Як створювали фільм «Віддана» за мотивами роману Софії Андрухович: розмова зі сценаристкою та продюсеркою кінострічки

Український кінематограф дедалі частіше тішить глядачів якісними оригінальними сценаріями й адаптаціями. Минулого року ми дивилися «Захара Беркута», «Додому», «Атлантиду» та ще низку вітчизняних кінокартин. 2020 рік ми починаємо з екранізації роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Фільм «Віддана» виходить на екрани вже 16 січня.

Сценаристка стрічки Аліна Семерякова та продюсерка Надія Зайончковська розповіли Yakaboo про складнощі адаптації роману, кастинг акторів та шлях створення «Відданої».

ф-а2
Аліна Семерякова
ф-а
Надія Зайончковська

Сценарій фільму створений на основі роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Це повноцінна екранізація роману?

Аліна: Загалом, це повноцінна екранізація. Збережено всі головні сюжетні лінії, колізії та центральну ідею роману. Але, оскільки прозу не завжди можливо повноцінно відобразити засобами художнього кіно, зрозуміло, що до кіноверсії не потрапили менш значущі для сюжету лінії другорядних персонажів та деякі епізоди. Проте вдалося, на мою думку, передати атмосферу книги та внутрішній світ його головної героїні — Стефи.

Які складнощі виникали під час адаптації роману? Які події зі сюжету довелося прибрати?

Аліна: Передусім, особистим творчим викликом для мене стала форма. Роман написаний від першої особи у формі щоденника. Тож події в ньому часто приховані за спогадами й рефлексією героїні. Щоби розповісти глядачам цілісну екранну історію та якісно розкрити персонажів, потрібно було розплутати клубок спогадів і перебудувати послідовність подій, вивести сюжет на перший план. Гадаю, це вдалося зробити. Хоча довелося пожертвувати кількома атмосферними моментами та персонажами, які не стосуються розвитку історії.

Через брак екранного часу довелося, на жаль, прибрати кілька епізодів із дитинства Стефи та Аделі. Також зі стрічки випала весільна подорож Аделі й Петра до Будапешта та чудовий епізод з миловарінням батька доктора Анґера.

Кадр фільму. Джерело: facebook-сторінка «Віддана»

Які основні розбіжності роману та фільму?

Аліна: У романі ми повільно, неквапливо занурюємось у атмосферу австро-угорського Станісловова кінця XIX століття та в чудернацький внутрішній світ головної героїні Стефанії Чорненько. Багато сторінок присвячено кулінарному таланту й рецептам Стефи, її спогадам та переживанням. Так само неспішно ми, читаючи, складаємо пазл її життєвої драми. У кіно ж, на відміну від прози, обмежений хронометраж і суворі вимоги сюжетності. Ми маємо показати глядачеві міцну цілісну історію, зачепити його від початку на гачок інтриги, за якою він стежитиме до фіналу. Тому фільм починається з пожежі, у якій дві маленькі дівчинки (панянка й донька служниці) стали сиротами. І цим початком одразу окреслюємо тему драми: як вони виростуть разом, як складеться їхня подальша доля? Як їхні стосунки сплетуться у співзалежність, і чи зможуть вони вивільнитися від неї?

Тому фільм починається однією пожежею й завершується іншою, у якій героїні остаточно розставляють крапки над «і».

Ще однією розбіжністю є спосіб, у який я запропонувала передати особливий внутрішній світ героїні. Авторка роману Софія Андрухович підтримала цю пропозицію. Щоби показати, що Стефа живе у своєму вигаданому світі, ми оживили цей світ. Тому портрети в ньому розмовляють і сперечаються із героїнею, риба вміє говорити, а смажені коропи — літати. Ці маленькі штрихи додають фільму магічного реалізму, видовищності й наближають нас до атмосфери роману.

Фільм планувався як спільний українсько-польський проєкт. Чому плани змінилися?

Надія: Ми хотіли, щоби «Віддана» стала копродукцією України й Польщі, тому з продюсерської точки зору була потреба в пошуках польського сценариста. Софія Андрухович відразу сказала, що не готова писати сценарій. Із потенційними сценаристами якось не складалося, адже за задумом студії фільм мав бути не артхаусом, а адаптацією для широкої аудиторії. Польські сценаристи здебільшого пропонували перше. Тоді ми зрозуміли, що простіше шукати спеціаліста в Україні. Ми відразу звернулися до Аліни Семерякової, відчули взаєморозуміння, попросили написати скріпмент і почали працювати разом. Кураторкою з боку студії стала Олеся Лук’яненко, саме вона тримала напрямок розвитку картини.

Однак спершу режисером було обрано поляка Пйотра Домалевського. Згодом фільм режисерувала Христина Сиволап. Чому так сталося?

Надія: Пйотр Домалевський чудовий режисер, з яким ми дійшли згоди щодо подальшої спільної роботи. Він дуже талановитий і тонко все відчуває. Пйотр погодився на всі умови і приїхав працювати в Україну. Однак, він артхаусний режисер, який здебільшого працює зі соціальною драмою. За кілька місяців роботи він сказав мені, що уявляє історію по-іншому. Його бачення «Відданої» було хорошим, але занадто фестивальним із погляду позиціювання. Ми погодилися, що наші версії картини різні, але залишили кілька його сцен у фільмі та трейлері, його ім’я також є в титрах.

Знімальний майданчик фільму. Джерело: facebook-сторінка «Віддана»

Чому ви шукали режисера в Польщі?

Надія: Це сталося не через те, що в Україні немає талановитих режисерів. Ми готувалися та прискіпливо обирали, однак хотіли, щоби фільм був створений не лише для українського ринку. Така стратегія Film.Ua: якщо фільм готується на експорт, варто залучити професіоналів з-за кордону. Згодом зрозуміли, що копродюсер — це «теща у відпустці». Крім економічної вигоди, є окрема думка, яку ти мусиш враховувати, навіть, якщо не хочеш. Ми хотіли мати повний контроль над процесами, щоби «Віддана» відповідала нашому баченню.

Однак серед акторів є представники обох країн. Наскільки складно було проводити кастинги?

Надія: Від самого початку ми не мали сумнівів з приводу Романа Луцького в ролі Петра Сколика. Коли особисто з ним спілкуєшся, розумієш, що це його герой. Крім того, ми хотіли, щоб максимальна кількість акторів була родом з того регіону, про який ми розповідаємо. Усе через розуміння місцевості і, звісно, вимови. Рома родом з Івано-Франківська, отже підказував акторам щодо наголосів та деталей.

Загалом підбір акторів та акторок був важким і цікавим, ми часто співпрацювали із Софією Андрухович, адже «Фелікс Австрія» — книга ілюзій, де кожен герой зображений через світосприйняття головної героїні. Аделя та Стефа — це Інь і Ян. Акторки також мали бути максимально контрастними: мімічний, блідий напів’янгол Аделя та енергійна міцна Стефа, яка всіх рятує.

Акторку на роль українки Стефи ми шукали в Україні, а польську німкеню Аделю — у Польщі. Оскільки головна Стефа — героїня роману, вирішили спочатку шукати її. Тоді в мене почалася паніка. Ми дивилися на десятки акторок на роль, але не знаходили потрібну. Тоді нам допомогла Алла Самойленко. Вона може знайти потрібний типаж у найменшому регіональному театрі. Алла сказала, що бачила таку акторку в Польщі. Нею виявилася Маріанна Янушевич, і я відразу зрозуміла, що вона справжня Стефа. Потім Алла Порадила Олесю Романову на роль Аделі, на кастингу між дівчатами була справжня хімія, і ми зрозуміли, що це воно.

Але ж Маріанна Янушевич полька, а її героїня – українка. Як ви вирішили мовне питання?

Надія: Із мовою було непросто. Півтора місяці Маріанна кожен день займалася уроками української онлайн і приїхала на зйомки підготовленою. Працювати з нею неймовірно приємно. Якщо є воля й бажання, можливо все. Продюсери з польської сторони відразу звернули увагу на «Віддану».

Зйомки «Відданої» відбувалися під Києвом, Білою Церквою та Чернівцях. Чому не знімали в Івано-Франківську, де відбуваються події роману? Скільки часу пішло на створення декорацій?

Надія: Усього було тридцять знімальних днів. З них велика частина відбувалася в найбільшому павільйоні Film.Ua на Троєщині. Будинок Сколиків будували двічі, інтер’єри знімали в павільйоні. У селі Ніжиловичі під Києвом збудували екстер’єр будинку, навіть посадили липи та відтворили вулиці Станіславова. Для сцени святкування дня народження Аделі шукали майданчик із великою кількістю зелені, тому знімали під Білою Церквою.

Загалом ми їздили в Івано-Франківськ п’ять разів. Аліна писала там сценарій і надихалася містом. Там ми познайомилися з культурологами та істориками, які показували місцевість. Нас проводили до двох вілл, екстер’єри яких нас задовольняли, але праворуч та ліворуч від них стояли сучасні будівлі. Це місто пережило все: Першу і Другу світові війни та радянську владу. На жаль, сьогодні воно виглядає не так, як могло би, хоча я його обожнюю.

У «Фелікс Австрія» є три рівні: історія персонажів, міста та кулінарія. Я пообіцяла, що ми збережемо всі. Але, на жаль, Галичина в місті не збереглася. Тому ми звернулися до колег з Postmodern Digital, які займаються спецефектами, і всі загальні плани зроблені віртуально. Софія створила не просто роман, а оду своєму місту, ми хотіли це показати.

Загальний кошторис «Відданої» склав 60 мільйонів гривень. Чи буде фільм окуповуватися завдяки продакт-плейсменту?

Надія: Так, загальний кошторис «Відданої» 60 мільйонів гривень, з них 25 мільйонів гривень — частка Мінкульту, вони також матимуть частку з прибутку. Наш головний партнер — Україна. На постійній основі Держкіно та Мінкульт допомагали нам і були лояльно налаштовані до всіх процесів. Їхні представники приходили на знімальний майданчик і були задоволені роботою, хвалили декорації та костюми. Ми неймовірно їм вдячні.

Дуже непросто ввести продакт-плейсмент в історичну картину, тому у «Відданій» його немає. Однак, була повноцінна колаборація з ювелірним домом Zarina. За нашим задумом Аделя мала бути героїнею Альфонса Мухи, й Леся Патока та Zarina зробили все так, як треба. Ювелірний дім зробив для фільму три гребені Аделі, перстень Торна та надав сейф з прикрасами. Тому на акторах — справжні діаманти і перли. Через це навіть виникли певні складнощі в знімальному процесі через контроль та безпеку.

Кадр фільму. Джерело: facebook-сторінка «Віддана»

Де, крім України та Польщі, можна буде побачити «Віддану»? Чи плануєте виводити фільм у міжнародний прокат?

Надія: За планом ми маємо представити «Віддану» на European Film Market у рамках Берлінського міжнародного кінофестивалю. Це ідеальний майданчик для європейського кіно.

Також ми тісно співпрацюємо з видавництвами, які видали «Фелікс Австрія» в Польщі, Чехії, Угорщині, Австрії та Франції. Також зараз у роботі англомовне видання олману, а команда Film.Ua буде представляти фільм на міжнародному ринку.

«Віддана» цікава й музикою. Ми чули Тіну Кароль, Юлію Саніну та «Один у Каное». На кого ще чекати?

Надія: Композитор усього музичного супроводу фільму — Євген Філатов. Це не перша його співпраця з Film.Ua, але перша робота над повнометражним фільмом. Євген справився з нею на тисячу відсотків. Я вражена й захоплена його роботою як композитора. Він працював із повноцінним оркестром та рідкісними інструментами, бігав до консерваторії. З Євгеном ми почали з аранжування «Човна» «Один в каное» для тизеру і продовжили далі. «Вільна» стала не лише основним саундтреком, а й піснею-маніфестом.

Марія Молодковець
Журналістка, яка дуже любить читати в метро великі книги

77 thoughts on “Як створювали фільм «Віддана» за мотивами роману Софії Андрухович: розмова зі сценаристкою та продюсеркою кінострічки

 1. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website
  a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

 2. It’s truly a great and useful piece of information. I am happy that you
  simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 3. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything. However imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this blog could undeniably be one of the
  very best in its field. Superb blog!

 4. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more
  or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 5. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is needed
  to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 6. Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 7. Hi, Neat post. There’s a problem together with your web site in internet explorer,
  might check this? IE still is the market leader and a large part of people will leave out your magnificent writing due to
  this problem.

 8. I will right away snatch your rss feed as I can not to
  find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me understand in order
  that I may subscribe. Thanks.

 9. Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my
  friends. I am confident they will be benefited from this website.
  0mniartist asmr

 10. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I
  must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you recommend a good internet hosting provider
  at a reasonable price? Cheers, I appreciate it! asmr 0mniartist

 11. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind
  of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web
  site. Studying this info So i am satisfied to convey that I’ve
  an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot without a doubt will make sure to don?t forget this web site and provides it
  a glance on a constant basis.

 12. Hey there! I realize this is sort of off-topic but
  I had to ask. Does running a well-established website like yours require a massive amount
  work? I am brand new to blogging however I do write in my diary on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or
  tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 13. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It really helpful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others such as you aided me.

 14. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact
  enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds
  and even I achievement you access consistently quickly.

 15. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Great job. I really enjoyed what you had to say, and more
  than that, how you presented it. Too cool!

 16. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 17. scoliosis
  Someone necessarily assist to make critically posts I would state.
  That is the very first time I frequented your website
  page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this
  particular post incredible. Fantastic task! scoliosis

 18. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 19. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 21. Thanks for another excellent article. Where else may anyone get that kind of
  information in such a perfect means of writing? I have
  a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 22. Great beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered bright clear concept

 23. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am
  experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone who
  knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 24. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s blog link on your page at appropriate
  place and other person will also do same in support of you.

 25. I’m curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
  I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 26. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I really enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you!

 27. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity in your put up is simply great and i can think you are a professional in this subject.
  Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to
  stay up to date with imminent post. Thanks 1,000,000 and please keep up the gratifying work.

 28. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is entirely off topic but I had to share
  it with someone!

 29. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites
  for about a year and am worried about switching to another
  platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 30. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using
  this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if
  your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could
  look out for much more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 31. I am extremely inspired along with your writing abilities as smartly as with the layout
  to your weblog. Is that this a paid subject or did you modify it yourself?
  Either way stay up the excellent high quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one today..

 32. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to
  ask!

 33. First of all I would like to say awesome blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if
  you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to
  writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any suggestions or tips? Thank you!

 34. continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that
  is also happening with this post which I am reading at this place.

 35. I am curious to find out what blog system you’re utilizing?

  I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more secure.

  Do you have any recommendations?

 36. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve performed a formidable process and our entire community will probably be grateful to you.

Залишити відповідь