Вічна класика: 12 книг класичної літератури, які хочеться перечитувати

Словосполучення «класична література» ще зі школи на кожного з нас наганяє нудьгу, однак часто, перечитавши відомий твір уже в більш дорослому віці, відкриваєш у ньому нові сенси і глибини. Класика саме тому і залишається актуальною, що не втрачає здатності розкриватися щоразу по-новому. Вишукана, моторошна, захоплива чи абсурдна — обирайте стиль собі до смаку й занурюйтесь!

«Печальніших історій не знайдете, ніж про любов Ромео і Джульєтти». Певно, найперша асоціація з класичною літературою — це п’єси Шекспіра. Нещасливе кохання двох підлітків, котрі через ворожнечу своїх родин не можуть поєднатися, а в результаті — гинуть. Здавалося, що тут може відкритися невідомого. Однак останнє видання від А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ представляє цю відому трагедію у новому світлі. В першу  чергу, завдяки перекладу Юрія Андруховича — і це зовсім не той «прилизаний» Шекспір, до якого ми звикли у шкільній програмі. Тут Ромео гострий на язик, а його друзі полюбляють непристойні жарти. Деякі дійові особи, як-от слуги, розмовляють лише прозою, що видає в них людей неосвічених. Крім того, певні речі й словесні жарти Андрухович осучаснює — і від того твір стає тільки багатшим і звучить повніше.

Книгу проілюстрував Володимир Єрко — і вже лише це може бути причиною для того, щоб мати видання у своїй бібліотеці. Чорно-золоті ілюстрації доповнюють історію, вони часто фантасмагоричні і сповнені алегорій, але відірватися від них — неможливо. Додайте до цього неперевершене оформлення видання — і отримаєте справжню радість естета.

Ще один свіжий погляд на знайому зі шкільних уроків класику — поема Шевченка «Катерина», видана англійською мовою видавництвом «Основи». Поема сповнена трагізму і щемкого, до сліз, болю — дівчина, закохавшись у офіцера та завагітнівши від нього, стає вигнанкою навіть в рідному домі. Їй не залишається нічого, крім податися на пошуки зниклого коханого, однак «кохайтеся чорноброві, та не з москалями». Переклад англійською зробив Джон Вір, і йому відмінно вдалося передати ритміку й мелодику Шевченкового вірша.

Ілюстрації до книги виконав Микола Толмачов, випускник паризької Національної вищої школи образотворчих мистецтв (ENSBA). Його образні, тендітні, в приглушених тонах ілюстрації добре відтворюють тривожність твору і передчуття близької трагедії. Видання великого формату, виконане на якісному папері, стане хорошим подарунком іноземним гостям — або й окрасою домашньої бібліотеки.

Найвідоміший твір Вольтера, хоча сам Вольтер часто відхрещувався від його авторства. Сатирична утопія, легка, кумедна і наповнена пригодами і подорожами. Кандід та його друзі мандрують світом, стають свідками, а часом — і учасниками значних історичних подій, як-от битв Семирічної війни чи землетрусу в Лісабоні. На всі свої пригоди вони дивляться з незмінним оптимізмом, до якої халепи не втрапили б, і завжди примовляють, що все на краще, в цьому найкращому зі світів. Цю фразу герої повторюють щоразу, як з ними щось трапляється. І якщо вам здається, що ви її вже десь чули, то так, саме вона є однією з найповторюваніших з творчості Вольтера. «Кандід…» — твір, до якого зверталися і Олдас Гакслі, і Курт Воннегут, і Рей Бредбері.

«Кандід…» став бестселлером майже відразу після виходу — і був заборонений через свою нібито непристойність. Така популярність була обумовлена не стільки цікавими мандрами і пригодами героїв, скільки саркастичністю їхніх діалогів, висміюванням уряду, церкви, усталених звичаїв — всього того, що перетворилося на штучні ритуали і давно втратило свій справжній зміст. Як і безпідставний, награний оптимізм в будь-якій ситуації.

Книга, яка є справжнім викликом для кожного любителя якісної літератури. Найвизначніший твір ХХ сторіччя, написаний ще у 1922 році, але так і не втративший ані грама актуальності й цінності як для дослідників, так і для читачів. Об’ємний і повномасшабний роман, дія якого обмежується всього одним днем. Прогулюючись вулицями Дубліна, головний герой Леопольд Блум водночас поринає в нескінченні асоціації й спогади, котрі розгалужуються, мов гілки дерева і ведуть до нових і нових асоціацій. В книзі безліч алюзій до інших літературних творів, історичних і культурних подій та навіть тогочасних жартів. Літературознавці радять складати схеми і таблички при читанні, щоб хоч трошки орієнтуватися в вирі подій і асоціацій.

Подейкують, що «Улісс» — саме той роман, котрий варто взяти із собою на безлюдний острів. Адже в ньому вміщено сотні історій, безліч ребусів і прихованих подарунків. Цю книгу можна читати майже вічність.

Класика детективу — це, звісно, історії про Шерлока Голмса та його друга доктора Ватсона. Детектив-аматор з віртуозною майстерністю розплутує найзагадоковіші справи. Часто злочини здаються надто містичними, щоб до них застосовувати логіку, однак Шерлок Голмс знайде рішення. Найменша деталь може стати ключем до розгадки, а славнозвісний дедуктивний метод Голмса з тих пір став синонімом чіпкого та гострого розуму. Герої Конан Дойля давно вже живуть своїм життям, у Лондоні є навіть будинок-музей, котрий щороку приймає мільйони туристів.

Двотомне видання від А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ — це ще один привід звернутися до класики детективу. До збірок увійшли усі оповідання про пригоди Шерлока Голмса та доктора Ватсона, у перекладі Володимира Панченка. Обидва томи мають закладку-ляссе, то ж читати ці цеглинки буде зручно. А завдяки стриманому класичному дизайну це видання стане хорошим подарунком для любителів лондонського детектива.

«Вбивство у “Східному експресі”» — це вишуканий детектив для любителів заплутаних історій. У потязі збирається доволі цікава і різноманітна компанія незнайомців і вирушає у довгу подорож до Британії. Але ось потяг застрягає у снігових заметах, а одного з пасажирів знаходять мертвим у його купе… Розплутати загадку береться Еркюль Пуаро, знаменитий бельгійський детектив. І хоч кожен з пасажирів має алібі, злочинця буде викрито!

«Вбивство у “Східному експресі”» чудово підходить для першого знайомства з творчістю Агати Крісті та її улюбленим героєм Еркюлем Пуаро. Динамічна оповідь не дасть вам занудьгувати, з кожною новою деталлю відкриватимуться нові здогадки, однак не поспішайте робити висновки — усе значно заплутаніше, ніж видається на перший погляд. Тут кожне слово і кожен жест мають значення, і звісно ж, вони не прослизнуть повз увагу Пуаро. Інтрига міцно триматиме вас до кінця, а в заключній главі, коли буде розкрито усі карти, а вбивцю — виведено на чисту воду, ви дійсно будете вражені.

Один із шедеврів жанру антиутопій і справжній жах для книголюба. У майбутньому (не такому вже й далекому) пожежники не гасять вогонь, а спалюють будинки, у яких знайдено книжки. Будь-які, адже всі вони під забороною. Гай Монтаг якраз і працює пожежником і цілковито задоволений своєю роботою. Аж доки не зустрічає дівчинку, котра не дивиться цілодобового телебачення, а отримує задоволення від дощу й прогулянок, тому її вважають несповна розуму. До рук Гая потрапляє книга, і його світ перевертається з ніг на голову.

Якщо придивитися, це «жахливе» майбутнє дуже нагадує нашу реальність сьогодні — телевізори-стіни, бездротові навушники-крапельки і ще багато чого, що ви впізнаєте з першого погляду, хай воно й назване інакше. Але саме завдяки цим упізнаванням чітко зрозуміло, що книга не така вже й фантастична, і все може піти саме за таким або дуже близьким сценарієм. Тому ця книга однозначно варта уваги. 

Від антиутопії — до класичної утопії! «Місто» Кліффорда Сімака вважається класикою «м’якої» наукової фантастики, хоча початково книга писалася як протест проти війни. Це збірка історій чи навіть легенд, події яких охоплюють декілька тисячоліть історії людства. Цивілізація розвивається, і поступово люди полишають міста, залишаючись у своїх родинних маєтках. Згодом на планеті розвиваються розумні Пси та Мурахи, і люди вирушають до Юпітера, залишивши домівку наступним цивілізаціям. Уся збірка написана з коментарями Псів-учених, які вже навіть сумніваються в існуванні людей і вважають їх своєрідним символом чи метафорою. Розповідає їх розумний робот Дженкінс — вічний і незмінний помічник усіх цивілізацій.

Насправді «Місто» — це сумна історія, але сум тут світлий і вмиротворений. У кращих традиціях утопій Сімак будує світ, де все ідеально. І хоч місто стає порожнім, цивілізації зникають, та незмінним рефреном крізь усю книгу йде твердження — краще втратити цей світ, ніж знову воювати.

Напевно, кожен пам’ятає сумну історію Грегора Замзи, описану Кафкою — як звичайний комівояжер перетворився на бридку величезну комаху і раптом став усім непотрібний. Кафка з безпристрастною прискіпливістю, вартою пера натураліста, описує перевтілення Замзи. А разом із перевтіленням змінюється і ставлення його рідних, для яких він був єдиним годувальником, однак раптом став тягарем, ще й далеко не найприємнішим. Спочатку вони намагаються не помічати того, що сталося, однак з часом ставляться до Грегора все холодніше і все з більшою огидою. 

Можна вважати «Перевтілення» фантастичним твором, адже хіба хтось колись чув, аби людина перетворилася на комаху за одну ніч? Але в той же час, це більше трагедія «непотрібних» людей, хворих, з інвалідністю, стареньких. Коли вони раптово стають зайвими у своїй родині і суспільстві, до них ставляться, як до чогось бридкого і неприйнятного, хоча тільки-но вчора запобігали, аби щось для себе отримати. І хай ця історія написана уже давно, вона й сьогодні не менш актуальна.

Говард Лавкрафт відомий передовсім своїм романом «Поклик Ктулху» про божество-монстра, який спить на дні океану, а коли прокинеться, поглине увесь світ. «Тінь над Інсмутом» — історія про зовсім інше, і водночас вона дуже схожа і тісно переплітається з «Покликом Ктулху». Маленьке містечко Інсмут у Новій Англії має лиховісну славу і оповите чутками, то ж один студент вирішує їх перевірити власноруч. Однак виявляється, що приїхати до містечка дуже просто, а ось залишити його — якраз навпаки. Дивні відлюдкуваті мешканці не вселяють довіри, порожні вулиці пригнічують. Студент залишається у місті на ніч, і ось тут починається усе наймоторошніше.

Лавкрафт започаткував жанр «чорної містики», жахливої і водночас захопливої. Він уміє створити атмосферу жаху, не згадуючи про жахи безпосередньо. Натяки і чутки, невисловлені припущення, деталі і штрихи. Читачеві потрібно самому вимальовувати моторошну картину, але саме від такої неповноти вона стає надзвичайно живою. Адже найстрашніше завжди те, що ховається у темряві. «Тінь над Інсмутом» — ідеальна книга для любителів полоскотати собі нерви.

Майстер абсурду і нісенітниць, Льюїс Керрол обожнював вправлятися у словесних викрутасах. «Полювання на снарка» — найвідоміша його поема, хоча на думку автора, це радше «поемагонія» — «агонія у віршах». За сюжетом, компанія з 8 шанованих громадян і Бобра вирушає у полювання на містичного снарка, якого ніхто зроду-віку не бачив і не має жодного уявлення, хто чи що ж це таке. Поема складається з 8 розділів («сказів»), слова дуже часто є новотворами Керрола, а віршовані рядки мають напівбезглуздий зміст. Події поеми здебільшого позбавлені логіки, але саме в цьому й сенс — адже Керрол створював не віршований шедевр, а зразок абсурдизму.

До минулого року українці не мали змоги читати «Полювання на снарка» українською, і нарешті книга вийшла у видавництві Laurus. Видання двомовне, тож можна водночас насолоджуватися словесними витівками Керрола в оригіналі. Ілюстрації до книги намалювала Дарія Лисенко-Браш, і вони чудово підкреслюють фантасмагоричність твору.

Якщо ж списку вище вам замало, видавництво #книголав у 2018 році випустило серію із 12 книг, до якої увійшли найзнаніші майстри літератури. Чарльз Діккенс і Даніель Дефо, Оскар Вайлд і Гюстав Флобер, Шарлотта Бронте та інші. Частина з книг серії вперше вийшла українською. Оформлення серії витримано в єдиному мінімалістичному стилі, тож вона гарно впишеться в будь-яку бібліотеку.

Катя Гавриш
Редактор і книжковий маніяк. Отримала диплом видавця, але життя вперто тягне мене в IT, тому нині техписьменник. Вірю, що читання книг — найпростіший шлях до безсмертя. Обожнюю подорожі на мотоциклі за відчуття свободи. І ще котів, бо вони точно прибульці з інших планет чи вимірів і щось знають. Мрію відвідати Єхо і Плаский світ — як не вві сні, то хоча б у наступному житті.
http://facebook.com/kate.gavrysh

97 thoughts on “Вічна класика: 12 книг класичної літератури, які хочеться перечитувати

 1. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it,
  any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s
  driving me crazy so any support is very much appreciated.

 2. Hello I am so happy I found your webpage, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great
  jo.

 3. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 4. Can I simply say what a relief to discover
  somebody that truly knows what they are talking about on the web.
  You definitely know how to bring an issue to light and
  make it important. A lot more people really need to check this out and
  understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you most certainly have the gift.

 5. Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this
  short article together. I once again find myself personally spending a
  significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 6. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any recommendations? ps4 games allenferguson ps4 games

 7. Hi, i think that i saw you visited my website thus i came
  to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 8. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.

  Please let me know. Many thanks

 9. Greetings! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find
  a template or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 10. always i used to read smaller content that also clear
  their motive, and that is also happening with this
  piece of writing which I am reading at this place.

 11. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 12. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard
  work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 13. I do accept as true with all the concepts you have introduced
  to your post. They’re really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please
  lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 14. I was suggested this website by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him as
  nobody else know such detailed about my trouble.
  You’re amazing! Thanks!

 15. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉
  I may return yet again since I bookmarked it. Money and freedom
  is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 16. This is a great tip especially to those new
  to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one.

  A must read article!

 17. I’m extremely inspired together with your writing skills and also with the format for your weblog.
  Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to
  peer a nice blog like this one today..

 18. I need to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every bit of it.
  I have you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 19. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.
  asmr 0mniartist

 20. Thank you, I have recently been looking for information about this topic for ages
  and yours is the greatest I’ve came upon so far. But, what in regards to
  the bottom line? Are you positive about the supply?

 21. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up
  something new from right here. I did however expertise several technical issues using this
  web site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look
  out for a lot more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again very soon.

 22. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought
  i could also create comment due to this brilliant piece of writing.

 23. Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have performed a fantastic job.
  I will definitely digg it and for my part recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this website.

 24. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having
  problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it.
  Is there anybody having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 25. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers!

 26. Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and
  checking back frequently!

 27. Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to
  ask. Does running a well-established website such as yours take a large amount of work?
  I’m completely new to blogging however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and
  feelings online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 28. I like the valuable info you supply for your
  articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here regularly.
  I’m reasonably sure I will be informed lots of new stuff right right here!

  Best of luck for the following!

 29. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 30. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this article together.

  I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 31. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thanks!

 32. Hello there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa?
  My blog discusses a lot of the same subjects as yours and
  I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 33. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say
  it. You make it enjoyable and you still care for to keep it
  smart. I cant wait to read much more from
  you. This is actually a terrific website.

 34. Greetings! Very useful advice within this post!
  It is the little changes that produce the biggest
  changes. Thanks a lot for sharing! 0mniartist asmr

 35. Thank you, I’ve just been looking for information approximately this topic for a while and yours is the greatest
  I’ve came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are
  you sure concerning the source?

 36. I’ll right away clutch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you have any? Please allow me recognize in order that I may just
  subscribe. Thanks.

 37. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
  get four emails with the same comment. Is there
  any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 38. I am not sure the place you’re getting your info, however great topic.
  I must spend some time studying much more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this info for my
  mission.

Залишити відповідь