Таіс Золотковська: про письменницьку резиденцію, видання своєї книги німецькою та рецепт хорошого тексту

Таіс Золотковська мешкає на грецькому острові Закінтос і пише книжки. Письменниця, засновниця резиденції «Дім Автора» та спільноти «Клубу Анонімних Авторів», авторка чотирьох дитячих книжок, роману «Лінія зусилля» та нон-фікшн із творчого письма «Пиши. Легкий шлях від ідеї до книжки», Таіс переконана в тому, що писати треба від серця, й знає, що, окрім натхнення й Музи, надважливою є передусім самодисципліна й бажання працювати, не покладаючи рук. Блог Yakaboo розпитав у Таіс про її письменницькі звички та ритуали, про дитячі новинки та творчі плани.

Таіс, щоранку ти прокидаєшся і бачиш море, оливкові дерева і багато сонця. Життя на острові це і є той ідеальний уславлений «будиночок письменника біля моря». Як тобі пишеться у таких умовах? І чи самодисципліна все ще є вирішальною і в цьому випадку?

Я прокидаюся, і перше, що бачу — пагорб, над яким рухаються хмари або залите сонцем блакитне небо. Живучи близько до природи, всередині, ми більш залежні від погоди, і часто мій стан визначає, сонячно сьогодні на острові чи ж навпаки, небо затягнуте сірою завісою хмар. До моря нам чотири кілометри, але я бачу його і зараз, на обрії, коли виглядаю з вікна свого кабінету. Мої тексти стали плавнішими, спокійнішими. Працювати, живучи в будинку на острові — залишатися сам на сам із постійним нагадуванням: пиши, тобі треба записати цю історію. Ось і зараз, попрацювавши над черговим розділом роману, я можу перемикнутися та поміркувати про сам процес.

Для мене важливою є рутина, коли щодня я прокидаюся, снідаю та сідаю за роботу. Я швидко втомлююсь, тому працюю одну, дві, якщо пощастить, три години. Працюю — пишу або переписую те, над чим працюю. Після таких сесій я переходжу до редагування написаного, роботи зі словниками або читання. Увійти до такого графіку займає кілька днів, а інколи й тижнів. Але коли я вже призвичаїлася, працюю довгими «марафонами» по кілька місяців. Думаю, під час карантину особливо важливо увійти у такий стан — постійного, рутинного виконання завдань, це підтримує творчий процес.

У мене на полиці стоїть чудова книжка під назвою «Щоденні ритуали. Як працюють митці», з якої читач дізнається, що Джейн Остін прокидалася рано-вранці й спершу грала на піаніно, тоді готувала сніданок, і аж потім сідала писати у мовчазній присутності сестри та матері, Агата Крісті не мала свого власного кабінету й писала будь-де, аби був «міцний стіл і друкарська машинка». Чи є у тебе свої письменницькі ритуали?

Мої ритуали змінюються, інколи я пишу ввечері перед каміном, інколи я пишу вранці, виїжджаючи до кав’ярні. Але незмінним є одне — коли я знаходжу ритуал, який допомагає мені зараз, я дотримуюсь його. Наприклад, весь роман «Несезон» я пишу під один і той самий музикальний альбом, який потрапив до мене випадково: подруга, що завітала на острів на кілька днів, поставила мені кілька пісень з нього. Це було у листопаді. Тепер березень, і я й досі пишу тільки під ту музику. До кожної книжки є свій саундтрек. До речі, часто це дійсно саундтреки до фільмів або мультфільмів. Більшість дитячих книжок написано під музику Александра Десплата до фільму Веса Андерсона про Лиса.

Працювати, живучи в будинку на острові — залишатися сам на сам із постійним нагадуванням: пиши, тобі треба записати цю історію. 

Нещодавно вийшла твоя дитяча книжка «Мені (не) потрібен собака». Цікаво, чи ти описала свій досвід знайомства із дикою Розою, собакою, з якою ти потоваришувала на острові? Розкажеш про вашу історію знайомства?

Так, історія Рози мала бути записаною! І я дуже щаслива, що вийшла книжка про неї. Біля нашого будинку на острові жила собака, яку звуть Роза. Коли ми тільки заїхали у будинок, Роза боялася навіть підходити до мене. Вона спала у ямці, яку викопала в гаражі.

Коли ми йшли на прогулянку, вона пленталася за сотню кроків позаду. Поволі, завдяки любові та смачній їжі, вона перетворилася на домашню собаку, яку сьогодні вранці я знайшла сплячою на дивані серед подушок. Тепер вона сама мені каже, коли хоче гуляти, і я підкорююсь.

Думаю, що немає собак або котів, яким подобається жити на вулиці. Всі хочуть мати ліжечко, миску та людину, яка втішить, коли надворі розгулялися грім та блискавки.

Також новинкою є інша дитяча книжка «Несерйозно». Про що важливо було тобі сказати у ній?

Ця книжка з’явилася із тривалого діалогу з моїм чоловіком, для якого все має бути «серйозно». Чи може прорости історія з намальованого на серветці сніговика? Чи може сувора дівчинка знов навчитися посміхатися? Для мене творчість — це і серйозно, і максимально несерйозно. Про це я і хотіла сказати в книжці: твори несерйозно, отримуй задоволення, будь максимально включеною в процес. Життя надто коротке, щоб писати єдину ідеальну книжку, малювати ідеальну картину і надто перейматися результатом. Як казала Вірджинія Вулф, наше (митців) покликання — розважати людей. Розважати — несерйозна справа, яка, одначе, потребує майстерності. Звісно, щоразу, коли ми беремося за ручку або пензель, ми прагнемо вирости над собою, стати кращими у своєму ремеслі. І поєднання несерйозного ставлення до себе і бажання вирости, вдосконалитися і веде, на мою думку, до мети.

На своїй сторінці фейсбук ти ділилася радісною новиною про переклад книжки «Пиши» німецькою. Розкажи про цей досвід: чи довгим був шлях від перемовин і до власне перекладеної книжки?

Від знайомства з видавцями до публікації книжки німецькою — 17 місяців. Ми познайомилися на Франкфуртському ярмарку і за кілька місяців підписали угоду. Більшість часу зайняв переклад. А зараз я чекаю на примірники поштою.

І хоч зараз кордони закрито, утім, цікаво дізнатися більше про Письменницьку Резиденцію на острові Закінтос. Як багато резидентів уже прийняли? Чи багато з них були саме автори з України? Зазвичай, однією з умов перебування у резиденціях є написання тексту про, власне, місцевість, переосмислення автором локальних традицій, культури, історії тощо. Чи є у вас подібне правило?

На сьогодні ми прийняли 24 резидентів, більшість з них письменники, ілюстратори та перекладачі з України. Одним з перших нас відвідав Сергій Жадан з родиною, також ілюстраторка Оксана Драчковська, письменник та перекладач Остап Українець, дитячі письменниці Ольга Купріян і Таня Поставна й багато інших дуже цікавих митців. Також нас відвідали автори з Англії та Швейцарії. Після закінчення карантину в наших планах активний розвиток міжнародних відносин з авторами з різних країн. В першу чергу, нам хотілося поділитися радістю перебування та творчості на острові саме з українськими авторами.

Одна з умов перебування — згадка про резиденцію у роботі, яка була виконана під час перебування у резиденції, а також відповіді на питання, які ми підготували.

Для мене творчість — це і серйозно, і максимально несерйозно. Про це я і хотіла сказати в книжці: твори несерйозно, отримуй задоволення, будь максимально включеною в процес.

Клуб Анонімних Авторів існує уже кілька років, і зараз є ціла мережа Клубів у багатьох містечках України. Участь у Клубах є безкоштовною, і у багатьох може виникнути запитання: навіщо ти це робиш?

Мета Клубу Анонімних Авторів — подарувати радість творчості та створити осередок у кожному місті, куди люди можуть приходити та писати разом з іншими. Основне правило — без критики, якщо не просять. Автори можуть підтримувати один одного, і навіть зараз, коли через карантин ми тимчасово скасували зустрічі, я бачу, як автори спілкуються у загальних чатах та сумують один за одним. Клуб об’єднує людей, які хочуть виражати свої думки через письмо. Не всі стануть письменниками, але всі долучаються до практики письма і знаходять однодумців.

Над чим працюєш зараз?

Зараз я працюю над романом. В ньому я розглядаю тему «несезону»: що таке несезон для кохання — коли ми вже маємо партнера, але зустрічаємо когось, до кого тягнеться душа. Несезон у коханні старшого покоління; чи можемо ми бути «задорослі» для цього почуття? Несезон на туристичному острові, який вигляд мають зачинені крамниці та порожні пляжі. Що можна почути у тиші несезону?

Що б ти зробила, якби не боялась?

Дописала б всі книжки, які розпочала. Їх є кілька, і до них поки що немає відваги підійти, щоб закінчити. Ще я б поїхала до Африки та Індії. Можливо, ще зроблю це, подивимось.

Що б ти сказала авторці, котра тільки лиш починає свій шлях і бажає стати письменницею?

Багато та повільно читати, писати щодня, хоча б годину. Не бажати стати письменницею, а бажати розповідати цікаві історії, які тішитимуть читачів, досягти у цьому найвищої майстерності.

Твій рецепт хорошого тексту.

Писати від серця. Користуватися словником. Переписувати. Не поспішати. Ретельно редагувати. Обрати двох-трьох читачів, які дають відвертий зворотний зв’язок. Дослухатися до себе.

Автори можуть підтримувати один одного, і навіть зараз, коли через карантин ми тимчасово скасували зустрічі, я бачу, як автори спілкуються у загальних чатах та сумують один за одним.

ТОП-5 книжок від Таіс Золотковської

Якщо одним реченням: Таіс Золотковська — це...

….людина-оркестр, яка завжди запізнюється, наче Білий Кролик з «Аліси в Країні Чудес».

Слава Світова
Письменниця, мотиваційна спікерка, тренерка зі словесної майстерності та творчості. Співзасновниця креативного жіночого простору Creative Women Space.

50 thoughts on “Таіс Золотковська: про письменницьку резиденцію, видання своєї книги німецькою та рецепт хорошого тексту

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 5. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I’m hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 6. Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours
  nowadays. I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 7. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this kind of house
  . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.

  Studying this info So i am satisfied to express that I
  have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what
  I needed. I so much without a doubt will make sure to do not forget this
  web site and provides it a glance on a relentless basis.

 8. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear concept

 9. 530661 613403Hey there! Someone in my Myspace group shared this internet site with us so I came to take a appear. Im surely enjoying the info. Im bookmarking and is going to be tweeting this to my followers! Superb blog and outstanding style and design. 284740

 10. This is the right site for anyone who really wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not
  that I really will need to…HaHa). You certainly put
  a brand new spin on a topic that’s been written about for
  many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 11. You could certainly see your expertise within the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how
  they believe. All the time go after your heart.

 12. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your website.
  It appears like some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else
  please comment and let me know if this is happening to
  them too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 13. Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and post is really fruitful in support of me, keep
  up posting these articles or reviews.

 14. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your weblog
  posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more soon!

 15. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 16. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

Залишити відповідь