Реконструкція минулого заради майбутнього: Інтерв’ю з авторкою історичних романів Ярославою Дегтяренко

Ярослава Дегтяренко — сучасна молода українська письменниця. Вона увійшла в український літературний простір 2016 року, отримавши відзнаку «Коронації слова» — «Вибір видавця» за роман «Лицарі Дикого Поля». У 2018-му вийшов її новий історичний роман: «Ярино, вогнику мій», а цьогоріч читачі мають змогу пірнути в середину XVII ст., у часи правління гетьмана Івана Виговського, та разом із молодим козаком Демком пройти крізь пригоди та випробування сторінками першої книги з трилогії «Між двох орлів. Гідний наступник».

Про українську історію та її значення для сучасників, про становлення письменниці та процес написання історичного роману, про заробітки та інші аспекти літературної діяльності — у розмові з Ярославою Дегтяренко.

— Ярославо, усі ваші інтерв’ю чи коментарі про початок вашої письменницької діяльності починаються з однієї цікавої історії: ви кажете, що стали письменницею жартома, за рекомендацією подруги. Чи насправді це так?

Це — правда. Був один ресурс, на якому охочі публікували свою творчість, оповідання, а інші могли коментувати й давати зворотний зв’язок. Подруга читала мої коментарі і якось сказала: «Ти дуже гарно коментуєш! То, може, спробуєш написати щось своє?». І я спробувала. Це було невеличке горор-оповідання, один із моїх улюблених жанрів. Я дала почитати його подрузі і друзям та отримала додаткову порцію мотивації. І далі вже був роман «Лицарі Дикого Поля».

— Схоже, коментарі вашої подруги активізували вашу письменницьку діяльність. Дехто каже, що письменниками стають у спробах самостійно вилікувати власні психологічні травми. Чи можете так сказати про себе?

У моєму житті не було якихось таких подій, які б призвели мене до усвідомлення, що мені конче необхідно сідати й писати романи. Це для мене самої була неочікувана та незвична діяльність. Але ця діяльність мені подобається. Хоча як я легко почала, так само легко можу й перестати писати в будь-який момент. І, повірте, не буду відчувати якісь докори сумління з цього приводу. 

— Тоді чому ви пишете, навіщо?

Історія — це наука про людей, і вона неймовірно цікава! Треба лише вміти її розповідати. Саме форма художнього твору, як на мене, є для цього найкращим засобом. Історія виховує нас, робить кращими людьми. І саме сьогодні це особливо актуально. Ми маємо реконструювати наше минуле заради нашого майбутнього. І для мене особисто це окремий засіб самореалізації.

— Що вам більше подобається: етап дослідження чи сам процес написання твору? І як ви проводите власні історичні дослідження: в архівах та бібліотеках чи переважно шукаєте інформацію онлайн?

Ми з вами живемо в XXI сторіччі, й майже все вже оцифровано та є доступним в інтернеті. Сидіти в архівах не доводиться, якщо правильно й ретельно шукати онлайн. А щодо уподобань, то не можу розставити однозначні пріоритети, бо кожний етап процесу написання роману є для мене цікавим і захопливим.

— Отже, за «Лицарів Дикого Поля» ви отримали «Вибір видавця» на «Коронації слова». Що це був за видавець, який тоді обрав ваш рукопис?

Це було видавництво «Брайт Букс». 

— Але наступні ваші книги публікує «Клуб Сімейного Дозвілля». Чому так склалося, що ви не продовжили співпрацю з «Брайт Букс»?

Я дуже вдячна директору «Брайт Букс» і за обрання роману тоді на конкурсі, і за подальшу співпрацю, але працювати з КСД («Клуб Сімейного Дозвілля» — прим. ред.) мені вигідніше. 

— Якщо ми вже з вами дісталися теми грошей, то скажіть орієнтовно, що заробляє авторка вже трьох доволі успішних романів?

Скажу, що бути письменницею я можу наразі виключно тому, що можу дозволити собі не працювати та бути домогосподаркою. За інших обставин мені було б потрібно повертатися до роботи за фахом і писати я б не змогла. Моїх гонорарів не вистачило б на життя. 

— Ви працюєте з видавництвом за контрактом і маєте фіксовану суму за роман чи отримуєте роялті?

Знаю, що деякі письменники працюють за контрактами, але така система в нас не дуже поширена, тож я отримую свій відсоток від продажів. І в цьому сенсі дуже задоволена співпрацею з КСД, тому що вони мають доволі прозору політику. 

— Повертаючись до «Коронації слова». Ви одразу сіли писати роман, відправили його на конкурс і виграли. Це історія успіху! Принаймні, на перший погляд. Але, можливо, ми не знаємо всього до кінця й до того ви шукали видавця та отримували відмови, мовчання?

Насправді ні. Так воно вийшло само собою. Я відправила роман на конкурс і отримала цю відзнаку, тож шукати видавця роками не довелося. Хтось заходить у літературу з боку конкурсів, інші відразу видають романи чи збірки. Шляхи різні, кому як пощастить.

— Багато хто із сучасних письменників, критиків та видавців каже, що наразі найкращий шлях увійти в літературу молодому авторові — це конкурси. Що ви думаєте з цього приводу?

Я впевнена, що якщо мова йде про дійсно якісний рукопис, то видавець і публікація не змусять себе довго очікувати. Так, пошуки можуть зайняти час, але письменникові варто думати, насамперед, про власний твір. Конкурси — гарна додаткова можливість реалізуватися.

— Уявімо, що не сталася б із вами цієї перемоги на конкурсі. Ви продовжили б писати «в стіл»?

Я не хочу писати «в стіл». Автор має публікуватися, інакше ця діяльність не матиме сенсу. Чи втратила б я мотивацію? Ні, писала би далі та шукала би свого видавця.

— Як так сталося, що в такому місті як Запоріжжя з‘явилася україномовна письменниця?

Насправді Майдан багато чого змінив. Особливо він вплинув на молодь. Змінив він і мене. Зокрема, я перейшла на українську навіть у побуті.

— Ви бачите позитивні зміни після Революції Гідності безпосередньо в Запоріжжі? Можливо, є приклади переходу на українську мову серед ваших знайомих чи родичів?

Ні, на жаль, ніхто на думку не спадає. Чоловік, буває, перемикається. Дочка добре володіє, зараз у неї ще більше предметів у школі стали викладати українською. Але, знаєте, я бачу як змінилася молодь, якою рушійною силою вона стала. Так само бачу підлітків, які поки що не розуміють, що таке Україна й що з нею робити, але вони якісно інші.

— У чому вони кращі й чому не розуміють, що таке Україна?

Вони народилися вже у вільній, демократичній країні. Вони ставлять такі цікаві питання! Вони не міркують у якихось усталених рамках, але не знають своєї Батьківщини. Ми, їхні батьки, недостатньо піклуємося про зрощування цієї любові до власної землі, що так необхідна для виживання будь-якої нації. Поляки, чехи, будь-хто знає змалечку, що це їхня земля і її треба боронити. Бракує нам цього справжнього патріотизму.

— А який він — «справжній патріотизм»?

Починається він із чіткого усвідомлення того, що ця країна — твій дім. Це змінює ставлення до себе й до інших. Якщо людина готова померти за свої переконання, то це свідчить, що вона інша, краща. Ці моральні принципи й будують справжній патріотизм. Але герої не повинні віддавати життя, вони повинні перемагати та жити заради себе, близьких та рідної держави, покращуючи світ навколо себе. 

— Чому, на вашу думку, так сталося, що нам його бракує на відміну від чехів, поляків інших європейських націй?

Бо наше минуле спотворене. Лише одиниці орієнтуються у власній історії. Через це немає зв’язку з нашими предками, з нашим минулим та, в результаті, немає відчуття спорідненості з цією землею.

Хоча треба зазначити, що, на відміну від московитів, які потрохи вироджуються як нація, наш народ зумів все-таки пронести власну мову та культуру крізь важкі часи. Україна тримається завдяки генетичній пам`яті. Це надає нам сил. А москвини потрохи асимілюються з іншими народами. І єдине, що їх єднає, це зла воля бути «головними». Римську імперію теж живила подібна ідея, але і перший Рим, і другий Рим (себто Візантія) пали.

— Кого ви любите з класиків і кого можете назвати своїм кумиром?

Тепер у мене дуже мало часу на читання книжок, проте й до цього часу я не мала кумирів. Є поодинокі речі, що мені дуже подобаються: Діккенс, Мопассан, романи Джейн Остін, Гагарда та Дюма.

Російські класики мені ніколи не імпонували, хіба що «Майстер та Маргарита» Булгакова. Це шедевр — як за змістом, так і за формою.

А українська класична література вся просочена комплексом меншовартості й ніколи мені не подобалася. У цьому контексті одразу згадується Франко і його «Ріпник» або Шевченко з його сумними персонажами. Не без світлих плям, звісно. «Кайдашева сім’я» Нечуя-Левицького — одна з таких.

На щастя, сучасні українські автори потрохи це виправляють.

— Читали когось із сучасних українських авторів? Чи спілкуєтесь із кимось із колег?

При нагоді, звичайно, спілкуюся. А от читати чужі книжки чим далі, тим важче. Коли починаєш писати сам, то вже не можеш розслабитися й отримувати задоволення від прочитання твору. Ти більше не читач, і тому постійно оцінюєш інші рукописи поглядом письменника. 

На додачу, як я вже казала, є великий брак часу. 

Хоча все-таки була змога ознайомитися з творчістю колег. Наприклад, Віктора Янкевича, Дмитра Вронського, який пише чудові історичні романи. Дуже цікавий роман Олени Сайчук (відома під псевдонімом Ема Ільм — прим. ред.) «Трояндова Площа». За основу цього фентезі-роману узяті події на Майдані. І хоча це фентезі, але це дуже нестандартний і тверезий погляд на нашу реальність. Я могла когось забути, бо сьогодні в нас безліч талановитих письменників!

— Ви отримуєте зворотний зв’язок від читачів? Чи важливий він для вас?

Не так багато, як хотілося б і ще менше йде дійсно конструктивної критики. Коментарі надходять переважно в інтернеті: через соціальні мережі та через відгуки на різних сайтах.

Мені б хотілося, звісно, щоби люди оперували не лише категоріями «сподобалось» чи «не сподобалось», але розповідали, що саме викликало в них ті чи інші емоції. Негативна критика мене морально не зачіпає й не демотивує. Чому? Тому що я навчилася аналізувати негатив та захищатися від нього. А ось конструктив навіть при негативному відгуку на книгу — це те, що розвиває, рухає вперед, і мені б хотілося мати трохи більше саме такого зворотного зв’язку.

— Наостанок, дасте поради молодим письменникам?

Головне — це вірити в себе. Як каже одне китайське прислів’я: «Спокуса здатися буде особливо сильною за крок до перемоги». Пишіть!

Вадим Грін
Дизайнер, письменник, журналіст в українському виданні для дизайнерів Telegraf.design. Пишу для низки українських та закордонних видань. Автор історичних оповідань.

98 thoughts on “Реконструкція минулого заради майбутнього: Інтерв’ю з авторкою історичних романів Ярославою Дегтяренко

 1. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. 415362 988139I just could not go away your internet site before suggesting that I incredibly enjoyed the usual information a person supply to your guests? Is going to be back ceaselessly as a way to inspect new posts. 809321

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Hi to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this website carries remarkable and genuinely excellent information in favor of
  readers.

 8. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 9. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely
  well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly comeback.

 10. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly
  a lot often inside case you shield this increase.

 11. That is really fascinating, You’re an overly professional blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in quest of more of your
  excellent post. Additionally, I have shared your website in my social networks

 12. Thanks a lot for giving everyone a very marvellous opportunity to read in detail
  from this website. It really is very enjoyable and packed with amusement for me and my office colleagues to visit your
  website at a minimum 3 times a week to read through
  the fresh secrets you have got. Of course, I’m just always fascinated with the awesome secrets served by you.
  Some two tips in this post are indeed the simplest
  we have all had.

 13. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say fantastic blog!

 14. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally superb opportunity to read in detail from here.
  It really is very good and jam-packed with fun for me and my office
  peers to search your website at least 3 times in 7 days to see
  the fresh items you have. Of course, I’m also at all times impressed with your mind-boggling thoughts you give.

  Selected 4 points in this posting are honestly the most beneficial we have had.

 15. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will ensure that I bookmark your blog and will often come back later on. I want to
  encourage you continue your great posts, have a nice afternoon!

 16. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was
  almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 17. Today, I went to the beachfront with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 18. Hey I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was
  researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would
  just like to say thanks for a marvelous post and a all round interesting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the fantastic work.

 19. Hi there, I discovered your site by means
  of Google even as looking for a similar matter, your website got
  here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply turned into alert to your blog thru Google,
  and located that it’s really informative. I’m gonna be
  careful for brussels. I’ll be grateful in case you continue this in future.
  Lots of people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 20. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will share this website
  with my Facebook group. Talk soon!

 21. I’ve been surfing on-line greater than three hours lately, yet I by no means discovered any interesting article like yours.
  It’s lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made
  excellent content as you did, the internet can be
  a lot more useful than ever before.

 22. Somebody necessarily help to make critically posts I would state.
  This is the very first time I frequented your web page and to
  this point? I surprised with the analysis you made to make
  this particular put up incredible. Fantastic job!

 23. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog readers have complained about my blog not operating
  correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 24. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog
  on my iphone during lunch break. I really like the info
  you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful blog!

 25. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it
  and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 26. I was wondering if you ever considered changing the page layout
  of your website? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got
  an awful lot of text for only having one or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 27. I do consider all of the concepts you have introduced in your post.
  They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too quick for newbies. May you please extend
  them a little from next time? Thank you for the post.

 28. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. That is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I will certainly return.

 29. naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling problems and I in finding
  it very bothersome to inform the reality however I will certainly come again again.

 30. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this web site
  yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own site and
  would love to know where you got this from or what the theme is called.

  Thanks!

 31. hi!,I like your writing so much! proportion we be in contact more approximately your article on AOL?
  I require an expert in this area to solve my problem.
  May be that is you! Looking ahead to peer you.

 32. With havin so much content and articles do you
  ever run into any problems of plagorism
  or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored
  myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping
  it up all over the web without my agreement.
  Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 33. Great site you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same
  topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from
  other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 34. hi!,I like your writing so a lot! percentage we keep up
  a correspondence more approximately your post on AOL?

  I require a specialist on this area to solve my
  problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see
  you.

Залишити відповідь