У травні українські книголюби дізналися, що через пандемію коронавірусу Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» цього року не відбудеться. Найбільшого книжкового свята столиці доведеться чекати аж до кінця весни 2021 року.
Сумно? Так, але давайте шукати шляхи, як дотриматися улюблених книжково-фестивальних традицій і навіть вигадувати нові. Адже можна:
Не зраджувати звичці й накупити наприкінці травня багато книжок! Тим паче, українські видавці зараз дуже потребують підтримки. В інстаграмі та фейсбуці активно шириться хештег #МійВіртуальнийКнижковийАрсенал. Його ініціаторки Наталія Клименко та Інна Голік закликають усіх охочих публікувати списки та фото книжок, які ви придбали останнім часом, або ж тільки плануєте. До флешмобу долучаються звичайні затяті читачі, а ще письменники, перекладачі, редактори… А видавництва пропонують свої добірки новинок та спокусливі знижки. Наприклад, до 31 травня книжки Yakaboo Publishing можна купити дешевше. А ось весь список того, що це видавництво планувало представити на Книжковому Арсеналі.
Відвідати зустріч з улюбленим письменником — хай навіть і онлайн. Ви ж помітили, скільки цікавих ефірів про літературу відбувається під час карантину? Yakaboo запустив в Instagram своє книжкове ток-шоу, учасниками якого вже стали Софія Андрухович, Дорж Бату, Ярослав Грицак, Макс Кідрук, Олександр Авраменко та інші популярні автори.
Регулярні зустрічі з українськими письменниками в онлайні донедавна проводив ще один книжковий фестиваль — «Форум видавців». Всі Facebook-ефіри доступні онлайн. Продовжуються читання й Q&А на сторінці Українського ПЕН і багатьох видавництв. Особливо тішить, що до них долучаються й зарубіжні автори.
Нові книжки, тет-а-тет через екран із письменниками — це добре, але як же без зустрічей з друзями-книголюбами? Ніяк, тому, здається, зараз саме час долучитися до книжкового клубу. Члени Litclub_1991, започаткованого букстаграмерками @big_book_blog та @8pixelsof, до карантину зустрічалися в київському закладі 1991cafe. А відтепер — в онлайні, через Zoom. Перша книжка для обговорення вже 6–7 червня — «За лаштунками в музеї» Кейт Аткінсон. Ви вже читали?
А може, зараз саме час започаткувати свій читацький клуб? Нехай у ньому буде лише кілька людей — це точно буде цікаво! Оберіть книжку й влаштуйте відеообговорення. Або ж поділіться з друзями своїм списком книг, які хочеться перечитати, чи знахідками в улюбленому жанрі. Бонус — таким чином можна «побувати» в гостях один у одного й познайомитися з домашніми улюбленцями.
Письменники такі ж люди, як ми з вами. Їм теж сумно сидіти вдома й вони теж жаліються на брак спілкування. То чому б їм не написати? Джоан Ролінґ повернулася в Twitter і часом відповідає там на рандомні запитання підписників. Одна з них нещодавно поцікавилася, як поживає Корморан Страйк — головний герой детективної серії, яку авторка пише під псевдонімом Роберта Ґалбрейта. «Смішно, що ви спитали. Прямо зараз я разом з ним у заповненому лондонському барі, у 2015 році». Таким чином фанати дізналися про час дії у шостій частині серії, яку «мама Гаррі Поттера» почала писати лиш нещодавно.
Funny you should ask. I'm with him right now in a crowded London bar. But we're also in 2015. https://t.co/6gzc1rleCY
— J.K. Rowling (@jk_rowling) April 25, 2020
Тож напишіть улюбленому письменнику — українському чи іноземному. Поділіться враженнями про його книжку, запитайте про деталь сюжету, яка не дає вам спокою, похваліть. І побачите, що автори книжок ближчі, ніж здаються.
Наведіть лад у книжковій шафі, аби було куди поставити новинки, видані до «Книжкового Арсеналу». Посортуйте їх за своїми смаком: кольорами, видавництвами, читаним/нечитаним. Зробіть особливу поличку улюбленого й тих книг, які хочете прочитати найближчим часом. Повірте, навіть у такій, здавалося б, не надто захопливій роботі по дому, на вас очікують відкриття. Знаю, що ви точно забули, що маєте ось цей роман. Та й із минулого «Книжкового Арсеналу» лишилося дещо непрочитане, правда? Час братися за забуті книжечки, бо ж от-от підвезуть нові!
Попередній пункт точно наштовхне вас на думку, що деякі книжки варто відпустити. Комусь вони потрібніші. То подаруйте — сільській бібліотеці, лікарні чи школі в прифронтовій зоні. Або ж продайте з благодійною метою — таких ініціатив зараз багато. Наприклад, ЧитайДопомагай чи уже традиційна кампанія на підтримку підопічних фонду «Таблеточки».
Душа потребує поезії коли добре, і коли сумно чи тривожно — теж. Поетичні читання у дворику «Мистецького Арсеналу» на призахідному сонці фейсбук-ефіром не заміниш, це факт. Але ж дещо зробити можна. Дістати з найвищої полиці тоненький томик українського класика й перечитати вірші, які подобалися ще в школі. Цікаво, чи і зараз вони знайдуть у вас відгук? Послухати пісні «Спини мене» гурту «ФІОЛЕТ» на вірш Ліни Костенко й «Не моя» Kozak System на поезію Василя Симоненка. Замовити футболку з рядком Сергія Жадана. Переписати улюблений вірш на звичайну поштову листівку й відправити — зробити другові сюрприз, навіть якщо він живе у вашому ж місті.
Ви стежите за блогом Yakaboo, цікавитеся відгуками інших книголюбів, але досі не почали ділитися своїми думками про прочитане? А варто! Напишіть в улюбленій соцмережі — і побачите, серед ваших френдів точно знайдуться ті, хто читав цю ж книжку або порадить щось схоже. А ще — не забувайте, що на сайті Yakaboo за рецензії нараховуються бонусні бали. Хтозна, а може це саме той маленький крок, з якого почнеться ваш літературний блог?
Найбільша магія блогів про книжки у тому, що вони привносять у ваше життя прекрасних людей. Однодумців, завдяки спілкуванню з якими навіть такий тривалий карантин — не страшний. Інфа 100 %, перевірено на собі 🙂
88 thoughts on “8 порад, як вижити без «Книжкового Арсеналу» цього року”