Як українці змінюють світ: «Ukraїner. Країна зсередини»

Оглядачки блогу Yakaboo Юлія Дутка і Віта Макарик прочитали нещодавно книжку, що стала головним бестселером цьогорічного Книжкового Арсеналу, було продано 1311 її примірників. Це видання «Ukraїner. Країна зсередини», створене командою однойменного проекту, – тепер дослідження і популяризація красивих місць України мають і паперове втілення.

Оглядачки

Віталіна Макарик: Перехід улюбленого українського мультимедійного проекту про подорожі Україною у книжковий формат не міг опинитися поза увагою букблогерів. Особисто мене найбільше інтригувало те, наскільки живо виглядатимуть і звучатимуть неймовірні історії Ukraїner’а у двовимірному і текстовому викладі.

Юлія Дутка: Я стежу за Ukraїner від його появи. Або навіть ще раніше – від ідеї, якою Богдан Логвиненко поділився у facebook. Думаю, тоді ще ніхто не уявляв, що експедицій буде стільки, а невеликий проект переросте у щось грандіозне, де залучені сотні людей.  

Про проект. Скільки ми вже стежимо за Ukraїner

Юля: Проекту Ukraїner вже три роки – це сотні тисяч кілометрів, сотні неймовірних історій: і про містечка, села та хутори, і про персоналії, які створюють щось особливе. Я не раз бачила в їхніх відео знайомі місця: ось хлопчаки ганяють у хокей на Тернопільському ставі, а колись Ukraїner на одне з моїх місць роботи заїжджав (можу знайти допис в їхньому інстаграм, якщо цікаво) – шкода, що ми тоді розминулись. А починалось все з того, щоб показати, скільки всього класного є в Україні, такого, що зовсім поруч, але ми часто не помічаємо, не знаємо, не уявляємо, що така краса буквально за якийсь десяток кілометрів від наших домівок. Такий проект міг створити тільки бувалий мандрівник, який вже бачив стільки по всіх усюдах…

Найбільше мені запам’яталась історія скульптора Валерія з Панасівки на Полтавщині – так, саме того, якому всім людом збирали на мандрівку до Греції – щоб чоловік, який надихається тамтешніми богами та мармуровими фігурами, ступив на землю стародавніх еллінів та на власні очі побачив Акрополь, Пантеон та гору Олімп. То була така зворушлива ініціатива – і він таки поїхав. У 79 років вперше за кордон – і одразу до мрії. 

Віто, пам’ятаєш цю історію? 

Віта: Вона надихає і зворушує до сліз. Знімаючи розповіді про людей, які у різний спосіб змінюють світ або його маленьку частинку, роблять його цікавішими, красивішим, добрішим і кращим, команда Ukraїner в певний момент і сама стала таким «агентом змін». Мабуть, тому, що гарний приклад теж заразливий. Власне, приватні історії – це те, чим цей проект особливо «підкуплює». Бо про великі туристичні об’єкти написано чимало, багато з них красиво зафіксовані на фото і відео, і хоч Ukraїner знімає їх по-новому, зі свіжого ракурсу і щоразу видовищно, все ж не «відкриває Америку» цим.

Інша річ – загублені в лісах чи степах мальовничі куточки, напівзабуті ремесла чи вірування, крихітні спільноти національних меншин, які бережуть свою культуру. Або прекрасні люди, які відважуються на кардинальні зміни, започатковують несподівані для регіону (або відроджують зниклі традиційні) бізнеси, дбають про екологію, гуртують місцеву громаду чи займаються творчістю. Це те, що справді чіпляє. 

Візуальна складова

Віта: Видання «Ukraїner. Країна зсередини» – радше альбомне, аніж текстове. Акцент тут зробили на світлинах – яскравих, промовистих і красиво зверстаних на сторінці. Взагалі у цій книжці можна побачити чимало сучасних і свіжих дизайнерських підходів: від QR-кодів до кожної з історій, зчитавши які, зможете переглянути повну розповідь у відеоформаті (і вона набагато ліпше розкриє героїв чи локації, аніж це дозволяє зробити формат книжкового видання) до змісту книги у вигляді… карти. Так, замість списку розділів з відповідними сторінками тут бачимо карту України, поділену на регіони (не адміністративні, історичні – у цьому теж особливість підходу Ukraїner’а), і на кожному із них зазначено номер сторінки.

Тексту в цій книжці доволі мало. І часто він сухуватий, енциклопедичний – цього вимагав формат. Але в деяких випадках упорядникам видання вдалося додати цитат прямої мови героїв. І ці декілька «живих» фраз миттєво оживляють книжку, змінюють її сприйняття. 

Юлю, а тобі це панування візуального над текстовим не заважало?

Юля: Ні, бо я одразу вважала цю книжку фотоальбомом «а куди нам поїхати, щоб краще пізнати Україну» для всіх і кожного. Зараз я вважаю її ще й класним подарунком іноземцям (скоро має ути англомовна версія), діаспорянам і тим, хто так давно за кордоном, що почав забувати мову. Вона нагадує, скільки довкола дивовиж, за якими не потрібно далеко їхати. 

Мені, з одного боку, подобалось, що тексту небагато, бо останнім часом я застрягла на кількох величезних томиках, з іншого боку, в ньому бракує емоцій – фото їх передають, вони якраз справжні. А от текстово все-таки могло б бути якось яскравіше, тільки цитати героїв подекуди рятують ситуацію, та все ж тут, думаю, можна ще попрацювати. Буде ж другий том (це я сподіваюсь, не знаю), чому б ні – ще стільки матеріалу у книжці не розкрито. 

Історія Ukraїner з нашого рідного краю

Юля: В Ukraїner не так багато Галичини, як виявилось, та й то переважно Львів та Івано-Франківськ. Мабуть, в Тернополі особливо немає чого показувати, бо старого мало збереглося, а сучасна архітектура не заслуговує особливої уваги (так, навіть ми місцеві радимо приїжджати у наше місто не більше, ніж на день). На Тернопільщині чимало стародавніх будівель: замків, церковець – якісь з них збережені краще, а якісь вже ледве тримаються купи. Як от один з найгарніших на території України – Червоногородський замок біля Ниркова, від якого залишилось дві витончені вежі, які вперто руйнуються під впливом природи та людського недбальства – у радянські часи цю пам’ятку почали розбирати на будматеріали для свиноферми… Мені хотілось, щоб хоча б Ukraїner зберіг його у цифровому форматі.   

У книжці з секції «Галичина» я виділила для себе дві історії зі Львова та околиць: ведмежий притулок «Домажир», де постраждалі від людей звірі вчаться жити заново та ходити по землі, і вишукані витинанки майстрині Дарії Альошкіної – нове бачення стародавньої традиції. Ось це мені справді захотілось побачити, бо от санна траса в Кременці (яку віднесли вже до Волині), в наших ЗМІ переважно стає тільки об’єктом скандалів через недостатнє фінансування – така унікальна річ, а стільки негативу.  

Віта: Я нетерпляче чекала, коли Ukraїner приїде на Волинь, і палала від цікавості, аби дізнатися, які ж історії увійшли до книжки. Втім, мене чекало деяке розчарування. Волинь була останньою в експедиції, і багато історій, які відзняла команда проекту, зокрема й у моєму місті, ще не вийшли й у відеоформаті, що вже казати про книгу. Велика Волинь тут представлена переважно локаціями – так, красивими, так, «програмними», але для нас, волинян, дещо «попсовими». Тунель кохання у Клевані, Острозька академія, Тараканів форт біля Дубно – були, бачили, знаємо. Замок Любарта у Луцьку бодай трохи знайомий кожному, хто тримав у руках 200-гривневу купюру.

Новими для мене локаціями були санна траса у Кременці, хатинка рибалки у селі Старий Солотвин та капустяний кластер у селі Хорохорин, неподалік Луцька. Та й то, Кременець нині належить до Тернопільської області. Дуже шкода, що до книги не увійшло жодної «людської» історії волинян. Адже знаю точно, що на Волині є прекрасні й надзвичайно цікаві люди та що Ukraїner розповість про них у мультимедійному форматі. Було б круто, якби наступною книгою проекту (як на мене, вона повинна бути – тим паче, що команда анонсувала нову експедицію) була книжка про людей.

Кому варто читати

Віта: Тим, хто любить видання-для-розглядання з красивими фотографіями. А також тим, хто шукає подарунок для родичів в діаспорі чи україномовних друзів-іноземців.

Юля: Мандрівникам і візуалам в широкому сенсі цього слова – вам сподобається її гортати.

Кому не варто читати

Юля: Тим, кому байдужі подорожі Україною.

Віта: Тим, хто не розуміє, навіщо купувати книжку, якщо все це (і навіть більше) можна побачити в інтернеті.

Схожі книги

Віта: Книга репортажів «Наші інші» Олесі Яремчук – історії спільнот нацменшин з різних куточків України. Тут теж є фото, але тексту – значно більше.

Юля: Я вперше читала подібне видання, тож порівнювати особливо не маю з чим, хіба що з англомовним «Travelbook. Ukraine».

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

114 thoughts on “Як українці змінюють світ: «Ukraїner. Країна зсередини»

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed!

  Very helpful information specially the remaining part 🙂 I maintain such info a lot.

  I used to be looking for this certain information for a
  long time. Thanks and good luck.

 6. It’s genuinely very complex in this active life to listen news on TV, thus I
  just use world wide web for that purpose, and take the
  latest news.

 7. Hello, Neat post. There is an issue along with your site in internet explorer,
  could test this? IE still is the marketplace leader and
  a good component to other people will pass over your wonderful
  writing due to this problem.

 8. Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any tips? Thanks a lot!

 9. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
  hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a excellent job with this.
  In addition, the blog loads super quick for
  me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 10. I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 11. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you make this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to
  find out where u got this from. thanks a lot

 12. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 13. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog
  when you could be giving us something informative to read?

 14. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.

  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Wonderful blog and superb style and design.

 15. Very good site you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics talked about
  in this article? I’d really love to be a part of community where I
  can get advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

 16. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
  acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 17. Its such as you learn my mind! You appear to understand so much approximately this, such
  as you wrote the e book in it or something.
  I believe that you just can do with a few % to pressure the message
  house a bit, but instead of that, that is wonderful blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 18. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you
  are just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly
  like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 19. excellent post, very informative. I ponder why the other experts
  of this sector do not understand this. You should continue your writing.
  I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 20. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 21. Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog
  world but I’m trying to get started and create my own. Do you
  require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 22. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you
  I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other
  blogs/websites/forums that cover the same subjects?

  Appreciate it!

 23. Heya! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established website like yours require a lot of
  work? I’m brand new to blogging but I do write in my
  diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or
  tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 24. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  a few months of hard work due to no backup. Do you have
  any methods to protect against hackers?

 25. My spouse and I stumbled over here by a different website and
  thought I should check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to checking out your web page yet again.

 26. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I find It
  truly useful & it helped me out much. I hope to present something again and aid others like you helped me.

 27. Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Superb blog and great design.

 28. Good day I am so glad I found your blog, I really found
  you by error, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the superb job.

 29. My brother suggested I might like this web site. He
  was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had
  spent for this information! Thanks!

 30. I simply could not leave your site prior to suggesting that I really loved the usual information an individual provide in your guests?
  Is going to be back ceaselessly in order to inspect new posts

 31. Attractive component of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to
  claim that I acquire actually enjoyed account your weblog posts.

  Any way I will be subscribing on your augment and even I fulfillment you
  get admission to consistently quickly.

 32. I’m honored to receive a call coming from a friend immediately he discovered the important guidelines shared on your
  site. Looking at your blog post is a real fantastic
  experience. Many thanks for thinking about readers just like me,
  and I would like for you the best of achievements being a professional in this discipline.

 33. Heya! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established blog like yours require a large amount of work?
  I’m brand new to writing a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 34. With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve
  either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to
  help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate
  it.

 35. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look foreward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 36. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers!

 37. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 38. hi!,I like your writing very so much! percentage we keep up a correspondence more about your
  article on AOL? I require a specialist on this space
  to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look
  ahead to look you.

 39. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed
  reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back
  very soon. I want to encourage one to continue your great job, have a nice morning!

 40. Howdy! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will
  forward this post to him. Pretty sure he will have
  a good read. Thanks for sharing!

 41. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise a few technical issues using
  this site, since I experienced to reload the web site lots
  of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and can damage your quality score if ads
  and marketing with Adwords. Anyway I am adding this
  RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

 42. magnificent put up, very informative. I ponder why the other specialists
  of this sector do not realize this. You must proceed your writing.

  I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 43. Somebody necessarily lend a hand to make significantly articles I
  would state. That is the very first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the research you made to make this actual
  publish extraordinary. Wonderful process!

 44. Good day! I know this is kind of off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 45. When someone writes an article he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a user can understand it.

  So that’s why this paragraph is perfect. Thanks!

 46. Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and I’m impressed!

  Extremely helpful info specially the ultimate phase 🙂 I take care of such information a lot.
  I was looking for this certain information for a
  very long time. Thanks and good luck.

 47. Howdy just wanted to give yoou a quick heads up. The tsxt in your post seem to be running off the screen inn Opera.
  I’mnot sure if this is a format issue or something to do with web
  browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design and style look great though!
  Hope yoou get the problem fixed soon. Thanks

Залишити відповідь