Тетяна Трофименко: «Українська масова література — не гірша за бестселери New York Times»

Фото на колажі: Валентин Кузан, 

з виставки: Олександр Сліпченко

13 лютого у Музеї книги і друкарства України відкрилася виставка «Котляревський і сучукрліт», покликана розповісти про класика — зачинателя нової української літератури, та простежити, який вплив він здійснив на сучасну українську літературу. Кураторкою виставки стала Тетяна Трофименко — критикиня, літературознавиця, авторка книжки #окололітературне. Ми розпитали Тетяну про її шлях до сучукрліту, витоки образу критикиці, гумор у текстах, «золоті» премії та потенціал української літератури.

Від бароко до сучукрліту: що цікавіше?

Бачте, серйозне моє літературознавство стосувалося бароко, і при всій великій любові до цього періоду, мені стало нуднувато. Українська барокова література, все ж, має обмежене коло сюжетів і засобів виразності. І, написавши дисертацію про Кирила-Транквіліона Ставровецького і його збірку «Перло многоцінноє», я, як і більшість кандидатів філологічних наук в нашій країні, зіткнулася з тим, що досліджувати далі давню літературу доводиться всупереч всім життєвим обставинам, бо, окрім шкільного курсу, література не викладається широко. У Харкові я могла б це викладати тільки в педагогічному університеті чи в Каразіна, — а, захистивши дисертацію, я почала викладати що завгодно у вишах іншого спрямування: від історії мистецтв до української мови за професійним спрямуванням. Це було б дуже суттєве зусилля — продовжити займатися бароко. Всі медієвісти — це героїчні люди, які переважно викладають щось інше, а у вільний від роботи час намагаються продовжувати свої студії. Тобто, тут зійшлися дві такі обставини: з одного боку, я вже втрачала інтерес, а з іншого, вже й не мала на це достатньо часу й енергії.

Я не хочу сказати, що досліджувати сучасну літературу легше, але це цікавіше. В якийсь момент, теж завдяки життєвим обставинам, я почала читати книжки, які видаються зараз. Моя подруга Катріна Хаддад писала щотижневі нотатки для газети MediaPost про актуальні видання; вона передала мені цю рубрику, і це був серйозний вишкіл: щотижня знайти більш-менш нову книжку, про неї написати. Тоді я відкрила собі цей чарівний світ сучасної літератури.

З 2007 року я почала писати рецензії на сучасну літературу. Тоді це була проблема, а зараз я пишу раз на місяць про 5 книжок для «Новинарні» і раз на квартал про 5 книжок для журналу «ШО», і ці книжки можуть не збігатися. Тобто немає проблем з тим, щоб знайти художню книжку чи український нон-фікшн (я практично не встигаю стежити за перекладами, менше стежу за поезією). Це виявилося набагато драйвовішим, ніж дослідження давньої літератури. Але барокова традиція нікуди не поділася, і на іншому рівні виявляється і в сучасній літературі.

Через те, що я працювала в Харківському літературному музеї, я також зацікавилася 20-ми роками, хоч і не дуже широко. В Музеї зберігається архів одного з мешканців Будинку Слова Івана Дніпровського, людини з кола Хвильового, Куліша, Вишні, Любченка. І мого життя, напевне, не вистачить, щоб увесь цей архів опрацювати, але я намагаюся робити якусь частину: видавати листування, щоденники тощо.

Тепер у мене такі три точки зацікавлення: давня література, «наші 20-ті» і сучукрліт.

Критикиця й улюблена критикеса

Псевдоніми — це винахід вже останніх років; за кілька років до того, як почали думати над книжкою (йдеться про книгу #окололітературне — прим. ред.), потрібен був цікавий візуальний образ. Взагалі слово «критикиця» з’явилося в контексті обговорення фемінітивів. Ми бачимо: попри те що навіть новий правопис уже рекомендує вживати фемінітиви, у суспільстві є дуже активний спротив. І ось суто з цією метою подратувати, побісити ретроградні кола, виникли ці варіанти «критикиці» і «критикеси». Звісно, в офіційних документах я не пишу про себе, що я критикиця 🙂

Цей образ візуально виграшний; Оксана Васьків придумала його втілення для книжки, і я думаю, що ще якийсь час він буде актуальним і буде працювати.

Гумор у художніх текстах vs гумор у критиці

Огляди 5 книжок у «Новинарні» задумувалося як стьоб, але більше на часто штучно укладені добірки: «5 книг, які слід прочитати до кінця зими», «до Дня закоханих», «на пляжі» тощо. Такі огляди мене завжди дратували, бо, як правило, їхні автори беруть анотації до книжок, не тримаючи книжку навіть у руках, і на підставі цього готують огляд із такими категоричними імперативами. Під час роботи виявилося — якщо книжка не викликає в мене бажання її затролити, то я цього робити й не буду. Тому й не всі ці огляди стьобні.

Щодо того, як сприймають жарти й стьоб читачі, треба провести певне дослідження. Я бачу, звісно, що в «Новинарні» не завжди цю іронію зчитують; я часто читаю коментарі, і фактично завжди туди хтось приходить сказати, що слова «критикиця» немає і що це все бєспрєдєл. Тому розраховувати на велику аудиторію стьобних критичних рецензій не виходить. Це щастя, якщо критик може сказати, що має аудиторію понад 100 осіб, які на одній хвилі, розуміють, що мається на увазі. У книжці теж довелося зробити ще окрему кицю з табличкою «Сарказм», бо й там він не в усіх моментах відчитувався.

Не можу зробити якихось узагальнень, але ясно, що все суспільство не готове до такого.

«Золоті» премії

Премія «Золотий Хрін», як на мене, розвивається доволі інтенсивно, і хоча «Золота булька» має довшу історію, цьогоріч її вирішили не вручати, бо ніхто так виразно не «булькнув». Вручати її просто, аби не збивати традицію — не бачу сенсу, жодна книжка суттєво не розчарувала. Є певний сегмент, якому подобається саме ось такий спосіб прочитання літератури і її осмислення; мені він іманентний, і я отримую більше задоволення, коли пишу іронічно.

Але тут теж повинна бути якась межа. Мені кажуть, що, мовляв, «постаріла критикиця, зуби втратила, вже немає такої ядучої іронії», але насправді рівень текстів змінюється, я не буду тролити лиш заради того, щоб потролити. Якщо є непоганий текст з певними зауваженнями, я просто висловлю ці зауваження. Разом з тим, писати серйозно, ґрунтовно й академічно — це теж не моє.

Хайп заради хайпу чи гра з читачем/автором/текстом, щоб заохотити більше читати?

Ставлення письменників до власної творчості — завжди необ’єктивне, і ніколи не знаєш, чим образиш того чи іншого автора. Або навпаки: коли автор нічого такого не побачить у тому, що тобі здається ризиковано-іронічним. Все залежить насамперед від автора. Звичайно, є фанати і групи підтримки, які піднімають хайп у соцмережах, але якщо автор говорить: «Так а що такого, прикольно написала, трульно», то посміялися — і все, хайп спадає. Так само ставляться і до «Золотого хріна»: хтось ширить і вважає класним, що його висунули на номінанта, та навіть фактично накручує голосування на вибір серед читачів сторінки.

Хайп може бути відповіддю на хайп, але для цього теж треба мати більшу нервову витримку, ніж у мене. Ясно, що якщо маємо справу з текстом, де порушується людська гідність чи є заклики до дискримінації, тут треба реагувати гостро. Не знаю, чи кожен критик захоче у таке вв’язуватися, це складно — бути гравцем у такій грі, треба володіти усім арсеналом опонента.

В умовах, коли соцопитування стверджують, що пересічний українець майже не читає взагалі, я не ризикну говорити про якийсь вплив на масову свідомість. Але є реальні позитивні приклади, коли, прочитавши стьобну рецензію, люди зацікавлюються самою книжкою. Хтось навіть казав: «О, Трофименко затролила, треба брати». І я в принципі рада, що в такий спосіб привертається увага.

Немає, однак, такого критика, після слів якого всі побігли б читати чи навпаки відмовилися читати певну книжку. Такого імперативного підходу, на щастя, я не спостерігаю. Йдеться не про рівень довіри, а про те, що суспільство сегментоване, й універсальної вказівки тут не може бути. Це уже було би тоталітаризмом в літературознавстві.

Літкритики й журналісти vs блогери та лідери думок: хто переможе

У нас критика і буктюбери перебувають у паралельних реальностях; я все ніяк не можу знайти час сісти і передивитися хоч по декілька записів усіх топових буктюберів. Я навіть на них усіх старанно підписалася. Але це, як на мене, вже не той формат мислення: я звикла читати, я не аудіалка. Та якщо у буктюберів є своя аудиторія, яка прислухається до їхніх порад, це теж прекрасно, це один зі способів донесення інформації.

Щодо лідерів думок: згадаємо «Доцю» Тамари Горіха-Зерня, увагу на яку звернула Оксана Забужко, і хтозна, наскільки б довше ця книжка йшла до читача, якби не виступ Оксани Стефанівни.

Але лідер думки, буктюбер чи літкритик має повне право висловити своє враження, та й читач не зобов’язаний сліпо йти за цією порадою і може діяти, як вважає за потрібне.

Сцени сексу до і після «Золотого хріна»: чи поменшало в сучукрліті «розкішниць», «троянд» та солодкавих порівнянь?

Увесь 2019 рік я ходила і нила, що поганий секс у літературі зник, які ми молодці, що викорінили його і т.д., але потім напружилася — і набрала аж 10 кандидатів і кандидаток. Звісно, цього року вони були не такими феєричними, як раніше. Але ближче до кінця року я почала перечитувати деякі тексти, та й нам почали писати підписники сторінки, і в результаті, з огляду на те, що в кожної групи читачів є свої вподобання, дійшли до того, що комусь певні сцени можуть бути цілком ок, а хтось — сміється з них і тролить в коментарях, маючи інше естетичне бачення того, як це має бути написане.

Загалом автори більш уважно почали ставитися до сексуальних сцен, але сказати, що ми викорінили поганий літсекс, не можна. Старшому поколінню важче побороти усталені штампи, і їхні спроби епатажно подавати певні моменти можуть сприйматися кумедно — саме це принесло перемогу цьогорічному хріноносцю Василеві Слапчуку з його образом “курсору вологої щілини” і фразою “народ так довго не витримає!”.

Сучукрліт сьогодні vs якісний сучукрліт — які прогнози?

У ті рідкісні випадки, коли в мене з’являється час почитати переклади, я намагаюся брати не когось із відомих розкручених авторів, а те, що видається в серії бестселерів New York Times, то я там не бачу нічого такого, що можна назвати принципово кращим за нашу масову літературу. Мені здається, що наш масліт розвивається на цілком пристойному рівні.

Інша справа, що ми постійно мріємо, що в нас буде потужний інтелектуальний сектор, філософська література, яка не для всіх, і тут я вже не можу назвати авторів, яких би я беззастережно до такого сегменту віднесла. Тут теж є проблема, що кожен український автор хоче бути ще й продаваним, а писати інтелектуальні твори — це свідомо прирікати себе на те, що твої книжки купуватимуть не так масово, як Люко Дашвар чи Андрія Кокотюху. 

Більш інтелектуальні тексти в нас все одно апелюють до широкої аудиторії. Для чого писати ідеологічні романи про історичну травму, якщо не ставити собі за мету впливати на суспільство загалом? Це проблема такої літератури, яка зараз в тренді (про історію, про Голодомор, про війну); тут, мені здається, наші автори поки не досягнули балансу між інтелектуальністю і масовістю.

«Котляревський і сучукрліт»: класик завжди з нами?

Виставка відштовхується від того, що ми знаємо чи не знаємо про Котляревського, тобто спонукає більше говорити про цю постать, показати, як його творчий підхід та ідеї не зникли, а реалізовуються у творчості письменників майбутніх років.

Виставка насамперед інформативна, бо як би ми не намагалися говорити про те, що в нас загалом усе добре і рівень середній, ми повинні постійно пам’ятати, що пересічний українець не знає сучасних авторів, для нього навіть подивитися на прізвища чи побачити в експозиції книжки — уже може бути поштовхом для зацікавлення, щоб купити книжку цього автора і хоча би познайомитися з тим, що є. Якщо говорити про складніші рівні, то хотілося б, щоб склалося уявлення про сучасну літературу як жанрово і тематично багату та цікаву в стилістичному плані.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

86 thoughts on “Тетяна Трофименко: «Українська масова література — не гірша за бестселери New York Times»

 1. Link exchange is nothing else however it is just placing
  the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar in favor of you.

 2. I really love your blog.. Great colors & theme. Did you create
  this web site yourself? Please reply back as I’m looking
  to create my very own site and would love to find out
  where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thanks!

 3. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking over your web page for
  a second time.

 4. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Thank you!

 5. Hello there, I do believe your web site could be having internet
  browser compatibility issues. When I take a look at your blog
  in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s
  got some overlapping issues. I simply wanted to give
  you a quick heads up! Besides that, excellent website!

 6. After checking out a few of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your
  way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back
  soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 7. Do you have a spam problem on this website;
  I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade methods with
  others, why not shoot me an email if interested.

 8. Hey there! This post could not be written any
  better! Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 9. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put
  this informative article together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it! ps4 games 185413490784
  ps4 games

 10. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you
  offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date
  rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 11. Whats up very cool website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..

  I will bookmark your website and take the feeds also?
  I’m happy to find a lot of helpful information here within the post,
  we need develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 12. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m glad to show that I have a very excellent uncanny feeling
  I came upon just what I needed. I most surely will make certain to
  do not omit this site and provides it a glance
  regularly.

 13. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this
  site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you
  later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to
  get my very own blog now 😉 0mniartist asmr

 14. Howdy I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error,
  while I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here
  now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the superb job.
  asmr 0mniartist

 15. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your wonderful post. Also, I have shared your web site in my
  social networks! 0mniartist asmr

 16. I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still
  exists.

 17. I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually loved the standard info a person provide in your guests?
  Is going to be again continuously to inspect new posts

 18. Howdy very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am happy to find a lot of useful info right here within the put
  up, we’d like work out extra strategies on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 19. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 21. scoliosis
  I got this web page from my buddy who shared
  with me about this site and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative articles
  here. scoliosis

 22. With havin so much content and articles do you ever
  run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help protect against content from being stolen? I’d definitely
  appreciate it.

 23. Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how
  can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal.
  I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant clear concept

 24. scoliosis
  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had
  to tell someone! scoliosis

 25. My spouse and I stumbled over here by a different
  website and thought I might check things out. I
  like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your
  web page yet again.

 26. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the very same niche as yours and my visitors would
  genuinely benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 27. I do believe all of the concepts you’ve offered on your post.

  They are very convincing and can certainly work.
  Still, the posts are too short for newbies.
  May just you please lengthen them a little from
  next time? Thank you for the post.

 28. Hi! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!

  Just wanted to say keep up the good job!

 29. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 30. I used to be suggested this blog via my cousin. I’m now not certain whether or not this submit is written by him as no one else know such exact approximately my difficulty.

  You’re incredible! Thank you!

 31. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 32. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really
  helpful & it helped me out a lot. I’m hoping to present something
  again and help others such as you helped me.

 33. Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds also? I’m happy to search out a
  lot of helpful info right here in the submit, we want develop more techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 34. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely
  different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 35. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and
  include approximately all vital infos. I’d like to look
  more posts like this .

 36. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage that you continue your great posts, have a nice morning!

 37. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him
  as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing!
  Thanks!

 38. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that
  service? Thank you!

 39. After looking over a few of the blog articles on your web page, I really appreciate your technique of writing a blog.
  I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Please visit my web site too and let me know your opinion.

 40. When I initially commented I appear to have
  clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a
  comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a way you are able to remove me from that service?

  Kudos!

 41. hey there and thank you for your information – I have
  definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not
  that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and
  could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective intriguing content. Ensure that you update
  this again very soon.

 42. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 43. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a
  blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy I came across this in my search for something regarding this.

Залишити відповідь