Весь світ — як одна величезна компанія: огляд антиутопії «Сховище»

Роман Роба Гарта «Сховище» неочікувано став доволі популярним: його рекомендує Стівен Кінг, переклад можна знайти в уже понад 20 країнах, а режисер Рон Говард (той самий, що зняв «Ігри розуму», «Код да Вінчі» і «Як Ґрінч украв Різдво») вже обговорює його можливу екранізацію. Сам автор зізнається, що хотів, аби читачі цієї книги переосмислили своє ставлення до роботи й інакше поглянули на цінність людського життя. Здавалося б, проста ідея, але чим тоді так цікавилися прихильники по всьому світу? Що ж, оглядачки блогу Yakaboo вже мають #ДвіДумки про український переклад «Сховища» (Віват, пер. Вікторія Зенгва) і готові поділитися з вами враженнями:

Оглядачки

юля дутка

Юлія Дутка: Антиутопії люблю навіть більше, ніж трилери (так, зізнаюсь), тому, коли побачила анонс «Сховища», одразу захотіла його собі. Ця книжка з її закритим простором, обмеженим доступом та вбивчою ієрархією прекрасно вписалась у карантинні читання. Все-таки свободи у нас досі значно більше, ніж в тих, хто долучився до «Хмари», а це — який-не-який позитив у цей складний час.

Віталіна Макарик

Віталіна Макарик: Мене зацікавила ідея глобальної корпорації, яка править світом — не буквально, але має вплив більший, ніж уряд будь-якої країни. Зважаючи на те, до якої кризи ми всі просуваємося, такий варіант, коли якась велика бізнес-структура спробує взяти на себе відповідальність (а заодно і керівництво світовими процесами), більш ніж ймовірний. Тож хотілося побачити, що ж на нас чекає. Принаймні, на думку Роба Гарта.

А я на небі

Віта: Коли бачу статті-репортажі з офісів великих компаній (таких, як Гугл, який для багатьох є зразком дрім-офісу), то обов’язково маю їх прочитати: страшенно цікаво, як же все там влаштовано! «Хмара», основна локація подій, які відбуваються у «Сховищі», — це не просто середовище для роботи й відпочинку, а й цілком автономний осередок життя. Працівники живуть у гуртожитках, харчуються, купують всі необхідні і бажані речі за внутрішню валюту (тут діє тільки така), до роботи їм — як рукою сягнути, всі сектори поєднані зручними переходами, трамвайним транспортом. Працівники тут можуть отримати підвищення, завести сім’ю, змінити житло чи навіть фах, вийти на пенсію — і все це не виходячи з Хмари. Тим більше, що й виходити нікуди: зовні внаслідок глобального потепління світ перетворився на палючу пустелю, а міста — на пустки, наповнені злиденними й безробітними. Тож «Хмара» — це ніби рай на Землі. Єдиний можливий рай, який тобі в Америці можуть запропонувати.

Вибір насправді ж відсутній. Або потрапити до «Хмари», або вести жалюгідне, вбоге й, вочевидь, недовге життя за її межами. Але райські переваги цього місця, коли їх розглянути ближче, виглядають аж ніяк не такими блискучими. Виснажлива праця, залежність добробуту від рейтингу, який здобувається аж ніяк не прозорим шляхом, фактична неможливість стрибнути вище тієї позиції, на яку тобі вдалося потрапити, і купа інших прихованих проблем — усе це перетворює «Хмару» на аж ніяк не благословенне місце.

Юля: Великі корпорації мені уявляються саме такими як «Хмара» — багато людей, чіткий розподіл обов’язків, комунікація на рівні найближчих колег та безпосереднього керівництва, а до головних, небожителів, як до Риму пішки. Дуже довго, так довго, що аж неможливо. «Хмара» така велика, що поглинула дрібні підприємства. Вона така велика, що здобула монополію, і те, що для нас звичне — вихідні, відпустки ,— там просто не існує (люди навіть не підозрюють, що таке колись було. Цензура!).

Недалеке майбутнє, але працівників перетворили на рабів; ситих, але рабів. Тут немає роботів, щоб зберегти робочі місця, але умови праці такі виснажливі, що в Цинії, яка постійно гасає між стелажами на складі, не перестають боліти ноги. Вона прийшла в «Хмару» як підривний елемент і бачить всі недоліки. Тим часом Пакстон, якого сюди привело не тільки бажання отримати роботу, а й сказати своє слово, вгрузає в рутину; він стає лояльним хмарним працівником, практично еталонним.

Та «Хмара» — це не тільки тінь від палючого сонця та життєдайний дощ, а і смертоносні блискавки та оглушливий грім, який поки що тихенько спить.

Всі кольори веселки

Юля: Футболковий кольоровий розподіл — десь я вже таке бачила… Але загалом непогана ідея, яка добре працює. Принаймні, в «Хмарі» одразу зрозуміло, хто є хто. У кожного підрозділу свій рівень доступу та графік. Хтось робить свою роботу завиграшки, хтось же після кожної зміни ледве доповзає до квартирки. А ці квартирки — взагалі окрема тема, мало не коробки, в яких немає, де розвернутись. Їх не дуже й хочеться обживати. Та й, зрештою, вони не для життя, а тільки щоб виспатись перед наступним робочим днем.

Футболка показує, де твоє місце. І, як не дивно, обоє наших героїв не задоволені своїм розподіленням. Пакстон не хоче бути синім, тобто охоронцем, адже йому вистачило роботи у в’язниці. Цинії ж її червона футболка значно звужує можливості для виконання завдання, але ця дівчина — професіоналка у своїй справі і знайде спосіб викрутитись. Ще й не таке робила.

Не всі кольори ми бачимо одразу, деякі сховані добряче, і з ними ми познайомимось аж під кінець — і це буде феєричне знайомство. Скажи, Віто, це було несподівано? Хоча були якісь підозри…

Віта: Дещо мене справді приголомшило, зізнаюся) Хоча і від самого початку було зрозуміло, що такий корпоративний гігант потребує для підтримки життєдіяльності значно більше ролей, аніж демонструє основна хмарна «веселка»: червоний — сортувальники, жовтий — пакувальники, синій — охорона, коричневий — технічна команда, зелений — асистенти (а по суті — кухарі-офіціанти тощо), білий — менеджери. Є чимало прихованих барв, і Цинія, яка, здавалося, вивчила про Хмару усе, перш ніж взятися за це завдання, несподівано натрапить на ще декілька із них. Зрештою, як і Пакстон, хоча він — принаймні легально (в охорони є доступи до закритих зон, але не всіх).

Такий розподіл, по ідеї, мав би сприяти чесній та ефективній роботі. Натомість тут буйним цвітом процвітають корупція, харасмент, «кумівство» і ще багато різної гидоти на споді. З цим найперше стикається Цинія, далебі не тендітна дівчина, яка, однак, не може дати гідну відсіч огидному менеджерові зі свого поверху, який звик нападати на жінок в душі. Не може, щоб не поставити під загрозу свою конспірацію і не зірвати завдання. Адже їй потрібно вивести «Хмару» на чисту воду, дізнатися, які таємниці вона приховує. І знаєте, що? Вона розкопає зовсім не те, що очікувала, але це, повірте, буде приголомшливо.

Комфортна бульбашка

Віта: Загалом усе це трохи схоже на тоталітарне суспільство на початкових стадіях. Хіба ні? Приспати пильність, зачарувати солодкими обіцянками, а далі — закручувати гайки так туго, як хочеться. Пакстон, якому «Хмара», вважай, зруйнувала життя, на це практично купився. Йому хочеться здобути «зелений» рейтинг більше, аніж сказати Гібсону Веллзу, засновнику корпорації, усе, що про нього думає. Лояльний охоронець — що може бути ліпшим для такої замкненої системи? Біг Бразер, тобто мережа датчиків, стежить за всім і усіма, а де не добачають вони, там завжди вдосталь вірних «синіх». Тож надії зруйнувати цього мегамонстра нема.

Чи, може, є? Що, коли руху опору, з їхніми наївними рушницями і прагненнями, це таки вдасться? Чи є шпарина, у яку вони зможуть проникнути, посіяти отруту, вірус, бомбу — та будь-що, що зможе порушити її цілісність? А головне — чи подякують за це усі ті, хто наповнюють «Хмару»? Роб Гарт не дає остаточної відповіді, лише вселяє чи то сумніви, чи надію. Фінал «Сховища» мені видався трішки непевним і змазаним. Можливо, тому, що я чекала чогось іншого — хтозна, чого. Але це якраз той випадок, коли сприйняття надто суб’єктивне, тож кожному варто робити висновки самотужки.

А на тебе, Юлю, яке враження зрештою справила ця «хмарна» антиутопія?

Юля: Саме цей примарний комфорт — прохолодне повітря і чиста вода — головна небезпека «Хмари». Тут є те, чого інші не отримують, те, за що інші мають боротись. Можна бути страшенно незадоволеним роботою, але не захочеться покидати це місце з барами, кіно і бургерами… Як роботодавець «Хмара» не дуже дбає про штат, але люди настільки невибагливі, чи радше биті життям, що й навіть це для них за благо. А до доброго (у цьому випадку відносно доброго) звикається швидко. Тож навіть якісь спроби ззовні зруйнувати чітку ієрархію «Хмари» розбиваються об міцну стіну лояльності.

Для них «Хмара» добра, мов рідна матінка. Вони не бачать її недоліків і не чують інших аргументів. Зрештою, чи не ставали ми свідками подібних переконань, віри, яку неможливо похитнути навіть неспростовними доказами…

Може, й ми живемо у своєрідній «Хмарі», за яку тримаємось всіма силами і не віримо тим, хто бере під сумнів правильність всього, що відбувається. Тому що ця хмара  наша, і ми не хочемо її відпускати.

Хтозна, хтозна… Антиутопії — це завжди трохи більше, ніж просто художня література.

Кому варто читати

Юля: Шанувальникам антиутопій і тим, кому зараз дуже важко в чотирьох стінах.

Віта: Тим, хто любить поєднання шпигунських і виробничих романів, а також тексти, які спонукають думати.

Кому не варто читати

Віта: Тим, хто боїться замкнених просторів. Навіть у книжках.

Юля: Тим, хто хоче читати щось позитивне та про кохання.

Схожі книги

Юля: Насамперед «Сфера» Дейва Еґґерса та «Оповідь служниці» Марґарет Етвуд, яку згадують у цій книжці.

Віта: Ідея закритого суспільства у замкненому просторі і того, у що це може вилитися, добре змальована в романі Джеймса Балларда «Висотка». Ну і ви завжди можете звернутися до витоків і почитати (якщо досі не) «1984» Джорджа Орвелла.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

70 thoughts on “Весь світ — як одна величезна компанія: огляд антиутопії «Сховище»

 1. hello there and thank you for your information – I have definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical
  points using this site, as I experienced to reload the
  site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and
  can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could
  look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 2. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all
  site owners and bloggers made good content as you did, the net will
  be a lot more useful than ever before.

 3. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s
  a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Superb work!

 4. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend
  who was conducting a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast because I found
  it for him… lol. So let me reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue
  here on your site.

 5. Superb website you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover
  the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of group where I
  can get advice from other knowledgeable individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thank you!

 6. A motivating discussion is worth comment. I
  think that you need to publish more about this subject matter,
  it may not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these issues.
  To the next! Many thanks!!

 7. Thank you for any other informative site. The place else could I am getting that
  kind of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 8. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard
  time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style
  seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 9. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different internet browsers and
  both show the same results.

 10. You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read anything like this before.
  So wonderful to find somebody with a few unique thoughts on this topic.

  Seriously.. thank you for starting this up. This site is
  one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 11. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
  that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again very soon!

 12. I’m really inspired along with your writing skills as well as with the structure to your blog.
  Is this a paid topic or did you customize it
  yourself? Either way keep up the nice high quality writing,
  it is uncommon to look a nice blog like this one today..

 13. I just like the valuable information you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more right here frequently.
  I’m moderately sure I’ll learn plenty of new stuff right right here!
  Good luck for the following! 0mniartist asmr

 14. whoah this weblog is wonderful i really like studying your articles.
  Keep up the good work! You realize, lots of people are hunting
  round for this info, you can help them greatly.

 15. Hi there, I discovered your blog by way of Google at the same time as searching for a related subject, your web
  site came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google
  bookmarks.
  Hello there, simply changed into alert to your weblog via Google,
  and found that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I will be grateful when you proceed this in future.
  Many folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 16. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you
  amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 18. scoliosis
  whoah this weblog is fantastic i really like studying your posts.
  Keep up the great work! You realize, lots of people are hunting round for
  this info, you could aid them greatly. scoliosis

 19. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what
  I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome web site!

 20. Do you mind if I quote a couple of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your website?

  My blog is in the very same niche as yours and my
  visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks
  a lot!

 21. Hi, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, would check this?
  IE nonetheless is the market leader and a big portion of other folks will miss your wonderful writing because of this problem.

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 25. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I am gonna
  watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 26. Hello are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and create my own. Do you need any html coding
  knowledge to make your own blog? Any help would be
  greatly appreciated!

 27. Fantastic beat ! I would like to apprentice
  while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?

  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 28. Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about setting up my
  own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Appreciate it

 29. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Fantastic work!

 30. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my
  end? I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 31. Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused ..
  Any ideas? Thanks!

 32. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you develop
  this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and want
  to know where you got this from or what the theme is called.

  Thank you!

 33. I was recommended this blog by my cousin. I’m no longer positive whether or not this publish is written by way of him as no one else recognize such detailed about my difficulty.
  You’re wonderful! Thank you!

 34. Just want to say your article is as surprising.
  The clarity to your submit is simply spectacular and that i could suppose you are an expert in this
  subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay
  updated with forthcoming post. Thank you 1,000,000 and
  please keep up the enjoyable work.

 35. It’s perfect time to make some plans for the longer term and it is time to be
  happy. I’ve learn this post and if I may I desire
  to counsel you few fascinating things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to learn even more issues approximately it!

 36. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast provided bright clear concept

 37. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you!

Залишити відповідь