У The Guardian вийшло інтерв’ю з Сергієм Плохієм: переклад тексту

14 листопада книга українського письменника Сергія Плохія «Чорнобиль: Історія трагедії» отримала британську літературну премію Baillie Gifford Prize. Автор отримав грошову винагороду в 30 тисяч фунтів стерлінгів.

Днями у The Guardian вийшло інтерв’ю з Плохієм. Блог Yakaboo публікує переклад цього матеріалу.

Переклад: Анна Оксентюк

«Я пам'ятаю цей жах»

Сергій Плохій, який у середу здобув премію Бейлі Ґіффорд за книжку «Чорнобиль: Історія трагедії», завжди хотів написати про одну з найгірших ядерних катастроф у світі, не в останню чергу через те, що він пережив це. «Я тоді був там», – розповідає він про те, як працював у молодості викладачем в університеті, жив на відстані 500 км від місця вибуху на українській атомній електростанції в 1986 році, коли було забруднено значну територію Європи, і тривожився, щоб не було забруднено води Дніпра. «Я пам’ятаю цей жах».

Його колишні однокласники безпосередньо постраждали від випромінювання, викинутого під час вибуху, а сам він хворів запаленням щитоподібної залози внаслідок опромінення. В 1986 році Україна все ще входила до складу Радянського Союзу, і катастрофа мала такий вплив на країну, що 61-річний Плохій, нині професор української історії в Гарварді, відчував, що повинен поділитись своїм баченням. Але він був занадто близько до події; свідчення потерпілих були вкрай емоційно забарвленими. Як історик він відчував, що йому не вистачає критичної відстані.

Лише після української революції 2014 року та подальшого конфлікту з Росією Плохій відчув, що може написати про Чорнобиль, частково тому, що катастрофа раптово була затьмарена новими трагедіями, а також тому, що він зрозумів, що це може розглядатися як ключова подія серед усіх наступних: гласність в Радянському Союзі, зростання націоналістичного руху в Україні та тотальний крах доктрини Радянського Союзу через п’ять років після катастрофи.

Плохій народився в Росії в українській сім’ї, але 20 років прожив у США. Він порівнював свої численні особистості з «лялькою матрьошкою – розкриваєш одну, і всередині знаходиш іншу».

«Щоб змалювати загальну картину, ви повинні задавати глобальні питання і мати комплексний підхід», – говорить він. «У мене з цим проблем не було. Саме так я й завжди робив. А пізніше додав багато життєвих історій і точок зору».

Ключ до успіху книги полягає в тому, що це об’єднання особистих історій — керівники заводу, які зробили жахливі помилки і заплатили своїм життям або опинились у в’язниці, пожежники та солдати, які пішли на вірну смерть, намагаючись стабілізувати реактор, вчені, які приховали дефекти конструкції — і глобально значущої історії. «Хитрість полягала в об’єднанні людських голосів та бюрократичних документів», — говорить Плохій. «Схоже, судді [премії] думають, що мені це вдалося».

Але чи справді ми маємо розглядати Чорнобиль як причину розпаду Радянського Союзу? «Існує досить очевидний зв’язок», — наполягає він. — «Перший масовий рух в Радянському Союзі стосувався екологічних проблем, і Чорнобиль був його причиною. Це стало можливим завдяки гласності. Чорнобиль і гласність – тотожні. Я не кажу, що без Чорнобиля не було б гласності, але вона відбулась у свій час і спосіб саме через Чорнобиль. Вона викрила культуру таємності, і приголомшила всіх. Це вплинуло не лише на звичайних людей; а й на членів партії, міліцію, КГБ, усі відчули загрозу і це раптом стало глобальним приводом занепокоєння у суспільстві. До цього було дуже мало проблем, які стосувалися всього суспільства».

За словами Плохія, рух за незалежність України зародився з громадської діяльності, пов’язаної з Чорнобилем. «Лідери руху, можливо, зараз цього не скажуть», – стверджує він, – «але вони повторювали це знову і знову наприкінці 1980-х років». Їх успіх був політично вирішальним. «Всеукраїнський референдум [про незалежність у грудні 1991 року] став останнім ударом для Радянського Союзу».

Згодом Радянська імперія нарешті зазнала краху. Плохій визнає, що рано чи пізно Радянський Союз все одно розпався б: «У цьому столітті було зруйновано більшість багатонаціональних, мультикультурних імперій», паралельно з цим зароджувався націоналізм, проте Чорнобиль став рушійною силою у цьому процесі. Радіація від катастрофи мала летальний вплив на політику Радянського Союзу.

То з чиєї вини насправді сталася катастрофа? «Таких людей було два види», – каже Плохій. — «Одні приймали [оперативні] рішення, що призвели до катастрофи, інші – люди на верхівці, які мовчали і не казали нікому, що відбувається». Він стверджує, що вина лежить на радянському лідері Михайлі Горбачові. «Я вважаю, що Горбачов несе відповідальність, бо він мовчав», – каже автор. — «Він звернувся до нації аж через два тижні. Горбачов є героєм у багатьох аспектах, він зробив достатньо хороших речей, але я не вірю, коли він каже, що не мав достатньо інформації [про катастрофу]».

Плохій також звинувачує саму радянську систему за корумпованість науки і економію за рахунок зниження якості. «На безпеку майже не звертали увагу», — говорить він. — «Таке відношення успадкувалось з часів гонки озброєнь; пожертва здоров’ям та життям приймалась як належне. Пізніше ця культура передалась до сфери атомної енергетики».

Книга завершується палким закликом до світу – вивчити уроки Чорнобиля, а до країн за межами Заходу, які зараз розвивають потенціал ядерної енергетики – приділяти увагу питанням безпеки. «Наступним потужним ядерним гравцем є Африка», — пише Плохій. — «Єгипет наразі будує два реактори – перші в своїй історії. Чи можемо ми бути певні, що з ними все гаразд?». Самодержавство, зневага до добробуту громадськості та недбалий підхід до ядерної безпеки – це небезпечне поєднання, і про це на власному досвіді дізналися люди, що жили поблизу Чорнобиля, та хитка Радянська влада.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

5 thoughts on “У The Guardian вийшло інтерв’ю з Сергієм Плохієм: переклад тексту

  1. 436011 741377Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? Im trying to get my blog to rank for some targeted keywords but Im not seeing really excellent outcomes. In the event you know of any please share. Thanks! 505303

Залишити відповідь