Сучасні письменниці, яких обов’язково варто читати

Иллюстрации: Даша Чертанова

Про великий письменників говорять значно більше, ніж про письменниць, – останніх часто асоціюють з літературою «для жінок». Це, безумовно, несправедливо – сучасна література не була б собою без видатних письменниць. Ми вирішили пригадати десять сучасниць, яких точно будуть читати й завтра, і через кілька десятків років.

Донна Тартт

Можливо, найуспішніша інтелектуальна письменниця XXI століття, Донна Тартт прогриміла на весь світ завдяки своєму третьому роману «Щиголь». Виявилося, що серед постмодерну і постіронії є місце (і назріла необхідність) для старомодного серйозного твору. Важкі томи Тартт розкуповують стрімко: і читачі, і критики цінують її за прекрасну мову, хитромудрі сюжети, гуманізм і за ту вдумливу неспішність, з якою читаєш Діккенса або Джордж Еліот.

«Щиголь» – класичний роман виховання, заснований на трагедії хлопчика і його довгого шляху дорослішання і знаходження себе, заворожує одночасно вишуканістю стилю і поворотами сюжету. Це саме той випадок, коли обдумування тексту тягнеться шлейфом – значно перевищуючи час самого читання.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 2.

Джойс Керол Оутс

Над продуктивністю Джойс Керол Оутс якийсь час було прийнято жартувати, однак критики втомились, а талант 78-річної американки нікуди не дівся. Десятки романів, сотні розповідей і віршів, звичайно ж, не рівновеликі, але на це вже є статті, які допоможуть розібратися в наявній спадщині Оутс.

Мало кому вдавалося протягом багатьох років настільки послідовно і з такою тонкістю розповідати про насильство, про статеву і расову нерівність, про соціальні проблеми, показуючи їх не тільки як «проблеми середовища», але як частину внутрішнього життя особистості й, відповідно, як проблеми антропологічні. У Росії Оутс в першу чергу відома програмним романом «Сад радощів земних» про боротьбу руйнівного і творчого начала в одній жінці.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 3.

Тоні Моррісон

У свої вісімдесят п’ять Тоні Моррісон – жива легенда, літературний стовп, незаслужено мало читається в Росії. Одна з головних авторок американського мультикультуралізму, як ніхто інший, претендує на звання Маркеса США. Свій останній роман вона випустила лише рік тому, активно читає лекції та є гучним голосом «чорної Америки», чиї коментарі про вбивства афроамериканських підлітків для багатьох західних інтелектуалів не менш важливі, ніж висловлювання політиків або поп-зірок.

У своїх романах Моррісон розповідає про ідентичність афроамериканського населення США засобами магічного реалізму. Наприклад, «Улюблена» – це написана в кращих традиціях американської готики історія жінки, що тікає від рабства і змушена зіткнутися з власним минулим, яке втілюється в плоті й крові. Тексти письменниці будуються таким чином, що через множинні перспективи героїв переломлюється авторське міркування про людську гідність, про різні види гноблення, міфи й любові.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 5.

Людмила Петрушевська

У сучасній російській прозі жінки грають ключову роль, і всіх важливих імен не перелічити. Однак над ними усіма височить, як стовп, російський маг слова Людмила Петрушевська. Автор романів, п’єс, оповідань, пісень, казок, що стали мемами (порося Петро), і сценарію до містичної «Казки казок» Норштейна, досі активно пише, а також співає, малює і чого тільки не робить.

І оповідання, і романи, і повість «Час ночі», що принесла Петрушевській першу славу, дійсно важко читати, тому що жахаючою її прозу робить не фантастична складова (там, де вона взагалі є), а гоголівська іронія і життєвість кошмарів. Однак гнітючий і чарівний світ Петрушевської привабливий, і не тільки для співвітчизників: їй вдалося домогтися визнання і на пострадянському просторі (і це після багаторічної заборони її книг), і за кордоном. До цього дня вона залишається однією із найбільш перекладених на інші мови російських письменниць.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 7.

Ізабель Альєнде

Найвідоміша іспаномовна письменниця XX століття за національністю чилійка, народилася в Лімі, а живе в США, тому цілком може вважатися панамериканською. Крім вже класики «Будинку духів» і пригод Єви Луни у письменниці є, наприклад, дивовижна автобіографічна книга «Паула», присвячена її доньці, яка померла, і розповідає про переворот в Чилі, про особисте життя і покликання самої Альєнде і про її материнство.

Альєнде довела, що латиноамериканка може стати всесвітньо популярною письменницею, і сама почала встановлювати правила співвідношення магічного реалізму, еротики та історичної повісті. На окрему увагу заслуговує її чудова книга «Афродіта», присвячена афродизиакам.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 8.

Урсула Ле Гуїн

Ніл Гейман і Террі Пратчетт, Девід Мітчелл і Салман Рушді, Дж. Р. Р. Мартін та інші великі світу літератури відкрито визнають незаперечний вплив творчості Урсули Ле Гуїн на свою прозу. Одна з головних авторок фантастики й фентезі XX століття має уяву, здатну населяти віддалені планети й детально продумувати особливості форми культури, альтернативні людській. Але не тільки.

У своїх текстах вона точно і глибоко, з мудрою відстороненістю антрополога, аналізує природу гендеру, статевої й соціальної нерівності, розмірковує про інакшість в усіх її проявах, про екологію і політику колонізаторів – а ставити ці питання автор «Лівої руки Темряви» і казок Земномор’я почала задовго до того, як це стало мейнстрімом.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 9.

Ольга Седакова

Ользі Седаковій довірив «Москву – Петушки» Венедикт Єрофєєв, з нею листувався Іван Павло II, її вчив і вчився у неї Сергій Аверинцев. Вона перекладала Фому Аквінського, Емілі Дікінсон, Поля Клоделя та інших, але головне – писала і пише вірші, які в XX і XXI столітті не смішно і не фальшиво говорять про віру.

Седакова починала працювати, коли будь-яка творчість, пов’язана з релігією, в СРСР була під забороною, а зараз, опинившись в абсолютно інших умовах і натрапивши на інші труднощі, продовжує доводити, що духовні висоти та справжнє мистецтво, як і раніше можуть поєднуватися і нести світло, а не руйнування. Поетеса видається в Росії й за кордоном, а її філософські та філологічні праці не менш цікаві, ніж вірші. Дивовижна чистота і велич російської мови, якою автор володіє на недосяжному для більшості сучасних письменників рівні, видніється в будь-якому із її текстів, в тому числі й  в останній збірці віршів різних років «Сад світобудови».

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 11.

Світлана Алексієвич

Навколо постаті Світлани Алексієвич постійно горять суперечки, а після вручення їй Нобелівської премії з літератури й поготів: адже вона не пише художню літературу. І дійсно, Алексієвич – перший автор нон-фікшн в історії премії. Якщо політичні висловлювання письменниці викликають питання, то її твори говорять самі за себе.

Тексти Алексієвич дають звичайним людям можливість писати історію, чи йде мова про жінок і дітей на Другій світовій або про тих, які служили в Афгані. І в програмній книзі «У війни не жіноче обличчя», і в новій праці про 90-ті «Час секонд-хенд» важко розділити художню і нехудожню літературу. Емоційний ефект прози великої білоруски не менший, ніж у романів, а розказане нею – одночасно документ епохи й універсальний пам’ятник людським стражданням.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 12.

Еліс Манро

«Чехов нашого часу», богиня короткої форми, Еліс Манро живе в рідній Канаді все своє життя (зараз їй 85) і пише в основному про неї ж. Але насправді розповіді нобелівської лауреатки універсальні – вони наповнені мріями звичайних людей, щоденними заняттями та історіями стосунків між чоловіками й жінками, батьками й дітьми. Цікаво, що Манро постійно переписує свої історії, так що у вашої улюбленої може існувати й інша версія.

Оповідання написані, так, що їх хочеться перечитувати, і кожен раз в невеликому тексті їй вдається вмістити дуже насичену історію, світ якої значно перевершує обсяг твору. У збірках «Занадто багато щастя» і «Утікачка» можна відчути всі характерні риси прози Манро. Недомовленості більше, ніж ясності, час стрибає вперед і назад, а закінчитися історія може на півслові. Попри часом хвацько закручені сюжети й несподівано мінливих в очах читача персонажів, кожному слову автора віриш, ніби особисто спостерігаєш за тим, що відбувається.

Современные писательницы, которых обязательно стоит читать. Изображение № 14.

Джоан Дідіон

Одна з найвпливовіших авторів нон-фікшн, що вийшла зі школи «нової журналістики», Джоан Дідіон – зразок письменника, який створює літературу з життя. З 1960-х років Дідіон писала прозу і публіцистику, досліджуючи різні соціальні феномени й проблеми. Один з найбільш високо оцінених творів Дідіон – автобіографічна книга «Рік магічного мислення» – писалася як свого роду терапія: автор описує смерть чоловіка, хворобу доньки, скорбота як соціальний феномен і як особистий досвід.

Як художні, так і журналістські тексти письменниці продумані до дрібниць: учениця Хемінгуея, Генрі Джеймса і Джордж Еліот проповідує цінність правильного вибудовування кожної пропозиції, адже синтаксис, як камера в кіно, вихоплює з реальності саме те, що хоче показати читачеві автор.

текст: Олександра Баженова-Сорокіна

ілюстрації: Даша Чертанова

Джерело: wonderzine.com

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

86 thoughts on “Сучасні письменниці, яких обов’язково варто читати

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

  2. 634260 252633Normally I do not read write-up on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice write-up. 809571

  3. 599827 24696Thank you for this. Thats all I can say. You most definitely have produced this into something thats eye opening and critical. You clearly know so a lot about the topic, youve covered so several bases. Fantastic stuff from this part with the internet. 875250

Залишити відповідь