Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників

Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників
фото: thetoddanderinfavoritefive.com

Усі школярі в кінці травня отримують від вчительок список читання на літо. Майже усі відразу про нього забувають. Аж поки не прийдеться писати читацький щоденник у вересні. Ми пропонуємо такі книжки для літнього читання, про які не хочеться забувати.

Для зовсім маленьких (3-5 років)

Романа Рубан “Славні професії борсука, Artbooks

Чорно-білі барсуки на рожево-бірюзовому фоні виглядають дуже симпатично, та ще й навчать малюка розпізнавати професії. Книжечка зручного формату, якраз вміщається до рученят малюка. Сторінки міцні та грубі, можна не боятись, що розпадеться. Книжка потрапила в перелік найгарніших видань Книжкового Арсеналу.

Емілія Дзюбак “Рік у лісі”, Видавництво Старого Лева

Це книжечка із 12 малюнків про кожний із місяців року. Виконала цю філігранну роботу польська ілюстраторка Емілія Дзюбак. На кожній із картинок стільки всього цікавого, що важко відвести погляд. Книжка розвиває увагу, спостережливість, стимулює логічне мислення та вміння оповідати. Із неї малюк дізнається про звички тварин, їхні характеристики, та як їх поведінка залежить від погоди.

Брейдін Фернворт “Дзеркалинка”, Основи

Одного вечора Ванесса зазирає до дзеркала і не бачить свого відображення! Ніхто їй не може із цим зарадити. Але щоночі вона уявляє своє відображення, Дзеркалинку, її пригоди. Врешті вона приймає його зникнення. “Дзеркалинка” це тандем американського художника Брейдіна Фернворта та української художниці, що живе в Нідерландах Юлії Соботюк.

Інгрід та Дітер Шуберти “Iсторiя хороброго Мишеняти”, Віват

У цій чудовій книжці — надзвичайно цікава історія про хоробре мишеня та його чарівну мотузку. «А хіба мотузки можуть бути чарівними?» — спитаєш ти. Авжеж! Хоч там як, а наш герой запевняє в цьому свою подружку. Чим закінчиться історія про двох закоханих мишенят? І як мотузка вплине на їхнє життя? Гортайте сторінки, милуйтеся прекрасними акварельними ілюстраціями і… нічому не дивуйтеся!

6-8 років

Іван Андрусяк “Стефа і Чакалка”, Фонтан казок

Перша повість із серії про Стефу, прототипом якої стала донька письменника Івана Андрусяка, вийшла ще у 1997-му році. З тих пір отримала багато шанувальників та продовження. А в Чернігівському театр ляльок за історіями про Стефу поставили п’єсу. У новому виданні три повісті: «Стеаф і її Чакалка», «Кабан дикий – хвіст великий» і нова  «Чакалка і Чупакабра».  А також гарні ілюстрації Ольги Кузнєцової. Пригоди страшної Чакалки і веселої Стефи не залишать байдужими читачів.

Ульф Старк “Чи вмієм ти свистати, Йоганно?”, Видавництво Старого Лева

Книжка легендарного шведського письменника (та гостя цьогорічного Книжкового Арсеналу) Ульфа Старка із декількома творами “Моя сестра – ангел” та “Чи вмієм ти свистати, Йоганно?”. Ця книжка про хлопчика Ульфа та його незвичайно сестру. А також про те, як хлопчик Берра не мав дідуся, а потім його знайшов, а разом із ним наземінного друга. Не дивлячесь на те, що Ульф Старк починав як дорослий письменник, здобув популярність саме, як автор дитячих творів. Старк має усі можливі письменникі премії, і його вважають спадкоємцем Астрід Ліндгрен.

Бернар Шамбаз “Футбольний матч тривалістю в літо”, Видавництво Старого Лева

Дуже літня повість французького романіста та майстра спорту Бернара Шамбаза розповідає історію про хлопчика Фосто. Він разом із татом та мячем вирушає у навколосвітню подорож. Одинадцять етапів від Баньоле до Бамако. Тисячі зустрічей і відкриттів, починаючи від багдадського цирульника і закінчуючи смаком копченої риби на Північному полюсі. І повсюди футбол. Це перше всесвітнє турне, яке Фосто ніколи не забуде.

Джеремі Стронг “Кумедна коронація”, Видавництво Старого Лева

До книжки увійшли дві повісті відомого письменника Джеремі Стронга у перекладі Віктора Морозова (саме він автор українського варіанту Гаррі Поттера). “Кумедна коронація” це історія про те, як сімейка Ніколаса та їхні сусіди вирішили всією вулицею відсвяткувати народження королівської двійні. В ній, до речі, досить несподівано з’являється Ракета на чотирьох лапах, героїня іншої повісті Стронга. У повісті «Різдво з близнятами» читачі знову зустрінуться з родиною Ніколаса в момент, коли тато хлопця втрачає роботу. Як на лихо, це стається ледь не напередодні Різдва. А як же різдвяні подарунки, без яких аж ніяк не обійтися малим Сирочкові та Помідорці? На допомогу родині несподівано приходить Девід Дампер, який пропонує двійнятам рекламувати одяг для дітей.

9-12 років

Люсі та Стівен Хокінги “Джордж і таємний ключ до Всесвіту”, Видавництво Старого Лева

Легендарний фізик і непересічна особистість Стівен Хокінг разом з донькою Люсі написали книжку. Цього разу Хокінг промовляє до дітей, розповідає про Всесвіт.  Перед головним героєм книжки – Джорджем – постає ціла купа питань: що це за суперкомп’ютер, який уміє розмовляти? Чому не варто стрибати на кометі, коли вона мчить крізь космічний простір? І чи вдасться визволити свого приятеля з чорної діри? Хокінг вплів наукові факти в таких цікавий сюжет, що й годі відірватися, прикрасив усе це космічними мандрами та шкільними перипетіями. А під скретч-покриттям палітурки видавці заховали загадку для дослідників будь-якого віку.

Марк Лівін “Бабине літо”, Віват

Дорослий, і водночас молодий ще письменник Марк Лівін написав книжку про дітей, але не зовсім дитячу. У “Бабиному літі” чарівний світ дитинства існує поряд із цілком реально із життєвими труднощами та сімейними проблемами. Батьки 10-літнього Ждана вирішили розлучити, якраз, коли хлопчик був на канікулах в дідуся і бабусі. Через цю сумну подію дитина починає розуміти усі складнощі дорослого життя, і стає іншим. Але водночас поряд із сумом існують машинки-паровози-футбол-збиті коліна та найкращий друг на літо – усе, що робить наші спогади про дитинство такими добрими і сумними.

Джоан Роулінг “Гаррі Поттер і філософський камінь” (ілюстрований),  А-ба-ба-га-ла-ма-га

Нове видання Гаррі Поттера із ілюстраціями Джима Кей – це справжє кольорове свято для шанувальників пригод магічного світу Поттеріани. Кей – кавалер медалі Кейт Ґрінвей. А також це ще й гарний шанс ще раз перечитати улюблену історію, та повернутись у затишний магічний світ.

Рибалко (Товстенко) Марина “Марічка і Червоний Король. Місто непокірних”, Видавництво Старого Лева

«Марічка і Червоний король». – друга книжка із трилогії Марини Рибалко. Цього разу Марічка і її друзі знову потрапляють до світу Червоного Короля. Але тепер тут панує таємничий тиран Імператор. Він контролює майже цілий світ. Тільки Зелене Королівство відгородилося від нової цивілізації. Але син Зеленого Короля Перелесник приєднується до бунтівників, які прагнуть скинути владу Імператора.

13-16 років

Марина та Сергій Дяченки “Дика енергія Лана”, Теза

Фантастичний роман Дяченків “Дика енергія Лана” присвячений творчості співачки Руслани. У книжці люди працюють пікселями. Енергію життя отримують по дротах. Істоти з величезним ротом чатують на самогубців. На вершинах покинутих хмарочосів в’ють гнізда бунтарі, глибоко в закинутому метро живуть люди-кроти, і щодня вагончик канатної дороги вирушає на Завод — легендарне місце.

 Нил Гейман “Кораліна”, КМ-Букс

Відома у всьому світі історія про дивну дівчинку Кораліну  відомого фантаста Ніла Геймана отримала неймовірну кількість літературних премій. За її мотивами вже відзняли мультиплікаційний фільм. Шукаючи цікавих розваг, Кораліна насмілилася пройти через таємничі двері у світ, який хоч і подібний до її власного, але прикро від нього відрізняється, і там їй доводиться кинути виклик моторошній істоті, яка називалася її «іншою мамою», щоб врятувати себе, своїх батьків і душі трьох інших дітей.

Малгожата Гутовская-Адамчик “220 маршрутів”, Урбіно

Із братами Міхалом та Міколаєм Вербицькими читач уже знайомився в книжці “110 вулиць”, де героєм був старший брат, Міхал. Цього разу нас чекає ближче знайомство з Міколаєм, або Малим. Міколаєві 13 років. Він обожнює гру на ударних інструментах і мріє про створення власного музичного гурту. Хлопець саме розпочинає навчання в гімназії і, схоже, що там у нього зовсім немає друзів. Прогулюючи уроки, він досліджує різні автобусні маршрути Варшави. Зовсім несподівано виявляється, що хлопець таки знаходить однодумців, причому там, де він найменше цього сподівався. Можливо, це заслуга таємничої сіроокої Меланії та її подарунка ― чотирилистої конюшини?

Оксана Лущевська “Вітер з-під сонця”, Фонтан казок

У героях цієї книжки впізнає себе кожен підліток, який уже мав щастя закохатися. Женька й Рися зустрілися випадково на кораблі – й хоч відтоді вже минув рік, але їх усе дужче манить одне до одного. Одначе за цей рік дуже багато всього сталося: Рися нервує через те, що цілі канікули мусить працювати, щоб допомогти забезпечити родину, а в Женьки загинув тато, і він дуже болісно переживає цю тяжку втрату. Повість Оксани Лущевської «Вітер з-під сонця» – переможець конкурсу «Напишіть про мене книжку!», оголошеного видавництвом «Фонтан казок» улітку 2015 року з метою простимулювати українських письменників до творення книжок, у яких ключовим є образ сучасної дитини. Також повість отримала спеціальну відзнаку журі Корнейчуковської премії «за тонке психологічне змалювання підліткового характеру».

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

651 thoughts on “Літнє читання для усіх: від малят до старшокласників

    Залишити відповідь