Шукайте дерево! 12 книг-підказок для #YakabooBingoSpring2018

У назві чи на обкладинці, у сюжеті чи просто в тексті – дерева трапляються в багатьох книжках. Але щоби вам було легше знайти їх і виконати один із пунктів весняного Бінго, ми підібрали 12 книг на будь-який смак – від нон-фікшну й поезії до дорослих романів і дитліту.


Читати: Зустрічаємо весну та #YakabooBingoSpring2018


Нон-фікшн


05_2_04

«Таємниче життя дерев» Петер Воллебен


Відкриває нашу добірку робота німецького лісника Петера Воллебена, який багато років спостерігав за деревами, намагався пізнати логіку їхнього росту – і з’ясував дивовижні речі! Виявляється, зелені мешканці нерукотворного лісу утворюють своєрідне суспільство, яке живе за законами, дещо схожими на людські. Дерева підтримують одне одного, допомагають слабшим  і діляться поживними речовинами через кореневу систему, «розмовляють» з допомогою ароматів та звуків і навіть планують своє потомство! Серед дерев є одинаки, а є й ті, які бояться самотності, тому ростуть щільними групами. Вони сильні і вразливі водночас. Вони живі.

Дізнавшись ті секрети, які розповідає про таємне життя дерев Петер Воллебен, ви вже не зможете дивитися на лісові хащі й гаї так, як раніше. Навіть якщо якісь припущення й аргументи автора здаватимуться вам малоймовірними чи суперечливими, а критичний розум вимагатиме посилань на переконливі дослідження, ваше сприйняття зеленого світу точно зміниться.


05_3_04

«Прогулянка лісами. Двоє лінюхів проти дикої природи» Білл Брайсон


А в цій книзі на вас чекають дикі й густі північноамериканські ліси, у які автор відважно збирається зануритися, вирушивши в мандрівку Аппалацькою стежкою. Ця стежка – один із найвідоміших пішохідних туристичних маршрутів у США, який пролягає через гірську систему Аппалачі й має протяжність понад 3,5 тисяч кілометрів. Й ось у таку зовсім не пікнікову мандрівку Білл Брайсон вирушає в компанії шкільного товариша Стівена Катца. На той момент обом чоловікам добре за сорок, у них не найліпша фізична форма й не найтепліші стосунки. Але в кожного є власна мотивація, яка кличе вийти на складний маршрут із важезним рюкзаком за плечима, ночувати прихистках для туристів і під відкритим небом, крокувати в спеку, сніг і дощ, мріяти про соковиті стейки, снідаючи локшиною, знайомитися з людьми і відкривати для себе Америку з висоти Аппалацької стежки.

«Прогулянка лісами» – книга не лише страшенно пізнавальна (бо з неї ви дізнаєтеся і про те, як кілька століть тому європейські натуралісти відкривали рослинний світ Америки, і про те, що відбувається з туристом при гіпотермії, і про місто-під-яким-горить-вогонь – покинуту людьми Централію), а й надзвичайно смішна! Білл Брайсон – справжній майстер самоіронії й ще той дотепник. Тому читати про пригоди двох лінюхів буде й цікаво, і дуже весело.


05_4_04

«Кулемети і вишні. Історії добрих людей із Волині» Вітольд Шабловський


Коли на Волині цвітуть вишневі сади, то здається, що більш мирної і спокійної місцини на світі немає. Але герої книги репортажів Вітольда Шабловського знають, що поряд із квітучою ідилією в цих краях колись лунали кулеметні постріли й лилася червона, як вишневий сік, кров. Польський журналіст написав про одну з найтравматичніших сторінок історії ХХ століття – Волинську трагедію. І сфокусував свою увагу милосерді, доброті, людяності й самопожертві, які в той безумний час виявляли добрі люди з Волині.

Вітольд Шабловський зібрав голоси свідків і учасників тих подій. І вони розповіли про волинян, які в різний спосіб рятували своїх сусідів-поляків, сусідів-євреїв від знищення: хтось ховав утікачів, хтось виходжував поранених, хтось копав для них криївки, хтось возив їжу, а хтось забирав маленьких польських сиріт у свої українські сім’ї і виховував їх, як рідних дітей. Ця книжка важка і важлива. Її, як і більшість текстів, що стосуються української історії, важко читати «без брому». Але Шабловський уміє писати так, щоби не роз’ятрювати, а гоїти старі рани.


Поезія


05_5_04

«Хвоя» Павло Коробчук


Війна, любов і мудрість – три складники, які утворюють поетичний візерунок збірки Павла Коробчука. Ця книга принесла автору премію імені Бориса Нечерди, а читачам можливість не лише познайомитися з новими віршами, але і пригадати улюблені поезії з попередніх збірок. «Хвоя» Коробчука складається з 99-ти «хвоїнок» – текстів, пронизливих і свіжих. Усі вони – навіть ті, які про війну й мудрість – про любов. Про любов до своєї країни, коханої людини і своєї справи.

У цій збірці є вірші, написані з легкою іронією або і злим стьобом, є такі, що збивають із ніг усвідомленням жахів війни, що відбувається тут-і-тепер, а є і глибоко ліричні. Експерименти з формою і фонетикою роблять ці тексти цікавими не лише своїм сенсом, а і звучанням. Тож не слухайте порад автора, який в одному із віршів закликає «Не читайте Коробчука!» – беріть і читайте! ?


05_6_04

«Абрикоси Донбасу» Любов Якимчук


Для поетеси Люби Якимчук абрикоси – символ Донбасу,  краю її дитинства. Жовтогарячі плоди з вуглиною замість кісточки й осінні дерева в шахтарських касках, так само, як і вугілля, шахти й терикони, були особливими маркерами Донбасу. Поки не прийшла війна. І тепер дерева поранені осколками, цілі родини вмирають в один день «від старості», а рідний Первомайськ поетеси «розбомбили на перво й майськ». Коли бачиш, як міста й місця, у яких ти виростала, беруться тріщинами й руйнуються на очах, від жаху можеш заніміти або закричати аж до втрати голосу. Голос Люби Якимчук у цих віршах звучить сильно, до «мурашок» по шкірі – тоді, коли вона оспівує свій край, і тоді, коли оплакує.

Щоб відчути душу Донбасу, щиру і зболену, читайте Любу Якимчук. І пам’ятайте, що «там, де не ростуть абрикоси, починається Росія».


05_7_04

«Доросла» Галина Крук


Дерево на обкладинці поетичної збірки Галини Крук «Доросла» – це, вочевидь, символ зростання й дорослості. Адже саме дорослішання набуття нового досвіду, часто зав’язаного на любові, але іноді й на втратах, – це те, що проживають ліричні герої майже всіх її поезій.  У цих віршах ви знайдете і  Синього кита, який заманює ліричного героя незрозуміло куди, але замість темряви забуття приводить його до усвідомлення невимовної краси світу. Тут ви зустрінете різний досвід любові – і тієї, яка дірявить серце, і тієї, яка залишає світло, і тієї, яка, немов глухий дід, не дає тобі відповідей, і тієї, що здатна порятувати від смерті. Вдумливі й мудрі вірші Галини Крук спонукають вглядатися в себе й шукати відповіді на запитання, які ставиш сама собі.


Дитячі книжки


17_1_5_01

«Леля з будиночка на дереві» Юлія Лящинська


Яка дитина не мріє про будиночок на дереві? А Леля не просто має такий, а й щасливо живе в ньому постійно, з мамою й татом. Аж поки у великий «панський» будинок, у саду якого росте дерево-домівка Лелі, не вселяється сім’я Синюпків. І їхній синочок, небезпідставно прозваний Свинопринцом, вдається до підступних і жорстоких кроків, аби змусити Лелю і її рідних зробити те, що дозволить Синюпкам відібрати в них будиночок на дереві.

«Леля з будиночка на дереві» – це книжка про доброту, відважність, винахідливість і допитливість маленької дівчинки, яка допомогла побороти лихі наміри сусідів і дурнувату бюрократію. А ще це історія, яка в ненав’язливий і доступний спосіб розповідає дітям про приватну власність і вміння захищати її межі.


05_8_04

«Магічне дерево. Червоний стілець» Анджей Малешка


Коли сценарист і кінорежисер пише цикл книжок, то вважайте, що з цього точно буде телесеріал. Анджей Малешка також убив одним пострілом двох зайців: його історія про старий крислатий дуб із магічними властивостями, які передалися предметам, зробленим із деревини цього дуба, стала популярною серед польських читачів, а серіал «Магічне дерево» навіть отримав премію Еммі. Кожна книга (і серія) розповідає про якусь річ, виготовлену з магічного дерева. І перша історія – про червоний стілець.

У благополучній і дружній родині польських музикантів настали скрутні часи. І поки батьки багато працюють, щоби виправити ситуацію, діти, двоє братиків і сестричка, знаходять магічний артефакт – дерев’яний стільчик, який виконує бажання того, хто на нього сяде. Він здатен допомогти, здійснити заповітні мрії, врятувати батьків, перевиховати негідників. Чи скористаються дітлахи можливостями магічного дерева, чи виправляться лиходії й чи закінчиться все щасливо – дізнаєтеся з книжки.


05_9_04

«Мій дідусь був черешнею» Анджела Нанетті


Малий Тоніно дуже любить приїздити в село, де є бабуся, дідусь і черешня Фелічія – центр їхнього маленького всесвіту. Черешня – якір, на якому тримається родинна пам’ять. Вона допомагає пережити біль втрати, повернути смак життя, вона – надійний прихисток, компаньйон для маленьких пригод і затишний куточок для спокою й розради. Тому Тоніно готовий на все, аби врятувати свою Фелічію, свій клаптик золотого дитинства, свою пам’ять про найрідніших.

«Мій дідусь був черешнею» – це щемлива історія про прийняття й щирість, про любов і смерть і про те, що «доки тебе хтось любить, померти неможливо».


Художня література для дорослих


05_10_04

«Ті, що не мають коріння» Наомі Новік


Чарівне фентезі від американської письменниці Наомі Новік перенесе вас у химерний світ слов’янських казок, у якому ви впізнаєте польські й українські фольклорні мотиви й заворожливо-загрозливу атмосферу густих поліських хащ. Ліс у цій історії – персонаж темний і проклятий, він захоплює землі двох ворогуючих королівств, Рос’ї та Польні, і перетворює їхніх жителів на дерева. А маг Дракон, який століттями стримує його чари, вимагає від людей регулярну данину у вигляді молодих дівчат. І якраз одній із цих «пожертв», непримітній Агнєшці, випаде нагода розгадати магію Проклятого Лісу і спробувати побороти її.

«Ті, що не мають коріння» – це історія, схожа на бабусину казку, тільки з позначкою 18+ ? До речі, вона здобула низку престижних у світі літературного фентезі нагород, зокрема, Премію Неб’юла за найкращий роман.


05_11_04

«У лісі-лісі темному» Рут Веа


У віддаленому від цивілізації будинку з великими скляними вікнами збираються шкільні й університетські подружки на дівич-вечір красуні Клер. От тільки одну з них, Леонору-Нору-Лі, атмосфера вимушених веселощів якось гнітить. Чи то тому, що на вечірку її запросили, а на весілля – ні. Чи тому, що обранець Клер – зовсім не той, кого вона хотіла б бачити в ролі нареченого. Чи тому, що в цьому будинку почувається наче у якомусь шоу-за-склом, де роль глядачів випадає темним деревам, які тісно обступили їхню тимчасову оселю.

Гнітюча атмосфера вже з перших сторінок готує до того, що станеться щось дуже-дуже погане. Питання тільки – коли і хто в цьому буде винен?


05_12_04

«Історія, варта цілого яблуневого саду» Максим Дупешко


Історія, що починається з маленького яблука, а закінчується цілим яблуневим садом, варта того, аби її прочитати. Дебютна книга Максима Дупешка отримала багато схвальних відгуків від критиків, а читачів встигла закохати в Чернівці – місто, яке є чимось більшим, ніж просто локація, де відбуваються події роману, місто, яке є співучасником цих подій.

Хтось побачить у цьому романі родинну сагу, хтось – напрочуд яскраву оповідь про мультикультурне й мультинаціональне місто, яке було осередком Європи в Україні, хтось замислиться над історичними паралелями, а хтось просто отримає насолоду від напрочуд талановито написаного тексту.


Читати: Доброта, розум і пригоди. 5 книг про особливих дітей

Читати: Новинки березня. 95 книжок від українських видавництв

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

7 thoughts on “Шукайте дерево! 12 книг-підказок для #YakabooBingoSpring2018

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь