10 книжок, які надихнуть на бізнесові звершення

Підказуємо, які українські книжки можна обрати для виконання 14-го пункту весняного бінго від Yakaboo «Історія відомої компанії». Серед них — захопливі видання про українські й закордонні ІТ-стартапи, інтернаціональні мережі гіпермаркетів, анімаційну студію — і не тільки.

За останні роки американський бізнесмен Ілон Маск став справжнім селебріті. Світ стежить не лише за успіхами його компаній, а й жартами в Twitter та особистим життям. У 2018-му його компанія Tesla презентувала електричний автомобіль преміум-класу Tesla Model 3 — й цим кинула виклик не лише конкурентам на автомобільному ринку, а й світовим нафтовим корпораціям.

Чому епохальні зміни в автомобільній та енергетичній промисловості вдалося здійснити саме Маску? Яким був шлях Tesla до визнання? Новозеландський журналіст й у минулому комунікаційник Tesla Геміш Маккензі узявся розповісти про це з перших вуст.

«На шаленій швидкості» — це історія про винахідливість, копітку роботу й віру в утілення мрій. Які, як відомо, в Ілона Маска поширюються навіть за межі нашої планети. За цим цікаво спостерігати й про це, безперечно, цікаво читати.

За роки існування найпопулярнішої в Україні соціальної мережі про неї було написано десятки бестселерів і навіть знято гарний фільм. Чим прикметна саме ця книжка? Її автором став один з колишніх керівників Facebook, який уже близько 30 років працює в Кремнієвій долині — тож це справді погляд зсередини. 

Майк Хеффлінґер описує насправді непросту дорогу до світового лідерства. У різні роки Facebook не бракувало проблем, запеклої конкуренції, гострої критики з боку звичайних користувачів і урядів. Хеффлінґер пояснює, завдяки чому їй щоразу вдавалося відроджувати свої позиції. 

Варто зауважити, що в оригіналі книжка вийшла друком 2017-го року, тому у ній не йде мова про викриття витоків особистих даних юзерів, які використовувалися для впливу на вибори в різних країнах світу та інші нещодавні скандали довкола компанії. Попри це, книжку варто читати всім, кого цікавить правдива історія компанії і царина інтернет-технологій.

Книжка Бертрана Гобена стала результатом ґрунтовного журналістського розслідування, яке відзначили однією з найпрестижніших нагород для європейських журналістів-дослідувачів — «Рrix Gondecourt». Автор узявся дізнатися, як насправді функціонує бізнес-імперія украй непублічної «Асоціації сім’ї Мюльє», якій, зокрема, належить мережа гіпермаркетів «Ашан». Родина почала займатися бізнесом понад століття тому, а в 1961 році була створена мережа магазинів, які тепер існують в понад 10 країнах світу й в Україні. «Асоціація» складається з засновника «Ашану», 88-річного Жерара Мюльє, та понад 600 його родичів. Кожен з них має свою частку, а до управління бізнесом і розподілу прибутків не допускаються не члени родини.

Бертранові Гобену вдалося розговорити деяких представників «Асоціації сім’ї Мюльє». Завдяки цьому читачі можуть дізнатися, як упродовж десятиліть формувалася неординарна підприємницька структура, хто в різні роки стояв на чолі «Ашану» і якими принципами менеджменту керувався, а ще — завдяки яким стратегічним рішенням Мюльє досягли таких економічних успіхів. Ще один плюс книги — їй не бракує особистих історій родини Мюльє.

Мешканці великих міст уже давно звикли до квадратика додатку Uber у своєму смартфоні й авто з його логотипом на вулицях міста. Буквально за кілька років у десятках країн світу докорінно змінилася індустрія таксі.

Книжка журналіста Адама Лашинські розповідає про стрімкий злет ІТ-компанії та малює яскравий портрет її засновника Тревіса Каланіка. Лашинські навіть подорожував разом із Каланіком і спробував себе в якості водія Uber. У його книжці багато прикладів того, як компанія руйнувала усталені правила, грузнула в численних судових процесах — адже порушувала закони різних країн, і стикалася з масштабними протестами таксистів. І при цьому нерідко її працівникам вдавалося зробити так, аби конфліктні ситуації працювали на їхній піар. Послуги Uber припали до смаку спершу забезпеченій молоді, а потім й іншим категоріям населення; дуже швидко в різних куточках світу почали виникати конкуренти. Вся історія Uber — це направду дика гонка, сповнена інновацій та азарту. Написана наче захопливий роман, ця книжка спонукатиме вас читати й інші історії успіху, які відбувалися на наших очах.

1994-го року власник компанії Pixar, легендарний Стів Джобс запросив Лоуренса Леві на посаду фінансового директора. Компанія здобула значні інвестиції, але не мала стратегії розвитку. У своїй книжці Леві розповідає, завдяки чому за 12 років невелика графічна студія перетворилася на одну з найпотужніших голлівудських компаній. Яку роль в цьому зіграв креатив, яку везіння, а яку розрахунки? 

Його книга дозволяє уявити бізнес-процеси у цій царині, юридичні та інвестиційні аспекти, і водночас… не знудитися. Бо написана справді захопливо — разом із ним автором читачі подорожують до Кремнієвої долини та Голлівуду, зазирають за лаштунки комп’ютерної анімації, яка для багатьох із нас ще більш загадковий світ, ніж кіно.

«Леві — поодинокий гуманіст у світі фінансів та технологій», — писало про книжку видання Fortune. Мабуть, зокрема й завдяки цьому його книжка й мультики Pixar мають свій особливий шарм.

Здається, стрімінговому сервісу Netflix й так не бракувало глядачів, але повсюдний карантин залучив ще більше. Ця книжка — мемуари співзасновника платформи Марка Рендольфа, який залишив компанію у 2003 році й став наставником молодих підприємців. Його книжка — про початок, про шлях від ідеї двох чоловіків здавати в оренду диски з фільмами в інтернеті, яка врешті призвела до революції в сфері IT та телебачення. 

Рендольф доводить, як важливо не чекати миттєвого успіху, але й не опускати руки через скептичне ставлення інших людей — аби колись стати взірцевим кейсом. Книжка читається легко, містить практичні бізнес-поради (зокрема щодо маркетингу) й точне надихне читача на власні звершення.

Під зеленою обкладинкою — десять історій успішної побудови бізнесу в вітчизняних реаліях криз, корупції, а в останні роки й війни. Компанії, про які йде мова в книжці, працюють у різних царинах бізнесу. Це зокрема виробництво одягу, меблів, кераміки, харчових продуктів, ресторанний бізнес тощо. Журналісти Олег Криштопа та Христина Бурдим заповзялися в кожному — дуже індивідуальному — випадку дослідити етапи шляху від первинної ідеї і до готового продукту made in Ukraine. Окрім мотиваційного ефекту від читання цієї книжки, виникає й рекламний: хочеться познайомитися з товарами згаданих компаній ближче.

Український журналіст Тімур Ворона, який спеціалізується на технологіях, зібрав у цій книжці 14 історій успішних вітчизняних проєктів та ще сім кейсів, про які коротко розповідає наприкінці. Майже всі з 14 компаній розпочинали власну справу без спонсорів і величезного капіталу: хтось — у непростих і небезпечних 90-их, а хтось відносно нещодавно. Тут є як і більш відомі завдяки публікаціям у медіа стартапи, як-от Petcube чи Grammarly, так і рідше згадувані Proply та Ecoism. А ще у книжці розповідається про сервіси, які вже давно стали для українців звичними: Rozetka.ua, Prom.ua та Privat24. Всі компанії-герої цієї книжки різні, але однаково важливі й надихаючі. Книжка Тімура Ворони стала чи не першою збіркою історій успіхів наших технологічних стартапів; тих, кими справді можна пишатися. Ще один плюс — вона розрахована на максимально широку аудиторію.

Історія такого улюбленого в різних куточках світу шведського бренду меблів IKEA розпочалася далекого 1943-го року. У це важко повірити, але 70 років компанію очолювала одна людина — засновник Інґвар Кампрад. В основу книжки лягли його розповіді журналісту Бертілу Торекулю про власне життя, початок бізнесу, ключові перешкоди на шляху до запаморочливого успіху — та уроки про те, як їх долати.

Торекуль також вивчив його листи та нотатки Кампрада, аби сповна показати читачу його стиль менеджменту, масштаби мрій, втілення інновацій та постать — дивака й затятого капіталіста. Не кожна книжка про бізнес-феномен читається легко, але ця — саме така.

Не дивно, що бестселер американського журналіста Бреда Стоуна уже сім років видається й перевидається в різних країнах світу. Ця книжка виняткова тим, що це не просто історія успіху інноваційної компанії, яка докорінно змінила світову торгівлю, а й практичне читання для охочих створити свій бізнес. 

Крім того, у «Продається все» багато уваги приділяється постаті засновника Amazon, нині найзаможнішої людини у світі Джеффа Безоса. Бред Стоун записав інтерв’ю з сотнями колишніх і теперішніх працівників компанії, рідними й друзями Безоса, але не з ним самим. А тодішня дружина бізнесмена Маккензі Безос поставила книжці одну зірочку з п’яти у своєму відгуку на Amazon. Автор спробував розкрити секрет успіху жорсткого, проте дуже талановитого керівника — генератора ідей, який не визнає правила. Популярність книжки, перекладеної на близько 30 мов, показує, що йому це вдалося. А ще, користуючись нагодою, раджу прочитати іншу книжку Бреда Стоуна «Вискочки. Uber, Airbnb та битва за Кремнієву долину» про ще дві революційні ІТ-компанії.

Катерина Толокольнікова
Київська журналістка, книголюбка та авторка блогу про читання What are you reading?. Для свого блогу запитую у незнайомців із книгами у руках, що саме вони читають і які враження у них викликає книжка. Обожнюю подорожувати по Україні та світу. Тому й героїв блогу знаходжу в різних містах та країнах.
http://what-are-u-reading.blogspot.com

24 thoughts on “10 книжок, які надихнуть на бізнесові звершення

 1. Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at some of
  the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely
  happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking
  back frequently!

 2. Nice post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very useful info specifically the remaining phase 🙂 I care for such info much.

  I used to be looking for this certain information for
  a long time. Thanks and best of luck.

 3. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thanks

 4. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!

  Very helpful info specifically the last section 🙂 I care for such
  info much. I was seeking this certain info for a very lengthy time.
  Thank you and good luck.

 5. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or
  weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
  web site. Reading this info So i’m satisfied to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just
  what I needed. I such a lot without a doubt will make sure to do not fail to remember this website and provides it
  a glance regularly.

 6. My brother suggested I may like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this info!

  Thank you! ps4 games 185413490784 ps4 games

 7. I do not even know the way I finished up right here,
  but I assumed this publish used to be great. I do not realize
  who you are however definitely you are going to a famous blogger should you
  are not already. Cheers!

 8. Wow that was unusual. I just wrote an extremely
  long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 9. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
  asmr 0mniartist

 10. Terrific work! That is the type of info that are meant to be shared across the net.
  Disgrace on Google for no longer positioning this submit
  upper! Come on over and consult with my web
  site . Thanks =)

 11. Thanks , I’ve just been looking for info approximately this topic
  for a long time and yours is the best I’ve came upon till now.
  But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning
  the source?

Залишити відповідь