10 геніальних книг нобелівських лауреатів в українському перекладі, які варто прочитати

Нобелівська премія з літератури – своєрідна гарантія вагомості, знаковості та часто геніальності автора. Отож, за незначними виключеннями, які тільки підтверджують правило, обираючи книгу лауреата, ви отримаєте насолоду від читання. Ми підготували добірку творів нобеліантів, які було перекладено українською. Кожен з цих романів, безсумнівно, став новою сходинкою світової літератури.


10 фактів, які варто знати про Кадзуо Ішіґуро, лауреата Нобелівської премії з літератури


1_12

Жан Марі Гюстав Ле Клезіо «Потоп»


Автор нових напрямів, поетичних пригод, чуттєвих захоплень, дослідник людства поза межами правлячої цивілізації.

Ле Клезіо – французький та маврикійський письменник, що був удостоєний Нобелівської премії з літератури у 2008 році. У його творчості помітний вплив екзистенціалізму та «нового роману»; Жан Марі Гюстав відмовляється від чіткого сюжету та пропонує читачам широкий спектр інтерпретацій.

Ключова тема «Потопу» – розмірковування про самотність і страхи мешканця великого міста. Головний герой роману – 27-річний, абсолютно не пристосований до життя, вчитель Франсуа Бессон. «Потоп» – це пік його депресії та розгубленості. Ле Клезіо разом з Франсуа Бессоном шукає відповіді на вічні питання про сенс життя та сутність щастя. Варто звернути увагу на неймовірну образність та уважність автора до деталей, що роблять читання ще цікавішим.


Байдужість носить темні окуляри


2_12

Самюел Беккет «Уот»


За його новаторські драматичні й прозові твори, в яких трагізм сучасної людини стає її тріумфом.

Нобелівський лауреат 1969 року, один з основоположників театру абсурду, який, окрім талановитих п’єс, писав не менш вражаючу прозу. Роман «Уот» вважається передтечею його найвідомішого твору – п’єси «Чекаючи на Ґодо».

Над «Уотом» автор працював у період з 1942 по 1945 рік. Війна, що поставила під загрозу всю цивілізацію, вплинула на настрій роману. Беккет звертається до тем, що характеризують його творчість в цілому: загубленості людини у світі, духовної кризи, усвідомлення себе, самотності. Уот – доволі дивний персонаж, що починає працювати у маєтку ще дивнішого героя – містера Нота. За абсурдним нечітким сюжетом письменник заховав складний ребус для шанувальників хорошої літератури – читачам самим варто здогадатися, ким же насправді є герої роману і яка причина кожного їхнього вчинку.


3_12

Ясунарі Кавабата «Сплячі красуні. Давня столиця. Стугін гори»


За його майстерність оповіді, за допомогою якого він із великою чуттєвістю зображує сутність японського духу.

Перший японський письменник, що отримав головну нагороду літературного світу у 1968 році. Твори Ясунарі Кавабати відрізняються споглядальністю, неквапливістю та ліричністю.

У «Сплячих красунях» йдеться про незвичайний готель, в який можна приходити, аби засинати поруч з красивою дівчиною. На похід туди наважується старий Егуці. У «Давній столиці» – про сестер-близнючок, що знайшли одна одну вже у дорослому віці. «Стугін гори» – складна сімейна драма. Глава родини – Сінґо Оґата – з відчаєм спостерігає як руйнуються не тільки його стосунки з дружиною, а й життя дітей.

Кавабата робить ставку на глибину своїх творів, отож вони сподобаються тим читачам, які не шукають у літературі швидкої зміни сюжетів, а віддають перевагу спокійним та вдумливим книгам.


Огляд книжки на каналі Yakaboo


4_12

Кнут Гамсун «На зарослих стежках»


За його монументальну працю «Соки землі».

Хоч у 1920 році норвезький письменник Кнут Гамсун отримав Нобелівську премію з літератури за «Соки землі», втім уваги варті і інші його твори. Наприклад, рекомендуємо прочитати останню книгу автора – «На зарослих стежках».

Гамсуна часто називають одним з найсуперечливіших письменників двадцятого століття. Норвежець у роки Другої світової війни з прихильністю ставився до Гітлера та політики Третього Рейху. Він написав не тільки низку сильних романів («Голод», «Пан», «Вікторія», «Соки землі»…), а й некролог Гітлеру, в якому продовжував захоплюватися фюрером. «На зарослих стежках» – автобіографічна книга письменника, у ній він пише і про політичну сторінку свого життя. Саме цей текст допомагає якнайкраще зрозуміти Кнута Гамсуна.


5_12

Кендзабуро Ое «Особистий досвід. Обійняли мене води до душі моєї»


Хто поетичною силою створив уявний світ, в якому життя і міф проявляються у вигляді картини скрутного життя людини.

Видатний японський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1994 року. Батько Кендзабуро Ое загинув на війні; це справило значний вплив на творчість автора – у своїх романах він міркує над темою відповідальності людини, природою насильства та нашою долею у світі, що постійно змінюється.

«Особистий досвід» – один з найбільш знакових творів Ое, адже має автобіографічні мотиви. Головний герой роману – 27-річний Птаха – постає перед вибором: стати батьком для своєї дитини з вродженою аномалією, чи втекти до Африки і відчути справжню свободу.

«Обійняли мене води до душі моєї» – роман про проблеми лівого екстремізму. Японський письменник пропонує читачам сильну історію про Оокі Ісану – чоловіка, що називав себе повіреним китів і дерев та врешті мав вирішити, на чиєму він боці у постійній боротьбі: на боці китів і дерев, чи людей.


6_12

Світлана Алексієвич «У війни не жіноче обличчя»


За її багатоголосу творчість — пам’ятник стражданню і мужності у наш час.

Білоруська письменниця, майстер художньо-документальної прози, була нагороджена Нобелівською премією у 2015 році. Метод Алексієвич полягає у розмові з людьми та збереженні їхніх спогадів у своїх книгах на гострі, суперечливі та болючі теми. Серед найвідоміших книг авторки: «Чорнобильска молитва: хроніка майбутнього», «Час second-hand (кінець червоної людини)», «У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Останні свідки. Соло для дитячого голосу» та інші.

Робота над книгою «У війни не жіноче обличчя» зайняла в Алексієвич 7 років. Письменниця зібрала історії жінок на війні. Натуралістичні, щирі та емоційні спогади малюють зовсім не ту героїчну картину протистоянь, що її звикли подавати підручники з історії. “Пишу не про війну, а про людину на війні. Пишу не історію війни, а історію почуттів. Я – історик душі.” – характеризую себе та свою книгу Світлана Алексієвич.


7_12

Герман Гессе «Сіддхартха»


За сміливість і проникливість у його творах, які є прикладом класичних гуманістичних ідеалів та високого художнього стилю.

Письменник та філософ з Німеччини, який отримав заслужену Нобелівську премію у 1946 році. Головним твором Гессе вважається його останній роман – «Гра в бісер». Втім, не менш цікавою для знайомства з автором є книга «Сіддхартха».

Герман Гессе захоплювався буддизмом, що вплинуло на всю його літературну творчість. «Сіддхартха» переносить читачів у часи Будди та розповідає про брахманського сина, який покидає батьківський дім, аби знайти істину. У своїй мандрівці Сіддхартха зустріне Будду, але обере власний шлях. Це книга не лише для прихильників буддизму, а й для всіх, хто хоча би раз задавав собі такі вічні питання як: Хто я? У чому сенс життя? Де шукати правду?


8_12

Орхан Памук «Мовчазний дім»


Хто у пошуках меланхолійної душі рідного міста знайшов нові символи для зіткнення і переплетення культур.

Турецький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 2006 року. Місце дії практично всіх романів автора – Стамбул. Отож, читаючи Памука, весь світ має унікальну нагоду помандрувати в це багатогранне та атмосферне турецьке місто.

«Мовчазний дім» – це пронизлива історія однієї родини. До старої пані Фатьми приїжджають внуки. Втім, ніхто з героїв роману не збирається ділитися своїми думками, спогадами та почуттями, замикаючись у персональному «мовчазному домі». У цьому романі Орхан Памук намагався передати дух епохи, описуючи не тільки долі окремих персонажів, а й міркуючи над складним для Туреччини періодом, що почався з державного перевороту у 1980 році.


9_12

Маріо Варгас Льйоса «Хто вбив Паломіно Молеро?»


За детальний опис структури влади і за яскраве зображення повстання, боротьби і поразки особистості.

Письменник з Перу, що приєднався до числа нобелівських лауреатів у 2010 році. У доробку Льйоси книги найрізноманітніших жанрів: трилери, детективи, комедії, драми, історичні романи. Його стиль еволюціонував від модернізму до постмодернізму.

«Хто вбив Паломіно Молеро?» – майстерно написана детективна повість, від якої неможливо відірватися. У книзі описано дев’ятнадцять днів від скоєння вбивства до його розкриття. Маріо Варгас Льйоса вирішив написати цей твір після реального випадку – вбивства льотчика на північному заході Перу, що довго замовчувалося. Автор використовує літературу як можливість сказати правду про хиби, які він бачить в сучасному суспільстві.


10_12

Сол Беллоу «Гендерсон, повелитель дощу»


За людське розуміння і тонкий аналіз сучасної культури, які поєднані у його творах.

Американець єврейського походження Сол Беллоу здобув освіту антрополога та соціолога, встиг попрацювати журналістом, редактором та вчителем.

«Гендерсон, повелитель дощу» – захопливий роман про пошук себе. Юджін Гендерсон – багатій, який наважується піти за своїм внутрішнім голосом. Голос постійно повторює «я хочу, я хочу…». Для того, щоб з’ясувати, чого хоче його внутрішнє «я», герой вирушає у мандрівку Африкою. Там Гендерсон натрапляє на дивні племена, мозаїку незнайомих культур та звичаїв і стає частиною невідомого йому світу, посідаючи там почесне місце.

Роман Сола Беллоу – мудра притча, де за екзотичними декораціями ховається історія пошуку, добра і зла, душі та призначення людини.


Що подарувати книголюбам? 12 типів читачів і варіанти подарунків для них

Вітер зі Сходу. 12 книжок з орієнтальним настроєм

Яна Грицай
Блогер, письменниця. Вивчала журналістику у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Люблю казки братів Грімм, "Маленького принца" і екзистенціалістів. Якби у мене була можливість побалакати за кавою з будь-якою історичною особистістю, то обрала би Франца Кафку. Впевнена, що одна хороша книга може змінити життя.
http://www.unicornstime.in.ua

266 thoughts on “10 геніальних книг нобелівських лауреатів в українському перекладі, які варто прочитати

 1. I think what you posted made a great deal of sense.
  But, think on this, suppose you added a little content?

  I am not suggesting your information is not solid., but
  what if you added a title to possibly grab people’s attention? I mean 10 геніальних книг нобелівських лауреатів в українському перекладі,
  які варто прочитати – Блог Yakaboo.ua is a little boring.
  You might look at Yahoo’s home page and see how they write article headlines to get viewers interested.
  You might add a video or a pic or two to grab people excited about what you’ve written. In my opinion, it would
  make your blog a little bit more interesting.

 2. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
  hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 3. May I simply say what a relief to discover someone that truly knows what they’re talking about on the internet.
  You definitely understand how to bring a problem to light and make it
  important. A lot more people have to look at this and understand this side of your story.
  It’s surprising you’re not more popular because you surely have
  the gift.

 4. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
  ps4 games allenferguson ps4 games

 5. Good day I am so grateful I found your blog page, I really found you by
  error, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post
  and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the minute but I have book-marked
  it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a great deal more, Please do keep up the superb b.

  games ps4 185413490784 games ps4

 6. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 7. Hello there! This article couldn’t be written any better!
  Looking through this article reminds me of
  my previous roommate! He constantly kept preaching about this.
  I’ll forward this information to him. Pretty sure he’ll have a
  great read. I appreciate you for sharing! asmr
  0mniartist

 8. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your
  site. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else
  please comment and let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before.

  Thank you

 9. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks,
  However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand the
  reason why I can’t join it. Is there anybody else having similar RSS problems?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 10. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you’re interested
  feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Wonderful blog by the way!

 11. Hello, i think that i saw you visited my website so i came to go back the prefer?.I’m attempting to in finding issues to improve my site!I guess its good enough to use some of your ideas!!

 12. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!

 13. hello!,I like your writing so so much! percentage we
  be in contact more about your post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem.
  May be that is you! Looking ahead to peer you.

 14. Generally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 15. Its like you read my mind! You appear to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics
  to drive the message home a bit, but other than that, this is
  magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

 16. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely
  well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful
  info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 17. I simply could not depart your website before suggesting that I actually loved the usual information an individual supply for your visitors?
  Is gonna be again often to investigate cross-check new posts

 18. I’ve been surfing online greater than three hours these days, yet I never found any
  interesting article like yours. It is lovely worth enough for me.
  Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as
  you did, the internet will likely be much more helpful
  than ever before.

 19. I got this website from my pal who told me about this web page and at
  the moment this time I am visiting this site and reading very informative content
  here.

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 21. scoliosis
  Great blog here! Also your site loads up fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my site loaded up as quickly as yours lol scoliosis

 22. scoliosis
  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thank you scoliosis

 23. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 24. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 25. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you finding the time and effort
  to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading
  and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 26. Greetings, There’s no doubt that your website might be having web browser compatibility problems.

  When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping
  issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, excellent blog!

 27. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating
  on some of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 28. Hi I am so excited I found your site, I really found you by mistake,
  while I was browsing on Askjeeve for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a
  marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great
  work.

 29. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to
  see if it can survive a twenty five foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  broken and she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 30. Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 31. The other day, while I was at work, my cousin stole my
  apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
  broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 32. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 33. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 34. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 35. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 36. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 37. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 38. Can I simply just say what a comfort to discover an individual who really understands what they are discussing on the web. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 39. Right here is the right blog for anybody who wishes to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been discussed for ages. Great stuff, just great!

 40. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your internet site.

 41. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 42. You’re so cool! I don’t think I have read through a single thing like that before. So good to discover another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 43. Hello there, There’s no doubt that your website could be having browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great site!

 44. Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.

  Appreciate it!

 45. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS.

  I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting the same RSS issues?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 46. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to help other people.

 47. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make
  this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to create my own blog and would
  like to find out where u got this from. thank you

 48. I am extremely impressed with your writing skills as neatly as with the layout on your blog.
  Is that this a paid topic or did you customize it yourself?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it’s
  uncommon to peer a great blog like this one today..

 49. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉
  I am going to come back yet again since i have bookmarked it.

  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to guide other people.

 50. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work
  due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 51. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the
  same nearly very often inside case you shield this hike.

 52. Hello, Neat post. There’s a problem along with your website
  in web explorer, could check this? IE still is the market
  chief and a good section of people will miss your wonderful writing due to this
  problem.

 53. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really
  make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Kudos

 54. I’ve been browsing on-line more than three hours as of late, but I
  never found any interesting article like yours. It’s pretty value enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good
  content as you probably did, the net will likely be a lot more useful than ever before.

 55. Hey! I know this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours take a massive amount work?
  I’m completely new to running a blog but I do write in my journal on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and
  feelings online. Please let me know if you have any recommendations or
  tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 56. I think what you published was actually very reasonable.
  But, what about this? suppose you were to write a awesome headline?
  I am not suggesting your information isn’t
  solid, however suppose you added a post title
  that makes people desire more? I mean 10 гениальных книг нобелевских
  лауреатов в украинском переводе, которые
  стоит прочитать – Блог Yakaboo.ua
  is kinda vanilla. You could peek at Yahoo’s front page and note
  how they create post headlines to get people to click.
  You might try adding a video or a pic or two
  to get readers excited about everything’ve written. Just my opinion, it would bring your posts a little livelier.

 57. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found
  it and I’ll be book-marking and checking back often!

Залишити відповідь