Ненудна alma mater: книжки про університети і студентські роки

Студентські роки — невичерпне джерело пригод і проблем, можливостей і провалів, нових знайомств, які можуть змінити життя як на краще, так і на гірше… Словом, так чи сяк, а навчання в університеті таки накладає відбиток на долі книжкових героїв, навіть якщо згадане в книжці побіжно.

Саме про такі історії, зі згадками про університет, ми розповімо у цій добірці. До речі, вона вам допоможе закрити один із пунктів осіннього бінго Yakaboo.

Поліфонічний роман-«товстунчик» від Ірени Карпи містить в собі чотири історії українок, які мешкають в Парижі. Вони такі різні, що, здавалося б, не мають жодних шансів перетнутися! Ну що, скажіть, може бути спільного у колишньої «феменки» Маші, яка замешкала у Франції як політична біженка, і співачки-неформалки Хлої, яка втекла сюди від свого минулого? А ще тут є самодостатня й успішна селф-мейд-вумен Рита й розбещена «мажорка» Богдана, яка просадила татусеві гроші, виділені на навчання у Відні, і шукає щастя у багатих Європах. Саме страх перед Дрогобицьким педунівером, куди її погрожує запроторити татусь, і заважає останній повернутися додому.

Та все ж в цьому романі, де, як і в кожному порядному епічному творі, є місце і любові, й смерті, знайшлося те, що поєднало долі дівчат. Зокрема, це Париж — місто-свято, місто-клопіт, місто-дурман. Можливо, він і є головним героєм цієї книжки. Хай там як, а «Добрі новини з Аральського моря» можна читати не лише як історії дівчат, а і як небанальний і корисний путівник непопсовим Парижем. 

Друга збірка оповідань Олега Сенцова — знову автобіографічна. Й оповідає вона про студентські роки — голодні, веселі, відчайдушні і трохи абсурдні, як і все українське життя у 90-ті. Головний герой оповідань, як і його однолітки, що вступили в універ на нову і модну тоді спеціальність «маркетинг», ніяк не могли сформулювати, ким же вони будуть, «коли виростуть», тобто закінчать навчання. Вирішили, що «маркетерами» — бо слова «маркетолог» ще не знали, а ця назва фаху чудово римувалася з іншою популярною у 90-ті «спеціалізацією» 🙂 Із таких яскравих і щирих непорозумінь та відкриттів, дрібних і глибоких осяянь і складається збірка Сенцова.

Олег Сенцов написав її в ув’язненні — за 11 днів, дрібним нерозбірливим почерком у звичайному зошиті. І, на превелику радість видавців та читачів, зміг презентувати її особисто, уже на волі. Але прозу Сенцова колеги-літератори цінують не за те, що це творчість політв’язня, який не скорився режиму, а за те, що вона — глибока і справжня.

Для Божени, як і для більшості розумних дівчат-ідеалісток із села, єдиний шанс влаштувати свою долю — універ у великому місті, навчання, робота, а там, гляди, й фінансова стабільність та впевненість у майбутньому прийде. Щотижня дівчина мусить перелаштовуватися з режиму «дім» на режим «гуртожиток» і, як би психологічно складно не було, виживати в цьому університетському світі, робити маленькі щоденні кроки до своєї мети.

Аж тут як грім серед ясного неба — кохання! Несподіване, гаряче, палке, а головне — спроможне змінити її життя. Чи готова чесна студентка, яка звикла поводитися «правильно», поступитися йому? Чи зрадить вона свою мрію, а чи просто «змінить» її, щоб підлаштувати до нових обставин? На що готова Божена заради майбутнього? Відповіді на всі ці питання Аліна Червоноока запропонує у цій романтичній історії.

Надійно захований від цікавих очей у карпатській глибинці притулок «Артеміда» — це пансіонат-університет, в якому вирощують, виховують і навчають елітних шпигунок. Вродливі дівчата з манерами світських панночок й інстинктами природжених убивць, знанням екзотичних мов й умінням вивідувати інформацію тисячею різних способів готуються до таємних місій у різних країнах світу. За вікнами «Артеміди» — початок ХХ століття, тож у дівчат (а разом із ними — й у читачів) є можливість прогулятися вулицями старого дворянського Києва, вжитися в роль суфражистки чи поглянути зсередини на життя у Смірні-Ізмірі в найдраматичніший період історії міста.

Захопливий сюжет, живі персонажі, загадки й таємниці минулого, а ще — прискіплива увага до деталей життя і побуту дівчат сто років тому — усе це додає пригодницькому роману додаткової цінності та глибини. 

Це історія про двох сестер, Руту й Індію. Інді навчається на лікаря у Львові і готується до весілля, а Рута думає про ЗНО, свариться з батьками, робить такі типові для підлітків помилки і бачить дивні сни. У снах першого типу вона проживає події минулого, у снах другого — гуляє «постарілою» і безлюдною версією реальності. Та після низки трагедій і страшного випадку, коли життя Рути висіло на волосині, з’являється ще дещо. Дівчина виявляє, що може впливати на сни першого типу, змінюючи минуле, а разом із тим — і реальність. От тільки у других снах на неї за це чекатиме розплата…

Новий роман Макса Кідрука — це трилер, де фантастика, як завжди, ретельно відполірована наукою, все, що видається надприродним, має наукове обгрунтування, а складнощі людських стосунків лише посилюють напруження сюжету. А ще це перший роман Кідрука із доповненою реальністю, який подарує вам абсолютно новий читацький досвід.

Регбіст, старшокласник-бізнесмен, типове дитя 90-х — головний герой роману литовського письменника Рімантаса Кміти, і думати не хоче про вищу освіту, коли ми вперше зустрічаємося з ним на сторінках книжки. Адже для того, щоб вижити і жити якісно, треба вміти «крутитися». І жодні дипломи тут не потрібні. А прощаємося ми із ним тоді, коли він стає студентом університету — юнаком із мріями, який пише вірші і має глибоке розуміння світу. Що спричинило ці трансформації? Можливо, кохана Моніка, яка вивела його зі спального району Південний і показала інше життя — де серйозно ставляться до навчання, студіюють англійську і їздять верхи. Можливо, тусовки з новими друзями — мисткинями і митцями. А може, все разом, помножене на дорослішання.

Історія про підлітка в 90-ті, розказана щиро, відверто і дотепно, здобула багато тисяч прихильників у Литві і серед молоді, і серед дорослих. А українським читачам роман буде цікавий, зокрема, й тому, що виявить чимало спільного у нашому з литовським минулому.

Хочете дізнатися, як склалася доля героїв найвідомішого роману Вишневського «С@мотність у мережі»? Ось і довгожданне продовження. У центрі цієї історії — молодий хлопець Якуб, який вивчає інформатику в університеті й уявлення не має про подробиці тієї бурхливої віртуальної романтичної пригоди, яку пережила в молодості і про яку з ностальгією час від часу згадує його мама. Аж поки Наді, дівчині Якуба, не потрапляє до рук книжка, в якій, схоже, той-таки роман і описано доволі докладно. Ба більше: скидається на те, що він проливає світло на минуле не лише його матері, а й самого хлопця…

«Зміщення спектра», власне, і є тим переміщенням уваги оповідача з головних персонажів «Самотності…» на другорядних. У цьому романі на перший план виходять не романтичні стосунки, а родинні історії і переплетіння доль, які впливають на життя героїв.

Замість престижного коледжу Вассара — сяйливий і миготливий Нью-Йорк. Замість студентських буднів у пристойній гуртожитській кімнаті — шалені ночі і похмільні ранки у помешканні над театром. Замість заміжжя і купи дітей — веселі гулянки, алкоголь і шеренга чоловіків. Такий вибір зробила дев’ятнадцятирічна Вівіан Морріс і майже жодного разу про нього не пошкодувала. Чому «майже»? Бо коли за вікном Нью-Йорк на межі 30-х і 40-х, то якщо ти обираєш бути незалежною молодою жінкою, готуйся до того, що будеш винною у клопотах і драмах, навіть якщо їх спричинили чоловіки.

Новий роман Елізабет Ґілберт — яскрава і багатогранна історія, у якій є місце і вечіркам, і війні, у якій за свій вибір доводиться боротися (але потім і насолоджуватися правом, яке виборола), у якій жінки грають головні ролі і ніколи зрештою не здаються, у якій Нью-Йорк — їхнє місто, місто дівчат.

Після закінчення Варшавського університету українець Марк і його дружина-румунка Ралука замешкали в Ужгороді. Жінка переїжджала туди неохоче. Мовби передчувала, що незабаром її життя закінчиться просто на пішохідному переході цього нерідного для неї містечка під колесами автомобіля, за кермом якого сидітиме п’яний суддя. А в Марка з’явиться нова мета у житті — помста. Шукаючи способів відплати, чоловік пригадуватиме їхнє недовге, але щасливе життя — з мандрівками Європою, розмовами, мріями. Та чим далі, тим більше сумнівів закрадатиметься у його душу. А що, як Ралука була із ним не така вже й щаслива?

«Твій погляд, Чіо-Чіо-Сан» — колоритний роман про те, яким різним у двох близьких людей може бути розуміння щастя. Його напружений сюжет контрастує з яскравими й розслабленими «подорожніми нотатками», а над усім цим звучить опера «Мадам Баттерфляй» — як певна алегорія життя Ралуки і Марка.

Боги й богині не ходять до університету: освіту вони здобувають в Академії Аматерасу. Це місце, де перероджені юні душі древніх божеств із найрізноманітніших міфологій знову освоюють найдавнішу магію, вчаться керувати своїми силами і підтримувати світобудову. На чолі цього химерного закладу стоїть незрівнянна Аматерасу, а серед студентів — запальні і скромні, хитрі і щирі, певні своєї могутності і невпевнені у своїх силах юні боги і богині.

Цей роман, який вміщує у себе безліч цікавих і красивих деталей, цілу картотеку характерів та історій, море пристрастей та захоплень, — приквел до роману «Гессі», який вийшов друком першим і встиг закохати у себе і свій чарівний світ безліч українських читачів та читачок. «Академія Аматерасу» розставить по місцях чимало нез’ясованих моментів і відчинить двері для нових дивовижних сюжетів.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

173 thoughts on “Ненудна alma mater: книжки про університети і студентські роки

 1. Hey There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra
  of your useful information. Thank you for the post. I will certainly
  comeback.

 2. Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 3. I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite sure I’ll learn lots of new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 4. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems
  a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it. ps4 games allenferguson ps4 games

 5. Just wish to say your article is as amazing. The
  clearness in your post is simply cool and i could assume
  you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to
  grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.
  games ps4 allenferguson games ps4

 6. It’s actually a great and useful piece of information.
  I am satisfied that you shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
  asmr 0mniartist

 7. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why
  but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and
  both show the same results.

 8. I’m not positive where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend a while learning much more or understanding
  more. Thank you for excellent info I was searching for
  this info for my mission.

 9. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 10. With havin so much content and articles do you
  ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?

  My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it
  seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help reduce content
  from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 11. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 13. scoliosis
  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, great written and come with approximately all
  important infos. I would like to peer more posts like
  this . scoliosis

 14. scoliosis
  Useful information. Fortunate me I found your site accidentally, and
  I am stunned why this coincidence did not happened
  in advance! I bookmarked it. scoliosis

 15. scoliosis
  Hey this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding knowledge so I wanted to get advice
  from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!
  scoliosis

 16. Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you recommend starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out
  there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions?
  Bless you!

 17. Great goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you
  have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep
  it sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is actually a great site.

 18. Having read this I believed it was really informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put
  this content together. I once again find myself spending way too much
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 19. Howdy I am so thrilled I found your weblog, I
  really found you by accident, while I was researching on Askjeeve
  for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent
  work.

 20. I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever
  run into any browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my website not
  operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this problem?

 21. It’s actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you
  just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 24. Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website,
  how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered vivid clear concept

 25. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any
  suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
  I never seem to get there! Appreciate it

 26. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful,
  let alone the content!

 27. Nice post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care
  for such information a lot. I was seeking this particular info for a very long time.

  Thank you and good luck.

 28. Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing on your rss feed and I’m hoping
  you write once more soon!

 29. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 30. I do agree with all the ideas you have introduced in your post.
  They are very convincing and can certainly work.

  Still, the posts are too quick for beginners. May just
  you please extend them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 31. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  cheers

 32. Hi would you mind stating which blog platform you’re
  working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time making
  a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

Залишити відповідь