23 невдалі фільми-екранізації, які розізлили книголюбів

Частенько відмінний роман у Голлівуді перетворюється на посередній фільм. Портал Buzzfeed провів опитування серед своїх користувачів і з’ясував, які фільми, зняті за книгами, викликали найсильніше розчарування у книголюбів. Люди не поскупилися на емоції!

«Я міг би написати книгу про те, що зробити в Голлівуді з моїм романом, але боюся, що вони захочуть екранізувати її і теж споганять!» – кажуть, так вигукнув один із авторів, чия книга була екранізована не дуже-то вдало. Однак обурюються не тільки письменники.

Якщо ви обожнюєте книги, то самі знаєте, як це буває: дізнаєшся, що за улюбленим твором готуються знімати кіно, і охоплює радість та солодке передчуття. А одночасно з ними тривога: тільки б під час адаптації не зіпсували щось хороше, що є в романі! І, на жаль, нерідко побачене на екрані повністю розчаровує шанувальників книги: кіношники вирізають найважливіші сцени, безбожно спотворюють кінець, змінюють характери головних героїв і викидають пронизливі фрази. Ось список фільмів, про які точно можна сказати: «Книга краща!». Цей антирейтинг допоможе заощадити час і не дивитися кіно, яке може принести розчарування.

Обережно, далі буде багато спойлерів!


04_4_04

Сяйво (1980)

За мотивами: однойменного роману Стівена Кінга.

Коментар книголюба: «З кінострічки зникло багато важливих моментів, які є в книзі. Під час читання по-справжньому хвилює, коли Джек бореться з готелем. Але у фільмі ми просто спостерігаємо за божевільним.»


04_5_04

Гаррі Поттер і в’язень Азкабану (2004)

За мотивами: серії однойменних романів Дж. К. Роулінг.

Коментар книголюба: «У фільмі відсутня С.С.Е.Ч.А. – Спілка Сприяння Ельфам-Чорноробам Англії, а ще вони змінили розташування хатини Геґріда, не можу їм цього пробачити.»


04_6_04

Зачарована Елла (2004)

За мотивами: однойменного роману Гейл Карсон Левайн.

Коментар книголюба: «Книга розповідає про дивовижну молоду дівчину, яка за будь-яких обставин залишається сама собою. Їй не потрібен гарний принц, який би врятував її, – вона сама його рятує кілька разів. Книга навчила мене цінувати свою унікальність і бути хороброю. Фільм же вчить, що якщо у вас проблеми, не рипайтесь і просто почекайте, поки з’явиться відповідний мужик і вирішить все за вас. Не зовсім те послання, яке сподіваєшся побачити після читання роману.»


04_7_04

Лемоні Снікет: 33 нещастя (2004)

За мотивами: серії однойменних романів Деніела Гендлера (писав під псевдонімом Лемоні Снікет).

Коментар книголюба: «Про що вони думали, коли запихали три книги в один фільм? До того ж вони повністю змінили фінал першої частини! Я боявся, що розчаруюсь, а так воно і трапилося. Добре ще, що не стали екранізувати всю серію.»


04_8_04

Щоденник пам’яті (2004)

За мотивами: однойменного роману Ніколаса Спаркса.

Коментар книголюба: «Найбільше у фільмі мене бісить, що Ной і Еллі постійно сваряться і скандалять. Це не має нічого спільного з їхньою історією в книзі.»


04_9_04

Гаррі Поттер і келих вогню (2005)

За мотивами: серії однойменних романів Дж. К. Роулінг.

Коментар книголюба: «Перебрехали абсолютно все, що стосується Тричаклунського турніру!»


04_10_04

Ерагон (2006)

За мотивами: однойменного роману Крістофера Паоліні.

Коментар книголюба: «Сценаристи взяли з книги лише основні моменти – хлопчик знаходить драконівське яйце, вирушає у мандри-пригоди, зустрічає різних людей, бере участь в битвах. Вони так сильно змінили сюжет, що фільм зовсім не схожий на книгу і не викликає тих емоцій, що відчуваєш під час читання.»


04_11_04

Золотий компас (2007)

За мотивами: першої частини фантастичної трилогії Філіпа Пулмана «Темні матерії».

Коментар книголюба: «Трилогія Темні матерії – моя улюблена. Це складна й красива історія про релігію, любов, філософію та фізику безлічі вимірів. Вона неймовірно написана! А фільм вийшов ніякий – плоска дитяча казка з тваринами, які розмовляють. Це жахливо!»


04_12_04

Дружина мандрівника в часі (2009)

За мотивами: однойменного роману Одрі Ніффенеггер.

Коментар книголюба: «З похмурого, відвертого і сексуального роману зробили кіно в стилі “соплі в цукрі”, стандартну романтику з сердечками і мімімі. Замість красивої історії кохання, яка існувала поза часом і простором, вийшла купа сміття.»


04_13_04

Милі кості (2009)

За мотивами: однойменного роману Еліс Сіболд.

Коментар книголюба: «Ця книга для мене так багато значить, вона сильно вплинула на мої переконання – і сценаристи змінили в ній ВСЕ! Коли я дивилася фільм, то розплакалася лише наприкінці, коли героїня про “кісточки” говорила, а коли читала книгу, то практично в кожному розділі переповнювали почуття.»


04_14_04

Мій ангел-охоронець (2009)

За мотивами: однойменного роману Джоді Піколт.

Коментар книголюба: «Головна думка книги в тому, що життя дуже крихке. Коли читаєш роман, всю дорогу очікуєш, що сестра, яка хворіє на рак, помре… Але вмирає ЗДОРОВА сестра, а та, у якої рак, живе ще багато-багато років. У фільмі фінал змінили зовсім: вмирає хвора на рак сестра, і вся історія перетворюється в звичайну мелодраму. Дуже засмучує, що так зіпсували один з кращих прочитаних мною романів.»


04_15_04

Персі Джексон та Викрадач блискавок (2010) та Персі Джексон: Море чудовиськ (2013)

За мотивами: серії фантастичних романів американського письменника Ріка Ріордана.

Коментар книголюба: «Жахлива пародія! Герої так змінилися в порівнянні з книгою, що їх просто не впізнати. Їм поміняли вік і для чогось придумали, що боги не можуть розмовляти зі своїми дітьми-напівбогами. Навіщо? У фіналі взагалі нічого спільного з першоджерелом. Як би це розбачити!»


04_16_04

Гаррі Поттер і Смертельні реліквії: Частина 2 (2011)

За мотивами: серії однойменних романів Дж. К. Роулінг.

Коментар книголюба: «Мені все ще хочеться плакати, коли я згадую, як погано вони впоралися зі сценою смерті Волдеморта. Весь сенс знищення горокраксів в тому, щоб переконатися, що він помер нормальною, нудною, ЛЮДСЬКОЮ смертю. Також важливо, щоб безліч впливових в чарівному світі людей стали свідком його смерті. Але ні, вони не змогли це зняти! Просто жахливо.»


04_17_04

Хоббіт (кінотрилогія, 2012-2014)

За мотивами: повісті Дж. Р. Р. Толкіна «Гобіт, або Туди і Звідти».

Коментар книголюба: «Це не фільм, а шматок лайна, – не соромиться у висловлюваннях шанувальник Толкіна. – Що вони зробили з історією? Вони її зруйнували! Надто багато комп’ютерної графіки, непотрібні персонажі, яких не було в книзі, та ще й те, що вони розтягнули все на три фільми – список недоліків можна перераховувати безкінечно.»


04_19_04

Прекрасні створіння (2013)

За мотивами: однойменного роману Камі Ґарсії і Марґарет Штоль.

Коментар книголюба: «Замість того, щоб показати двох сильних героїнь – пророка Амму і бібліотекаря Маріан, фільм схрестив їх і зробив одним персонажем. Решту героїв ледь можна впізнати. Схоже, режисер взагалі не відкривав книгу, а сюжет йому хтось переказав.»


04_20_04

Посвячений (2014)

За мотивами: однойменного роману Лоїс Лоурі.

Коментар книголюба: «Схоже, творці фільму просто хотіли потрафити аудиторії Голодних ігор і тому додали так багато непотрібних речей, яких не було в книзі. Придумали дурну історію любові і купу непотрібних сцен. Наскільки досконала книга, настільки ж розчарував фільм.»


04_18_04

Академія вампірів (2014)

За мотивами: однойменної серії книг Райчел Мід.

Коментар книголюба: «З книг, в яких розглядалися дійсно важливі проблеми психічного здоров’я, нерівність і расизм, зробили ще один поганий фільм для підлітків. Мене це дратує!»


04_21_04

Той, що біжить лабіринтом (2014)

За мотивами: однойменного роману Джеймса Дешнера.

Коментар книголюба: «Сценаристи дуже сильно змінили основні моменти. Зрозуміло, що неможливо, щоб у фільмі все було точно так, як в книзі, але такі важливі речі, як властивість самого лабіринту і відносини двох головних героїв один з одним, по-моєму, міняти не можна. Їх треба було залишити такими ж, як у романі.»


04_22_04

Паперові міста (2015)

За мотивами: однойменного роману Джона Гріна.

Коментар книголюба: «Вони примудрилися викинути все глибоке і серйозне, що є в книзі, і перетворити цю потужну історію в стандартне кіно про подорож. У книзі підлітки поспішали в Нью-Йорк, тому що думали, що Марго хоче покінчити життя самогубством, а не тому що боялися спізнитися на випускний. Через цю підміни все починає виглядати дурним підлітковим кіно.»


04_23_04

Дівчина у потягу (2016)

За мотивами: однойменного роману Поли Гоукінз.

Коментар книголюба: «Фільм знятий так, що нічого не пояснили. Якби я не читала книгу, то з кінострічки так і не зрозуміла б, що Рейчел брехуха, а “іншою жінкою” була Анна.»


04_24_04

Інферно (2016)

За мотивами: однойменного роману Дена Брауна.

Коментар книголюба: «Книга сповнена провокаційних ідей, а в фільм перекочували лише деякі з них. Розчарування.»


04_25_04

Дім дивних дітей міс Сапсан (2016)

За мотивами: однойменного роману Ренсома Ріггза.

Коментар книголюба: «Сценаристи змінили вік усіх дітей і поміняли їхні надздібності, щоб нав’язати нам більше романтичних сюжетних ліній. Емму, найбільш задирливу героїню книги, вони змусили підлещуватися перед Джейкобом. Треба ж розтринькати матеріал з таким величезним потенціалом!»


Фото: Кадр з фільму «Темна вежа»
Фото: Кадр з фільму «Темна вежа»

Темна Вежа (2017)

За мотивами: серії однойменних романів Стівена Кінга.

Коментар книголюба: «Ця серія книг – моя улюблена. Але схоже, кінематографісти її не подужали в повному обсязі. Вони взяли кілька епізодів, додали туди відсебеньок і зварганили ось це.»


Тест: Вгадайте книжку за екранізацією

Читати: Що почитати, якщо вам подобається фільм-номінант на Оскар

Читати: Від «Керрі» до «Дівчини у потягу»: книги-дебюти улюблених письменників


Джерело: readrate.com

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

150 thoughts on “23 невдалі фільми-екранізації, які розізлили книголюбів

 1. Деякі претензії ну дуже дивні! Складається враження, що ці “книголюби” не розуміють того, як, власне, працює кіно… Щодо “В’язня Азкабану”. По-перше, Герміона свою “організацію” створила у четвертій книзі. По-друге, стосовно будинку Ґегріда: так, дивним було рішення кіноробів змінити вигляд певних локацій, але до чого тут провина стрічки перед першоджерелом? А взагалі дивно, що у список потрапили 3-й, 4-й та 8-й фільми, хоча там точно мав бути присутній 6-й.

 2. Не зрозуміла претензій відносно “Сяйва”, “В’язня Азкабану” та “33 нещасть”.

 3. “В’язень” надто темний та неавтентичний. Взагалі після Коламбуса Потеріана виглядає слабувато. А Сяйво взагалі нудне. У книжці все закінчується грандіозним вибухом готелю, а у фільмі таке…пшик. Сам Кінг критикував фільм.

 4. I have been exploring for a little bit for any high quality
  articles or weblog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this info So i am satisfied to convey that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I such a lot definitely will make certain to don?t overlook this web site and give it a glance
  on a relentless basis.

 5. Someone necessarily lend a hand to make severely posts I might state.

  This is the very first time I frequented your website page and up to now?
  I surprised with the analysis you made to create this particular publish amazing.
  Excellent job!

 6. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue
  solved soon. Cheers

 7. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot
  of it is popping it up all over the internet without my
  agreement. Do you know any ways to help stop content from being
  stolen? I’d genuinely appreciate it. games ps4 allenferguson games ps4

 8. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your great post. Also, I have shared your site in my social
  networks! ps4 games 185413490784 ps4 games

 9. excellent issues altogether, you just gained a emblem new reader.
  What may you recommend in regards to your submit that you simply made some days in the past?
  Any sure?

 10. I will immediately grab your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me understand so that I could subscribe.
  Thanks.

 11. I believe that is one of the most significant information for me.
  And i am happy reading your article. However wanna statement on some normal things, The
  website taste is great, the articles is truly great :
  D. Just right activity, cheers

 12. Thank you, I’ve just been searching for information approximately
  this subject for ages and yours is the best I have found out till
  now. But, what concerning the conclusion? Are you
  sure about the source?

 13. I do trust all of the ideas you have offered on your post.
  They are very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are very short for novices. May you please lengthen them a little from subsequent time?

  Thanks for the post. 0mniartist asmr

 14. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 15. Definitely believe that that you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be mindful of.
  I say to you, I definitely get irked whilst people think about worries
  that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top
  as smartly as outlined out the entire thing with no need
  side effect , other people can take a signal. Will probably
  be back to get more. Thank you

 16. Attractive portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing on your augment and
  even I fulfillment you access persistently quickly.

 17. I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for wonderful information I was looking for this info
  for my mission.

 18. You could certainly see your expertise within the article
  you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they
  believe. Always go after your heart.

 19. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will return once again since
  I book marked it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to help other people.

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 21. Excellent goods from you, man. I have take note your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I really like what you’ve obtained here,
  really like what you are saying and the best way
  wherein you are saying it. You make it enjoyable and
  you continue to take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 22. I’m not sure exactly why but this site is
  loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a
  problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 26. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and
  visual appeal. I must say you’ve done a awesome job with this.

  Also, the blog loads extremely quick for me on Opera.
  Exceptional Blog!

 27. I every time used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of net thus
  from now I am using net for content, thanks to web.

 28. Greetings! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have
  done a marvellous job!

 29. It’s the best time to make some plans for the future and it is time
  to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you
  some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring
  to this article. I wish to read more things about it!

 30. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with
  your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody else having identical RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 31. We absolutely love your blog and find many of your post’s to be
  exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers
  to write content for you? I wouldn’t mind creating a post
  or elaborating on a few of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome web log!

 32. Definitely believe that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the
  simplest thing to have in mind of. I say to you, I certainly get irked whilst folks think about worries that they
  just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 33. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the excellent quality writing,
  it is rare to see a great blog like this one today.

 34. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web
  site, how can i subscribe for a blog web site?

  The account helped me a acceptable deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 35. Please let me know if you’re looking for a author for your blog.

  You have some really good posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an e-mail if interested. Regards!

 36. Heya! I realize this is somewhat off-topic however I had to ask.

  Does operating a well-established blog such as yours require a large amount of work?

  I am completely new to operating a blog however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 37. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site
  many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting
  is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your
  respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.

 38. Hey very nice site!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..

  I will bookmark your website and take the feeds also?
  I’m glad to seek out numerous helpful information right here
  within the put up, we need develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 39. Attractive part of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire actually
  loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing for your feeds
  and even I achievement you get entry to persistently fast.

 40. I believe what you published made a bunch of sense.

  However, think about this, suppose you added a little content?
  I am not saying your information isn’t good, but suppose you
  added a post title that makes people want more?
  I mean 23 неудачные фильмы-экранизации, которые разозлили книголюбов
  – Блог Yakaboo.ua is kinda plain. You should glance at Yahoo’s front page and
  note how they write article headlines to get viewers to click.
  You might try adding a video or a related pic or two to get people excited about everything’ve written. Just
  my opinion, it might bring your posts a little bit more interesting.

 41. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really good articles and I believe
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Regards!

 42. This is very interesting, You are a very skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 43. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using
  this site, as I experienced to reload the website many times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content.

  Ensure that you update this again soon.

 44. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to protect against hackers?

 45. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS.

  I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.

  Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone that knows the answer will
  you kindly respond? Thanx!!

 46. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any responses would be greatly appreciated.

 47. I think this is one of the most vital information for me.
  And i’m glad studying your article. However should commentary on few common issues, The website style is perfect,
  the articles is truly great : D. Good job, cheers

 48. Its such as you read my thoughts! You seem to grasp a
  lot approximately this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you just can do with some percent to drive the message house a bit, however instead of that, this is excellent blog.

  A great read. I’ll definitely be back.

 49. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and
  bloggers made good content as you did, the internet
  will be a lot more useful than ever before.

 50. It’s really a nice and useful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful
  information with us. Please stay us informed
  like this. Thank you for sharing.

 51. I blog often and I genuinely thank you for your content.
  This great article has really peaked my interest.
  I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

 52. Heya i’m for the primary time here. I came across this
  board and I find It truly helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to offer one thing back and aid others such as you aided me.

 53. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; many of us
  have created some nice practices and we are looking to exchange methods with others, why
  not shoot me an email if interested.

 54. Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to
  ask. Does managing a well-established blog like yours
  take a massive amount work? I am brand new to blogging however I do
  write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.

  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 55. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 56. Hi there, There’s no doubt that your site could possibly be having web browser compatibility problems.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine
  however when opening in Internet Explorer,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to
  give you a quick heads up! Aside from that, wonderful website!

 57. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  post seem to be running off the screen in Ie. I’m not
  sure if this is a formatting issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you
  know. The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 58. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 59. I like the valuable information you provide to your articles.
  I will bookmark your weblog and test once more right here frequently.
  I am fairly sure I’ll be informed a lot of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 60. Hello There. I found your blog using msn. This is a
  really well written article. I’ll make sure to bookmark it and
  come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 61. We stumbled over here different web page and
  thought I may as well check things out. I like
  what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page for a second time.

 62. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise several technical points using
  this website, since I experienced to reload the site a lot
  of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could
  damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot
  more of your respective exciting content. Ensure that
  you update this again soon.

 63. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet
  again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way
  to change, may you be rich and continue to help others.

 64. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 65. I am really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?

  A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 66. That is really fascinating, You are an excessively professional blogger.

  I’ve joined your rss feed and sit up for in quest of more of your magnificent post.
  Additionally, I have shared your web site in my social networks

Залишити відповідь