Як ми приймаємо рішення: стратегічне мислення проти шаблонів

Ця стаття допоможе зрозуміти, як ми розвиваємо мислення і як вміти використовувати найбільш ефективні інструменти для прийняття найкращих рішень. Чітке причинно-наслідкове мислення допомагає пояснити причину багатьох речей, а стратегічне – навчитися ухвалювати рішення, аналізуючи можливі ходи і обираючи найкращий. Адже стратегічне мислення – це мистецтво поєднання досвіду, раціональності і власної інтуїції.

Ця книжкова добірка навчить вас, що: 

  • Мислення – це інструмент

Ніхто не народжується мислителем. Всі ми вчимось цьому – свідомо чи несвідомо. Причинно-наслідкове мислення ми здобуваємо щоденно, це результат нашого співіснування у соціумі. Стратегічне мислення – це вміння керувати своїми думками, досягати цілей і бачити перешкоди. Ще ніхто не народився блискучим стратегом, але всі ми є стратегами, бо приймаємо безліч рішень – щоденних, кар’єрних, суспільних та ціннісних. 

  • Стратегічне мислення будується не стільки через отриманий результат, скільки через розумний і покроковий процес міркування

Іноді автори книг будуть підносити понад два чи три варіанти розгортання можливих подій, і все для того, щоб показати, що стратегічне мислення – це вибір між різними варіантами, які потрібно оцінити і вибрати найкращий.

  • Стратегічне мислення відрізняється від наукового

Хоча різниця не завжди очевидна, але вона таки існує. Якщо в основі наукового мислення знаходиться логічне і системне зважування інформації, то в стратегічному мисленні логічність тісно пов’язана з інтуїцією, і багато чим залежить від прикладів та відомого досвіду.

  • Ми всі — стратеги

Ми всі приймаємо рішення. Ми всі стратеги, кожен із власним життєвим досвідом. 

Стівен Сломен та Філіп Фернбах, «Ілюзія знання»

У кожного із нас свій життєвий досвід і свої спогади. Вони формують нашу особистість, впливають на наші інтереси. А також визначають наші сильні й слабкі сторони. 

У книзі «Ілюзія знання» професори когнітивістики Стівен Сломен та Філіп Фернбах досліджують не лише те, що ми знаємо, але і як ми формуємо певні знання, які когнітивні й культурні обмеження впливають на наше світосприйняття, який у всіх різний. Саме так – ще жодній людині не вдалось всесторонньо і об’єктивно зрозуміти навколишній світ, бо кожен мислить по-своєму. Кожна людина формує свою реальність, залежно від власного досвіду, переживань, страхів і обмежень. 

Фундаментальним і найважливішим чинником, який є спільним для людства – це причинно-наслідкове мислення. Ми проєктували свій минулий досвід на майбутнє, плануємо майбутні плани на основі минулого досвіду, намагаємось зрозуміти, як досягти чогось, або чогось уникнути. 

Книга Сломена і Фернбаха дає чіткі і несподівані відповіді на запитання «Що ми знаємо?», «Чому ми думаємо?», «Чому наші думки розходяться з реальністю?», «Що лежить в основі наших переконань і вподобань?». 

Книга «Ілюзія знання» показує, що помилятися властиво всім – вченим, геніям, бізнесменам, студентам – незалежно від нашого місця у суспільстві. Однак водночас ця книга дає розуміння, чому ми помиляємось, чому люди не знаходять між собою спільної мови, і як можна уникати помилок в майбутньому, а ще – як якісно формувати своє знання. 

«Ілюзія знання» показує нам те, чому мислення є важливим. Головний акцент, який автори роблять – це наш досвід в минулому, який впливає на наше теперішнє. Саме так формується основний вид нашого мислення – причинно-наслідковий, який дає нам відчуття досвіду і впевненості. Однак цього мислення не завжди достатньо, щоб досягнути бажаного. Існують інші види мислення, вони менш залежні від наших когнітивних можливостей та розвиваються безпосередньо від нашого бажання вміти думати про майбутнє – зрівнювати, прогнозувати, прораховувати свої кроки і кроки інших, створювати нові можливості і зберігати їх. Для того, щоб навчитися мислити про майбутнє, просто необхідно розвивати стратегічне мислення.

Павло Авраамов, «Стратегія Ґо»

Розвивати стратегічне мислення можна граючись. Автор книги «Стратегія Ґо» Павло Авраамов впевнений – для цього підійдуть також шашки чи шахи, але сам він надає перевагу абсолютно іншій ігровій концепції – грі у Ґо. За власними спостереженнями автора, принципи і правила гри у Ґо – універсальні. І щоб показати це, Авлов Авраамов наводить понад 60 життєвих прикладів успішних і невдалих бізнесових прикладів із історії існування Apple, Coca-Cola, IKEA, Disney та інших. Концептуально гра у Ґо набагато більше схожа до бізнесу, ніж будь-які інші ігри. Бо суть гри у Ґо – у будуванні і захопленні території. 

Павло Авраамов переконаний, що, відточуючи вміння грати у Ґо, ви змінюєте власний філософсько-стратегічний підхід та формуєте новий світогляд. Сам автор переконаний – процес гри в Ґо допомагає навчитися контролювати своє мислення, чітко прораховувати власні ходи та ходи супротивника. Гра в Ґо – це інструмент самопізнання, тренування розуму і допитливості.

Тому у книзі є дві сюжетні лінії – як мислити стратегічно під час гри в Ґо та як мислити стратегічно в житті. І, на його думку, тут головний акцент – це не лише оцінювати супротивника, а й вміти думати як супротивник: прораховувати його зацікавлення, цілі й потенційні ходи. Розглядати ситуацію потрібно всебічно. Гра Ґо вчить, що стратег повинен вміти вчасно розуміти, коли змінювати концепції і підхід, вчасно відійти від запланованого і оцінити важливість стратегічних цілей над тактичними ходами.

Книга написана простою і зрозумілою мовою. Павлу Авраамову вдалось вміло поєднувати, порівнювати і знаходити аналогії партії гри Ґо в бізнесових історіях. Ця схожість між грою і життям – вражає, а простота викладу матеріалу доводить професіоналізм автора, як гравця Ґо, так і бізнесмена. 

Однак, якщо часу чи бажання відкривати інтерес до гри у Ґо у вас немає, частина, яка стосується аналізу бізнесу ситуацій, буде зрозумілою і без початкового знання цієї екзотичної для нас гри.

Авінаш К. Діксіт, Баррі Дж. Нейлбафф «Мистецтво стратегії. Посібник з теорії гри в житті та бізнесі»

У своїй книзі професори економіки та бізнес-тренери Авінаш Діксіт і Баррі Нейлбафф таки доводять, що стратегія – це мистецтво! Автори навчать, як прораховувати декілька можливих варіантів з математичною точністю, адже в стратегічному мисленні однозначної відповіді не існує, є безліч варіантів, між якими варто вибирати. У книзі чудово пояснюється, чому заучувати відповіді і сценарії можливих життєвих ситуацій – безнадійно. Потрібно розвивати власне мислення, швидко реагувати на нові події і зміни.

Стратегічне рішення – це вміння гнучко реагувати на будь-які життєві ситуації і при цьому бути готовим змінювати тактику через нові обставини та неочікувані події. 

В основі цієї книги використано понад два десятки різних підходів із теорії ігор, показано, яким чином когнітивні помилки і упередження можуть заважати адекватно оцінювати ситуацію і знаходити рішення. Аби переконати читача у тому, що стратегічне мислення – це дещо більше, ніж бізнес, автори книги використовують різні життєві ситуації, у яких можна застосовувати той чи інший підхід стратегії – від перевірки нареченого і його намірів до правильної оцінки продажу і купівлі не лише прибуткових компаній, а й простого автомобіля. 

На сторінках своєї книги автори намагаються показати, що ситуаційний аналіз є ключовим у стратегічному мисленні. Їхня ціль – змінити підхід до життєвих ситуацій, навчити приймати рішення в обмежений час, обирати правильну тактику, ставити доцільні запитання і розуміти, чому так багато залежить від контексту, а також чому вартує іноді ставити колективні інтереси вище за власні та конче розуміти позицію і мотиви суперника.

Хто переміг?

Якщо ви вже успішно опанували розуміння причинно-наслідкового мислення з «Ілюзії знання» і готові до мистецтва стратегії, то варто починати читання з книги Павла Авраамова «Стратегія Ґо», у якій, попри невідому для нашого суспільства гри, автор надзвичайно просто і доступно показує базові принципи стратегії і вирішення проблем на рівні як перемогти супротивника. Однак книга Авінаш К. Діксіт та Баррі Дж. Нейлбафф «Мистецтво стратегії» нічим не поступається книзі «Стратегія Ґо» – вона лише вміщує набагато більше стратегічних прикладів і прийомів, які простіше буде зрозуміти після знайомства з книгою «Стратегія Ґо».

Надія Скокова
Я – історик, пишу концептуальні тексти й дисертацію. Моє хобі – робити складні речі простими. Вірю у власну впертість та уяву.

12 thoughts on “Як ми приймаємо рішення: стратегічне мислення проти шаблонів

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

Залишити відповідь