Що читати, якщо вам сподобалася «Гра престолів»: 11 українських історичних романів

Вшосте передивилися всі серії «Гри Престолів», зачитали «Пісню льоду й полум’я» Мартіна до дірок і тепер не знаєте, за що взятися? Думаєте, ніщо не виправдає ваших очікувань? Ми готові розвіяти сумніви і пропонуємо 11 українських романів, що не поступаються захопливістю сюжету, інтригами, боротьбою за владу та екшном. 

Сильна жінка при владі, як у «Грі престолів»

Роман присвячений княгині Ользі, правительці Київської Русі, що, як нам відомо з історичних джерел, перша прийняла християнство і згодом була канонізована католицькою і православною церквами як Свята Ольга. 

Письменник відтворив образ княгині на основі літописних джерел і легенд та зосереджує свою увагу на тому, як їй вдалося фактично без воєн утримувати протягом багатьох років кордони держави і зміцнити оборону. Вона вела мудру зовнішню політику, ставши, наприклад, хрещеницею імператора Візантії.

І хоч нас із Ольгою розділяє так багато століть, Володимиру Яворівському вдається занурити читача в ту далеку епоху, створити живий образ керівниці держави, зробити її ближчою і, на час читання, навіть зріднити з нею. 

Пристрасть, як у «Грі престолів»

Один з тих романів, які неможливо відкласти і читати короткими забігами. Він поглинає цілком, тому хочеш-не-хочеш, знаходитимеш час на читання.

Святослав – син князя Ігоря і княгині Ольги, відомий з підручників історії своєї хоробрістю і чесністю, яку уособлює його хрестоматійна фраза-попередження ворогу – «Іду на ви». 

Після смерті князя Ігоря, вбитого, як ми знаємо з літопису, деревлянами, Київською Руссю правила Ольга. Коли ж Святослав виріс, став правителем держави. Книга описує його військові походи, яких було чимало, адже князь активно воював і значно розширив межі країни, а також його особисте життя, де багато зворушливого, щирого й справжнього. Читач вболіватиме за героїв на сюжетних поворотах і точно шкодуватиме, як же швидко все закінчилося, перегорнувши останню сторінку роману.

Конфлікт, як у «Грі престолів»

Тема козацтва не раз виринає у творчості багатьох письменників, пов’язаних з Україною, і Гоголь, якого вписали у свій класичний канон росіяни, теж не виняток. 

Історія батька-козака, Тараса Бульби, і двох його синів, розгортається на тлі історичних подій в Україні XVII ст. за часів Запорізької Січі.

Тут яскраві образи, багато боїв, подекуди жорстоких, зрад і недотримання слова, даного ворогу. Повість мала дві редакції, і акценти, розставлені в них, значно відрізняються. Нікого не здивує, що класичним став той варіант, що містить дещо недоречні й пафосні проросійські висловлювання, а також більше жорстокості. В першому ж варіанті таких логічних неточностей та вихвалянь немає.

Поневіряння, як у «Грі престолів»

Відомий багатьом ще зі шкільної програми, роман оповідає історію життя української полонянки Марії, яка потрапляє з дітьми у турецьку й татарську неволю. Це перший історичний роман Іваничука, виданий ще 1968 року, та він і зараз залишається улюбленим для багатьох, адже історія в тексті подана крізь призму життя героїв, тому в уяві читача виникає об’ємна картинка – деталізована, емоційна, яскрава.

Читач потрапляє у Крим далекого XVII століття, у вир визвольної війни Богдана Хмельницького, матиме змогу зазирнути по той бік ворожого табору і подувати, чи все так однозначно в історії, як здається на перший погляд.

Удари долі, як у «Грі престолів»

Роман у віршах Ліни Костенко теж знайомий нам ще зі шкільної програми, та чи відчитали ми тоді всі глибини, заховані в тексті, чи вповні насолодилися багатством його мови?

Письменниці вдається за допомогою містких образів передати так багато, що в романі, попри його невеликий обсяг, оживає вся епоха – з її проблемами, сварками, війнами, історія країни тут тісно переплетена з історією головної героїні, власниці неповторного голосу і тонкого чуття, за переказами, авторки пісень, які дожили до нашого часу. 

Битви, як у «Грі престолів»

Якщо ви не з тих щасливців, які проковтнули цю тетралогію ще в школі, надолужуйте! Події книжок охоплюють другу половину XVII століття, і тут так багато пригод і екшну!

Читачів не залишить байдужими харизматичний герой – козак-розвідник Арсен Звенигора. Ви не зчуєтесь, як завершуватимуться частина за частиною, поринаючи в пригоди разом з героями, співчуваючи їхнім втратам, вболіваючи за вдалий розвиток подій. 

Тут є романтична лінія, і багато сутичок, і несподівані відкриття, – все те, що робить книжку цікавою і захопливою.

Зради, як у «Грі престолів»

Ми б не могли оминути увагою перший історичний роман в українській літературі, написаний Пантелеймоном Кулішем ще 1857 року під впливом романів Вальтера Скотта. 

«Чорна рада» присвячена подіям у Ніжині 1663 року, що отримали цю назву від козацьких зборів, що відбуваються без старшини. В центрі сюжету – конфлікти між козаками і їхнім керівництвом, а також між міщанами та шляхтичами і між козаками, що проживають у місті й тими, що перебувають на Січі.

Попри трагічність описуваних подій, роман не позбавлений гумору, містить також і любовну сюжетну лінію, читається захопливо, але не без суму – надто багато він говорить про нас теперішніх, попри час, що минув. 

Зранку Старк, увечері Таргарієн, як у «Грі престолів»

На сторінках цього роману постає історія України XIX століття. Прототипом головного героя є Міхал Чайковський – поляк, за маминою лінієї – нащадок гетьмана Івана Брюховецького, він активно цікавився історією і навіть написав кілька художніх творів, найвідоміші з яких – «Гетьман України» (про життя Івана Виговського) та «Вернигора» (про гайдамацьке повстання 1768 року). Та це не єдина причина для нього – стати героєм книжки. 

Його життя було яким-завгодно, тільки не спокійним чи нудним! Як це часто буває, реальні історії перевершують за вигадливістю ті, що народжуються у письменницькій уяві. І це саме така історія – біографія Міхала Чайковського (він же Мехмет Садик-паша) сповнена духом авантюрництва і парадоксальних поворотів долі.

Загрози, як у «Грі престолів»

В центрі роману – історія отамана Холодного Яру і Чорного лісу Івана Черноуса, що мав псевдонім Чорний Ворон. Ця реальна постать стала прототипом героя. Відомо про нього небагато, авторові вдалося відшукати дещо в архівах, переважно серед таємних доносів радянській владі. Події, описані тут, відбуваються у 20-х роках минулого століття і охоплюють час найактивнішої боротьби проти окупанта і до її поступового згасання під тиском більшовиків. 

Окрім історичних перипетій, книжка містить історію кохання, динамічний, захопливий сюжет, наповнений боротьбою, розчаруваннями, зрадами й знахідками.

Магія, як у «Грі престолів»

Той випадок, коли назва роману, на перший погляд, нічого не говорить про його суть, і лише ті, хто в темі, зможуть прийти до цього прекрасного роману і отримати насолоду від його читання. На відміну від попередніх згаданих книг, ця описує події, значно ближчі до нашого часу, і присвячена нерівній боротьбі людини з радянською системою.

Головний герой – Юр – наприкінці 90-х повертається з війни на Балканах у рідне село, яке було винищене Голодомором, та прагне розібратися в собі та своєму минулому. Разом із героєм читач порине в історію всього XX століття, відшукуючи в ньому причини тих явищ, які спостерігаємо у XXI-му. Без перебільшення, один із найсильніших українських романів.

Масштаб, як у «Грі престолів»

Один з найвідоміших романів, написаний в цьому жанрі, оповідає про три покоління однієї родини. В його основі – детективний сюжет, де розслідування відбувається в наші часи, а розгадка захована у минулому.

Разом з головною героїнею, журналісткою Дариною, читач поринає в минуле – в радянське і часи УПА, де поза основним сюжетом на нього чекає чимало несподіванок і відкриттів.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

7 thoughts on “Що читати, якщо вам сподобалася «Гра престолів»: 11 українських історичних романів

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

Залишити відповідь