Більшість людей працюють, тому що треба. Не заради задоволення, втіхи, професійного зростання, а просто тому, що всі пішли, і я пішов. Але в ідеальному світі все має бути інакше.
Цього разу у спільній рубриці Work.ua та книжкового інтернет-магазину Yakaboo книга професора психології у Свартморському коледжі, автора десяти книжок та понад ста статей для фахових журналів – Баррі Шварца «Чому ми працюємо?».
Автор розповідає про головні проблеми сучасних працівників, які не відчувають себе щасливими від справи, якою вони займаються. Також він зауважує, що кожен може зробити свою роботу більш цікавою, варто лише зробити крок за межі обов’язків чи то правил.
Ділимося цитатами з книги:
- Задоволені працівники відчувають зв’язок зі своєю роботою. Вони розчиняються в ній. […] Задоволені працівники сприймають роботу як нагоду випробувати свої вміння. Вона примушує їх напружувати мізки — підштовхує до виходу із зони комфорту. Такі щасливчики вважають, що їхня робота захоплива й цікава […].
- Майже 90% працівників у світі вважають свою роботу джерелом радше розчарування, аніж задоволення.
- Люди, що сприймають свою роботу як «професію» […] найменшою мірою відчувають залучення до своєї діяльності та її змістовність. […] Люди, для яких робота рівнозначна «кар’єрі», […] відчувають тісніше залучення до справи. […] Лише люди, які вважають свою роботу «покликанням», здатні найбільше нею насолоджуватися.
- Може, хороша робота й не мусить мати весь набір позитивних характеристик, та відчуття мети, мабуть, є невід’ємною складовою.
- Немає настільки «розумного» заохочення, яке змогло б замінити мотиви тих людей, котрі роблять добру справу тільки тому, що це добра справа.
- Вирішення проблеми неповних інструкцій полягає в тому, щоб сприяти такій робочій атмосфері й стосункам у колективі, за яких люди самі захочуть допомагати клієнтам, пацієнтам, учням і покупцям, котрих вони обслуговують.
- Білка не молиться, щоби Бог послав їй харчів, не береться саджати дерева й не закликає інших білок повстати проти людей, які засмітили довкілля, призвівши до зменшення кількості їжі. Білка просто шукає поживи.
- Робота, яка дозволяє працівникам певну міру свободи дій і контролю, сприяє когнітивній гнучкості та веде до формування цілеспрямованої орієнтації на власні інтереси та інтереси суспільства.
Виходить, найголовніше – працювати там, де подобається, робити те, що приносить втіху. Інакшого рецепту для задоволеності роботою не існує.
Матеріал підготовлено в межах спецпроекту з редакцією сайту Work.ua
Читати: Завзяття vs талант: що важливіше для досягнення успіху
Читати: Homo Deus, або Як людина стане божественною
15 thoughts on “Чому ми працюємо – відповідь фахівця”