«Краще в Пеклі пан, ніж в Небі раб»: Огляд першого україномовного видання «Утраченого раю» Мілтона

Питання появи людей на Землі завжди тривожило допитливий людський розум. Та й досі на нього не знайдено остаточної відповіді, яка б задовольнила всіх. Хтось апелює до науки і посилається на теорію Дарвіна, хтось вбачає в цьому інопланетне втручання, хтось вірить у «божественну» версію тощо. У християнській Європі ХVII ст., коли жив Джон Мілтон, із цим було простіше. Тоді орієнтиром для людей було переважно Святе Письмо. Усі знали про створення Богом перших людей – Адама та Єви. Джон Мілтон же взяв загальновідомий сюжет про створення та гріхопадіння Прабатьків людства, загорнув його в художню «обгортку» і в середині ХVII ст. створив свою епічну поему «Утрачений рай». Нещодавно вперше вийшов її переклад українською – у «Видавництві Жупанського».

Нариси епохи

До «Утраченого раю» Джона Мілтона можна підступатися двома способами. Перший – сприймати його тільки як розширений і олітературнений автором переказ відомих біблійних сюжетів. Такий варіант буде по-своєму цікавим і безперечно принесе певне задоволення від читання. Але можна піти й іншим шляхом і спробувати розгледіти в цьому творі приховані шари. Та для цього треба, як мінімум, ознайомитися з біографією автора та дізнатися, в яку епоху він жив.

Джон Мілтон народився 9 грудня 1608 року у Лондоні. Роки життя поета припали на часи релігійної та політичної нестабільності в Англії. По-перше, велося постійне протистояння між монархами та парламентом, що зрештою вилилося в Англійську громадянську війну і страту Короля Карла І. Після Реставрації Стюартів Мілтон, який до того виступав проти діючої монархії і підтримував парламент, піддавався утискам і навіть був ув’язнений. Окрім того, велися бої на релігійному полі. Католики чубилися з англіканцями, ще й представники різних протестантських рухів не могли порозумітися між собою. Як пуританину, Мілтону в ті часи було несолодко. 

Разом із тим, саме в ту епоху з’являється велика кількість релігійної лірики. Значною мірою це пов’язано з тим, що в суспільстві міцнішала реакція на безсоромний матеріалізм і падіння моралі у колах вищої знаті. При цьому ні на хвилину не замовкали запеклі релігійні суперечки, в яких багато поетів жадало виказати свою точку зору. Джон Мілтон – не виняток.

Варто також зазначити, що в 1611 році було здійснено переклад Біблії англійською мовою (так звана «Біблія короля Якова»), який ознайомив широкі верстви суспільства з текстами Старого і Нового завітів та значно вплинув на розвиток духовної думки. Тож поле для сприйняття написаного Мілтоном у майбутньому «Утраченого раю» було добре підготовлене.

Ті, що втратили Рай

Назва поеми «Утрачений рай» об’єднує одразу дві головні теми твору – втрату раю Люцифером та його ангельським військом, яких було скинуто з Небес у Пекло за зраду Творця і бунт проти нього, та втрати раю Адамом і Євою, яких було вигнано із Райського саду, Едему, через їхнє гріхопадіння. 

Подібно до епічних творів Гомера та Вергілія, поема починається, умовно кажучи, з середини оповіді, а саме – з падіння Люцифера та його прибічників з Небес до Пекла. Тут, у Нижчому світі, ватажок повстанців втрачає своє попереднє ім’я і починає іменуватися Сатаною. Переможений та відкинутий, він, втім, не здається. Всередині нього палає жага помсти. Та не силу він обирає за зброю, а хитрість. До нього доходять чутки, що Бог створив нове прекрасне місце – Землю, а на ній – багату рослинність і розмаїтий тваринний світ. Та найбільшим і найулюбленішим його творінням стали Люди – чоловік, Адам, створений за його подобою, та жінка, Єва, породжена із ребра Адама. Оселилися вони на Землі в Райському саду. Господь наділив їх повною свободою і владою над усіма земними створіннями. Лиш одне їм заборонено – куштувати плоди із Дерева Знання. Сатана має намір спокусити перших людей порушити заборону, тим самим нанісши болючого удару своєму запеклому супротивнику.

«Тоді Всевишній стане їх врагом
Та пошкодує, що таких створив,
І прокляне свій витвір. От коли
Настане час омріяної помсти!»

Як відомо, Сатані вдалося досягти своєї мети. Поема закінчується вигнанням Прабатьків людства із Раю, у комплекті з яким вони отримали смертність та приречення всіх майбутніх поколінь людей на страждання.

Протягом оповіді ми у вигляді ретроспективи дізнаємося також деталі епічної битви між військом Творця та бунтівниками на чолі з Люцифером. Причому Мілтон описує її так «смачно», що буквально відчувається уся могутність протиборчих сторін. В оповідь також додано історію створення Землі і всього живого на ній та переказано подальшу долю людства, крапку в якій має поставити Страшний суд.

Бог VS Сатана

Однією з головних тем, що постають в поемі, є протистояння Бога і Сатани. Сам по собі розподіл ролей цих персонажів у класичному світосприйнятті сумнівів не викликає. Всі знають, хто у цьому дуеті представляє добро, а хто – зло. Втім, у творі Джона Мілтона не все так однозначно. Адже у кожного зі згаданих персонажів прослідковуються як позитивні, так і негативні риси. От Сатана. Ми звикли бачити в ньому зрадника, бунтівника, антагоніста. В поемі він також не позбавлений цих характеристик. Але, попри це, він малюється тут ще й своєрідним біблійним «руйнівником кайданів». Адже не з простого дива він виступає проти Творця. Сатана вбачає в ньому гнобителя, називає його мучителем і творителем тюрем. Себе ж він вважає героїчним воїном, що наважився повстати проти божої тиранії, що панувала на Небесах. Він такий собі пасіонарій, революціонер, що жадає свободи. Це, безумовно, приваблює в ньому. Окрім того, він прекрасний полководець, який навіть після поразки не кинув своє воїнство, а навіть більше, зміг його надихнути на новий супротив і запевнити у можливості реваншу. Такі твердість, незламність і водночас чуйність теж додають його образу плюсів.

Разом із тим Сатану розпирають отруйні гординя та заздрість: «А ти – прислужник глупоти, гордині // І заздрісного бунту – сам свій раб». Та ще й жага помсти палає в ньому пекельним вогнем. Все це веде до скоєння ним негідних вчинків, апофеозом яких стає спокушення Єви у Райському саду. Хоча, слід зазначити, навіть чинячи цю ницу, підступну справу, подумки він жаліє перших людей.

«Створіння милі. Хоч і плаче серце
Над вами – мій обов’язок несхитний
Перед мільйонами, що прагнуть правди
І борються за гідність, честь і помсту,
Велить із необхідності здійснити
Те, що я сам – хоч проклятий – прокляв би».

У певний момент Сатана розкаюється у своїй зраді і навіть на якусь мить думає про те, щоб випросити у Всевишнього прощення, але пиха і жага помсти в результаті виявляються сильнішими.

А що Бог? Він, так би мовити, за класикою жанру є позитивним персонажем. Але певні навіювання Сатани викликають тінь сумніву щодо того, чи так це насправді. Зокрема, він ставить закономірне запитання про те, чому Творець пожалів для людей знання. «Хіба знання – то гріх? Смерть – у знанні? // Невже темнота неуцтва – се плата // За раювання? <…>». Зрештою Сатана натякає у розмові з Євою, що Бог, встановлюючи заборону на вживання плоду із Дерева Знання, сам спонукає людей до спокуси і веде їх до гріхопадіння.

Отака неоднозначність ролей, де Сатана не є суцільним злом, а Бог не є цілковитим уособленням добра, нагадала мені роман нобелівського лауреата з літератури Жозе Сарамаґо «Євангелія від Ісуса Христа». Там теж Диявол представлений так, що мимоволі йому симпатизуєш, і в кінці вже остаточно плутаєшся в тому, хто з цієї парочки є позитивним персонажем, а хто – негативним (хоча останні кілька речень роману поставили для мене крапку у цьому питанні). Так само не відчувала я особливого негативу і у ставленні до Сатани в «Утраченому раю». Навпаки, іноді мені навіть подобався цей харизматичний негідник.

При читанні деяких епізодів поеми виникає відчуття, що автор виступає на боці Сатани і цілком виправдовує його протистояння Творцеві. Разом із тим, пригадуючи, що Мілтон був глибоко віруючою людиною, цей факт розумом відкидається. Але на це можна подивитися і з іншого боку – як на алегорію непокори, супротив тиранії як такої, безвідносно до осіб персонажів. Адже відомо, що Мілтон, який, як зазначалося вище, був не дуже прихильний до монархії, вважав перетворення королів та інших правителів на тиранів підставою для їхнього повалення. А в поемі саме Тираном і Мучителем Сатана неодноразово іменував Бога: «<…> Принижено залежні від Тирана, // Що через зволікання наше й досі // Чіпляється за Небеса», «І вічна безнадія жертв Тирана», «Тоді для чого нам наш гордий дух // І вічність? Чи ж для вічної наруги // Мучителя? <…>» тощо. Тож, можливо, Мілтон використав свій твір, серед іншого, як тло для вираження своїх політичних поглядів. Хоча це лише моє припущення. Тут можна багато копати, думати і аналізувати, але, зрештою, кожен побачить у цій епічній поемі своє – найбільш наближене до свого власного світогляду, знань і досвіду.

Адам + Єва

Особливу цікавість викликає не лише протиборство Бога і Сатани, але й стосунки Адама і Єви. Вони зображуються в поемі напрочуд сентиментальними і занадто ідеалізованими. І це не дивно, адже йдеться про перших людей, ще не спокушених принадами земного життя. Вони в усьому світі мають лише одне одного, тому й зв’язок між ними дуже міцний. Вони не мислять свого існування одне без одного. І в цьому вони абсолютно щирі, чого часто не скажеш про людей нашого часу. Щоб бути разом зі своєю дружиною не тільки в радості у Райському саду, але й в скруті після гріхопадіння Єви, Адам навіть зважується свідомо, а не через спокусу Сатаною, скуштувати заборонений плід, заздалегідь усвідомлюючи наслідки такого діяння. 

«Я – хай же буде так – готовий вмерти.
Удвох пізнавши незамінний дар
Любови – як лишуся сам в німому
Раю? Хоч Бог сотворить іншу Єву
І з іншого ребра, – тебе не кину,
Мою від плоті плоть <…>»

У поемі змальовується такий собі приклад ідеальних подружніх стосунків, де чоловік із дружиною співіснують у гармонії, де панують взаємопідтримка і взаємодопомога, а кохання сягає такої сили, що викликає готовність до самопожертви. Хоча не можна не відмітити наявність в поемі домінування чоловіка як більш ідеального, створеного за подобою Бога, створіння.

«Сотворена із тебе і для тебе, –
Довершенішого, аніж вона;
На те вона й наділена красою
Та ніжними принадами для тебе,
Щоб ти кохав її як повелитель».

Але тут все в межах біблійного сюжету і реалій того часу, в якому жив Джон Мілтон.

«Великий Доре»

Неможливо обійти увагою і прекрасні гравюри Гюстава Доре, представлені в українському виданні. Проілюстровано Доре «Утрачений рай» було в 1866 році. Але це був не перший його досвід зображення потойбічного світу. До цього він вже встиг проілюструвати першу кантику «Божественної комедії» Данте – «Пекло», а також створити 230 малюнків до двотомної Біблії. Що цікаво, Доре не мав художньої освіти. Але це не завадило йому досягти значних успіхів у малюванні. «Найвеличніший ілюстратор ХІХ століття», «Великий Доре» – так іменували митця дослідники його творчості.

У книзі представлені 50 гравюр цього відомого французького митця. Усі вони ідеально відповідають емоційності епізоду, який зображають: то вони експресивні, то спокійні, то меланхолійні тощо. Таке художнє наповнення, безумовно, додає атмосферності, полегшує сприйняття тексту і допомагає глибше зануритися у зміст.

Від змісту до форми

Поема складається з дванадцяти книг. Увесь основний текст написано у формі білого вірша. Тому треба враховувати, що читати може бути непросто. Хоча, якщо віднайти потрібний ритм і не втрачати концентрацію уваги, то проблем не буде – очі ритмічно стрибатимуть з рядка на рядок, як дитяча пружинка, що спускається сходами. Втім, для більшого розуміння тексту перед кожною книгою наведений короткий прозовий виклад того, про що в ній йтиметься. Допомагають також і примітки в кінці книги – там даються пояснення деяких моментів. Дуже добрим є переклад українською, над яким перекладач Олександр Жомнір працював понад 30 років. 

Цікаво, що у цієї поеми є продовження – «Повернений рай», також написаний Мілтоном і вперше опублікований у 1671 році. Але це вже інша історія…

Наостанок хочеться сказати: не бійтеся братися за цю поему! Навіть якщо якісь її шари і залишаться для вас невідкритими, це не матиме особливого значення. Для того, щоб їх відкопувати, існують науковці. Головне ж завдання читача – отримувати задоволення від читання. А то вже справа смаку і особистих вподобань. Ну і додам: добре, що хтось наважується видавати такі, якщо так можна сказати, вишукані, монументальні книжки, в яких бездоганне поліграфічне виконання співіснує з досконалим перекладом твору і довершеним ілюстративним матеріалом півторастолітньої «витримки». Радість мати таку книгу у своїй домашній бібліотеці!

Кому варто читати

Любителям класики й інтелектуальної літератури.

Кому не варто читати

Тим, кому не до душі віршована оповідь та людям з категорично негативним ставленням до релігії.

Схожі книги

Звісно, Біблія як першоджерело сюжету – з ілюстраціями Гюстава Доре, «Божественна комедія» (Пекло, Чистилище, Рай), «Євангелія від Ісуса Христа», а також продовження поеми – «Повернений рай».

Наталія Чернишова
Екстравертка, мандрівниця, кхалісі великої кількості книжок і матєрь шиншили. Працюю в редакції професійного видання для бухгалтерів. У вільний від роботи час вивчаю французьку мову, займаюся рукоділлям і «оргкомітетю» в проекті «Ніч історії Харкова». Трошки цікавлюся історією мистецтв, люблю поганяти на велосипеді та обожнюю книжечки.

74 thoughts on “«Краще в Пеклі пан, ніж в Небі раб»: Огляд першого україномовного видання «Утраченого раю» Мілтона

 1. I’m not sure why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem
  still exists.

 2. Thanks for every other magnificent article. The place else may anyone get that type of info in such a perfect approach of
  writing? I have a presentation subsequent week,
  and I am on the search for such info.

 3. Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post
  is just nice and i could assume you are an expert on this
  subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to
  date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 4. Please let me know if you’re looking for
  a author for your blog. You have some really good articles and I
  think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please send me an email if interested.
  Kudos!

 5. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner simply because I discovered
  it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the
  meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your
  blog.

 6. Hey There. I found your blog using msn. That is a really smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra
  of your useful information. Thank you for the post. I’ll definitely return.

 7. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You
  have done a formidable job and our entire community will be thankful
  to you.

 8. Having read this I thought it was really enlightening.
  I appreciate you taking the time and energy to put this article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading
  and posting comments. But so what, it was still worth it!

 9. Superb blog you have here but I was curious
  about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get
  comments from other experienced people that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

 10. Simply wish to say your article is as astonishing. The
  clearness in your publish is simply spectacular and that i could think you’re a professional on this subject.
  Fine along with your permission allow me to
  seize your feed to keep up to date with coming near near post.
  Thanks one million and please keep up the rewarding work.

 11. I’ll immediately clutch your rss feed as I
  can’t to find your email subscription hyperlink
  or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I
  may subscribe. Thanks.

 12. Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from.

  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 13. I used to be suggested this website by way of my cousin. I’m no longer sure whether or not this publish is written via him as nobody else recognize
  such exact about my problem. You’re incredible!
  Thank you!

 14. I’ll immediately grasp your rss as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter
  service. Do you have any? Kindly permit me know so that I could subscribe.

  Thanks.

 15. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you
  hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 16. Excellent pieces. Keep posting such kind of
  info on your page. Im really impressed by your blog.

  Hi there, You’ve performed a great job. I will definitely
  digg it and for my part suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.

 17. Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity for your submit is just cool and that
  i could suppose you are an expert in this subject. Fine along with your permission allow
  me to grasp your feed to stay up to date with coming near near post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 18. It’s remarkable to pay a quick visit this web page and reading the views
  of all colleagues about this post, while I am also eager of
  getting experience.

 19. Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a
  look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and great design.

 20. That is a very good tip especially to those new
  to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate
  your sharing this one. A must read post!

 21. Hey! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog like yours take a lot of work?
  I am brand new to operating a blog however I do write in my journal every day.

  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or
  tips for new aspiring bloggers. Thankyou! 0mniartist asmr

 22. Attractive component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital
  to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing in your feeds and even I success
  you access persistently fast.

 23. Hello there! Would you mind if I share your blog
  with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thanks asmr 0mniartist

 24. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who had been doing a little homework on this. And he actually bought
  me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this topic
  here on your web page.

 25. The other day, while I was at work, my sister stole my
  iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 26. Undeniably imagine that that you said. Your favourite justification seemed
  to be on the internet the simplest thing to have in mind of.

  I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other people think about issues
  that they plainly do not know about. You controlled
  to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side
  effect , other people can take a signal. Will probably be back to
  get more. Thank you

 27. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something informative to read?

 28. obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless
  I will surely come back again. asmr 0mniartist

 29. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I desire to suggest you some interesting issues or suggestions.

  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.

  I want to read even more things approximately it! asmr 0mniartist

 30. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 31. Thanks , I have recently been searching for info about this topic for a while
  and yours is the greatest I have came upon so far. But,
  what about the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 32. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if
  you are not already 😉 Cheers!

 33. Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m
  trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 34. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is
  needed to get setup? I’m assuming having a blog
  like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart
  so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 35. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 36. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would
  like to find out where u got this from. thank you

 37. Right here is the right webpage for anybody who really
  wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not
  that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has
  been discussed for ages. Excellent stuff, just great!

 38. Can I simply just say what a comfort to discover an individual
  who really understands what they are talking about
  online. You definitely realize how to bring a problem to
  light and make it important. More people ought
  to look at this and understand this side of your story.
  I was surprised that you are not more popular given that you most certainly have
  the gift.

 39. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other
  person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do
  same in support of you.

 40. I don’t even understand how I finished up here, but I assumed this post used to be good.
  I do not recognise who you might be however definitely you are
  going to a well-known blogger in case you are not already.
  Cheers!

Залишити відповідь