«Це не пропаганда»: Як конструюється несправжня реальність

Британський журналіст Пітер Померанцев давно досліджує тематику інформаційних маніпуляцій. Народжений в родині радянського дисидента, Померанцев глибоко вивчав це питання, і його книга «Нічого правдивого й усе можливе» 2016 року вже отримала премію Королівського літературного товариства Великої Британії. У своїй новій книзі «Це не пропаганда» (Yakaboo Publishing, 2020, пер. Оксана Форостина) письменник говорить про те, як інформаційний простір змінився настільки, що тепер у ньому важко віднайти такі поняття як «неупередженість» і «правдивість», показуючи це на прикладах Філіппін, Сирії та колишніх радянських країн. Він також прямо і відверто розповідає про Майдан, війну та кремлівські маніпуляції. Коротко описати довгі аналітичні розділи цієї книги нам навряд чи вдасться, тому подаємо вам кілька основних ідей з неї про те, як конструюється сучасний ірреальний світ.

Світ став не таким, яким ми його уявляли

Раніше основним стимулом пропаганди було те, що інформації було мало, вона вся контролювалася і не передбачалося жодних способів її вільного розповсюдження. Якщо ти прагнув розповісти правду або хоча б просто альтернативний погляд на події, ти ризикував життям і мав малоприємні зустрічі з КДБ, як батько автора книги Пітера Померанцева. Люди мріяли, коди спаде тиск цензури. І ось, нарешті він — світ «інформаційного надміру», де… пропаганди виявляється більше і вона хитріша і підступніша, аніж раніше. 

«Передбачали, що оце «більше інформації» означатиме для нас більше можливостей протистояти можновладцям, проте воно ж надало їм нові засоби знищувати і притлумлювати незгодних. Передбачали, що «більше інформації» означатиме змістовніші дискусії, утім, так здається, ми менш вдумливі, ніж будь-коли. Передбачали, що «більше інформації» означатиме ліпше взаєморозуміння по різні боки протистоянь, але це також уможливило нові, витонченіші форми конфлікту і чвар. Ми живемо у світі оскаженілого масового намовляння, де засоби маніпуляції плодяться і розмножуються, у світі тарґетованої реклами, психологічних атак, хаків, ботів, вірувань, замаскованих під факти, глибинних фейків, фейкових новин, ІДІЛу, Путіна, тролів, Трампа…».

У цьому справді «дивному новому світі» керувати іншими легко. Померанцев описує одного філіппінця, в якого у віці 20 років вже було 15 тис. фоловерів і до якого зверталися великі корпорації за рекламою своїх продуктів. Хлопець зацікавився політикою і вирішив піти помічником в партію до Родриґо Дутерте, тепер вже чинного президента Філіппін. У соцмережах цей блогер, який волів не називати свого імені, створив механізм, який діяв за принципом негуманного експерименту «Маленький Альберт» з 1920-х: дев’ятимісячному малюкові вмикали неприємні голосні звуки щоразу, коли він бачив білого щура, внаслідок чого він почав боятися усіх пухнастих тварин. Політика Дутерте базувалася на жорсткій боротьбі з наркоторгівлею, тож основна ідея була прив’язати злочинні дії до наслідків діяльності наркобаронів. Створені у соцмережах цим блогером групи розповідали місцеві кримінальні новини з додаванням непевної інформації, яка б натякала, що винуватцем у таких ситуаціях є наркодилер чи хтось, пов’язаний із ним. Проблема розповсюдження наркотиків стала однією з найбільш обговорюваних в країні, і популярність Дутерте злетіла. Він почав застрелювати всіх, кого хоча б запідозрювали у зв’язках із торгівлею наркотиками. У ході сутичок стратили 44 дитини. Всі повірили в цю інформацію і ніхто не перевіряв, чи правдивими були повідомлення з цих численних груп. Тих, хто намагався суперечити, піддавали масовому остракізму і засуджували; причому більшість населення без розбору допомагала з ув’язненнями і вбивствами. 

Чи можна виграти ненасильницькою боротьбою?

Яких методів протидії вимагає наша пропагандистсько-вигадана реальність? Сербський активіст Срджа Попович впевнений, що лише ненасильницьким шляхом можна скинути сучасних диктаторів. Разом зі своїм штатом із чотирьох людей Срджа «укладає покрокові підручники «ненасильницьких кампаній прямої дії», які завантажують десятками тисяч по всьому світу (найбільше з-поміж усіх країн — в Ірані), організовує воркшопи та керує розкладом онлайнових тренінгів у Гарварді». 

Срджа розповідає, що зараз в політиці змінюється напрям розвитку політичної ідентичності: можновладці починають грати відразу за декілька різних політичних ідеологій, приховуючи свої справжні наміри, тому їх важко викривати. Опозиції стає складно знайти свій простір дій, бо більшість ніш уже заповнені владою. Контроль над медіа здійснюється за простим принципом — якщо не граєш за правилами, не одержуєш фінансування і маєш проблеми з розміщенням реклами. 

Лише свідомі й освічені щодо своїх прав громадяни можуть очолити справді демократичний рух. Ще один метод боротьби, в якому сам Срджа колись брав участь, має назву «сміхтивізм». Можна, мабуть, сказати, що це щось на кшталт першооснови сучасного створення політичних мемів у соцмережах. Це гумористичні виступи, які розвіюють ауру недоступності довкола авторитарного лідера. Такі методи мають в собі ще один плюс: більшість громадян обуряться, якщо протестантів, які просто кепкують, арештовуватимуть за жарти. Один з прикладів таких «виступів» був досить серйозний — 90-ті роки, часи правління Слободана Мілошевича, студентська група «Отпор!», якою керував сам Срджа:

«Коли владна дружина Мілошевича заявила, що радше дивитиметься, як проллється кров, ніж її чоловік подасть у відставку, «Отпор!» розгорнув станцію переливання крові і надіслав пакети із зібраною кров’ю в резиденцію: чи могли би вже Мілошевичі нарешті забратися, чи достатньо їм крові?».

Але такі жарти — лише початок боротьби, спосіб отримати розголос проблеми. Далі необхідно діяти стратегічно, показувати суспільству політичні альтернативи, об’єднувати різних людей спільними інтересами. 

Коли факти стають непотрібні

Реальні жорстокі факти лише засмучують, ось чому політики, які ці факти відкидають, здаються надзвичайно привабливими. Ви можете виплеснути нарешті гнів на цей світ, пославши його якомога далі і не вірячи жорстокості, яку бачите перед собою, — і все, морально ви наче вільні. Так люди й обирають популістів на кшталт Дональда Трампа: він, здається, взагалі не вірить у поняття фактів, а його алогічні вчинки сповнені чистих емоцій, зокрема й гніву, який приємно ось так виплеснути, маючи перед собою його приклад. До того ж, все це можна підкріпити несвідомими ностальгічними почуттями про “велике минуле країни” та, часто примарними, спогадами, що раніше було нібито краще. Ось тільки закриття очей на факти веде до негативних глобальних наслідків.

Померанцев розповідає історію Халеда Хатіба, який документує на камеру стрільби в Аллеппо. Таких «громадянських журналістів, як він, в Сирії тепер чимало, і вони називають себе «медіацентром Алеппо». Населення бува не розуміє, навіщо їхнє страждання ще повинне бути відзнятим на камеру, однак Халед невтомно пояснює: світ повинен дізнатися і нарешті зупинити ці масові вбивства й руйнації.

«Під час тієї першої рятувальної операції Халедові снилися самі частини тіл. Коли він завантажив матеріали у медіацентрі, то поклявся більше ніколи не знімати. Потім він перевірив соцмережі та побачив, як його матеріал став вірусним. Він зрозумів, що його зусилля того вартували.

Халед з часом звик бачити масові вбивства. На початках багато з відзнятого було у розфокусі; він надто сильно крутив камерою, намагався вхопити в кадр усе, що відбувалося довкола, а натомість потрібно було спершу створити уявну мапу довколишнього, а потім вибрати, що знімати. Йому слід було розбивати реальність на різні кадри, які разом розповідали б історію: трупи між уламками, воронки, рештки іграшок та одягу, фотографії на розвалених стінах — будь-які докази, що бомбили мирне населення. Пил зруйнованих будівель був постійною проблемою — сідав на лінзи, забивав механізми»

На жаль, факти не врятували Аллеппо.

Надмір фактів робить нас байдужими. Люди бачили жахіття — і не реагували, не відчували нічого. Тепер Халед прагне розповідати не факти, а цілі історії — можливо, в більш продуманому варіанті вони хоча б спонукатимуть щось зробити. Він і далі хоче знімати в Сирії, аби встановити справедливість. 

Чому варто читати книгу Померанцева

Нам вдалося розповісти лише крихти з того масиву спостережень, які зібрав автор книги «Це не пропаганда». Йому вдалося поговорити з різними сторонами формування сучасного інформаційного простору: як з тими, хто ще бореться за правду, так і з тими, хто конструює несправжню реальність; з тими, хто може в один клік зробити так, що люди на іншому кінці країни загинуть, так і з тими, хто по крихтах збирає докази, аби захистити ціле населення.

Світ змінився, і вже мало хто в ньому може орієнтуватися і мислити критично на кожному кроці. А втім, наблизитися хоч трохи до розгадки, якою ж є справжня картина, допоможе ця книжка. В ній ви знайдете ще не один механізм маніпуляції, прочитавши який, ви напевно згадаєте якусь його ілюстрацію в медіапросторі за останні роки. 

242 thoughts on “«Це не пропаганда»: Як конструюється несправжня реальність

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at
  options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

 5. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Superb
  .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to search out so many helpful information right here in the submit, we need work
  out more strategies in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 6. Right now it looks like Expression Engine is the best blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what
  you are using on your blog?

 7. Hello, i think that i saw you visited my weblog
  thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my
  website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 8. I every time used to read post in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using net for articles or
  reviews, thanks to web.

 9. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog and
  would like to find out where u got this from.
  kudos

 10. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your web site
  is great, as well as the content!

 11. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you still care
  for to keep it wise. I can not wait to read far more from you.

  This is really a tremendous web site.

 12. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but
  I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 13. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity for your put up is just cool and that
  i can think you’re knowledgeable on this subject. Well along with your permission let me to take
  hold of your RSS feed to keep updated with drawing close post.
  Thanks one million and please continue the gratifying work.

 14. whoah this blog is magnificent i love reading your posts.
  Stay up the good work! You understand, a lot of individuals are hunting round for this information, you could aid them greatly.

 15. Hey I am so delighted I found your website, I really
  found you by error, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to
  go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the excellent job.

 16. Hi I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was researching
  on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank
  you for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the fantastic jo.

 17. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a developer to create your theme? Fantastic work!

 18. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I
  am impressed! Very helpful information specially the final section :
  ) I maintain such info much. I used to be looking for this certain info for a very
  long time. Thank you and best of luck.

 19. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just
  sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any suggestions for beginner blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 20. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to
  see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with
  someone!

 21. Good way of telling, and fastidious paragraph to obtain facts on the topic of
  my presentation focus, which i am going to convey
  in institution of higher education.

 22. I’m really loving the theme/design of your site.

  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A few of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any ideas to help fix this problem?

 23. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to
  be on the internet the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing
  without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 24. Hey there! I’ve been reading your blog for some time now and finally
  got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!
  Just wanted to say keep up the fantastic work!

 25. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 26. Hi there very cool site!! Man .. Beautiful ..
  Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally?
  I’m glad to seek out numerous useful information here
  within the publish, we need develop extra strategies in this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 27. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 28. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. However imagine if you added some great photos or videos to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but
  with pics and video clips, this site could undeniably be
  one of the very best in its field. Fantastic blog!

 29. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 30. Nice blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours with a few simple
  adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. With
  thanks

 31. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips
  and web and this is actually frustrating. A good web site
  with exciting content, that is what I need.
  Thank you for keeping this site, I will be visiting it.
  Do you do newsletters? Cant find it.

 32. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A theme like yours with a few simple
  tweeks would really make my blog stand out. Please let me know
  where you got your theme. Thank you

 33. Good day! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Cheers

 34. Simply want to say your article is as amazing. The clearness on your publish is simply excellent and i can think
  you are a professional on this subject. Well together with your permission let me to take hold of your feed to stay up to date with imminent
  post. Thank you 1,000,000 and please carry on the
  gratifying work.

 35. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting fed up
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 36. You actually make it seem really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing
  which I feel I might never understand. It seems too complicated
  and very large for me. I’m having a look
  ahead for your next submit, I’ll attempt to get the cling
  of it!

 37. I have been exploring for a bit for any high
  quality articles or weblog posts in this kind of house
  . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m glad to convey that I have
  an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much no doubt will make sure to don?t put out
  of your mind this site and provides it a look on a continuing basis.

 38. With havin so much written content do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot
  of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it
  seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help
  stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 39. Hi there would you mind letting me know which web host
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different
  internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 40. First off I want to say great blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you
  center yourself and clear your head before writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Kudos!

 41. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually
  stumbled upon this website. Reading this info So i am satisfied to
  exhibit that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I so much surely will make certain to do not overlook this web site and provides it a
  look on a continuing basis.

 42. Howdy very cool web site!! Guy .. Excellent ..
  Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to search out a lot of helpful information here in the submit, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 43. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your blog? My website is in the exact same niche
  as yours and my users would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 44. Hello there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this web site.

 45. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 46. Great article! That is the kind of information that are supposed to
  be shared across the net. Shame on Google for no longer positioning
  this put up upper! Come on over and consult with my site
  . Thank you =)

 47. I think that is among the such a lot significant info for me.

  And i’m happy studying your article. However want to remark on some general things, The website taste
  is perfect, the articles is in point of fact nice
  : D. Just right activity, cheers

 48. Hey there I am so happy I found your site, I really found you by
  error, while I was browsing on Aol for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the
  excellent job.

 49. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 50. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Wonderful
  blog and great style and design.

 51. Just want to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this
  subject. Well with your permission let me to grab your feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please
  continue the rewarding work.

 52. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it
  a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be
  tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful style
  and design.

 53. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 54. Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Great read! I’ve saved your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 55. Hi, I do think this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I will return once again since i have book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to guide other people.

 56. Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what you’re speaking about!
  Bookmarked. Kindly also visit my website =). We will have a link
  exchange agreement among us

 57. Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this paragraph at this place at this blog, I have read all that, so
  at this time me also commenting at this place.

 58. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 59. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get
  my own, personal blog now 😉

 60. I was more than happy to find this great site. I need to
  to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely loved every part of it and i also have you saved to fav to check out new information in your web site.

 61. No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail,
  thus that thing is maintained over here.

 62. Howdy! This blog post could not be written much better! Readig tgrough thius post reminds me of
  my previous roommate! He constantly kept preaching about this.
  I most certainly will send thbis article to him. Pretty sure he’ll hage a very good
  read. I appreciate you for sharing!

 63. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write
  some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Thanks!

 64. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This put up truly made my day. You cann’t consider just
  how much time I had spent for this information! Thank you!

 65. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be
  exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects
  you write with regards to here. Again, awesome weblog!

 66. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and
  will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 67. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when viewing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 68. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just
  extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying
  and the way in which you say it. You make it enjoyable
  and you still care for to keep it wise. I can not
  wait to read much more from you. This is really a
  terrific website.

 69. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
  Extremely helpful information particularly the remaining part :
  ) I maintain such info a lot. I was seeking this particular information for a very lengthy time.
  Thanks and good luck.

 70. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

Залишити відповідь