Вікторія Боярина: Стосункам в родині потрібно вчитися як професії, саме про це моя перша книга серії «Сім’я в пріоритеті»

У своїй першій книзі «Стосунки в парі» Вікторія Боярина  показує як сімейному короблю обходити рифи неминучих криз та проводити аудит сімейних відносин.

«Стосунки в парі. Як створити міцну і щасливу сім’ю» випустило видавництво Yakaboo Publishing у травні. Це перша книга серії «Сім’я в пріоритеті».

Вікторія Боярина  –  дружина, мама чотирьох дітей, (всього в сім’ї семеро дітей), засновниця благодійного фонду OpenMindFund і проекту «Сім’я в пріоритеті». Її книга – це масштабний дослідницький проект, який фокусується на темі побудови стосунків в родині і є практичним посібником зі створення успішної сім’ї. Про те, як створювалася книга і які інсайти виникли у процесі – в інтерв’ю з авторкою.

- За статистикою, в Україні розпадається кожен другий шлюб. Як у вас виникла ідея книги? І яким рецептом побудови успішних стосунків ділитеся з читачами?

-Насправді у ній не один, а безліч рецептів побудови щасливої ​​сім’ї. Але головний полягає в тому, що стосункам в родині потрібно вчитися як професії. Ставитися до кожної сфери життя сім’ї як до окремої області знань. Наприклад, вміти пізнавати один одного, вирішувати конфлікти, управляти вашим сексуальним життям в парі, планувати розвиток сім’ї, знати як правильно виховувати дітей і так далі.

Я вивела для себе просту формулу щасливого життя. Це розуміння хто я, плюс самореалізація в суспільстві, плюс створення гармонійної сім’ї. Виходить рівносторонній трикутник. Заберіть одну з його вершин і ваш життєвий баланс зламається. Ви будете почувати себе нещасливими. Але якщо спеціальності ми отримували в вишах, а пізнанням себе часто займаємося все життя, то сім’я сприймається як даність. Закохалися, одружилися і на цьому все закінчилося. Я сама пройшла через досвід розлучення в першому шлюбі і тільки після цього отримала урок.

Побудові сімейних стосунків ніде не навчають. Саме тому у нас стільки розлучень і нещасливих шлюбів. Якщо ви захочете самі досліджувати цю тему, вам доведеться перечитати сотні книг, адже одного джерела, яке системно розкриває сімейні відносини зі всіх боків, до сьогоднішнього дня в Україні не було.

Знання допомогли мені побудувати нову щасливу сім’ю. Зараз у нас на двох з чоловіком семеро дітей. Ми усвідомлено докладаємо зусиль для створення щасливих стосунків кожен день, тому що дивимося на сім’ю як на наш найважливіший життєвий проект. Стежимо за тим, щоб сім’я завжди залишалася в пріоритеті.

Я читала багато книг про сімейні стосунки, спілкувалася з експертами. І зрозуміла, що основна помилка в тому, що після вступу в шлюб подружжя часто сприймають один одного як даність. Не працюють над відносинами також відповідально, як, скажімо, над розвитком бізнесу або розвитком кар’єри. Можу сказати, що я написала книгу, якої у мене не було, коли я її потребувала.

Вікторія з дітьми

-Чи можна сказати, що в першу чергу, вона про психологію відносин?

-Я пропоную управляти сім’єю як вашим стратегічним проектом, а це не тільки психологія.

По суті, це практичний посібник з сімейного життя. Ця книга задумана так, як якщо б у вас під рукою 24 години на добу був консультант з сімейних відносин, то ви могли б поставити йому своє питання. Обговорити будь-яку проблему.

Ви можете почати читати її з будь-якого розділу  – в залежності від теми, яка вас цікавить. Розділи не пов’язані між собою, а формат книги схожий на практичну енциклопедію сімейного життя.

Я описую не лише свій досвід побудови щасливих стосунків у другому шлюбі –  я дослідила понад 300 книг на тему сім’ї, рекомендації відомих в Україні та за її межами експертів.

У книзі ви знайдете практичні поради сімейного юриста і медіатора сімейних конфліктів, сімейного психолога, сексолога та інших фахівців.

- Чи можете назвати кілька ключових інсайтів з книги?

-Перший – якщо сім’я в пріоритеті кожен день, – а не у свята або вихідні – все відразу стає на свої місця. Важливо виділяти для неї час, ресурси, планувати своє спілкування з близькими, вносячи це у свій графік також, як ви робите з робочими завданнями.

Якщо ми не знаємо чи не враховуємо потреби своєї коханої людини в щоденних справах, то як ми можемо створити міцні стосунки? Почніть з найпростішого – порівняйте скільки часу і зусиль ви витрачаєте на бізнес або кар’єру і порівняйте з часом на сім’ю.

Другий – важливо розуміти себе і свої ролі в стосунках. Неможливо створити щастя, якщо ви відчуваєте образу на партнера або засуджуєте його. Якщо вважаєте метою відносин отримання якоїсь вигоди.

Це утилітарний підхід. Потрібно вчитися любити, не потрапляти в пастку своїх образ, засудження. Замість того щоб сваритися чи конфліктувати – навпаки, домовлятися. Так пара має шанс перейти до стану найвищої форми любові – безумовної.

Третій – бути в партнерських відносинах, а не співзалежних, тобто дитячо-батьківських. Природа не терпить інцесту. Рано чи пізно такі відносини або зруйнуються, або трансформуються в любовний трикутник, або один з партнерів «піде» в якусь залежність – алкоголізм, азартні ігри і так далі – щоб компенсувати нещасливий союз. Чому і як це відбувається ви зможете дізнатися, прочитавши книгу.

І нарешті, важливо щоб кожен в родині міг розвиватися і відчувати себе щасливим. Якщо один партнер розвивається, а інший ні, – більше ризику, що така пара може припинити своє існування. Щоб цього не сталося, я пропоную створювати план розвитку сім’ї, сформулювати місію, принципи і цінності, на які ви зможете спиратися.

- Якою ви бачите аудиторію книжки?

– Книжка буде цікавою сімейним парам, або людям, які хочуть створити щасливі стосунки.

Навіть якщо зараз немає проблем в шлюбі, рано чи пізно будь-який союз проходить через кризу, пов’язану з життєвими циклами сім’ї.

Це перший, третій, сьомий роки спільного життя і так далі.

Насправді, проходити через кризи – це нормально. Потрібно дивитися на них як на можливість для зміцнення відносин, а не сприймати як проблеми, які заводять сім’ю в глухий кут.

Саме тому важливо навчитися вирішувати конфлікти і володіти навичками переговорів.

- Це книга тільки для жінок? Чи для чоловіки теж знайдуть цікаве?

– Вона буде цікавою обом, бо допоможе краще зрозуміти один одного. Навчить взаємодіяти. Бути партнерами. Навіть, якщо цю книгу прочитає тільки один з подружжя і почне застосовувати її на практиці, це дозволить поліпшити відносини.

- В книзі ви вводите нові для сім'ї поняття - аудит сімейних відносин, стратегія розвитку сім'ї. Можете розповісти про це докладніше?

– Якщо ви подивіться на сім’ю як на малу соціальну групу, як пропонував це робити Аристотель, то зрозумієте, що нею керують ті ж закони, що і будь-якою іншою організацією. Наприклад, бізнесом. Як для компанії, так і для сім’ї, люди – це головна цінність. Бізнес створює продукти або послуги, а в родині народжуються діти.

Як в компанії, так і в сім’ї важливо розуміння, заради чого ми разом і які об’єднують вас цінності. Розподіл ролей та обов’язків. Паралелей можна навести дуже багато.

Союз буде міцнішим, якщо будувати відносини з урахуванням бізнес-інструментів. Наприклад, проводити аудит, щоб з’ясувати очікування подружжя до того, як у них почалися конфлікти на цьому ґрунті. Познайомитися зі сценаріями сім’ї, в якій виріс партнер. В результаті ви краще зрозумієте один одного, врахуєте попередній життєвий досвід. Така пара буде міцнішою.

Стратегічні орієнтири дозволяють створити план сім’ї на десять – п’ятнадцять років вперед, і від нього ретроспективу дій на рік, кожен місяць і тиждень. Не можна нічого не робити і чекати, що щастя саме постукає у ваші двері. Для цього потрібно докладати зусиль. Любов – це дія.

- Готуєте продовження книжки?

-Так, друга книга буде присвячена вихованню дітей і вийде у вересні цього року.

Третя – про те, як створювати спадкоємність сім’ї, у тому числі в сімейному бізнесі.

Я планую її випустити у 2022 році. Всі ці книги є частиною масштабного соціального проекту «Сім’я в пріоритеті». Моя мрія – зробити щасливу сім’ю національною ідеєю України, щоб люди свідомо готувалися до вступу в шлюб і продовжували навчатися сімейним відносинам навіть, коли вже живуть разом.

Я впевнена, що зміна ставлення до сім’ї не тільки знизить кількість розлучень, а й допоможе вирішити багато соціальних проблем у нашому суспільстві.