Тамара Марценюк: «Чоловіки бояться фемінізму, бо не хочуть втрачати свої привілеї»

До Львівського Форуму Видавців у видавництві «Комора» вийде книга Тамари Марценюк «Чому не варто боятися фемінізму». Yakaboo розпитав у авторки, про що ця книга, для кого вона написана і чому взагалі люди бояться фемінізму?

Досьє
Тамара Марценюк, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини. Випускниця бакалаврської (2002) та магістерської (2004) програм із соціології, аспірантури (2007) НаУКМА. Загалом має досвід навчальних, дослідницьких і викладацьких візитів до Швеції, Шотландії, США, Канади, Норвегії, Німеччини, Англії, Фінляндії, Естонії, Бельгії, Литви, Угорщини, Австрії, Чехії, Польщі. У 2015 р. у видавництві «Смолоскип» вийшла книга «По світу по освіту: посібник із міжнародного стипендійного навчання», написана на основі власного досвіду авторки та її знайомих і друзів. Авторка близько 100 наукових праць, низки публіцистичних статей, розділів підручників і книг, зокрема «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» (2017). Тамара викладає на кафедрі соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» авторські курси «Вступ до гендерних студій», «Гендер і політика», «Маскулінність і чоловічі студії», «Фемінізм як соціальна теорія та суспільний рух» та інші.

06_099_08Розкажіть трохи про себе: як ви прийшли до фемінізму, чому почали його досліджувати?

Гендерною і феміністичною тематикою я зацікавилася, коли навчалася на кафедрі соціології Києво-Могилянської академії, а потім у Швеції. Загалом Могилянська соціологічна освіта спонукала мене вивчати ретельніше питання суспільної нерівності та становища жінок і чоловіків у суспільстві. Про мою наукову керівницю, яка викладала гендерні студії, Світлану Оксамитну детальніше можна почитати в інтерв’ю у рамках мого спецпроекту «Безстрашні: вони творять фемінізм в Україні». Думаю, це додасть розуміння про те, у якій атмосфері та якій тематиці нас навчали на кафедрі соціології.

У 2017 році я видала книгу «Гендер для всіх. Виклик стереотипам». Мене приємно вразили відгуки на неї. І я подумала, що доцільно було б оформити у книгу-підручник, написану в науково-популярному стилі, інший матеріал – зокрема, той, що стосується фемінізму. Важливо зазначити, що без фемінізму не було б такого поняття як гендер. Тому ця книга змістовно важливіша за попередню. У ній буде чимало історії та фактів, які, маю надію, переможуть упереджене ставлення до фемінізму.

5 років поспіль я викладала на кафедрі соціології у Києво-Могилянській академії авторський вибірковий курс «Фемінізм як соціальна теорія і суспільний рух». Це був цікавий досвід вивчення фемінізму як розмаїтого явища, з різних теоретико-методологічних перспектив, у різних країнах.

Окрім того, у 2014 році, будучи гостьовою професоркою у Німеччині за програмою академічних обмінів DAAD, я викладала англійською мовою у Європейському університеті Віадріни (у Франкфурті-на-Одері) курс «Фемінізм у Східній Європі: між глобальним і локальним». Студентки і студенти у мене були не тільки із Східної Європи, а й з Північної Америки, Австралії, Азії. Цей досвід розширив моє розуміння фемінізму як суспільного руху, який актуальний наразі, зокрема, в інших країнах світу.


Яка цільова аудиторія вашої книги «Чому не варто боятися фемінізму»? Це для тих, хто боїться фемінізму, чи для тих, хто трохи “в темі” і хоче мати додаткові аргументи, щоб дискутувати з опонентами?

Книга розрахована на широку аудиторію: на студентство і учнівство, активісток і активістів громадянського суспільства, журналістське середовище тощо – на всіх, хто прагне розібратися більше у фемінізмі. На мою думку, вона буде цікавою як новачкам, які мало знають, так і доволі обізнаним у цих питаннях. Книга є радше науково-популярною, ніж просто популярною, адже я усе ж таки, передусім, академічна людина.

quote1

У  цій книзі я не планую розкривати усі аспекти фемінізму як суспільного руху і соціальної теорії. Моя мета – показати розмаїття цього явища у світі та його зв’язок із Україною.

quote2

Зазначу, що за можливості я працювала з текстами-першоджерелами (українською, російською, англійською мовами). Я надаю чимало посилань і списки літератури в кінці кожної теми, аби усі зацікавлені мали можливість перечитати ретельніше ті чи інші праці. Дійсно, існує дуже багато міжнародної і вітчизняної літератури на тематику фемінізму, тож якщо ви зацікавлені ретельніше опанувати певні питання, я запрошую заглибитися у тематику.

Тобто аргументи на підтримку розуміння явища фемінізму там можна буде знайти.

 

illustration-13


Чому, на вашу думку, взагалі деякі люди бояться фемінізму? Як це можна пояснити?

Фемінізму не варто боятися, бо це про справедливість, гідність і правду, якою гіркою вона б не була. За останні півтора століття статус жінок помітно змінився.

quote1

Те, що ми зараз сприймаємо як належне – можливість навчатися в університеті, право на майно, виборче право, працевлаштування на ринку праці, репродуктивне планування тощо, – жінки виборювали протягом довгих років у різних країнах світу. Якраз фемінізму – явищу малознаному і «страшному» для більшості суспільства – слід завдячувати такому прогресу.

quote2

Фемінізм – соціальна теорія і критика патріархату як несправедливого суспільного устрою та рух, який підвищив статус жінок у більшості суспільств. Фемінізм – це боротьба за рівні права і можливості жінок і чоловіків. Нічого радикального як для сучасного часу – ХХІ століття.

Найбільш знаним феміністичний, тобто, жіночий рух виявився у Європі та Північній Америці. Хоча він має свої особливості і серед країн не лише так званих розвинутих (або «першого світу»), а й «другого» (до яких належать і пострадянські суспільства) та «третього» світів. Фемінізми бувають різні – це не тільки ліберальна течія, а й соціалістична (або марксистська), психоаналітична, радикальна, сепаратистська. Є «чорний» фемінізм, латиноамериканський, екофемінізм, мусульманський, фемінізм третього світу тощо. Фемінізм розглядають, беручи до уваги різноманітні культурні контексти, економічні, політичні і соціальні умови. Тому слід говорити радше про фемінізми у множині, а не про одне гомогенне явище.

quote1

Я маю надію, що інформація переможе недовіру до фемінізму, який виникає радше через брак знання. Я впевнена, що страх і непорозуміння виникають через необізнаність.

quote2

Я викладаю не лише у Києво-Могилянські академії, а й для дуже різних цільових аудиторії, і приємно вражена тим, що інтерес до теми фемінізму постійно зростає. А недовіра та несприйняття поступово змінюються на допитливість.

Мене більше непокоїть ситуація, коли дехто, навіть не читавши тієї чи іншої книги, різко негативно і з агресією ставляться до неї. Наприклад, у фейсбуці про мою книгу «Гендер для всіх» одна віруюча дівчина писала коментар «В топку, спалити». На мій погляд, саме невпевненість у своїх поглядах викликає таку агресивну позицію з боку людей.


За вашими спостереженнями, хто частіше боїться фемінізму — жінки чи чоловіки?

Це буває досить по-різному. Далеко не усі жінки, які, по суті, є феміністками, такими хочуть себе називати. Адже у суспільстві досі панує негативне ставлення до цього явища.

Не всі жінки, які боряться за свої права, позначають себе як феміністки – комусь це слово, яке не так давно (років 50 тому) почало активно вживатися, не дуже подобається. Особливо це притаманно тим країнам, які не пройшли усі етапи боротьби жінок за свої права, де жіночий рух не інституціоналізувався, де права людей зазначені радше на папері.

Чоловіки бояться фемінізму, бо не хочуть втрачати свої привілеї, які мають завдяки усталеним гендерним ролям. З іншого боку, у контексті ціни, яку чоловіки платять за привілейоване становище, слід говорити про кризу маскулінності. Криза маскулінності — це нездатність чоловіків відповідати суспільним очікуванням до них, результатом чого часто стають так звані деструктивні суспільні практики — самогубство, ризикована поведінка, погане здоров’я, алко- і наркозалежність тощо.

Але упевнені у собі, своїх знаннях люди навряд чи боятимуться ідей суспільного прогресу, прагнення до свободи.

Мені також прикро, що дехто ставиться негативно і з острахом до слова гендер. Я цьому присвятила попередню книгу, а у наступній хочу пояснити детальніше ситуацію зі становищем чоловіків, описати проблематику маскулінності та ролі чоловіків у боротьбі за рівні права і можливості у суспільстві.


illustration-3Чи може чоловік бути феміністом?

Таких чоловіків досить багато. Про це я викладаю у своєму курсі «Маскулінність і чоловічі студій». А у 2012 році в Нью-Йорку у рамках програми ім. Карнеґі я досліджувала чоловічий рух, чоловічі організації, зокрема ті, які боряться з гендерним насильством. Окрім того, моїм науковим керівником був відомий публічний соціолог і фемініст Майкл Кіммел. Мене приємно вразив масштаб і специфіка діяльності чоловічого феміністичного руху.

Українські чоловіки піднімають профеміністичні питання – сексизм у вищій освіті (Іван Примаченко із Прометеуса), залучення чоловіків до татівства на власному прикладі (книга «Тато в декреті» Артема Чапая) та багато інших.

Не можу не згадати також професора кафедри філології Києво-Могилянської академії Романа Веретельника, із яким ще на початку 2000-х у рамках неформальних зустрічей «Наука при каві» організовувала дискусію на тему «Чи є в Україні фемінізм?». Пан Роман доводив, що є. Сам він теж один із перших займався українськими феміністичними студіями, захистивши докторську дисертацію «Феміністичне прочитання драматургії Лесі Українки» (1989 р., Оттавський університет).


Є така популярна думка, що питання фемінізму не актуальне, доки в країні йде війна. Як ви ставитеся до таких тверджень?

Після подій на Євромайдані 2013-2014 рр. усе більше людей розуміє, що ми повинні змінювати суспільство, боротися з несправедливістю. Жінки були активно залученими до громадського активізму і мали змогу публічно говорити про сексизм (або гендерну дискримінацію).

Війна тільки підвищує нашу відповідальність за процеси, які відбуваються у суспільстві. Мілітаризація суспільства, яка приходить із війною, кидає нові виклики – вести боротьбу «в тилу» – за, знову ж таки, справедливість, цінності рівності.

quote1

Люди, які змушені воювати, очікують, що у цивільному житті, коли вони повернуться, суспільство не буде корумпованим, мілітарним і агресивним. Ідеї фемінізму якраз дуже підходять для такої позиції, адже фемінізм бореться за рівні права і можливості, проти насильства і агресії (які стають дуже актуальними у часи війни).

quote2

Окрім того, у новій книзі про фемінізм я маю розділ «Жінки і війна з феміністичної точки зору», у якому розглядаю позиції різних напрямків фемінізму щодо війни та залученості жінок до збройних сил.


Наразі в українській політиці дуже мало жінок. Гендерна квота начебто є, але ніхто її не дотримується. Як гадаєте — чому так? Жінок свідомо не пускають в політику, чи вони самі в більшості не прагнуть нею займатись?

В Україні хороша законодавча підтримка рівних прав і можливостей, але бракує політичної волі, аби її втілювати на практиці. На жаль, політичні партії не готові застосовувати добровільні партійні квоти. Жінки у партіях присутні, активно працюють, але виконують радше обслуговуючу роль.

Попри те, що формально жінки отримали рівний із чоловіками статус, де-факто вони й надалі зазнають дискримінації в політичній сфері. До уваги можна взяти такі причини: низький соціальний статус жінок, економічна залежність від чоловіків, нерівноцінний розподіл сімейних обов’язків, відсутність підтримки жінок-політиків з боку чоловіків та нерозуміння останніми важливості проблеми представлення жінок у владі, вплив стереотипу «політика — чоловіча справа». Розуміючи ці причини, самі жінки можуть не завжди мати готовність і сміливість йти у «велику політику».

Є два основні сценарії успішного втілення цінності гендерної рівності: так звані «дія знизу» (наявність консолідованого жіночого руху, здатного ефективного лобіювати залучення жінок) та «дія згори» (підтримуюча державна політика і позитивне ставлення партій до гендерної рівності). Державна політика підтримки жінок реалізується передусім через гендерні квоти як тимчасові підтримувальні дії задля збільшення кількості жінок у політиці.

В Україні 2013 року було ухвалено законодавчу квоту у 30 %, яка на виборах 2014 року не дала очікуваних результатів: 20 із 29 партій не дотрималися її, адже вона не мала відповідних санкцій і не передбачала чіткого місця кандидаток у прохідній частині списку. До того в Україні було з десяток попередніх спроб запровадити певні квоти, але всі вони не мали успіху. У липні 2015 року було також ухвалено 30% квоту для партійних списків на місцевих виборах. Натомість актуальною проблемою залишається позиція жінок у прохідній частині списку та санкції за недотримання квоти, які не прописано.


Чи існує в Україні дискримінація чоловіків?

Зазвичай нам здається, що питання гендеру чи фемінізму стосуються здебільшого жінок. Справді, саме жінки — на противагу чоловікам — це та група, яка більше зазнає утисків і дискримінації та бореться за свої права. Проте жінки й чоловіки дуже різні і всередині групи вони можуть відрізнятися набагато більше за такими ознаками як клас (або економічне становище), етнічна приналежність, регіон походження, стан здоров’я тощо.

Тому варто уважніше і критичніше подивитися на чоловіків. Цим і займаються так звані чоловічі студії (англ. men’s studies), які виникли в західних країнах, зокрема у США, у 1970-х рр. та обрали об’єктом вивчення чоловіків і маскулінність. Чоловічі студії — це відгалуження гендерних студій, які більше уваги приділяють саме чоловікам. Питання гендерної дискримінації чоловіків теж постає як одне із дискусійних.

quote1

Чи не єдина сфера, у якій чоловіків, на думку правозахисників, дискримінують, — це татівство. Справді, у нас чоловіка часто сприймають передусім як «гаманець», а не емоційно залученого тата.

quote2

Після розлучення дитину найчастіше віддають мамі. У сучасному українському законодавстві чоловіків теж дискриміновано, хоча ситуація поступово змінюється. Наприклад, пунктом 5 статті 141 Кримінально-виконавчого кодексу передбачено, що дітей засудженої жінки може бути передано її родичам за згодою матері; або передано іншим особам за згодою матері та за рішенням органів опіки і піклування; або після досягнення трирічного віку їх віддають до відповідних дитячих закладів. Преференційний режим для ув’язнених матерів, порівняно з ув’язненими татами, на думку фахівчинь-правозахисниць, — це необґрунтована гендерна дискримінація.

Нещодавно в Європейському суді з прав людини було виграно справу «Вишняков проти України» якраз з приводу гендерної дискримінації. Сергій Вишняков, усупереч рішенню національних судів, не міг домогтися зустрічі з дитиною, адже його колишня дружина забрала дитину за 600 кілометрів. Ще з 2009 року пан Вишняков намагався досягти реалізації власного права бачитись з донькою. 


illustration-10-1Останнім часом в Україні обговорюють появу організації «Катехон» — підкреслено антифеміністичного руху. Як ви ставитесь до цього явища?

Антифеміністичний рух свідчить про видимість і силу феміністичного. Раз є супротив, значить, феміністичні ідеї стають популярними.

Антифеміністичні ініціативи доволі типові також і для західних країн. Хоча є своя специфіка. На мій погляд, стадія подібних ціннісних дебатів, наприклад у США, відбувається не в руслі нападів і насильства, як це у нас популярно останній рік, а радше дискусій, освітніх і медійних заходів тощо.

Я не цікавлюся діяльністю цієї організації. Але якщо подивитися фейсбук сторінку, то символіка і риторика нагадують праворадикальні організації, причому ті, які діють на підтримку так званого «Руського міра». Не здивуюся, якщо подібні ініціативи мають російське фінансування. Наскільки я чула від низки людей, антигендерні інціативи якраз отримують підтримку і навчання від подібних російських ініціатив. Виглядає так, ніби українське суспільство постає між певним так званим «цивілізаційним вибором»: Захід чи Руський мір. Якраз організації на зразок «Катехон» сприяють такій постановці питання.


Чи можете ви зробити якісь прогнози щодо наступних 10/20/50 років в Україні? Зростання популярності феміністичних ідей в Україні буде набирати обертів, як це відбувалось колись в Європі, чи щось може цьому завадити?

Ми бачимо, що підтримка ідей досить велика і, на мій погляд, збільшуватиметься. Особливо з обізнаністю та освітою. Я вірю у силу освітнього активізму. Серйозність сприйняття тематики рівних прав і можливостей видно на прикладі таких нещодавніх тенденцій в Україні як підтримка і поширення фемінітивів, онлайн фейсбук кампанія #ЯнеБоюсьСказати, написання і переклад феміністичних книг тощо. У 2017 році у рамках проекту «365 днів на фемінізм» у різних містах України відбулися так звані «Fem Talks» — розмови про фемінізм. Прикладів чимало. Інтерес, я думаю, зростатиме.

quote1

Феміністична тематика в ХХІ столітті поступово долає певні страхи, зокрема і в українському суспільстві. Вона входить у різні сфери суспільного життя: мову, мистецтво, навчальні заклади, громадські ініціативи тощо.

quote2

Феміністичні ініціативи стають більш розмаїтими і стикаються із дискусіями навколо низки питань, доволі «класичних» для руху за рівні права і можливості: проституції та комерційного сексу, трудових прав жінок у військовій сфері та мілітаризації суспільства, залученості трансжінок до феміністичного руху, фемінізації бідності та економічного становища вразливих груп жінок, залученості жінок до політики і гендерних квот тощо.


Чи є коротка відповідь, буквально на пару абзаців, на питання «Чому не варто боятися фемінізму?» (сподіваюся, це не буде спойлером 🙂

Аби пояснити аудиторії, що таке фемінізм, я зазвичай проводжу таку вправу. Прошу підняти руку тих, які підтримують ідею рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків. Як правило, більшість піднімають руку. Тоді посміхаюся і відповідаю: «Я вас вітаю, ви – феміністки і феміністи». Дехто у результаті досить збентежені, бо не розуміють, як так може бути, що явище фемінізму має таке досить просте пояснення, пов’язане, передусім, із справедливістю для усіх людей незалежно від статі.


Тетяна Гонченко
Маю в житті чотири пристрасті: журналістика, подорожі, література і котики. Тож багато пишу, багато їжджу по світу, багато читаю і маю двох котиків. Зрештою, ці сфери тісно пов’язані: хороший журналістський текст – це теж література. А книги – це ще один спосіб подорожувати. Котики ж прекрасні самі по собі. Веду телеграм-канал про книжки: http://t.me/npzbvnkngchtn
https://www.facebook.com/atanoissapa

120 thoughts on “Тамара Марценюк: «Чоловіки бояться фемінізму, бо не хочуть втрачати свої привілеї»

 1. Тут перед статьей такое количество орденов на грудь повесили, что читать маленьким “мужчинкам” тут нечего. Лучше отправить эту статью сразу всей профессуре и подкаблучниками.

 2. Доброго дня.
  Темою фемінізму цікавлюсь давно. Рівність то добре, але хотілося б трохи полеміки.
  Мої попередні спроби спілкування з феміністками, закінчувались наступним з боку феміністок:
  “Та що ви там чоловіки розумієте…”
  “Нам головне досягти мети, щоб жінкам було добре, а яким чином, нам все одно…”
  “Багато років принижували жінок, тепер настала черга чоловіків…”
  На мою думку, сучасні феміністики (в усякому випадку ті, з якими я мав можливість спілкуватись), вони не хочуть рівності, вони просто хочуть безперервного розширення свобод для жінок, забуваючи і про рівність, і про те що з свободами має наставати і відпоідальність.

 3. We’re a group of volunteers and opening a
  new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive
  job and our entire community will be thankful to you.

 4. I absolutely love your site.. Pleasant colors &
  theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and would like to find out where you got this from or what
  the theme is named. Many thanks!

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 7. Nice blog here! Also your website a lot up fast!

  What web host are you the usage of? Can I get your
  associate hyperlink for your host? I desire my website loaded
  up as quickly as yours lol

 8. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now every time a
  comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Is there an easy method you can remove me from that service?

  Many thanks!

 9. Hello very nice website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I’m
  satisfied to find so many helpful information right here in the post,
  we want work out more techniques on this regard, thanks for
  sharing. . . . . .

 10. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your blog.

  It appears as if some of the written text on your content are running off the
  screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to
  them as well? This could be a problem with my web
  browser because I’ve had this happen before. Kudos

 11. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s
  both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about.
  I am very happy I found this in my hunt for
  something relating to this.

 12. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if
  it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with
  someone!

 13. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 14. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I get
  actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently fast.

 15. На веб-сайте GG.Bet есть отдельный подраздел “Казино”,
  где можно играть в игровые автоматы, рулетку, блэкджек, баккара.
  Игры доступны как в платном, так и
  в демо-режиме. У лицензионных слотов высокий RTP,
  отличная волатильность. Во многих игровых автоматах есть бонус-раунды,
  дополнительные символы, накопительный джекпот.

 16. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme.
  Thanks a lot

 17. Excellent post. I used to be checking continuously
  this weblog and I am inspired! Extremely helpful information specifically the final section :
  ) I care for such info much. I used to be looking
  for this certain info for a long time. Thank you and good
  luck.

 18. You’re so awesome! I do not believe I’ve read through anything like that before.
  So good to discover somebody with some unique thoughts
  on this topic. Really.. thank you for starting this up.
  This site is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 19. Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you
  knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other
  knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let
  me know. Thanks!

 20. I think this is among the most significant information for me.

  And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great,
  the articles is really nice : D. Good job, cheers

 21. You actually make it seem so easy with your
  presentation but I find this matter to be actually something which I think I would
  never understand. It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 22. Wonderful goods from you, man. I’ve remember your
  stuff previous to and you’re simply extremely fantastic.

  I really like what you’ve bought here, certainly like what you’re saying and the best way during which you
  assert it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I cant wait to read far more from you. That is actually a terrific web site.

 23. Hi my loved one! I wish to say that this article
  is amazing, great written and come with approximately all significant infos.
  I would like to peer more posts like this .

 24. My brother recommended I may like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 25. I will immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail
  subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any?
  Please allow me understand in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 26. I truly love your website.. Very nice colors &
  theme. Did you create this web site yourself? Please reply
  back as I’m trying to create my own blog and want to find out where you got this from or what the theme is called.
  Cheers!

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 28. К самым важным плюсам этого портала относится полная
  прозрачность правил. На тематической странице собрана детальная информация про то, как грамотно делать ставки на спорт и киберспорт, выводить
  прибыль и пополнять счёт, получать
  бонусы. За консультациями и советами пользователям сайта предлагается обращаться в службу техподдержки.

  С её работниками можно связаться
  по телефону или при помощи электронной почты.
  Среднее время ожидания ответов специалистов – три-пять минут.

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 30. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You are amazing! Thanks!

 31. Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
  Nevertheless think of if you added some great graphics or video clips
  to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images
  and videos, this site could certainly be one of the most beneficial in its field.
  Excellent blog!

 32. This design is steller! You definitely know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 33. Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog
  and will often come back from now on. I want to encourage you to
  continue your great job, have a nice holiday weekend!

 34. Hi there very nice site!! Mann .. Excellent .. Wonderful ..
  I will bookmark your web siye and take tthe feeds also…I’m glad to sek out a lot
  of helpful info right here within the put up, we’d like work out more strategies
  on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 35. If some one needs expert view regarding running a blog afterward i suggest him/her to pay a visit this website, Keep up
  the pleasant job.

 36. For hottest information you have to pay a quick visit world-wide-web
  and on the web I found this website as a best web page
  for most recent updates.

 37. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and
  may come back later on. I want to encourage continue your great
  work, have a nice holiday weekend!

 38. I simply could not go away your website prior to suggesting that I actually enjoyed
  the standard info an individual supply to your guests?
  Is gonna be back often to check out new posts

 39. That is very fascinating, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and sit up for in the hunt for more of
  your excellent post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 40. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great
  author. I will make sure to bookmark your blog and definitely will
  come back very soon. I want to encourage you continue your great work,
  have a nice morning!

 41. Hey, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 42. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive
  the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 43. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and in my
  opinion recommend to my friends. I am sure they will
  be benefited from this web site.

 44. Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to
  me. Anyways, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back
  frequently!

 45. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your site.

  It appears as though some of the written text within your
  content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know
  if this is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.

  Thank you

 46. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am
  concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress posts
  into it? Any help would be greatly appreciated!

 47. It is appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time to be
  happy. I have learn this put up and if I may just
  I desire to suggest you some interesting things or advice.

  Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
  I desire to learn even more issues about it!

 48. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  All the best

 49. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both
  show the same outcome.

Залишити відповідь