Історія мистецтва для дітей: уривок з книги «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді»

Привчати дітей розуміти мистецтво варто змалечку – тоді вони, коли виростуть, почнуть по-справжньому відчувати його силу та велич. Книга «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді. Історія мистецтва для дітей» – ідеальна для цього книга. А цього тижня ви можете придбати її в Yakaboo зі знижкою в 20%. Публікуємо уривок, щоб вам було легше визначитись.

Передмова від Майкла Бьорда

«Твори мистецтва пов’язують нас із людьми, які створили їх, навіть якщо ті люди жили дуже давно і далеко від нас. Проте, з часом змінювався спосіб життя художників і те, як люди сприймали мистецтво, тому у ньому завжди є щось таємниче. Як це бути римським художником, що малює на стінах, чи бути середньовічним ісламським писарем або вікторіанським фотографом?

У цій книзі багато фактів про мистецтво – імена, дати, історичні події сплелися в оповіді. Але вони не дають повної картини. В історії є багато прогалин, які лише ти можеш заповнити своєю уявою…»

Як камінь перетворюється на статую Мікеланджело

Туди-назад двоє каменярів тягнуть пилку по мармуровій брилі завбільшки з невеличкий човен. Жжух-жжух-жжух. Шум від пилки зливається із стрекотінням цикад у соснових деревах над каменярнею у Каррарі на півночі Італії. Теплий морський вітерець перемішує блискучі хмари мармурового пилу, ніби неспокійний дух.

— Припиніть! — наказав майстер. Пилка зупинилась. А цикади ще гучніше застрекотали у таку спеку.

— Що ти думаєш, друже?

Мікеланджело проводить руками по мармуровій брилі, наче сліпий, який шукає шлях. Він проводить руками зверху, по боках. Мікеланджело любив говорити: «Кожен камінь ховає у собі статую і завдання скульптора — звільнити її».

Він дуже уважно оглянув блакитно-сірий мармур. На ньому не було жодних недоліків, ніяких прихованих жилок, через які статуя може розламатися під час різьблення.

— Добре. Здається, добре. Я візьму цю брилу. — сказав Мікеланджело.

Мармур відправлять до Риму, де Папа Юлій замовив Мікеланджело проектування своєї великої гробниці та виготовлення статуй для неї.

Вже п’ять або шість років Мікеланджело працює над тією гробницею і не видно цій роботі кінця. До того ж, з Папою зовсім не легко працювати. Мікеланджело замислився, чи буде у нього колись ще такий тріумф, як тоді, коли він показав свою найкращу скульптуру Давида. Це було у Флоренції, незадовго до того, як його викликав Папа.

Мікеланджело було лише 26 років, коли у 1501 році представники кафедрального собору у Флоренції попросили його зробити для них величезну статую. Інший скульптор, Агостіно ді Дуччо — друг Донателло — почав вже висікати статую із мармуру, але він покинув цю роботу. Ця статуя повинна була зображувати біблійного героя Давида. Чому? Флорентійці казали: «Тому що він молодий, енергійний та непереможний, як наше славне місто». У Біблії розповідається про те, як молодий пастух Давид змагається із велетнем Голіафом — страшним воїном армії філістимлян. Єдиною зброєю Давида була праща — знаряддя для метання каміння — якою той відганяв вовків від овець. Побачивши цю зброю, Голіаф почав сміятися. Але Давид влучає велетню поміж очей і той одразу падає замертво.

Неймовірна брила каррарського мармуру була величезною, заввишки з три людини. Мікеланджело проклинав Агостіно, бо той ввійшов у мармур занадто глибоко у тому місці, де у скульптури повинні бути ноги. Тепер Мікеланджело доведеться пристосовувати свій задум до грубих дірок, що вже зробив Агостіно.

Може, зрештою, то й не було такою вже трагедією. Можливо, це був шанс для Мікеланджело довести, що він може знайти скульптуру у будь-якій брилі, навіть у дещо зіпсованій. Тепер він використає всі свої вміння, відсіче зайвий мармур і покаже сильне й молоде тіло Давида. У той час у Флоренції багато говорили про дивовижні досягнення античних скульпторів. Мікеланджело переможе стародавніх греків і римлян у цій грі. Він висіче найбільшу і найпрекраснішу скульптуру оголеної людини, чого вже ніхто не робив майже 2000 років.

Мікеланджело працював два роки. Побачивши готову статую, представники собору були у захваті від роботи та сміливих ідей молодого скульптора. Як йому вдалося виразити стільки у цій оголеній фігурі — поєднання впевненості та тривоги на обличчі «Давида», почуття спокою і небезпеки водночас? Було очевидно, що скульптура була завеликою та занадто важкою для собору, де планували її встановити.

Тож представники собору, обговоривши це питання з іншими митцями, включно з Леонардо да Вінчі, вирішили, що «Давид» Мікеланджело повинен стояти на головній площі Флоренції, перед ратушею. Будівельники пробили діру у воротах майстерні, викотили «Давида» й з тріумфом прокотили вулицями. Того ж вечора вулична банда закидала його камінням — можливо вони віддавали перевагу статуї Донателло, що стояла тут до цього. Але Мікеланджело на це не зважав. Він думав так: «Це доводить, що, якщо ти робиш щось важливе, ти обов’язково матимеш ворогів». Він знав, що «Давид» підняв його над усіма іншими скульпторами свого того часу.

— Це так дивно, якщо подумати, — почав говорити майстер до Мікеланджело, який, видно, про щось замислився. — Одного дня ти з Його Святістю Папою у Римі, а наступного — ти вже тут, на каменоломні, розмовляєш зі старим товаришем.

— І як ти думаєш, що б я радше робив? — спитав Мікеланджело і його обличчя пом’якшало. Він по-дружньому штурхнув майстра по спині. Далі Мікеланджело знову торкнувся щойно висіченої брили мармуру. Так, вона всередині — він це відчуває. Скульптура з усіх сил намагається вирватись на волю.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

7 thoughts on “Історія мистецтва для дітей: уривок з книги «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді»

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь