З книжками – змістовніше: репортаж із Книжкового Арсеналу 2021

У нас із собою було два олівці, чистий кишеньковий блокнот, заряджений диктофон і телефон із заздалегідь розчищеною картою пам’яті. Не те щоб все це було вкрай необхідним для репортажу, та коли вже зібрався на Книжковий Арсенал, то йди в цій справі до самого кінця.

Перейдемо до суті!

На прямому зв'язку

13:00. Початок

У перший день фестивалю Арсенал відкривається для відвідувачів не зранку, а о 13 годині. Тож о 12:55 я ще біля входу. До речі, якщо ви також збираєтеся цьогоріч відвідати Книжковий Арсенал, зверніть увагу, що квитки можна купити тільки онлайн і на певний часовий слот для входу.

Отже, 13:00, час заходити. На арсенальному подвір’ї пахне свіжими книжками (чи то таке пафосне самонавіювання). Одразу навпроти входу, серед жовтих, зелених і пурпурових пуфів Literature Garten, тішиться київському сонцю Сергій Жадан. Ще мить – і він уже на Вуличній сцені. Розспівується зі своїми Кажанами перед вечірнім виступом, і ранні відвідувачі охоче завертають до того дійства. Ну і нехай. Не хочу заспойлерити собі їхній повний концерт, що стартує о 20:00, тож швидше йду всередину, подалі від тих солодкоголосих сирен.

На вході гостей зустрічає виставка «Шрифтологія», розділена на три блоки: географія почерків України, алхімія каліграфії та філософія шрифту. Майстри та студенти-художники створили ряд робіт, переосмисливши старовинні рукописи з різних регіонів України. Якщо дійсно цікавитеся такою темою, є ймовірність зависнути на годину вже тут, на найпершій локації.

Ну, а я за 15 хвилин іду далі – до книжкових стендів. В першому секторі бачу ArtHuss і «Алеф-Україна» та мало не заклякаю – невже цього року видавництва вирішили розмістити за абеткою (насправді ні)? Але ж так я дійду до ріднесенького Yakaboo Publishing тільки під вечір…

Трохи далі – стійка Vivat зі світловою вивіскою і яскравим фоном, на якому зображено доволі химерних тигра, дракона та зебру. І тут же – перша чималенька черга. Делікатно, але наполегливо пробираюся ближче до книжок. Найвидніші місця на стенді займають «Мей Маск», «Ґолда», «Netflix» і «Справа Василя Стуса».

Та надто довго стояти у віватівській черзі не доводиться. Повертаю голову ліворуч – і божечки! Та це ж стенд Molfar Comics. Ох, чує моє серденько, що зараз хтось полізе в кишеню за гаманцем, а може, й не раз.

Надивившись на комікси, врешті йду до наступної секції, де розмістилися «Видавництво 21» та «Саміт-Книга». Трохи далі – солідна червоно-чорна стійка «Нашого Формату», а поряд з нею і друга порівняно немаленька черга за сьогоднішній день.

По сусідству з «Нашим Форматом» нарешті бачу Yakaboo Publishing, а за ним – BookChef, #книголав та «ІРІО». Біла кожної зі стійок також доволі численні скупчення читачів, але знову влізати в делікатно-наполегливий режим просування немає часу, адже на годиннику вже 14:52. 

14:52. Не книжками єдиними…

Роздивлятися стенди видавців, звісно, цікаво, але ж програма Книжкового Арсеналу передбачає не лише це. Вже о 15:00 паралельно одна з одною розпочинаються декілька подій, серед яких показ фільму «Жінки, що грають в ігри», зустріч з нагоди 20-річчя візиту Папи Римського Івана Павла ІІ в Україну та ще багато чого.

Ховаюся від натовпу в уламках арт-проєкту «Індустріальна казка» (скульптури та інші знайдені на одеському судоремонтному заводі об’єкти), щоб вирішити, куди все ж таки піти, адже лишилося 8 хвилин. І йду в Лекторій на показ фільму про жінок.

Сильна короткометражка, де знялися письменниця Софія Андрухович, художниця Аліна Клейтман, диригентка Оксана Линів та інші відомі українські мисткині. Загалом є про що подумати та поспілкуватися. Тож вибором першої активності я цілком задоволений. Хоча, може, на зустрічі про Папу взагалі був відрив. Та мені цього уже не дізнатися.

16:00. Їжа!

Хоч якими б запашними та хрусткими не були свіжі книжечки, їсти все одно уже хочеться. І не тільки духовно. Виходжу на спекотне подвір’я (особливо на тлі температури всередині Арсеналу, де ну дуууже приємно та прохолодно) і зліва від Вуличної сцени помічаю Майстерню Чебуречної Справи. Напис на вивісці обіцяє повернути людству віру в чебуреки. Ну-ну, зараз перевіримо. Щоб не прогадати, беру одразу два. Повернули. Дійсно смакота. А особливо смачно – коли їси, присівши на краєчок фонтану недалеко від входу.

16:30. Міністр, Ван Гог і Форт Буаяр

Пообідав, і одразу час обирати наступну активність. З-поміж інших гідних подій зупиняю вибір на презентації «Стратегія розвитку читання 2021–2025: подальші кроки», яку ведуть у Кафе Європа міністр культури Олександр Ткаченко та директорка Інституту книги Олександра Коваль. Говорять про залучення нових регулярних читачів та загальну стратегію розвитку читання в Україні. Сиджу та по-розумацьки киваю головою.

Дві жіночки на сусідніх стільцях щось собі перешіптуються, але ж так голосно, що добре чутно кожне слово:

– А ви вже бачили нову дитячу зону?

– Ще ні, не була. А що там?

– Та таке вже вигадали. І руку в стіну треба запхати, і щось нюхати, і щось у навушниках слухати. Наче в якомусь Форт Буаяр (сміються).

Ані слова більше – презентація презентацією, але потрапити в улюблене шоу дитинства хочеться дужче. Тож поспішаю туди. Виявляється, активність, про яку говорили жінки, має назву «5 чуттів» і складається з 5 завдань, покликаних перевірити, наскільки добре в тебе розвинене кожне з чуттів. Дійсно кльова розвага, але до чого тут Форт Буаяр? Хм…

Тут-таки поряд ще один цікавий проєкт «Uartist». Це такий собі мистецький магнітний конструктор, який дозволяє створювати власні витвори на основі робіт Ван Гога, Пікассо, Шагала та інших митців. Тут я вже справді завис би якомога подовше. Але дуже вже хочу потрапити на презентацію дитячої книжки, заплановану на 18:00, тож ще трохи стою біля робіт юних Ван Гогів і йду собі далі, принагідно оминаючи ще декілька черг – біля стендів «Фабули», «Видавництва Старого Лева» та «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га».

18.00. Дитячі книжки та робот Віктор

Стенди з дитячими книжками цього року розмістили на подвір’ї – між Вуличною сценою та фудкортом. Тут також встановлено і Дитячу сцену, до якої вже підтягуються читачі, адже на 18:00 заплановано зустріч із режисером мультфільму «Віктор Робот», акторкою, що озвучила дівчинку Віку, та авторкою однойменної книжки-приквела.

Десь 60% глядачів ще не досягли 8-річного віку, та все одно спокійненько сидять і уважно слухають. На щастя, дівчинка-акторка прийшла в повному сценічному образі, тож малеча з цікавістю розглядає мультгероїню та зовсім не заважає слухати закулісні премудрості від дорослих оповідачів.

20:00. Жадан і Співочі кажани

Градус за Цельсієм під вечір потроху згасає, а от градус читацького єднання тільки розпалюється. О 20:00 розпочнеться концерт українсько-німецької дружби «Співочі кажани», де схрестять свої голоси Сергій Жадан, Юрій Гуржи та Володимир Камінер. Тож, починаючи десь із 19:30, народ поступово стягується до Вуличної сцени, займаючи місця в залі або на тому ж таки фонтані, де так смачно ласувати чебуреками.

Десь неподалік лунають поодинокі «салюти». То люди відкорковують пляшки з ігристим, невербально проголошуючи беззаперечний факт − перший день фестивалю видався на славу.

Рівно о 20:00 Жадан і команда підіймаються на сцену та після коротких історій про казино, локдаун і Баден-Баден співають пісню про маму та валізу. І вона качає. Реально качає та тут-таки приліпає до язика, щоб наспівуватися в голові аж до глибокої ночі.

Далі були інші пісні, а я, знесилений і задоволений, стомлено тримав у руках стосик із вибраними за весь день книжками, які ще потрібно якось донести додому. 

Три речі, які варто зробити на Арсеналі 2021

Якщо цьогоріч ви, як і я, вирішите піти на Книжковий Арсенал, дуже раджу внести в свій туду-лист такі активності:

  1. Напишіть книжку разом з відомими письменниками. Обов’язково відшукайте цю насичено-синю локацію, відскануйте QR і допоможіть Любкові Дерешу, Ірені Карпі або Сашку Лірнику дійти до логічного фіналу твору. А за це побачите своє ім’я на обкладинці. Хіба ж не круто?
  2. Придбайте книжку на «Дачу». В глибинах Арсеналу ви обов’язково натрапите на стенд благодійної книгарні «ДієСлово». Книгарня продає книжки, які жертвують небайдужі люди. А всі зароблені гроші йдуть на добрі справи. Так, цьогоріч книгарня підтримує будівництво центру для онкохворих дітей «Дача». Тож долучаймося.
  3. Читайте без зупинки. Так називається активність від компанії Uklon. Умови прості – ви залишаєте на стіні невеличкий запис із чесною відповіддю на одне з книжкових питань, а вам за це дарують промокод на знижку під час наступної поїздки.

Ідея класна, та ще класніший сам заклик «Читайте без зупинки!». Адже це Арсенал. Це ваш персональний час для того, щоб побути сам на сам із творами улюбленого автора. Чи навпаки – відкрити для себе нових і незнаних до цього митців.

Читати – завжди ок

Читайте на фестивалі, читайте в маршрутці, читайте вдома. Книжковий Арсенал закінчиться, а ви приносьте книжки на роботу і читайте в обідню перерву. Заряджайте читацьким настроєм друзів і колег. Обмінюйтеся улюбленими виданнями та використовуйте у своїй мові влучні цитати авторів. Адже життя з книжками – дійсно змістовніше.

Книжки, які є на Книжковому Арсеналі

Ґолда
Елінор Баркетт

Жінка, яка має план
Мей Маск

Сила емпатів
Аніта Мурджані

Ще більше видань з фестивалю тут.

Автор: Максим Давигора