Поїхали! 12 неймовірних тревелогів для дорослих та дітей

Коли дуже хочеться помандрувати світ за очі, відкрити для себе нові країни й зазирнути у найцікавіші куточки планети, але немає такої можливості, на допомогу завжди прийдуть книги. У цій добірці ми зібрали класичні та сучасні тревелоги для дітей і дорослих, написані як українськими, так і зарубіжними письменниками-мандрівниками. Тож вмощуйтеся зручніше, розкривайте книгу і гайда у подорож!


Класичні


1

1. Марко Поло «Книга чудес світу»


Ця книга – путівник по середньовічній Азії від знаменитого венеційського мандрівника Марко Поло – пропонує нам подорож не лише у просторі, а й у часі. Персія, Китай, Індія, численні краї і країни, ханства і халіфати періоду Великих географічних відкриттів постають перед нами у всій красі і привабі. Марко Поло детально пише про те, які народи населяють кожну місцевість, описує їхню зовнішність, релігію і рід занять.

Він вказує, де добувають лазурит і бірюзу, а де – вирощують фініки й фісташки, де водяться “красиві дикі осли”, а де – білі бики.

Він пише про краї, в яких гаптують тканини візерунками з птахів і тварин, і про країни, де тчуть тонку і гарну матерію з верблюжої шерсті. Стосовно деяких народів – можливо, тих, яких він ліпше пізнав – Марко Поло зазначає їхні культурні особливості (багатоженство, наприклад).

Поміж дещо формальними описами й переліками у книзі трапляються дуже цікаві напівлегенди-напіванекдоти. Так, з «Книги чудес світу» можна дізнатися історію про поклоніння трьох волхвів новонародженому Ісусу з точки зору самих волхвів; про старця, який з допомогою псевдораю готував асассинів; про хана, який першим запровадив паперові гроші та багато іншого чудесного і незвичайного.


2

2. Ілля Ільф і Євгеній Петров «Одноповерхова Америка»


У середині 30-х років минулого століття двоє радянських письменників вирушили у подорож Сполученими Штатами Америки. Можливо, будь на їхньому місці інші автори і відбувайся мандрівка в інший час, читачі отримали б грандіозне «розвінчування» усіх переваг і недоліків «буржуазного» світу. Але цими подорожніми були люди, які створили образ найбільшого авантюриста усіх часів і народів Остапа Бендера, а в 1935-1936 роках стосунки США і Радянського Союзу були досить теплими і приязними. І в результаті Ілля Ільф і Євгеній Петров двічі перетнули Америку, від Атлантики і Тихого океану й назад, і написали яскраву, живу і дотепну книгу, абсолютно вільну від ідеологічних нашарувань.

Для цих письменників заокеанська країна була чужим, далеким, але цікавим світом. Тому вони приміряють новий досвід на свої звичні погляди, переконання і стиль життя, але роблять це без жодних упереджень, чесно підмічаючи плюси і мінуси. А ще мандрівники знайомляться – і знайомлять читача – із такими непересічними американцями, як Генрі Форд і Ернест Гемігвей. Разом з ними ми дізнаємося про те, якими у той час були Лас-Вегас, Нью-Йорк і Чикаго, зазирнемо в індіанський вігвам і в мексиканське селище, завітаємо на гостину до Франкліна Рузвельта і до російських емігрантів. А ще – отримаємо нагоду дізнатися про закулісся Голлівуду.


3

3. Майк Йогансен «Подорожі філософа під кепом»


Про подорож до Америки мріяв і український письменник, перекладач й журналіст Майк Йогансен. Але за гіркою іронією долі, на той момент, коли у 1937 році в Москві виходила друком «Одноповерхова Америка», він чекав розстрілу у тюрмі НКВС. Але кількома роками пізніше, коли хмара сталінського терору ще не висіла над головою Йогансена, він здійснив кілька журналістських подорожей – до єврейських поселень, до болгарського національного району, до Дагестану, до Дніпро-Бузького лиману і до Казахстану. Підсумками цих мандрівок стали прецікаві репортажі, опубліковані у тогочасній періодиці. Вторік вони вийшли однією книгою в рамках серії «Наші 20-ті», заснованої видавництвом «Темпора».

У цій книзі – п’ять репортажів-історій, у яких поміж «подорожніми замітками» звучать голоси героїв Йогансена – випадкових попутників, місцевих селян, колег-журналістів з «глибинки», мисливців і рибалок (атож, Майк і сам не цурався цих занять!).

Автор вміє будь-яку історію оповісти так захопливо і майстерно, будь-яку добре знайому українцям місцевість описати немов далеку екзотику, що мандрувати із ним приємно і цікаво, куди б він не їхав – на близьку Слобожанщину чи у далекий Дагестан.


Сучасні закордонні


4

4. Ришард Капусцінський «Імперія»


Репортажна книга відомого польського журналіста Ришарда Капусцінського про Совєтський союз є свого роду збіркою досвідів спілкування (перетину) з цією «Імперією зла». Більшість із них зібрані у репортерських поїздках, але перший – найбільш особистий і травматичний, – спогад з дитинства коли в рідне місто автора – білоруський Пінськ прийшли “совєти”.

Розповідаючи про Імперію, Капусцінський не фокусується на метрополії – Москві, та й загалом російській її частині приділяє небагато уваги. Його більше цікавлять республіки, їхня унікальна культура, їхні больові точки, їхнє життя. З книжки можна дізнатися масу цікавих речей про Грузію, Вірменію, Азербайджан та інші, нині як незалежні, так і не дуже країни. Ця книга – не лише про культурне розмаїття, а й про те, як бездарна і злочинна політика Союзу руйнувала людські життя, долі цілих націй і унікальну природу.


5

5. Елізабет Ґілберт «Їсти, молитися, кохати»


Подорож може стати дієвим засобом проти депресії. Нью-йоркська письменниця, яке не може дати лад своєму життю, призначає собі «лікування», яке складається із трьох компонентів – чуттєвих насолод, духовних вправ і спроби поєднати у собі перше і друге. А щоб отримати його, вирушає у мандри трьома країнами, назви яких починаються на літеру «І» – Італією, Індією й Індонезією.

Відтак, її мандрівка складається у такий трохи кулінарний, трохи духовний тревелог, оповідь про подорожу у пошуках себе і свого місця в світі.

І хоча по Італії героїня їздить досить багато, її життя в Індії зосереджене у межах невеликого ашраму, а в Індонезії обмежується островом Балі, авторці вдається розповісти чимало цікавинок про кожну з країн: як вольовим рішенням експертів-лінгвістів сформувалася італійська мова і де в Італії найсмачніша піца, що таке енергія кундаліні і які мантри та духовні гімни важливі для йогів, чому зараз ніхто не пам’ятає про криваву історію Балі і як маркетологи зробили йому імідж “райського” острова. І навіть якщо ви вже бачили чудову екранізацію цього роману із Джулією Робертс у головній ролі, все одно раджу не оминати цієї книги, адже вона здатна дати набагато більше, аніж фільм.


6

6. Ніна Джордж «Маленька паризька книгарня»


Кольори, смаки, запахи, дотики, барвисті пейзажі і неймовірні люди Парижа й Провансу і багато-багато книг – усе це чекає на вас на сторінках роману Ніни Джордж. Одного дня книгар-відлюдник Жан Одинак розуміє, що має щось негайно змінити у житті. Він відв’язує з причалу свою плавучу баржу-книгарню і вирушає у подорож ріками Франції, намагаючись відродити у собі здатність відчувати життя. Компанію йому складають молодий письменник Макс і та майстер-на-всі-руки, мандрівник і геніальний кухар Кунео.

Вони проминатимуть численні міста і містечка, завітають до знаменитого серед бібліофілів «міста книг» Кюїзері, спатимуть під зорями, танцюватимуть танго, будуть звіряти один одному таємниці, плакати, прощатися з минулим, знаходити своє майбутнє.

Від самого Парижа і аж до сонячного Санарі-сюр-Мер, міста на Лазурному березі, на нас чекають красиві, пронизані любов’ю і світлом історії, дещо сентиментальні і дуже щирі розмови, які не залишать байдужим ні любителя книг, ні закоханого у Францію читача.

ЧитатиМандрівка у плавучій книгарні з мсьє Одинаком


7

7. Джеремі Кларксон «Джеремі Кларксон і світ довкола»


Якщо ви не знаєте, хто такий Джеремі Кларксон, і не розумієте специфічного британського гумору – вам спершу буде трішки важко з цією книжкою. Але якщо ви цінуєте доречний сарказм і передивилися усі випуски «Top Gear», то вам гарантована справжня насолода. Адже у цій книзі зібрані найгостріші, найдотепніші й найцікавіші колонки знаменитого журналіста Джеремі Кларксона.

І в них він стібеться з усього – британських політиків, журналістів, навіть із себе і своїх дітей. І робить це гостро, весело і бадьоро.

Книга «Джеремі Кларксон і світ довкола» – чудова нагода зануритися у повсякденне життя Великобританії, більше дізнатися про її міста і містечка, незвичайні історичні деталі та реалії зі світу політики та шоу-бізнесу.


Сучасні українські


8

8. Антон Фрідлянд «Путешествия вместо туризма»


Трохи історичних відомостей, трохи практичних порад, трохи власного досвіду і «секретних» локацій, про які не згадують туроператори – і перед нами корисна й цікава книжка, яка дасть чітку відповідь на запитання, навіщо їхати в ту чи іншу країну, чим вона особлива і які неймовірні враження ми можемо звідти привезти.

Найбільш вдалі маршрути, must-see місця, локальні фестивалі, які не можна пропустити, і традиції, які варто пізнати – усе це і не тільки є у книзі Антона Фрідлянда.

Її текст добре структурований, а кожен розділ, присвячений окремій країні, має однакову будову. На початку містяться ключові відомості – коли й навіщо туди варто їхати, які особливості візового режиму, як можна добратися і чим пересуватися по країні, а також про небезпеки, які можуть загрожувати мандрівнику. І якщо ці умови вам підходять, то з допомогою «Подорожей замість туризму» ви можете скласти маршрут власної мандрівки. А як ні – то бодай віртуально помандрувати до неї з Антоном Фрідляндом у ролі гіда-провідника.


9

9. Макс Кідрук «Подорож на Пуп Землі»


Ця книжка про те, що найнеймовірніша дитяча мрія може здійснитися – звісно, якщо робити до неї реальні кроки. Навіть якщо це мрія – поїхати на острів Пасхи, таємничий Рапа Нуї, найвіддаленіший від материка острів на світі, на який століттями не ступала нога українця. І от, щоб здійснити її, Макс і його товариш чехо-швед Ян, вирушають в шалену експедицію, через Еквадор, Перу і Чилі. Пустеля Атакама і таємничі лінії Наски, вулкани й гейзери, пісок і хуртовина на Екваторі – через усе це їм доведеться пройти, щоб нарешті побачити гігантів маої.

Якщо ви любите атмосферні книги, які відкривають для читача романтичні нові місця, то вона, можливо, вас розчарує.

У ній ви практично не знайдете описів місцевої кухні, архітектурних пам’яток, суспільних звичок. Зате книжка просто напхана пригодами. Вони сиплються із неї, як пісок з радіатора багатостраждального червоного «шевроле», якого герої ледь не вгробили в Долині Смерті. Тому, хто візьме її до рук, цікаво, корисно, весело і захочеться багато гуглити. Щоб якщо і не на власні очі, то бодай завдяки Інтернету побачити всі ті неймовірні місця, які відвідав Макс.


10

10. Артем Чапай «Авантюра XL»


Це захоплива історія про незвичайну, сміливу і ризиковану подорож США, Мексикою, Кубою, Белізом, Ґватемалою, Гондурасом, Сальвадором і Нікараґуа, розказана у дуже нестандартний спосіб — чимось на кшталт білого вірша. Уявіть собі сучасного перебендю, мандрівного філософа-кобзаря (тільки без кобзи:) ), котрий, повернувшись із далеких країв, неспішним речетативом оповідає вам про свої пригоди, відкриття, знахідки і любові. Саме таким і є основний текст цього тревелога.

В основі його – авантюрна пригода, здійснена українським хлопцем, студентом Могилянки, який між здачею останньої сесії і захистом диплома подався світ за очі, маючи лише рюкзак на спині, старенький лептоп і кількасот позичених доларів.

В «Авантюрі XL» ви знайдете дуже живі замальовки із життя мексиканців, белізців, кубинців. Того життя, яке не показують звичайним туристам (наприклад, як працює кубинська міграційна служба і як виглядає тамтешня тюрма). Цікаві антропологічні спостереження, невідомі факти з побуту, суспільного устрою й історії екзотичних для нас країн, — це те, за чим можна і варто полювати на сторінках «Авантюри».


Дитячі


11

11. Рейчал Вільямс «Атлас пригод»


Довкола світу з веселощами й пригодами – саме таку подорож обіцяє маленьким читачам Рейчал Вільямс. Можна розглядати чудові карти семи частин світу, можна дізнаватися цікаві факти про різні країни. А можна зануритися у запропоновані авторкою незвичайні пригоди й завітати на гостину до пінгвінів, роззирнутися з висоти «Лондонського ока» – знаменитого оглядового колеса, покататися на лижах у Баварських Альпах, взяти участь у Фестивалі ліхтарів у Гонконзі та віртуально пережити чимало інших надзвичайних досвідів.

Поєднання яскравих веселих малюнків із вписаним поміж ними текстом перетворюють цей яскравий атлас на барвистий комікс, який плекає у дітях жагу й цікавість до пізнання нового і пробуджує у них дух мандрівників.


12

12. Вільям Грілл «Антарктична експедиція Шеклтона»


І знову на юних читачів чекає пригода, та не звичайна, а крижана. Адже автор відтворює легендарну британську експедицію Ернста Шеклтона до Антарктиди й пропонує вирушити у неї разом із ними. Швидке знайомство із командою мандрівника, яка складається із людей і собак, а також із кораблем – і ось ми вже вирушаємо у героїчну подорож, яка пролягає крізь найзимовішу із зим і веде до далекої Антарктиди.

У цій книзі ви знайдете трохи героїчного пафосу, врівноваженого добрим гумором, багато красивих малюнків і значно менше тексту.

Усього цього вдосталь, аби зануритися в атмосферу експедиції, вболівати за її успіх, тішитися, коли герої долають небезпеки й перешкоди, надихнутися прикладом відважних і мужніх мандрівників і крізь літню спеку відчути прохолодний подих Антарктики.

ЧитатиУ серці моря крижаного


Читати: Читання для канікул: п’ять українських дитячих книжок про море
Читати: 13 атмосферних книг, які найкраще читати влітку
ЧитатиКниго-мандри. 10 українських книжок про різні куточки світу
ЧитатиГеній місця: 10 найкращих книжок про подорожі

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

43 thoughts on “Поїхали! 12 неймовірних тревелогів для дорослих та дітей

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same information you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I
  know my subscribers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 6. My brother recommended I may like this web site.
  He used to be entirely right. This publish actually made my day.
  You can not believe simply how much time I had spent for this info!
  Thank you!

 7. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering
  if you knew where I could find a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having trouble finding one? Thanks a lot!

 8. Me sinto gostando dos seus artigos, eu acompanho Teu website a algum tempo, Parabéns pela
  iniciativa de criar este artigo conteúdo de qualidade.
  Coloquei Seu website nos meus favoritos.
  Gratidão! 🙂

 9. I just like the valuable info you supply for your articles.

  I will bookmark your blog and take a look at once more here frequently.
  I’m reasonably certain I’ll be informed many new stuff proper here!
  Best of luck for the next!

 10. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I
  submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  everything. Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 11. você se importaria de me dizer onde você mantém hospedado o
  seu site ? estou hospedando na sevenhost mas meu portal vive caindo
  e como o seu me parece bem estável , fiquei interessado em saber mais, para quem sabe migrar meu
  site para lá. Agradeço se puder me ajudar

 12. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I’m hoping to see the same high-grade content
  by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal
  website now 😉

 13. What i do not understood is in truth how you are not really much more smartly-liked than you may be
  right now. You’re very intelligent. You recognize thus significantly in relation to this matter, produced me
  in my view believe it from so many numerous angles. Its like men and women don’t seem to be involved until it is one thing
  to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs great.

  Always handle it up!

 14. Howdy, I think your blog may be having browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has
  some overlapping issues. I merely wanted to provide you
  with a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 15. Pretty part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
  to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I will be subscribing to your feeds and even I success you get entry to persistently fast.

 16. I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things,
  The site style is wonderful, the articles is really great
  : D. Good job, cheers

 17. May I just say what a relief to discover somebody that truly understands
  what they are discussing on the net. You actually understand how to bring a problem
  to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised you aren’t more popular given that you surely possess the
  gift.

 18. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply
  nice and i could think you are knowledgeable on this subject.
  Fine along with your permission let me to grasp your RSS feed to keep updated with impending post.
  Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 19. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time making
  a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 20. You could certainly see your skills in the article you write.

  The arena hopes for more passionate writers such as you
  who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

Залишити відповідь