«Супроти єства», Жоріс-Карл Гюїсманс: Життя у дивному світі ілюзій, де все навпаки

«Супроти єства», Жоріс-Карл Гюїсманс: Життя у дивному світі ілюзій, де все навпаки

Роман «Супроти єства» (À rebours) французького письменника Жоріса-Карла Гюїсманса, опублікований у 1884 році, став знаковим твором у літературі, символом декадансу та викликом традиційним літературним стандартам. Гюїсманс, спочатку пов’язаний із натуралізмом, у цій книзі здійснив радикальний поворот, зосередившись на темах естетизму, символізму та втечі від реальності.

Жоріс-Карл Гюїсманс (1848–1933) — французький письменник, поет і критик, один із ключових представників літературного руху декадансу. Він відомий своєю майстерністю у створенні складних психологічних портретів персонажів і своєю здатністю досліджувати глибокі філософські питання. Гюїсманс також обіймав посаду президента Академії Гонкурт, що підкреслює його вплив у французькій літературі.

Головний герой роману, Жан дез Ессент, — аристократ, який, розчарований сучасним суспільством, вирішує ізолюватися у своєму маєтку. Він прагне створити альтернативний світ, насичений витонченістю, мистецтвом і естетичними насолодами. Жан оточує себе рідкісними книгами, екзотичними ароматами та предметами розкоші, намагаючись задовольнити свої естетичні потреби. Проте, намагаючись утекти від буденності, він все більше віддаляється від реального життя, що призводить до фізичного та психологічного виснаження.

Гюїсманс майстерно зображує внутрішній світ свого героя, демонструючи, як його ідеалізований світ не може замінити справжні людські емоції та взаємини. «Супроти єства» отримав різноманітні відгуки: деякі критики захоплювалися новаторством твору, в той час як інші вважали його аморальним. Незважаючи на це, роман закріпив за автором репутацію одного з провідних представників декадансу, вплинувши на багатьох сучасників, зокрема на Оскара Вайлда, який згадував про цей твір у своєму «Портреті Доріана Грея».

«Супроти єства» залишається актуальним і сьогодні, адже досліджує питання самоідентичності, втечі від суспільства та пошуку сенсу життя, викликаючи інтерес у дослідників і читачів різних поколінь. Це літературний експеримент і водночас філософський трактат, що продовжує хвилювати та захоплювати, кидаючи виклик усталеним цінностям і відображаючи бунт проти пересічності. Роман вперше вийшов українською мовою видавництвом Yakaboo Publishing у 2024 році у серії «Галерея світової прози: європейська візія», створеній за фінансування ЄС.

Замовити книгу