, therefore it’s
  pleasant to read this blog, and I used to pay a visit this website all the time.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 17. scoliosis
  Great post. I was checking continuously this
  blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part
  🙂 I care for such information much. I was looking
  for this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck. scoliosis

 18. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the very same niche as yours and
  my users would genuinely benefit from a lot of
  the information you present here. Please let me know if this okay with you.

  Cheers!

 19. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will always bookmark your blog and will eventually come back very soon. I
  want to encourage you continue your great job, have a
  nice holiday weekend!

 20. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 21. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to
  see a great blog like this one nowadays.

 22. Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, may test this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a big component to people will miss your fantastic writing
  due to this problem.

 23. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my
  Facebook group. Chat soon!

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 26. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you write
  again very soon!

 27. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this put up and if I could I wish to suggest you some attention-grabbing issues or tips.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more issues about it!

 28. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this put up and if I could I want to recommend
  you some interesting things or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.

  I want to read more things approximately it!

 29. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done
  an impressive job and our entire community will
  be grateful to you.

 30. Great goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you’re
  just too wonderful. I really like what you’ve received right
  here, certainly like what you’re saying and the way in which in which you are saying it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read much more from you. This is really
  a tremendous web site.

 31. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You
  have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 32. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was doing
  a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it
  for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your web site.

 33. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you
  amend your website, how could i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear concept

 34. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your website.
  It appears like some of the text in your posts are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 35. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish
  to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I want to read even more things about
  it!

 36. First of all I would like to say great blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how
  you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes tend to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Cheers!

Залишити відповідь