Підлітковий «свіжачок»: 10 книжок на літні канікули

Шукаючи, що почитати на літніх канікулах, не обмежуйтеся виданими у школі списками рекомендованого читання на літо, а зазирайте у списки новинок «Книжкового арсеналу». У цій підбірці ви знайдете відбірний «свіжачок» –  захопливі і романтичні фентезі-романи, круту фантастику і цікаві реалістичні історії про сучасних підлітків.

Свіженьке фентезі, в якому є небезпечні лиходії, борці з магічними злочинцями і бойова магія високого рівня, підготувало для читачів видавництво «АССА». Це – продовження історії про скелета-спецагента Черептона Крутія та його юну напарницю. З того часу, як дівчинка-підліток Стефані стала Валькірією Веремією, минув уже рік. Вона суттєво просунулася в опануванні силами стихій, але стрес і досі заважає їй зосередитися – а напружених ситуацій у неї хоч відбавляй!

З військової в’язниці в Росії втік жорстокий і могутній барон Мстивослав, і Валькірія з Черептоном мають його упіймати. Із паном Крутієм у втікача свої рахунки, а дівчинка, яку недолюблює головний маг, може стати випадковою жертвою у їхній війні. Та Валькірія просто так не здається, а Черептон – не з тих, хто кидає своїх напризволяще. Ці двоє влаштують вам гарячі читацькі дні, гарантуємо!

В Аманди дві халепи – невзаємне, судячи з усього, кохання до Адама і підопічний Ларс із синдромом Дауна. Не те щоб вона була упереджена проти таких дітей, як Ларс, але воліла б, щоб це її не стосувалося. Та все ж знайомство із цим милим хлопцем, який у вільний час вигадує нові заклинання для світу Гаррі Поттера, виявляється набагато приємнішим, ніж вона очікувала. Аж поки Аманда не дізнається, що найпопулярніші дівчата з класу таємно його цькують. І, спробувавши виправити цю ситуацію, вона робить фатальну помилку, яка може вкрити її ганьбою на решту життя. Чи не відвернуться після цього її друзі? Чи зможе пережити Ларс те, що сталося з ним із її вини? Чи стане їй сили пройти через усі ці випробування і спокутувати провину? І що зрештою на все це скаже Адам?

«Ларс LOL» – це щира, мила і водночас дуже непроста й багатогранна історія про інклюзивність і про її виклики для довколишніх, про булінг та його наслідки, про складний вибір і відповідальність за свої вчинки, і про дивовижну внутрішню силу, якою володіють, на перший погляд, цілком звичайні підлітки. 

Два місяці після того, як Ніна пережила найдивніші канікули у житті і дізналася правду про янголів, котрі насправді зовсім не посланці Бога, минули спокійно. Ну, як – відносно. Тепер у неї, як і в дванадцятьох інших підлітків з покинутого монастиря, що в польських Маркотах, є певні магічні здібності, на них полюють комуністи, братик важко хворіє, мама надто вірить янголам і з підозрою ставиться до доньки, а сама дівчинка не знає, кому довіряти. Відносний спокій закінчується швидко: до школи приходять люди в мундирах і забирають Ніну з собою. В Інституті Тотенвальд поміж інших дітей, з якими контактували янголи, вона зустріне і своїх приятелів з покинутого монастиря. І разом їм доведеться воювати на два фронти – протистояти янгольській магії і дивним експериментам, які над дітьми проводять ВОНИ.

«Таємниця проклятого лісу» – друга частина історії про янголів, які не те, чим здаються. І вона так само, як і «Таємниця покинутого монастиря», фентезійно-містична, заворожлива і захоплива. 

Тесі потроху заздрять всі однокласниці: доглянута красуня в дорогому, зі смаком дібраному одязі, яка на вихідні запросто може полетіти в Дубаї чи ще кудись, де вічне літо. Теса ж натомість ловить себе на тому, що заздрить Хані, хоч і вважає її куркою, вбраною в незугарні лахи. Але та має щось недоступне красуні – справжню близькість із мамою, споріднену душу, яка завжди поряд. Правда, згодом усі Тесині відчуття поглинає потужна хвиля гніву, коли її хлопець звертає увагу на Хану. І шкільна красуня вдається до звичної тактики – знущань, шантажу й підступних інтриг, аби помститися суперниці.

Розкішна старшокласниця-садистка vs порядна непримітна дівчина – хто переможе у цьому протистоянні, якщо у все це вплутаний ще й хлопець, який подобається обом? А що як війна вестиметься на фейсбук-просторі, де перевагу завжди має той, хто отримує більше лайків? Що станеться, коли однокласникам доведеться обирати між ними? Ця сучасна, легка і цікава книжка від хорватської письменниці про проблеми, спільні для підлітків в усьому світі, про ганебні вчинки, які роблять чи не всі молоді хлопці й дівчата, і про те, як потім складно буває розгребти їхні неприємні наслідки – і про те, що зрештою все закінчується щасливо.

Романтичне фентезі від Кетрін Гір, за яким ви уже, либонь, встигли скучити, повертається! Старшокласниця Лів Зільбер попри стрес, який їй довелося пережити у «Першій книзі сновидінь» (не щодня тебе намагається принести в жертву демону людина, яка входила до числа твоїх друзів!), продовжує вправлятися в усвідомлених сновидіннях. Але майже щоразу, коли виходить у коридор між снами людей, чує моторошне шелестіння.

Яку загрозу воно приховує? Чи пов’язане воно якось із Анабель, яка тепер збавляє свої дні у психлікарні? До цих нічних переживань додадуться й інші клопоти: молодша сестричка Мія перетворюється на сновиду. І Лів доведеться розриватися між домашніми і «сонними» проблемами, не забуваючи при цьому про коханого Генрі. Адже у шкільному блозі анонімна Втаємничена активно пліткує про те, що в їхніх стосунках якось замало пристрасті…

«Мишоловка» Олена Рижко (ВЦ «Академія», 2019)

Інтернет дає свободу. Але вона може слугувати лише приманкою – як-от той сир у мишоловці. Торі це зрозуміла, але надто пізно. Втікаючи від реальних проблем, залипла у віртуальному світі. Там зустріла загадкового Фенікса – цікавого і зухвалого чоловіка, який, здавалося, розуміє її з пів слова. Торі так хотіла з ним зустрітися, так бажала бути з ним, що й не зогледілася, як пастка закрилася за її спиною. І годі сподіватися, що друзі допоможуть їй вплутатися, адже кожен по вуха у власних проблемах. 

Історії від Олени Рижко не повчають, але пропонують можливі варіанти розв’язання проблеми. Так і героїня «Мишоловки» переконається, що вихід є завжди, навіть у безвихідній ситуації. Головне – побачити його і прийняти.

Коли літня спека вимагає трохи прохолоди, допоможе ця майже-різдвяна магічна історія про вишуканий готель у засніжених горах. «Замок у хмарах» напередодні Різдва готується до святкового прийому гостей. Заклопотані усі – від покоївки до сина готельєра. Але коли свято нарешті розпочинається, персонал починає підозрювати, що щось тут не те. За оксамитом і коштовностями приховано надто багато дивних таємниць. І схоже, що всі ці люди – не зовсім ті, за кого себе видають. Ба більше – здається, не всі вони люди…

Магія, романтика і чудове почуття гумору – це неодмінні складники романів Кетрін Гір, і у «Замку у хмарах» ви знайдете їх також. А ще – таємниці, загадки, погоні, пригоди і розмаїття цікавих персонажів.

А ось – міцне фентезі-антиутопія. В тому сенсі, що йдеться тут про спільноту, де живуть лише чоловіки, і Тодд, коли йому виповниться тринадцять, стане одним із них. Шум – наслідок вірусу, який колись заразив містечко і винищив усіх жінок – дозволяє хлопцю чути  думки усіх навколо – від інших чоловіків до песиків і пташок. Але це зовсім не значить, що їхній Шум каже правду. Бо містечко Прентісстаун має темні, страшні секрети. І незабаром Тодд почне осягати правду – що насправді сталося з жінками, чому усім так важливо, щоб він офіційно став чоловіком 

«Ніж, якого не відпустиш» – це перша частина трилогії «Ходячий хаос», у якій йдеться про складні і серйозні проблеми, але під «соусом» захопливих і небезпечних пригод. Фішка роману – це мова, яка, скажімо так, не зовсім відповідає літературним чи правописним нормам. Але не спішіть звинувачувати в цьому редакторів видання! Річ у тому, у містечку, де живе Тодд, освіта, по суті, під забороною. Тому він балакає і пише, як неосвічений хлопака. Й автор постарався максимально правдоподібно передати його мову.

Старша школа – це вам не жарти. Особливо якщо ти не дуже впевнений у собі підліток – такий, як Антон. У перший день в новому класі він тільки й думає про те, як би то стати невидимим. Але ненавмисне ляпнувши дурницю про вчителя, завойовує повагу найбільших крутеликів у класі. І тепер йому доведеться обирати: чи робити речі, які не дуже до душі, аби влитися у зграю, чи лишитися з власними переконаннями і старими друзями, але лишитися ніким.

Проблем додає і те, що інші зі зграї беруться цькувати його найкращого друга, особливого хлопчину Уве. А Антонова кохана Іне, яка потрапила до паралельного класу, надто багато уваги приділяє новому зведеному брату – мускулястому красунчику. З цієї щирої і кумедної історії ви більше дізнаєтеся про дружбу, про спілкування з однолітками і про те, чи виправдані компроміси з собою заради того, щоб стати «своїм» у новому товаристві.

Пік вважався крутим буфером. Аж поки не потрапив до рук поліцейських. І тепер перед ним стоїть вибір – сісти за грати чи полізти на Еверест. Слабо майже-чотирнадцятилітньому підлітку стати наймолодшим підкорювачем найвищої вершини світу? Навіть перед досвідченими альпіністами, такими, як Піків батько, ця гора ставить надзвичайно складні виклики. Але Пік спробує прийняти їх і здолати. От тільки чи добереться до піка Евересту?

Велику і захопливу подорож Пік описує на сторінках блокнотів, так би мовити, в ріал-таймі. Тому для вас це унікальна нагода побачити сходження на Еверест очима підлітка, дізнатися про все, що потрібно для цієї експедиції, і зважити, чи могли би ви погодитися на таку пригоду.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

134 thoughts on “Підлітковий «свіжачок»: 10 книжок на літні канікули

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. You actually make it seem so easy along with your
  presentation however I in finding this topic to be
  really something that I believe I would never understand.
  It kind of feels too complicated and extremely wide for me.
  I am having a look forward for your subsequent post, I will
  attempt to get the hang of it!

 3. Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 4. I don’t even understand how I stopped up here, but I
  assumed this publish used to be good. I don’t know who
  you are however certainly you’re going to a well-known blogger should
  you are not already. Cheers!

 5. It is actually a nice and useful piece of information. I’m happy that you simply
  shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this.

  Thanks for sharing.

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Thank you for the sednsible critique. Me and my neighbor
  were just preparing to do solme research about this. We got a grab a book from our
  local library but I think I ledarned more clear from this post.
  I am very glad tto see such great information being shared freely outt there.

 9. It is the best time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if
  I could I wish to suggest you some interesting
  things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 12. When I originally commented I clicked the
  “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails
  with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks a lot!

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 14. constantly i used to read smaller articles or reviews that also clear
  their motive, and that is also happening with this piece of
  writing which I am reading at this place.

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 17. I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site
  owners and bloggers made good content as you did, the
  internet will be a lot more useful than ever before.

 18. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers!

 19. WINSPORT77 adalah agen judi slot online terpopuler yang mendapat izin sah dari web joker123.net
  menyediakan website joker123.ninja dengan situs opsi link joker123.net untuk login dan memainkan game Slot Online,
  Tembak Ikan dan Casino Online Uang Asli, dengan mempergunakan 1 id permainan saja.

  Hanya disini Anda bisa bermain game QQ Slot Online Terkini dan Terlengkap dan game judi tembak ikan di hp Android serta IOS
  anda. Anda bisa download aplikasi/apk judi online Joker123 di handphone.
  anda juga dapat memainkan gamenya melalui situs joker123 seketika.
  Cuma Cukup bermodalkan 25 ribu anda sudah
  dapat bermain segala ragam permainan yang tersedia di joker123.

 20. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 21. Dikala sudah menemukan Bandar terbaik karenanya unduhlah aplikasi joker hal yang demikian. Dikala sudah
  anda download karenanya langkah berikutnya yaitu mendaftarkan diri
  anda, pelaksanaan registrasi ini tak terlalu sulit cukup dengan meniru arahan dari para admin. Bila sudah
  karenanya anda dapat bermain sepuasnya dan bisa mau untuk menang.

  Tapi untuk menang perlu sebagian hal yang perlu anda persiapkan, modal banyak dan cuma berani bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membuat anda rugi.
  Permainan judi ini sepatutnya berdasarkan analitik
  yang kuat, sehingga anda patut dapat belajar dan berkeinginan menerima kekeliruan yang ada pada ketika kekalahan.

 22. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 23. Wonderful work! That is the kind of information that are meant to be
  shared across the web. Shame on the seek engines for no longer positioning this post upper!
  Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 24. This design is spectacular! You obviously know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 25. Excellent blog here! Also your website rather a lot up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink in your host?

  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 26. you are truly a just right webmaster. The site loading pace is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterwork. you’ve performed a
  excellent activity on this subject!

 27. obviously like your web site however you need to test
  the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will definitely
  come again again.

 28. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody
  else experiencing problems with your website. It appears like some of the written text
  on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and
  let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 29. 460531 922067An intriguing discussion is price comment. I believe that you should write extra on this subject, it may not be a taboo topic but usually individuals are not enough to talk on such topics. Towards the next. Cheers 84475

 30. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding
  job!

 31. Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this
  information together. I once again find myself
  personally spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 32. Thanks for the recommendations shared on the blog. Another thing I would like to state is that weight-loss is not information on going on a celebrity diet and trying to shed as much weight as possible in a couple of days. The most effective way to shed weight is by taking it bit by bit and right after some basic tips which can enable you to make the most out of your attempt to drop some weight. You may know and already be following most of these tips, yet reinforcing understanding never hurts.

 33. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 34. obviously like your web-site however you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality then again I will definitely come again again.

 35. I just like the valuable info you supply in your articles. I will bookmark your weblog and take a look at once more here frequently. I am somewhat sure I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!|

 36. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 37. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive task and our whole community might be thankful to you.

 38. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 39. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 40. I cling on to listening to the news broadcast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 41. One thing I would like to reply to is that fat burning plan fast can be performed by the suitable diet and exercise. An individual’s size not just affects the look, but also the complete quality of life. Self-esteem, major depression, health risks, as well as physical skills are afflicted in extra weight. It is possible to do everything right but still gain. In such a circumstance, a medical problem may be the perpetrator. While an excessive amount of food and not enough exercise are usually guilty, common medical ailments and trusted prescriptions might greatly amplify size. Thanks alot : ) for your post right here.

 42. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 43. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 44. One thing is always that one of the most common incentives for using your card is a cash-back or perhaps rebate present. Generally, you get 1-5 back upon various purchases. Depending on the credit card, you may get 1 in return on most expenses, and 5 back on acquisitions made going to convenience stores, gasoline stations, grocery stores along with ‘member merchants’.

 45. Hey I am so glad I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 46. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 47. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired! Extremely helpful information particularly the closing phase 🙂 I handle such information much. I used to be seeking this particular info for a long time. Thanks and good luck.

 48. I’ve learned a few important things as a result of your post. I might also like to mention that there will be a situation in which you will have a loan and never need a co-signer such as a Fed Student Support Loan. However, if you are getting financing through a classic loan provider then you need to be willing to have a cosigner ready to enable you to. The lenders may base their decision over a few variables but the biggest will be your credit standing. There are some loan companies that will likewise look at your job history and make up your mind based on this but in almost all cases it will be based on on your credit score.

 49. I needed to draft you this very little remark in order to thank you so much again for those pleasing information you’ve featured on this page. It’s simply seriously open-handed of people like you to convey extensively precisely what a lot of people would have advertised as an electronic book to end up making some profit for themselves, particularly considering that you could have done it if you ever wanted. Those suggestions in addition served like the great way to be aware that the rest have the identical interest just like my own to figure out a great deal more on the topic of this condition. I believe there are lots of more fun times in the future for folks who read your website.

 50. Thanks for your publication. I also believe laptop computers are getting to be more and more popular nowadays, and now tend to be the only kind of computer employed in a household. This is due to the fact that at the same time that they are becoming more and more inexpensive, their processing power is growing to the point where they may be as strong as personal computers out of just a few years back.

 51. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 52. Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 53. My partner and I absolutely love your blog and find most
  of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome web log!

 54. Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 55. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m happy that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 56. I¡¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i am satisfied to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much no doubt will make sure to don¡¦t overlook this web site and give it a look on a relentless basis.

 57. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!|

 58. Thank you for another wonderful post. Where else could anyone get that kind of information in such an ideal manner of writing? I have a presentation next week, and I’m on the search for such info.

 59. Thanks for the ideas shared on the blog. Another thing I would like to convey is that fat loss is not supposed to be about going on a dietary fad and trying to shed as much weight that you can in a few days. The most effective way to shed weight is by consuming it bit by bit and using some basic recommendations which can assist you to make the most out of your attempt to shed pounds. You may understand and be following some tips, although reinforcing understanding never does any damage.

 60. Thank you for another great post. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 61. Hey there would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 62. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 63. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!|

 64. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice day!

Залишити відповідь