Візит до галереї на дивані: Книжки про митців і мистецтво

Останнім часом на українському видавничому ринку спостерігається поява все більшої кількості літератури про мистецтво. Це і біографії відомих митців, і книги, присвячені історії мистецтва, і «мистецькі збірки» на цікаві та оригінальні теми тощо. Як правило, такі книги потребують високої якості виконання, тому зазвичай і коштують недешево. Тож дуже часто доводиться обирати, що з усього різноманіття «мистецької» літератури придбати і почитати в першу чергу. Спробуємо вас зорієнтувати. 

Пропонуємо добірку цікавих книг про мистецтво від українських видавців. Вона стане в пригоді не тільки пристрасним поціновувачам мистецтва, але й тим, хто вагається, чим закрити «мистецький» пункт в осінньому бінґо. 

Мистецтво, як і життя в цілому, не стоїть на місці. Змінюються прийоми, техніка, бачення. Митці постійно прагнуть удосконалення своїх умінь та шукають нові способи самовираження. Деякі з цих змін стають переломними. Майкл Берд у своїй книзі виділяє цілих 100 ідей, які змінили мистецтво.

Ця книга здійснює екскурс у минуле і видобуває звідти сотню найвизначніших вигадок людей в царині мистецтва: від ідеї печерного і наскельного мистецтва до ідеї ефемерності. Якщо вам цікаво, яку роль у мистецтві відіграє математика та який вплив на живопис здійснили дзеркала, і при цьому вас не кидає в холодний піт від слів «контрапост» і «камера-обскура», то з цією книгою ви точно порозумієтесь! До речі, під час читання можна не тільки дізнатися багато нового з історії мистецтва, але й зайвий раз помилуватися відомими шедеврами. Ілюстрацій тут багато, і зроблені вони чудово.

Леонардо да Вінчі – певно, найвідоміший і, можливо, найгеніальніший представник італійського Відродження. Разом із тим, його життя та творчість і досі залишають багато таємниць. Книга Волтера Айзексона, безумовно, їх не розкриє, але точно допоможе усім зацікавленим більше дізнатися про цю визначну постать. У даній біографії автор показує Леонардо із трьох сторін: як людину, як митця та як дослідника. Причому усі твердження він наводить із посиланнями на джерела, а свої припущення викладає обережно, без претензії на їхню безпомилковість. Надзвичайно цінним є те, що книга допомагає не тільки дізнатися якісь фактологічні моменти (до речі, часом дуже неочікувані), але й скласти певні враження про характер та світогляд італійського генія. Що являє собою вітрувіанська людина? Навіщо Леонардо досліджував політ пташок? Чому він так часто не доводив свої задуми до кінця? Відповіді на ці та багато інших запитань дасть ця біографія.

Книжка вийшла в Україні дуже вчасно, адже 2019 рік у мистецькому світі вважається «роком Леонардо», що пов’язано з 500-ою річницею від дня його смерті. Ідеальний час, щоб познайомитися з відомим митцем і винахідником ближче!

Чи можна вмістити всю історію мистецтва в одну книгу? Безумовно, ні. А от виокремити основні, найважливіші та найвизначніші її сторінки – цілком. Це і робить книга «Історія мистецтва. Від найдавніших часів до сьогодення» під редакцією Стівена Фартінга. 

Книга поділяється на 6 розділів, що охоплюють певні часові відрізки, починаючи з найдавніших часів і закінчуючи нашим часом. Кожен розділ поділяється на підрозділи, присвячені конкретним темам. У них у загальних рисах розповідається про той чи інший напрям мистецтва та вказуються провідні митці, які його представляють. Окремі, найвизначніші твори мистецтва розбираються більш детально – аж до розгляду їх конкретних фрагментів. І це відкриває нові грані, які не завжди помітиш при самостійному розгляді. Книга вдало проілюстрована, причому роздивляння ілюстрацій – це окремий вид задоволення. Книга дає базові знання з історії мистецтва і буде цікавою широкому колу читачів. 

Українське мистецтво, здебільшого, не дуже відоме у світі. Ба більше, навіть самі українці мало що про нього знають. Та це не означає, що в нас не було видатних митців і вони не створювали прекрасних робіт, вартих називатися шедеврам. Це вам переконливо доведе книга Діани Клочко «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».

Ця книга знайомить читачів із 65 художніми творами, створеними на території нашої держави, які мають значну мистецьку цінність: від ікони VІІ століття до картин, створених вже у час, близький до сьогодення. Кожне зображення супроводжується текстом, в якому розповідається про митця та історію створення твору, а також пояснюється, чому ця робота є шедевром. Книга багатьом може подарувати чимало відкриттів і викликати нестримне бажання здійснити тур по художніх музеях України, щоб побачити згадані в ній твори вживу. 

Нільс Бюттнер «Ієронім Босх. Видіння і кошмари» (Фабула, 2019, пер. Іларія Шевченко); Майлз Дж. Юнгер «Пікассо. Живопис, що шокував світ» (Фабула, 2019, пер. Ольга Татаренко)

Дві чудові біографії уславлених митців видало видавництво «Фабула». Це біографії Ієроніма Босха та Пабло Пікассо. Книги зроблені у схожому оформленні, та мають трохи різний принцип подачі матеріалу, що не дивно, оскільки написані вони різними авторами.

У книзі про Босха спочатку подається біографія художника. Стисло, оскільки відомостей про життя цього відомого нідерландця збереглося небагато. Потім наводиться аналіз його творчості. На сторінках цієї книги найвідоміші та наймоторошніші картини Босха привідкривають свої таємниці. Деяким роботам приділено більше уваги, деяким – менше. Інформацію подано дуже цікаво. Ймовірно, після прочитання цієї книги специфічні твори Ієроніма Босха видаватимуться вам вже менш химерними і набудуть у ваших очах певного сенсу.

У книзі ж про Пікассо життя художника (точніше – певний його період) тісно переплетене з його творчістю. На фоні пошуків себе, переїздів, стосунків із друзями та колегами вимальовується і становлення Пікассо як митця. Як відомо, Пабло був неординарною особистістю, тому його біографія читається як захопливий роман. Творчість цього митця, як і його самого, можна любити або не любити, але у будь-якому разі вони не можуть не викликати інтерес. Ця книга його у достатній мірі задовольнить.

Якщо ви не великий фанат мистецтва, але полюбляєте захопливі кримінально-пригодницькі історії, то вам неодмінно варто познайомитися з цією книгою. Її назва говорить сама за себе – тут розповідається про те, як різні твори мистецтва через ті чи інші обставини ставали жертвами чийогось злого умислу. Тут вам і викрадення «Мони Лізи», яке зробило з неї головну зірку Лувру, і неймовірні перипетії, які протягом кількох століть спіткали Ґентський вівтар, і грандіозні за масштабами і впливом на світ мистецтва афери з підроблювання творів Ван Гога та Вермера, і найгучніше пограбування минулого століття, яке й досі входить до топ-10 нерозкритих арт-злочинів за версією ФБР, і вивезення у 45-му до Радянського Союзу «трофейного мистецтва» з Німеччини та країн, що були її союзницями, і вандалізм в музеях і багато іншого. Загалом книга складається з 11 так званих справ. Написано все доступно і водночас цікаво. Теми розкриваються достатньо для рівня науково-популярної літератури. Ну і прекрасна поліграфія дозволяє насолоджуватися не тільки захопливим текстом, але й якісними репродукціями згадуваних у ньому мистецьких шедеврів.

Постать художника Вінсента ван Гога в тій чи іншій мірі цікава, мабуть, кожній освіченій людині. Геній, безумець, самогубець – такі характеристики вже майже 130 років шлейфом тягнуться за цим митцем. Але чи відповідають вони дійсності? Спробуйте знайти відповідь на це запитання у книзі Фредеріка Пажака «Ван Гог. Іскріння». 

Цей твір аж ніяк не назвеш вичерпною біографією художника. Життя і творчість одного з найвідоміших і найзагадковіших митців в історії людства наразі досліджені настільки глибоко і ретельно, що про них можна писати цілі багатосторінкові томи. Робота Фредеріка Пажака – це, скоріше, нарис про життя художника, короткий виклад основних його віх. Втім, загальне уявлення про долю знаменитого голландця вона дає. Тож якщо у вас є бажання поверхово познайомитися з Ван Гогом, не вникаючи в подробиці його життя, сміливо беріть собі у поміч цю біографію.

Ця книга розповідає про 75 митців, творчістю яких характеризувалося мистецтво ХХ століття: від революційних ентузіастів ранніх років до показної впевненості останнього десятиліття. Статті упорядковані хронологічно. Кожна із них присвячена окремому митцю. Вони невеличкі й призначені, скоріше, для загального знайомства з найзнаковішими арт-візіонерами минулого століття. В них наведено кілька відомих робіт того чи іншого митця, шкалу з ключовими датами в його біографії та стисло описано становлення його як художника та формування його творчого стилю і поглядів на мистецтво. В кінці міститься рекомендована література. Тож ті, кому цікаво буде глибше зануритися в цю тему, знатимуть, куди звернутися за додатковою інформацією.

У найбільш доступній і розважальній формі пропонує знайомство з видатними художниками минулого «Видавництво Старого Лева». Наразі в його арсеналі є вже 4 ілюстровані біографії уславлених митців: Енді Воргола, Сальвадора Далі, Вінсента ван Гога та Клода Моне. Кожен із них – це чи не найголосніше ім’я в тому напрямі мистецтва, який вони представляють. Фішка цих видань в тому, що вони розповідають про життя і творчість згаданих художників не тільки через текст, але й за допомогою картинок, фотографій і навіть коміксів. Подання інформації у такій простій і невимушеній формі покращує її сприйняття та робить процес читання більш захопливим. У зв’язку із цим дані книги можуть бути цікавими не тільки дорослим, але і дітям. Вони дають гарний старт усім, хто починає цікавитися творчістю Воргола, Ван Гога, Моне або Далі.

Присутність жінок у світовому мистецтві завжди була менш помітною, ніж присутність в ньому протилежної статі. Україна в цьому плані – не виняток. У вітчизняному арт-світі теж завжди домінували чоловіки. Навіть більше, цю нерівність повністю не подолано і на сьогодні. Наприклад, нещодавнє дослідження показало, що лише 2% глобального аукціонного ринку візуальних мистецтв належить жінкам-художницям. Тому популяризація «жіночого» мистецтва наразі є дуже актуальною. Одним із її інструментів якраз і є книга «Чому в українському мистецтві є великі художниці».

У цьому виданні у вигляді окремих статей різних авторок наведено біографії та роботи визначних українських художниць ХХ – поч. ХХІ століття. Та не думайте, що тут міститься суха фактологічна інформація. У книзі, окрім іншого, розповідається про те, які перепони доводилося долати представленим тут мисткиням на своєму життєвому та творчому шляху, а також пояснюється, завдяки чому їм вдалося вирватися з тіні та заявити про себе.

Варто також відзначити чудове оформлення книги. Тут хороший шрифт, цікава верстка та якісні ілюстрації, а обкладинку виконано в приємному мінімалістичному стилі.

Наталія Чернишова
Екстравертка, мандрівниця, кхалісі великої кількості книжок і матєрь шиншили. Працюю в редакції професійного видання для бухгалтерів. У вільний від роботи час вивчаю французьку мову, займаюся рукоділлям і «оргкомітетю» в проекті «Ніч історії Харкова». Трошки цікавлюся історією мистецтв, люблю поганяти на велосипеді та обожнюю книжечки.

106 thoughts on “Візит до галереї на дивані: Книжки про митців і мистецтво

 1. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Thanks!

 2. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a
  little homework on this. And he actually bought me
  lunch due to the fact that I stumbled upon it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your web site.

 3. Hi are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 4. I do not even know the way I finished up here, however I believed this publish used to be good.
  I do not understand who you are but definitely you are going to a well-known blogger should you aren’t already.

  Cheers!

 5. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get several emails with the
  same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 6. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Superb work!

 7. Thanks for every other great article. Where else could anyone
  get that type of info in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am on the search
  for such information.

 8. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog
  and in accession capital to claim that I get actually loved account your weblog
  posts. Anyway I will be subscribing on your augment and even I success you
  access consistently quickly.

 9. When I initially commented I appear to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?

  Thanks!

 10. Hello I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for
  a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.

 11. Nice post. I learn something totally new
  and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always
  be interesting to read through content from other writers and use a little something from
  other websites.

 12. Admiring the time and energy you put into your website and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds
  to my Google account.

 13. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to look it over. I’m definitely
  loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Great blog and wonderful design.

 14. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
  I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to
  your rss feed and I hope you write again very soon!

 15. You could certainly see your enthusiasm within the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid
  to say how they believe. At all times go after your heart.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 17. scoliosis
  Very good website you have here but I was curious if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics
  talked about in this article? I’d really love to be a part
  of group where I can get suggestions from other experienced individuals
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it! scoliosis

 18. scoliosis
  Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot
  of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
  scoliosis

 19. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 20. I’m extremely impressed with your writing talents and also with
  the format in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one nowadays..

 21. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you
  happen to be a great author.I will remember to bookmark your blog
  and will often come back later on. I want to encourage you to continue your
  great posts, have a nice day!

 22. Its such as you learn my mind! You seem to know a lot approximately this, such
  as you wrote the ebook in it or something. I believe that
  you simply can do with some percent to force the message house a little bit, however instead of that, that is great blog.
  A great read. I will certainly be back.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 30. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 31. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after browsing through a few of the articles I realized it’s
  new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I stumbled upon it
  and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 32. hi!,I really like your writing so so much! percentage we be in contact more approximately your post
  on AOL? I require a specialist in this area to unravel my problem.
  Maybe that is you! Having a look ahead to see you.

 33. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 34. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 35. That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Appreciate your sharing this one. A must read article!
  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 36. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 37. Hello excellent blog! Does running a blog such as this take a great deal of work? I’ve absolutely no understanding of programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thank you!|

 38. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!|

 39. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 40. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 41. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend a while studying much more or working out more. Thanks for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.|

 42. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 43. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve
  done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 44. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 45. Simply want to say your article is as surprising. The clearness on your put up is just great and that i could assume you are knowledgeable in this subject. Well along with your permission allow me to clutch your feed to keep updated with coming near near post. Thank you one million and please keep up the enjoyable work.|

 46. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very helpful information particularly the last section 🙂 I take care of such information much. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time. Thank you and good luck. |

 47. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you|

 48. Pretty component to content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get right of entry to persistently fast.|

 49. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 50. First off I want to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Many thanks!|

 51. Terrific article! That is the type of information that should be shared around the net. Disgrace on Google for now not positioning this put up upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)|

 52. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!|

Залишити відповідь