Кожен може знайти «свою» книжку: що тепер робить «Дівчина, яка читала в метро»

Французька авторка Крістін Фере-Флері створила у своєму романі «Дівчина, яка читала в метро» новий магічно-книжковий всесвіт, фактично переосмисливши роль книжкових консультантів, літературних критиків і бук-блогерів, вигадавши цілу фантастичну службу з підбору книжок. Українською роман переклав Павло Мигаль для Видавництва Старого Лева, а авторки блогу Yakaboo вже мають про неї #ДвіДумки.

Оглядачки

Віталіна Макарик

Віталіна Макарик: Я й сама бувала читачкою-у-метро, і полюбляла розглядати, що читають люди у громадському транспорті. Із цього можна скласти не одну історію! Тож книжка із такою звабливою для книгоманів назвою не могла проскочити повз мою увагу. Уявлялося, що вона буде трішки схожою на «Амелі» — і частково мої сподівання виправдалися (але лише частково).

юля дутка

Юлія Дутка: Мені не доводилось бути читачкою в метро, бо скільки було того метро в моєму житті… Я читала в електричках і поїздах по дорозі до та з університетського міста. Але спостерігати за тим, хто що читає, — завжди так цікаво. Особливо: впізнавати знайомі обкладинки. І не тільки в транспорті, а й на вокзалах, в аеропортах, в кафе і навіть на лавках у парку, бо читати можна всюди.

Що читає дівчина в метро?

Юля: Моїй майже тезці Жульєт складно зосередитись на книжці у метро, тому що сама вона більше любить спостерігати за тим, що читають інші. Он — жінка гортає книжку рецептів. Дивачка чи просто вибирає, що зготувати на вечерю для своєї великої родини? А оцей чоловік завжди читає книжку про комах. Один чи два розділи за раз. І що йому може бути там цікавого? Хоча… щось таки є, якщо та книжка постійно з ним.

В житті Жульєт чогось не вистачає, але вона, як і більшість з нас, не знає, чого саме, поки не знаходить цього. Робота рієлторкою — вочевидь, не її, тож звільнившись, вона відчуває свободу. Але вона все ж не йде в нікуди, бо має нове призначення. І роздивлятись, що люди читають в метро, — одне з її насущних завдань.

Вона робить крок у прірву між двома реальностями: тією, до якої звикла за роки, і новою, де все може бути зовсім інакшим. Зрештою, у книжці можливо все.

Віта: Можливо, не читання в підземці, а споглядання за тими, хто це робить, і надихнуло Жульєт на маленькі зміни, які призвели до глобальних. Може, саме тому вона вийшла за зупинку раніше, піднялася на поверхню, вирішила піти на роботу новим маршрутом і побачила паризьку браму, яку із тисячі паризьких брам вирізняло те, що вона замикалася на книжку. Хто міг наважитися на це — залишити книгу в ролі закладки, дозволивши їй мокнути під дощем і снігом? Мабуть, той, хто не цінує книжки, вирішує дівчина і — о, як же вона помиляється! За брамою на неї чекає дивний чоловік, жвава дівчинка, ціла печера книжок і нове життя, але цього поки що вона ще не знає.

Зрештою, я взагалі не певна щодо Жульєт — така вже вона трохи примарна, ця персонажка. Можливо, у назві роману Крістін Фере-Флері йдеться і не про неї? Може, про ту дівчину, яка щоразу замріяно усміхалася на 27 сторінці щораз нового любовного роману, чим заінтригувала Жульєт? Та хай там як, в центрі оповіді саме вона — дівчина, яка не знає, чого хоче, не впевнена у собі і живе ніби через силу. Вона — ніби суцільний знак питання. І, здається, саме книжки можуть дати їй відповідь.

Кожному — своя книжка

Віта: Дивний чоловік на ім’я Соліман, який веде відлюдницьке життя у помешканні, повному книг, пропонує Жульєт роботу кур’єра. Його ініціатива — це щось на кшталт буккросингу, але за участі посередника, який порадить, запропонує, підкине людині саме ту книжку, яка їй потрібна. Щоб розуміти, який зробити вибір, треба бути вродженим психологом і мати непогану інтуїцію, тож головна героїня (якій сама лиш ідея такої роботи видається і спокусливою, і дивакуватою) впевнена, що їй нічого не вдасться.

Але така хай навіть неприбуткова робота (так, я ніяк не могла зрозуміти, якщо чесно, на які гроші вони живуть — а ти, Юль?) теж вимагає певних маркетингових навичок. Скориставшись підказкою Заїд, маленької доньки Солімана, Жульєт таки знаходить тих, хто зацікавлений у книжці — саме тут, саме зараз. А ще несподівано з’ясовує, що в рієлторській справі теж є місце книголюбам і що вчасно отримана книжка таки може змінити життя людини, зробити її щасливішою.

Юля: Я теж не розумію, на які гроші вони живуть, бо їсти завжди мають що:) Але та химерна книжка може не давати всіх відповідей. Хоча мене трохи пересмикує, коли тим, хто не любить читати, кажуть, що вони просто не знайшли своєї книжки, бо ж насправді не в кожного є до цього хист і натхнення (не треба тут зі мною сперечатись). Але концепт «моя» і «не моя» книжка цілком сприймаю, бо комусь Ґранже, а комусь сестри Бронте — і тут обмін може не спрацювати.

Тож робота книжкових кур’єрів і проста, і складна водночас, адже знайти для кожного свою книжку — вгадав або ж ні. Жульєт спочатку не знає, що їй робити, але потім інтуїція справдешнього книжкового хробака підказує їй шлях. Вочевидь, правильний, бо книжки, які вона дає людям, змінюють їхні життя.

Знаєте, я б теж писала на деяких книжках:

«Ця книга дивовижна.
Вона зробить вас мудрими.
Вона зробить вас щасливими».

Такі книжки я знаю:)

Книжки мають подорожувати

Юля: Вже роками вчуся відпускати книжки, щоб не скніли на полицях після того, як прочитаю. Коли в дорозі, залишаю їх у гостелах та орендованих квартирах, вибираючи ті, де до книг ставляться з шанобою. Віддаю в руки, віддаю в бібліотеки, тож ідея Жульєт з автобусом повним книжок видалась не просто близькою, а якоюсь дуже моєю. Як і тезка, я б хотіла учворити щось подібне.

І в нове плавання вирушали не тільки книжки, яким хтось може дати другий шанс, бо в нас не склалось, а й улюблені — ті, які хотілося б, щоб прочитали всі на світі. Тому що сюжет про кожного з нас, а, може, й ні про кого, але такий, який варто любити.

Мої книжки часто мандрують між домівками, бо не шкодую дати комусь почитати (звісно, якщо потім вони не повертаються у брудних плямах та зі збитими кутиками). Як мандрують сюжети, так і томики мають відкривати для себе нові горизонти: чи то під час поїздок у метро, чи більш тривалих подорожей залізницею. Книжка має дихати, тож не варто залишати її тільки в хаті, можна взяти із собою на прогулянку: показати світ за межами книгарні і нової домівки.

Віта: Це потрібно і книжкам, і людям. Самій Жульєт та іншим героям, життя яких зазнає кардинальних, ба навіть катастрофічних змін, вони дають можливість вийти за межі звичних горизонтів, помандрувати, побачити світ. «Найнезначніше порушення порядку, якщо ти його приймаєш, може перетворитися на пригоду», — пише авторка, і тут я з нею цілковито згодна. Зрештою, пригодою може стати й сама книжка, але набагато цікавіше переживати новизну не тільки в ній, але й із нею!

Та у кожній мандрівці має бути мета, яку Жульєт знаходить також. Її місія, можливо, з точки зору Всесвіту дрібна і незначна, але цінна з точки зору людини. Бо мандрівка жовтим бусиком, повним книжок, — це також дуже красивий жест, аби віддати шану пам’яті кільком неординарним людям, тим, кого любила, тим, кого любили її близькі. «Дівчина, яка читала у метро», як на мене, книжка не стільки про книжки, скільки про пошук шляху, сенсу і наповненості життя.

Пряма мова

«Вона завжди любила відчувати книжки на дотик, вдихати їхній запах, особливо, коли купувала вживані — нові книжки теж мають різні запахи, залежно від того, який папір і клей використали для друку, але вони нічого не могли розповісти про руки, що тримали ці книги, про будинки, де вони стояли на поличках; в них ще немає своєї історії, історії, відмінної від викладеної на їхніх сторінках, історії паралельної, таємничої і загадкової. Деякі тхнули цвіллю, в інших між сторінками в’ївся стійкий аромат карі, чаю або засушених пелюсток; іноді на кутиках були плями від масла, довга травинка, яка служила закладкою якогось літнього вечора, розсипалася від дотику на порох; підкреслені фрази або нотатки на полях складалися у своєрідну чернетку особистого щоденника, біографічний нарис, іноді свідчили про чиєсь обурення чи розрив стосунків».

«Запах книжок… Вона вхоплювала його, перш ніж увійти до книгарні, тільки-но бачила ту вузеньку вітрину, де можна було розмістити водночас лише один примірник; зазвичай то була якась книжка про мистецтво, вона стояла на підставці, щодня розгорнута на новій сторінці».

«Для цих книжок потрібно вибрати читача. Або читачку. Когось, кого треба помітити, а потім спостерігати, поки не з’явиться чітке відчуття, що саме ця особа потребує цієї книжки. Не подумайте, це справжнісінька праця. Книгу не отримає хтось просто через примху, на спір чи задля того, щоб вразити людину або зацікавити, хіба що само собою так вийде. Мої найкращі кур’єри наділені сильною емпатією: у глибині душі вони вміють відчути те розчарування, той відчай, що криються в тілі, яке, на перший погляд, нічим не відрізняється від інших».

«Я не належу до жодної секти. Просто люблю книжки, і все.

Вона могла б додати: і не завжди люблю людей».

«Я його до кінця ніколи не розуміла. І він мене ніколи не розумів. Мабуть, так буває в багатьох подружжях. Захоплено розповідають про себе одне одному, думають, що все розуміють, усе приймають, а потім з’являється перша тріщина, завдається перший удар, не конче спересердя, ні, але шкоди заподіяно, і все розлітається на друзки… і ти спиняється оголена і самотня поруч із чужою людиною, теж оголеною і самотньою. Це нестерпно».

«Книги й люди потребують мандрівок».

«В товщі книжок ховаються водночас усі можливі хвороби й усі ліки від них. Що там можна знайти зраду, самотність, убивство, божевілля, лють — усе те, що здатне вхопити за горло й занапастити ваше життя, не кажучи вже про інших, і що іноді, плачучи над друкованими сторінками, можна врятувати комусь життя? Що, знайшовши братню душу на сторінках якогось африканського роману чи корейської байки, ви починаєте розуміти, скільки людей потерпає від того самого болю, наскільки вони всі схожі між собою, і, мабуть, варто спілкуватися, усміхатися одне одному, бути взаємно ласкавими, обмінюватися знаками уваги, байдуже якими, і щодня намагатись завдавати трохи менше лиха?»

Кому варто читати

Віта: Тим, хто цінує повільне заглиблене читання. І, звісно, любить книжки.

Юля: Книголюбам різного віку та статі. Але благаю, не очікуйте від неї надто багато.

Кому не варто читати

Юля: Тим, хто очікує прочитати щось епічне. В 150 сторінок така історія аж ніяк не влізла б.

Віта: Тим, хто хоче динамічних сюжетів і виразних чітких персонажів.

Схожі книги

Віта: Концепція «кожному — своя книжка» також чудово прописана в «Маленькій паризькі книгарні» Ніни Джордж.

Юля: «Дівчина…» нагадує мені «Чорнильне серце» Корнелії Функе і чомусь «Клуб любителів книжок і пирогів з картопляного лушпиння» Мері Енн Шеффер та Енні Берровз.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

917 thoughts on “Кожен може знайти «свою» книжку: що тепер робить «Дівчина, яка читала в метро»

 1. Howdy, I believe your web site might be having internet browser compatibility issues.
  When I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.

  I simply wanted to give you a quick heads up!
  Besides that, excellent blog!

 2. Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent
  idea

 3. Superb blog you have here but I was curious about if you knew
  of any message boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 4. Hey there! I’ve been reading your web site for
  a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
  Just wanted to say keep up the great work!

 5. Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Cheers!

 6. Thanks for finally talking about > Кожен може знайти «свою» книжку:
  що тепер робить «Дівчина, яка читала в
  метро» – Блог Yakaboo.ua < Liked it!

 7. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 8. I’m not sure why but this weblog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 9. My brother suggested I might like this web site. He
  was once totally right. This post actually made
  my day. You can not consider simply how so much time I had spent
  for this information! Thanks!

 10. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to
  return yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 11. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m attempting
  to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 12. My spouse and I stumbled over here coming from a different
  page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to exploring your web page for a second time.

 13. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find
  out how you center yourself and clear your thoughts prior
  to writing. I have had a difficult time clearing
  my mind in getting my ideas out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any
  recommendations or hints? Cheers!

 14. Please let me know if you’re looking for a author
  for your weblog. You have some really great posts and I
  believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the
  load off, I’d absolutely love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 15. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a weblog
  website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear idea

 16. Hola! I’ve been following your blog for a while now and finally got the
  courage to go ahead and give you a shout out from
  Houston Tx! Just wanted to say keep up the excellent job!

 17. Heya! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established website such
  as yours require a massive amount work? I am brand
  new to operating a blog however I do write in my diary on a daily
  basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new
  aspiring blog owners. Appreciate it!

 18. I’m curious to find out what blog system you’re using? I’m having some small security issues with my latest site and
  I’d like to find something more secure. Do you have
  any recommendations?

 19. Admiring the dedication you put into your site and detailed information you provide.

  It’s awesome to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to
  my Google account.

 20. It’s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us.

  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 21. Greetings I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the minute but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the excellent work.

 22. Terrific article! That is the type of info that should be shared around
  the internet. Disgrace on Google for not positioning this put up higher!
  Come on over and discuss with my web site . Thanks =)

 23. Everything is very open with a precise description of the issues.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.

  Thank you for sharing!

 24. Hello! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does operating a well-established website such
  as yours require a massive amount work? I am brand new to
  operating a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views
  online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.

  Appreciate it!

 25. Thanks for finally writing about > Кожен може знайти «свою» книжку: що тепер робить «Дівчина, яка читала в
  метро» – Блог Yakaboo.ua < Loved it!

 26. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the same
  comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from
  that service? Appreciate it! asmr 0mniartist

 27. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively
  helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & help other customers like its aided me.
  Good job.

 28. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared
  to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about worries
  that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 29. Heya! I understand this is kind of off-topic however I needed to
  ask. Does building a well-established website such as yours require a massive amount work?
  I’m brand new to writing a blog however I do write
  in my diary every day. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 30. Hello! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article
  to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 31. I need to to thank you for this very good read!!

  I certainly loved every little bit of it. I have got you bookmarked to
  look at new stuff you post…

 32. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found
  It positively helpful and it has helped me out
  loads. I’m hoping to give a contribution & aid other users like
  its helped me. Great job.

 33. Excellent post. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

 34. Thank you for every other informative blog. Where else may just I
  get that kind of information written in such a perfect approach?
  I’ve a project that I’m just now running on, and I’ve been on the look out
  for such info.

 35. Just want to say your article is as amazing. The clearness for your submit is simply cool and that i could think you’re knowledgeable on this subject.

  Well with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with imminent post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 36. I have been exploring for a little for any high quality articles or
  weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally
  stumbled upon this site. Studying this info So i am satisfied to convey that I’ve
  a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot definitely will make sure to do not forget this web site and provides it a look on a relentless basis.

 37. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?
  Thanks a lot!

 38. I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you
  could space it out better?

 39. It’s remarkable to pay a quick visit this web site and reading
  the views of all mates about this piece of writing, while I
  am also eager of getting experience.

 40. Wonderful goods from you, man. I have remember your stuff prior to and you
  are simply extremely great. I really like what you
  have received right here, really like what you are stating and the way during which you are saying
  it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to
  stay it wise. I can not wait to read much more from you.
  That is actually a terrific site.

 41. Nice blog here! Also your web site loads up fast! What
  web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 42. I appreciate, result in I discovered exactly what I was having a look for.

  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 43. I am now not sure where you’re getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time studying much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I used to be looking for this info for my mission.

 44. I would like to thank you for the efforts you’ve
  put in writing this blog. I really hope to see the same high-grade content by you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has inspired me
  to get my very own website now 😉

 45. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a
  entirely different subject but it has pretty much the same layout
  and design. Outstanding choice of colors!

 46. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this excellent blog! I guess for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 47. Spot on with this write-up, I actually believe that this website needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

 48. We absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be
  just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write
  content for yourself? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome weblog!

 49. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my
  iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my
  cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, amazing blog!

 50. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with some
  pics to drive the message home a little bit, but
  other than that, this is great blog. A fantastic read. I’ll
  certainly be back.

 51. Hi! I’ve been reading your web site for some time now and finally got the courage to go ahead
  and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to say keep up the excellent
  job!

 52. Pretty element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing for your augment and even I
  success you get admission to persistently fast.

 53. A person essentially help to make significantly posts I would state.
  That is the first time I frequented your web page and thus far?
  I surprised with the research you made to make this particular submit extraordinary.
  Great process!

 54. I was wondering if you ever considered changing the page layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 55. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to join it.
  Is there anyone else getting similar RSS issues?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 56. Wonderful goods from you, man. I have take into account your stuff previous to and
  you’re just too magnificent. I actually like what you have bought right here, certainly like what you’re stating and the
  way in which wherein you assert it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I can’t wait to learn much more from you. This is actually a terrific site.

 57. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same
  niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!

 58. Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to
  say wonderful blog! 0mniartist asmr

 59. whoah this weblog is great i really like studying your articles.
  Keep up the great work! You recognize, a lot of people are searching round for this info, you could aid them greatly.

 60. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some
  of your ideas!!

 61. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make certain to bookmark your
  blog and will eventually come back very soon. I want to encourage you to ultimately continue your great
  posts, have a nice morning!

 62. Aw, this was a really good post. Spending
  some time and actual effort to generate a top notch article…
  but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to
  get nearly anything done.

 63. Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to learn extra of your
  helpful info. Thank you for the post. I will certainly comeback.

 64. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative
  and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the
  head. The problem is something too few folks are
  speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt
  for something regarding this.

 65. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading
  through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Thanks a ton!

 66. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 67. scoliosis
  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without
  having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks scoliosis

 68. free dating sites
  Hey there! I realize this is kind of off-topic however
  I had to ask. Does managing a well-established website such as yours take
  a massive amount work? I’m brand new to operating a blog
  however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share
  my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new
  aspiring blog owners. Appreciate it! dating sites

 69. scoliosis
  Ahaa, its nice conversation concerning this post at this place at this weblog, I have read all that, so
  at this time me also commenting at this place.
  scoliosis

 70. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe
  for a weblog web site? The account aided me a applicable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 71. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will remember to bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future.
  I want to encourage yourself to continue your great job,
  have a nice weekend!

 72. I blog frequently and I genuinely appreciate
  your content. This article has truly peaked my interest.
  I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 73. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the
  subjects you write with regards to here. Again, awesome web log!

 74. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the internet the
  simplest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get irked at the
  same time as other folks think about issues that they just don’t know about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need
  side-effects , other folks can take a signal. Will likely be back
  to get more. Thank you

 75. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you
  taking the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself spending a significant amount of time both
  reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 76. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Kudos!

 77. Hello, I do think your site might be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 78. Next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I really thought you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 79. Right here is the perfect web site for everyone who really wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been written about for ages. Great stuff, just excellent!

 80. You’re so interesting! I don’t suppose I have read a single thing like that before. So nice to discover another person with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 81. Howdy! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will forward this page
  to him. Fairly certain he will have a good read.

  Many thanks for sharing!

 82. I believe this is one of the such a lot significant information for me.
  And i am satisfied studying your article. But want to remark on few general issues, The site style
  is great, the articles is actually great : D. Excellent activity, cheers

 83. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely useful info particularly the closing part :
  ) I take care of such info much. I was looking for this particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 84. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year
  and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into
  it? Any kind of help would be really appreciated!

 85. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a
  great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back in the
  foreseeable future. I want to encourage you continue your great
  writing, have a nice day!

 86. I’ve learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot attempt you place to make one of these fantastic informative web
  site.

 87. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don’t know who you are but certainly you are
  going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 88. I am really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A small number of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?

 89. Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending way too much time
  both reading and posting comments. But so what, it was still
  worthwhile!

 90. Good day! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after browsing through many of the posts I realized
  it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and
  checking back frequently!

 91. Danke für die Großen Beitrag. Ich war bereits untersuchen dieses Thema für irgendwann . Die Waren und Besonderheiten Sie angeben, ich war nicht aufmerksam. Ich wird sein folgend Ihre website jetzt und hoffentlich Sie werden weit mehr Gefühle und Einsichten.

 92. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this website and give it a glance on a constant basis.

 93. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 94. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 95. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 96. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 97. You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 98. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 99. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 100. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 101. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 102. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 103. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 104. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 105. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 106. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 107. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 108. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 109. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 110. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 111. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 112. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 113. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 114. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 115. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 116. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 117. Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 118. Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 119. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 120. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 121. ZCMIM is a professional metal injection molding company in China, specialized in stainless steel injection molding. We provide professional metal injection molding service to satisfy your special product development requirement. ZCMIM are your reliable metal injection molding manufacturer, no matter your need simple or complex three dimension structure with high quality and tolerance. Our experienced engineering team combine with advanced MIM technology are able to produce the most wide range of precision MIM parts, including as follow:

 122. It’s an excellent and useful piece of knowledge. I appreciate you taking the time to share this helpful information with us. Please keep us updated in this way. I simply wanted to express my appreciation for your efforts. I’ll bookmark your blog and come back in the future. Thank you kindly.

 123. Thanks , I’ve just been looking for info about this subject for a while and yours is the best I have discovered till now. However, what in regards to the bottom line? Are you certain concerning the supply?|

 124. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 125. Just desire to say your article is as surprising. The clarity for your publish is just nice and i could assume you are an expert in this subject. Well with your permission let me to seize your RSS feed to stay updated with coming near near post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

Залишити відповідь