Зазирнути за завісу: 12 книжок про майбутнє

Сьогодні майбутнє вже не таке, як учора. Здається, навколишня дійсність змінюється дедалі швидше з кожною хвилиною. Щодня з’являються нові технології, відбуваються наукові відкриття і висувається ще безліч неймовірних теорій. Письменники аж ніяк не можуть залишитися осторонь такого бурхливого процесу — література, особливо фантастика, повниться найрізноманітнішими уявленнями про майбутнє. У цій добірці — 12 цікавих книг про те, куди може прийти людство за сотню й більше років. А от чи буде майбутнє таким чи іншим, вирішувати вам ?


22_1_01

Рей Бредбері «451° за Фаренгейтом»


Зазвичай жанр роману «451° за Фаренгейтом» визначають як антиутопію, проте для кожного книголюба це чистісінькі жахи! Світ, у якому немає книг, а ті, що дивом залишилися, підлягають обов’язковому знищенню спеціальною командою пожежників. Здається, такого ніколи не може трапитися, проте Бредбері у своєму романі передбачив напрочуд багато сучасних технологій: навушники-крапельки без дротів, телевізійні стіни, розумний будинок, пси-роботи… Тут промивають мізки незадоволеним та тим сміливцям, хто має власну думку, але роблять це дуже тонко й непомітно.

Роман зовсім невеликий за обсягом, проте цілком здатен стати улюбленим і навіть перевернути погляд на світ — майбутній та сучасний, який до нього веде. Канва сюжету — лише поверхневий шар історії, і чим глибше ви копатимете, тим більше секретів розкриєте.


22_2_01

Рей Бредбері «Марсіанські хроніки»


Не можна говорити про Бредбері й не згадати про «Марсіанські хроніки», ще один прекрасний роман про далеке й не дуже майбутнє. Власне, роман складається з розрізнених новел, події в яких відбуваються в різний час, це свого роду замальовки, але саме разом вони утворюють ту складну мозаїку, у центрі якої — колонізація Марса. Космічні ракети й подорожі, безкрайні марсіанські простори, питання привласнення й самобутності — тут знайдеться історія на будь-який смак. І Марс Рея Бредбері — це зовсім не той Марс, до якого ми звикли в книжках інших фантастів. «Вони були смагляві й золотоокі», — говорить він про марсіан, у їхніх будинках було багато світла, а книги росли в садах на стеблах і співали пісні. У такий Марс можна закохатися з першого слова й водночас зрозуміти, яка краса існує й навколо нас.


22_3_01

Айзек Азімов «Фундація»


Рано чи пізно все добігає свого кінця та руйнується. Загальновідомий факт, до якого дійшов і найвидатніший математик Галактичної імперії Гарі Селдон. Він винайшов психоісторію і зміг передбачити неминучий занепад людства тривалістю в багато тисячоліть. Селдон розробив план, що дозволить якщо не уникнути цього, то хоча б максимально скоротити, і заснував для цього на далекій планеті Фундацію — наукову інституцію для слідкування за дотриманням плану.

«Фундація» складається із декількох новел, і це перший роман трилогії. Крім неї, до циклу входять іще чотири додаткових романи. «Фундація» — це монументальна історія з космічними подорожами і війнами, наповнена філософією та роздумами про долю людства, гуманність, відповідальність і ще багато-багато що. Якщо ви цікавитеся науковою фантастикою, то «Фундація» просто обов’язкова до прочитання, адже, по суті, вона — основа цього жанру.

Огляд книжки на каналі Yakaboo


22_4_01

Станіслав Лем «Повернення з зірок»


Станіслав Лем — визнаний класик жанру фантастики, його твори цікаві й самобутні, і завжди — проблематичні. «Повернення з зірок» розповідає про астронавта, котрий повернувся на Землю після понад сотні років подорожей до далеких зірок. Він пережив небезпеку і втрату товаришів, тугу й безнадію, й ось, нарешті, він повертається додому, але Земля — уже зовсім не та, якою він її пам’ятає. Тепер обов’язкова умова проживання в соціумі — бетризація, так зване щеплення від агресивності. Як результат, на Землі зникли війни й насильство, кримінал і шахрайство. Усе прекрасно і водночас усе ніяк.

Зникнення насильства — це чудово, але що, як воно призведе також до зникнення авантюрності й ризикованості? Жодних нових відкриттів, жодних досліджень і знахідок, адже це — небезпечно. Лем — майстер ставити запитання, відповіді на які дати не так-то просто навіть самому собі.

Читати: Повернутися неможливо зникнути. Класична фантастика про людяність від Станіслава Лема


22_5_01

Ден Сіммонс «Гіперіон»


Ще один товстунчик — серія Дена Сіммонса «Пісні Гіперіона», що налічує чотири об’ємних романи. Перший том — це, власне, сам «Гіперіон», історія про подорож до далекої планети на дивну прощу — головна релігія закликає до поклоніння чудовиську з планети Гіперіон, котре насаджує своїх жертв на шипи, що ростуть із його грудей, проте, можливо, може виконати прохання. Шестеро подорожніх розповідають свої історії в кращих традиціях англійських романів, а читач тим часом знайомиться зі світом, куди вони прямують.

«Гіперіон» — це справжня космоопера, у якій кожен знайде щось для себе: і містику, й екшн, і романтику, і філософію. Він затягує й захоплює, тут безліч посилань до інших літературних творів, котрі цікаво розгадувати, а ще багато серйозної наукової інформації, тож нудьгувати точно не доведеться.

Огляд книжки на каналі Yakaboo


22_6_01

Енді Вейр «Марсіянин»


Одна з найгучніших новинок минулого року — роман Енді Вейра про астронавта Марка Вотні, котрому не пощастило випадково залишилися на Марсі на самоті і якось намагатися там вижити до прибуття наступної експедиції. З запасами їжі та води, проте без ресурсів та, що головне, без товариства, Марк намагається дати собі раду й не втрачає почуття гумору в найскладніших ситуаціях.

Роман — справжній наукпоп в обгортці захопливої історії — під час написання автор дуже багато спілкувався з НАСА та науковцями, тож книгу цікаво читати не лише завдяки непересічним подіям, а й тому що вона розказує багато цікавого про космічні технології (і виживання на безлюдному Марсі).


22_7_01

Дейв Еггерс «Сфера»


Розвиток телекомунікацій і глобалізація з кожним днем стають усе стрімкішими, і хто знає, куди все це заведе. Дейв Еггерс у своєму романі «Сфера», що дуже швидко став бестселером, будує гіпотетичне, не надто далеке майбутнє, де під пильним оком камер і соц. медіа будуть усі, однак, звісно, для загального блага. Любити — значить ділитися, а особисте — значить украдене, — такий девіз корпорації «Сфера», котра вже контролює понад половину світового інформаційного ринку.

«Сфера» — так звана антиутопія для хіпстерів. Усе тут крутиться навколо таких знайомих речей: лайки й коменти, смайли, опитування й рейтинги. І для тих, хто часто викладає своє життя онлайн, ця книга дійсно може стати одкровенням. Адже хто володіє інформацією, володіє світом.

Читати: Ділитись = любити, таємниця = крадіжка і ще трохи сферичної мудрості від Дейва Еґґерса


22_8_01

Джеймс Лавгроув «Дні»


Не тільки інформаційні технології й соцмережі розвиваються в геометричній прогресії, те ж саме відбувається й зі сферою торгівлі. Роман «Дні» розповідає про надзвичайно величезний торговий центр із такою ж назвою, де можна в прямому сенсі жити. Будівля торгового центру займає цілий квартал і має сім поверхів, потрапити сюди можна лише з допомогою клієнтської картки, отримати яку не так-то і просто. Щодня в певних магазинах центру відбуваються розпродажі, й описи навіженого натовпу, що летить до прилавків, можуть змусити здригнутися й запеклого шопера.

«Купити можна все!» — такий підзаголовок міг би мати цей роман. Дія книги триває всього один день, а розповідь ведеться від особи охоронця перед його виходом на пенсію, проте в цей день встигає статися стільки всього, що примусило захитатися величезну торгову імперію.


22_9_01

Пітер Воттс «Starfish»


У майбутньому з електроенергією напевне будуть проблеми, це зрозуміло вже й сьогодні. Пітер Воттс пропонує рішення проблеми — глибоководні електростанції, що використовують гарячі джерела. От тільки жити на такій глибині доволі складно, якщо не сказати неможливо, тому туди відряджають людей, котрі пройшли дуже серйозну підготовку й цілу низку тілесних модифікацій, від спеціальних лінз до вбудованих зябер. А ще цим людям фактично нічого втрачати, життя їх не надто жаліло, тож на глибині й  у темряві їм має бути доволі комфортно.

Роман надзвичайно насичений найрізноманітнішою науковою інформацією, від генної інженерії до даних про глибоководних риб, тож часто книгу цікаво читати не лише завдяки сюжету. Сама ж історія настільки незвична й захоплива, що не дозволить вам від неї відірватися: як поводитимуться люди в таких дивних умовах? Роман дуже цікавий і психологічний, і це лише перша частина трилогії, далі події набувають таких обертів, що заледве не знищують усе живе на планеті. Словом, нудьгувати не доведеться.


22_11_01

Ян Дошер «Зоряні війни Вільяма Шекспіра»


У далекій-далекій галактиці… Так, цю історію всі знають і навряд чи можна було б привнести в неї щось нове. А проте, що як у якомусь із паралельних всесвітів герої цієї саги розмовляють у шекспірівському стилі? Ян Дошер вирішив спробувати змоделювати таку історію, і вийшло в нього дуже непогано.

Тож у книзі ви зустрінете вже знайомих героїв, та й події розвиватимуться за заздалегідь відомим сценарієм, проте антураж, поведінка та віршовані репліки тут будуть у найкращих традиціях шекспірівських драм. Читання принесе задоволення й тим, хто в захопленні від Саги, і шанувальникам творчості барда. І як маленький, але дуже приємний сюрприз — у цій історії Р2Д2 нарешті розмовляє не просто біп-біп-міу! ?


22_10_01

Роберт Хайнлайн «Двері в літо»


Жодна підбірка книг не може обійтися без котика. Кіт у романі «Двері в літо» — не просто домашній улюбленець, а й серйозний помічник для свого господаря в подоланні змови і труднощів. А все тому що господар, молодий інженер, так захоплено займається конструюванням роботів, що не помічає, як навколо нього плетуться інтриги і він, врешті-решт, залишається ні з чим, та ще й закинутим у майбутнє через 30 років (разом із котом, звісно). Це майбутнє — не таке вже і прекрасне, як завжди уявляється, а проте інженер не був би інженером, якби не знайшов вихід і з такого становища.

Книга, хоч із наукової фантастики, а все ж напрочуд легка і світла. Особливо чарівний у ній сам кіт Піт, котрий взимку відмовлявся виходити на вулицю й перевіряв двері одні за одними — раптом за наступними все ж літо. Адже десь воно точно є.


04_4_6_01

Девід Мітчелл «Хмарний атлас»


І наостанок — чудовый поліфонічний роман, дія якого хай не вся відбувається в майбутньому, а лише частково, проте його просто неможливо оминути. «Хмарний атлас» — це шість різних історій, не пов’язаних між собою, здавалося, нічим, крім лише деяких дивовижних на перший погляд збігів. Нотаріус ХІХ століття, котрий повертається додому через океан і пише щоденник; молодий композитор, химерний, як і всі творчі люди, котрий знаходить нотатки нотаріуса й пише симфонію «Хмарний атлас»; журналістка 70-х років ХХ століття, котра розкриває корпоративну змову і водночас випадково натрапляє на рідкісну платівку з цією симфонією… Ще дрібний видавець, клон-прислуга й навіть козопас в останні дні цивілізації — у кожного з них своя історія, котра дивовижним чином переплетена з іншими. Усі разом вони і складають ту багатоголосу симфонію, котра зветься життям — за роки і століття стільки всього змінюється на планеті, проте деякі речі однаково залишаються незмінними.


Читати: 10 сильних книг, у яких автор показує світ очима різних героїв

Читати: Хочу читати фантастику! 30 книжок для знайомства із жанром

Катя Гавриш
Редактор і книжковий маніяк. Отримала диплом видавця, але життя вперто тягне мене в IT, тому нині техписьменник. Вірю, що читання книг — найпростіший шлях до безсмертя. Обожнюю подорожі на мотоциклі за відчуття свободи. І ще котів, бо вони точно прибульці з інших планет чи вимірів і щось знають. Мрію відвідати Єхо і Плаский світ — як не вві сні, то хоча б у наступному житті.
http://facebook.com/kate.gavrysh

20 thoughts on “Зазирнути за завісу: 12 книжок про майбутнє

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my
  friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.

 6. I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article
  has really peaked my interest. I am going to book mark
  your website and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 7. Thank you for another informative site. The place else may just I get that kind of info written in such a perfect means?
  I’ve a mission that I’m just now working on, and I’ve been at the look out for such info.

Залишити відповідь