Тетяна Трофименко: «Українська масова література — не гірша за бестселери New York Times»

Фото на колажі: Валентин Кузан, 

з виставки: Олександр Сліпченко

13 лютого у Музеї книги і друкарства України відкрилася виставка «Котляревський і сучукрліт», покликана розповісти про класика — зачинателя нової української літератури, та простежити, який вплив він здійснив на сучасну українську літературу. Кураторкою виставки стала Тетяна Трофименко — критикиня, літературознавиця, авторка книжки #окололітературне. Ми розпитали Тетяну про її шлях до сучукрліту, витоки образу критикиці, гумор у текстах, «золоті» премії та потенціал української літератури.

Від бароко до сучукрліту: що цікавіше?

Бачте, серйозне моє літературознавство стосувалося бароко, і при всій великій любові до цього періоду, мені стало нуднувато. Українська барокова література, все ж, має обмежене коло сюжетів і засобів виразності. І, написавши дисертацію про Кирила-Транквіліона Ставровецького і його збірку «Перло многоцінноє», я, як і більшість кандидатів філологічних наук в нашій країні, зіткнулася з тим, що досліджувати далі давню літературу доводиться всупереч всім життєвим обставинам, бо, окрім шкільного курсу, література не викладається широко. У Харкові я могла б це викладати тільки в педагогічному університеті чи в Каразіна, — а, захистивши дисертацію, я почала викладати що завгодно у вишах іншого спрямування: від історії мистецтв до української мови за професійним спрямуванням. Це було б дуже суттєве зусилля — продовжити займатися бароко. Всі медієвісти — це героїчні люди, які переважно викладають щось інше, а у вільний від роботи час намагаються продовжувати свої студії. Тобто, тут зійшлися дві такі обставини: з одного боку, я вже втрачала інтерес, а з іншого, вже й не мала на це достатньо часу й енергії.

Я не хочу сказати, що досліджувати сучасну літературу легше, але це цікавіше. В якийсь момент, теж завдяки життєвим обставинам, я почала читати книжки, які видаються зараз. Моя подруга Катріна Хаддад писала щотижневі нотатки для газети MediaPost про актуальні видання; вона передала мені цю рубрику, і це був серйозний вишкіл: щотижня знайти більш-менш нову книжку, про неї написати. Тоді я відкрила собі цей чарівний світ сучасної літератури.

З 2007 року я почала писати рецензії на сучасну літературу. Тоді це була проблема, а зараз я пишу раз на місяць про 5 книжок для «Новинарні» і раз на квартал про 5 книжок для журналу «ШО», і ці книжки можуть не збігатися. Тобто немає проблем з тим, щоб знайти художню книжку чи український нон-фікшн (я практично не встигаю стежити за перекладами, менше стежу за поезією). Це виявилося набагато драйвовішим, ніж дослідження давньої літератури. Але барокова традиція нікуди не поділася, і на іншому рівні виявляється і в сучасній літературі.

Через те, що я працювала в Харківському літературному музеї, я також зацікавилася 20-ми роками, хоч і не дуже широко. В Музеї зберігається архів одного з мешканців Будинку Слова Івана Дніпровського, людини з кола Хвильового, Куліша, Вишні, Любченка. І мого життя, напевне, не вистачить, щоб увесь цей архів опрацювати, але я намагаюся робити якусь частину: видавати листування, щоденники тощо.

Тепер у мене такі три точки зацікавлення: давня література, «наші 20-ті» і сучукрліт.

Критикиця й улюблена критикеса

Псевдоніми — це винахід вже останніх років; за кілька років до того, як почали думати над книжкою (йдеться про книгу #окололітературне — прим. ред.), потрібен був цікавий візуальний образ. Взагалі слово «критикиця» з’явилося в контексті обговорення фемінітивів. Ми бачимо: попри те що навіть новий правопис уже рекомендує вживати фемінітиви, у суспільстві є дуже активний спротив. І ось суто з цією метою подратувати, побісити ретроградні кола, виникли ці варіанти «критикиці» і «критикеси». Звісно, в офіційних документах я не пишу про себе, що я критикиця 🙂

Цей образ візуально виграшний; Оксана Васьків придумала його втілення для книжки, і я думаю, що ще якийсь час він буде актуальним і буде працювати.

Гумор у художніх текстах vs гумор у критиці

Огляди 5 книжок у «Новинарні» задумувалося як стьоб, але більше на часто штучно укладені добірки: «5 книг, які слід прочитати до кінця зими», «до Дня закоханих», «на пляжі» тощо. Такі огляди мене завжди дратували, бо, як правило, їхні автори беруть анотації до книжок, не тримаючи книжку навіть у руках, і на підставі цього готують огляд із такими категоричними імперативами. Під час роботи виявилося — якщо книжка не викликає в мене бажання її затролити, то я цього робити й не буду. Тому й не всі ці огляди стьобні.

Щодо того, як сприймають жарти й стьоб читачі, треба провести певне дослідження. Я бачу, звісно, що в «Новинарні» не завжди цю іронію зчитують; я часто читаю коментарі, і фактично завжди туди хтось приходить сказати, що слова «критикиця» немає і що це все бєспрєдєл. Тому розраховувати на велику аудиторію стьобних критичних рецензій не виходить. Це щастя, якщо критик може сказати, що має аудиторію понад 100 осіб, які на одній хвилі, розуміють, що мається на увазі. У книжці теж довелося зробити ще окрему кицю з табличкою «Сарказм», бо й там він не в усіх моментах відчитувався.

Не можу зробити якихось узагальнень, але ясно, що все суспільство не готове до такого.

«Золоті» премії

Премія «Золотий Хрін», як на мене, розвивається доволі інтенсивно, і хоча «Золота булька» має довшу історію, цьогоріч її вирішили не вручати, бо ніхто так виразно не «булькнув». Вручати її просто, аби не збивати традицію — не бачу сенсу, жодна книжка суттєво не розчарувала. Є певний сегмент, якому подобається саме ось такий спосіб прочитання літератури і її осмислення; мені він іманентний, і я отримую більше задоволення, коли пишу іронічно.

Але тут теж повинна бути якась межа. Мені кажуть, що, мовляв, «постаріла критикиця, зуби втратила, вже немає такої ядучої іронії», але насправді рівень текстів змінюється, я не буду тролити лиш заради того, щоб потролити. Якщо є непоганий текст з певними зауваженнями, я просто висловлю ці зауваження. Разом з тим, писати серйозно, ґрунтовно й академічно — це теж не моє.

Хайп заради хайпу чи гра з читачем/автором/текстом, щоб заохотити більше читати?

Ставлення письменників до власної творчості — завжди необ’єктивне, і ніколи не знаєш, чим образиш того чи іншого автора. Або навпаки: коли автор нічого такого не побачить у тому, що тобі здається ризиковано-іронічним. Все залежить насамперед від автора. Звичайно, є фанати і групи підтримки, які піднімають хайп у соцмережах, але якщо автор говорить: «Так а що такого, прикольно написала, трульно», то посміялися — і все, хайп спадає. Так само ставляться і до «Золотого хріна»: хтось ширить і вважає класним, що його висунули на номінанта, та навіть фактично накручує голосування на вибір серед читачів сторінки.

Хайп може бути відповіддю на хайп, але для цього теж треба мати більшу нервову витримку, ніж у мене. Ясно, що якщо маємо справу з текстом, де порушується людська гідність чи є заклики до дискримінації, тут треба реагувати гостро. Не знаю, чи кожен критик захоче у таке вв’язуватися, це складно — бути гравцем у такій грі, треба володіти усім арсеналом опонента.

В умовах, коли соцопитування стверджують, що пересічний українець майже не читає взагалі, я не ризикну говорити про якийсь вплив на масову свідомість. Але є реальні позитивні приклади, коли, прочитавши стьобну рецензію, люди зацікавлюються самою книжкою. Хтось навіть казав: «О, Трофименко затролила, треба брати». І я в принципі рада, що в такий спосіб привертається увага.

Немає, однак, такого критика, після слів якого всі побігли б читати чи навпаки відмовилися читати певну книжку. Такого імперативного підходу, на щастя, я не спостерігаю. Йдеться не про рівень довіри, а про те, що суспільство сегментоване, й універсальної вказівки тут не може бути. Це уже було би тоталітаризмом в літературознавстві.

Літкритики й журналісти vs блогери та лідери думок: хто переможе

У нас критика і буктюбери перебувають у паралельних реальностях; я все ніяк не можу знайти час сісти і передивитися хоч по декілька записів усіх топових буктюберів. Я навіть на них усіх старанно підписалася. Але це, як на мене, вже не той формат мислення: я звикла читати, я не аудіалка. Та якщо у буктюберів є своя аудиторія, яка прислухається до їхніх порад, це теж прекрасно, це один зі способів донесення інформації.

Щодо лідерів думок: згадаємо «Доцю» Тамари Горіха-Зерня, увагу на яку звернула Оксана Забужко, і хтозна, наскільки б довше ця книжка йшла до читача, якби не виступ Оксани Стефанівни.

Але лідер думки, буктюбер чи літкритик має повне право висловити своє враження, та й читач не зобов’язаний сліпо йти за цією порадою і може діяти, як вважає за потрібне.

Сцени сексу до і після «Золотого хріна»: чи поменшало в сучукрліті «розкішниць», «троянд» та солодкавих порівнянь?

Увесь 2019 рік я ходила і нила, що поганий секс у літературі зник, які ми молодці, що викорінили його і т.д., але потім напружилася — і набрала аж 10 кандидатів і кандидаток. Звісно, цього року вони були не такими феєричними, як раніше. Але ближче до кінця року я почала перечитувати деякі тексти, та й нам почали писати підписники сторінки, і в результаті, з огляду на те, що в кожної групи читачів є свої вподобання, дійшли до того, що комусь певні сцени можуть бути цілком ок, а хтось — сміється з них і тролить в коментарях, маючи інше естетичне бачення того, як це має бути написане.

Загалом автори більш уважно почали ставитися до сексуальних сцен, але сказати, що ми викорінили поганий літсекс, не можна. Старшому поколінню важче побороти усталені штампи, і їхні спроби епатажно подавати певні моменти можуть сприйматися кумедно — саме це принесло перемогу цьогорічному хріноносцю Василеві Слапчуку з його образом “курсору вологої щілини” і фразою “народ так довго не витримає!”.

Сучукрліт сьогодні vs якісний сучукрліт — які прогнози?

У ті рідкісні випадки, коли в мене з’являється час почитати переклади, я намагаюся брати не когось із відомих розкручених авторів, а те, що видається в серії бестселерів New York Times, то я там не бачу нічого такого, що можна назвати принципово кращим за нашу масову літературу. Мені здається, що наш масліт розвивається на цілком пристойному рівні.

Інша справа, що ми постійно мріємо, що в нас буде потужний інтелектуальний сектор, філософська література, яка не для всіх, і тут я вже не можу назвати авторів, яких би я беззастережно до такого сегменту віднесла. Тут теж є проблема, що кожен український автор хоче бути ще й продаваним, а писати інтелектуальні твори — це свідомо прирікати себе на те, що твої книжки купуватимуть не так масово, як Люко Дашвар чи Андрія Кокотюху. 

Більш інтелектуальні тексти в нас все одно апелюють до широкої аудиторії. Для чого писати ідеологічні романи про історичну травму, якщо не ставити собі за мету впливати на суспільство загалом? Це проблема такої літератури, яка зараз в тренді (про історію, про Голодомор, про війну); тут, мені здається, наші автори поки не досягнули балансу між інтелектуальністю і масовістю.

«Котляревський і сучукрліт»: класик завжди з нами?

Виставка відштовхується від того, що ми знаємо чи не знаємо про Котляревського, тобто спонукає більше говорити про цю постать, показати, як його творчий підхід та ідеї не зникли, а реалізовуються у творчості письменників майбутніх років.

Виставка насамперед інформативна, бо як би ми не намагалися говорити про те, що в нас загалом усе добре і рівень середній, ми повинні постійно пам’ятати, що пересічний українець не знає сучасних авторів, для нього навіть подивитися на прізвища чи побачити в експозиції книжки — уже може бути поштовхом для зацікавлення, щоб купити книжку цього автора і хоча би познайомитися з тим, що є. Якщо говорити про складніші рівні, то хотілося б, щоб склалося уявлення про сучасну літературу як жанрово і тематично багату та цікаву в стилістичному плані.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

772 thoughts on “Тетяна Трофименко: «Українська масова література — не гірша за бестселери New York Times»

 1. I really love your blog.. Great colors & theme. Did you create
  this web site yourself? Please reply back as I’m looking
  to create my very own site and would love to find out
  where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thanks!

 2. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Thank you!

 3. Hello there, I do believe your web site could be having internet
  browser compatibility issues. When I take a look at your blog
  in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s
  got some overlapping issues. I simply wanted to give
  you a quick heads up! Besides that, excellent website!

 4. After checking out a few of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your
  way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back
  soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 5. Do you have a spam problem on this website;
  I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade methods with
  others, why not shoot me an email if interested.

 6. Hey there! This post could not be written any
  better! Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 7. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put
  this informative article together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it! ps4 games 185413490784
  ps4 games

 8. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you
  offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date
  rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 9. Whats up very cool website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..

  I will bookmark your website and take the feeds also?
  I’m happy to find a lot of helpful information here within the post,
  we need develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 10. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m glad to show that I have a very excellent uncanny feeling
  I came upon just what I needed. I most surely will make certain to
  do not omit this site and provides it a glance
  regularly.

 11. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this
  site. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you
  later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to
  get my very own blog now 😉 0mniartist asmr

 12. Howdy I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error,
  while I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here
  now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the superb job.
  asmr 0mniartist

 13. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your wonderful post. Also, I have shared your web site in my
  social networks! 0mniartist asmr

 14. I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still
  exists.

 15. I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually loved the standard info a person provide in your guests?
  Is going to be again continuously to inspect new posts

 16. I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!

  Keep up the excellent works guys I’ve included you guys
  to my personal blogroll.

 17. Howdy very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am happy to find a lot of useful info right here within the put
  up, we’d like work out extra strategies on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 18. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 20. scoliosis
  I got this web page from my buddy who shared
  with me about this site and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative articles
  here. scoliosis

 21. With havin so much content and articles do you ever
  run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help protect against content from being stolen? I’d definitely
  appreciate it.

 22. Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that produce the greatest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 23. Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how
  can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal.
  I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant clear concept

 24. scoliosis
  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had
  to tell someone! scoliosis

 25. My spouse and I stumbled over here by a different
  website and thought I might check things out. I
  like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your
  web page yet again.

 26. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the very same niche as yours and my visitors would
  genuinely benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 27. I do believe all of the concepts you’ve offered on your post.

  They are very convincing and can certainly work.
  Still, the posts are too short for newbies.
  May just you please lengthen them a little from
  next time? Thank you for the post.

 28. Hey there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg
  it and personally recommend to my friends. I am
  confident they’ll be benefited from this site.

 29. Hi! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Austin Tx!

  Just wanted to say keep up the good job!

 30. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 31. I used to be suggested this blog via my cousin. I’m now not certain whether or not this submit is written by him as no one else know such exact approximately my difficulty.

  You’re incredible! Thank you!

 32. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 33. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really
  helpful & it helped me out a lot. I’m hoping to present something
  again and help others such as you helped me.

 34. Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds also? I’m happy to search out a
  lot of helpful info right here in the submit, we want develop more techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 35. This is really interesting, You’re a very skilled
  blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 36. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely
  different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 37. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and
  include approximately all vital infos. I’d like to look
  more posts like this .

 38. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage that you continue your great posts, have a nice morning!

 39. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him
  as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing!
  Thanks!

 40. When I originally commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each
  time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that
  service? Thank you!

 41. After looking over a few of the blog articles on your web page, I really appreciate your technique of writing a blog.
  I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Please visit my web site too and let me know your opinion.

 42. When I initially commented I appear to have
  clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a
  comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a way you are able to remove me from that service?

  Kudos!

 43. hey there and thank you for your information – I have
  definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not
  that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and
  could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective intriguing content. Ensure that you update
  this again very soon.

 44. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 45. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a
  blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy I came across this in my search for something regarding this.

 46. Ragam permainan judi joker123 deposit pulsa yakni salah
  satu jenis yang banyak dimainkan oleh orang. Yang membedakan dari permainan judi yang
  lain merupakan anda dapat bermain judi joker ini di smartphone yang memiliki koneksi
  dengan internet. Tetapi sebelum bermain anda sepatutnya memperhatikan sebagian hal berikut.

  Pertama mesti mendaftar pada aplikasi terbaik dan aplikasi
  terbaik ini bisa anda temukan di laman terbaik juga.
  Jadi mendownload aplikasi judi joker hanya bisa anda lakukan di
  situs judi terbaik. Anda tak akan menemukan aplikasi ini di google
  playstore, karena oleh pemerintah masih belum diresmikan.

 47. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
  But think about if you added some great images or video clips to give
  your posts more, «pop»! Your content is excellent but with pics and
  videos, this website could certainly be one of the very best
  in its field. Superb blog!

 48. Someone essentially assist to make significantly posts I might state.
  This is the very first time I frequented your website page
  and up to now? I amazed with the research you made to make this actual put up extraordinary.
  Fantastic activity!

 49. Memastikan kalian tertarik untuk bermain dan mencoba peruntungan kalian di judi slot online, kalian mesti mendaftar dan memiliki akun untuk bermain. Apabila banyak web judi yang ada di dunia online yang dapat kalian gunakan untuk bermain judi slot
  online ini. Sistem demikian itu kalian mesti memilih situs yang tepat dan juga dapat diandalkan untuk bermain.

  Karena tak segala website yang beredar di dunia online yakni situs asli.
  Menentukan hingga anda salah memilih web untuk bermain judi slot ini, maka akan benar-benar disayangkan jumlah uang yang anda telah pakai.
  Pilihlah dengan bijaksana mengenai situs yang
  akan kalian pakai untuk bermain. Carilah informasi soal situs-situs tersebut di dunia maya dan pelbagai sumber lain.

 50. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog site is in the very same area of interest
  as yours and my visitors would genuinely benefit from some
  of the information you provide here. Please let me know
  if this alright with you. Thanks!

 51. Dikala sudah menemukan Bandar terbaik maka unduhlah aplikasi joker hal yang demikian. Saat telah anda unduh karenanya langkah
  berikutnya yaitu mendaftarkan diri anda, pengerjaan pendaftaran ini tidak terlalu
  sulit cukup dengan meniru arahan dari para admin. Bila sudah karenanya anda dapat bermain sepuasnya dan bisa berharap untuk menang.

  Namun untuk menang perlu sebagian hal yang perlu anda
  persiapkan, modal banyak dan hanya berani bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membikin anda rugi.

  Permainan judi ini harus berdasarkan analisis
  yang kuat, sehingga anda harus dapat belajar dan berkeinginan menerima kekeliruan yang
  ada pada saat kekalahan.

 52. Simply desire to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed
  to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 53. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be
  grateful to you.

 54. You are so cool! I do not believe I’ve truly read something like that before. So nice to discover another person with unique thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 55. Hello! I could have sworn Iíve been to this site before but after looking at some of the posts I realized itís new to me. Anyhow, Iím definitely happy I discovered it and Iíll be book-marking it and checking back frequently!

 56. I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 57. Iím impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog thatís both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something relating to this.

 58. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group.

  Chat soon!

 59. Welcome to ROY’S FRENCH BULLDOG were we have been proudly breeding and showing quality AKC registered French bulldogs puppy since 2004. Our main focus is to produce show quality puppies with amazing personalities suitable for their forever family. We treat every Puppy with individualized care based on their needs to give them the best opportunities in life. Click «Available French Bulldog puppies» to check out our puppies and dogs looking for new homes.
  french bulldog puppies | french bulldog for sale | french bulldog puppy | french bulldog puppies for sale | french bulldogs near me | frenchie for sale | french bulldogs near me | merle french bulldog | lilac french bulldog | blue french bulldog | frenchie puppies | cream french bulldog | french bulldog breeders near me | brindle french bulldog

 60. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 61. You really make it appear really easy together with your presentation however I in finding this matter to be really something that I think
  I’d by no means understand. It sort of feels too complex and extremely wide for me.
  I am having a look ahead to your next submit, I will
  attempt to get the grasp of it!

 62. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It absolutely helpful and it has helped me out loads.

  I am hoping to contribute & assist different users like its
  aided me. Good job.

 63. Hi there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established blog such as yours take a
  lot of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 64. My spouse and I stumbled over here by a different website
  and thought I might as well check things out. I like what I see
  so now i am following you. Look forward to looking at your
  web page yet again.

 65. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to
  be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 66. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that «perfect balance» between usability and visual appeal.
  I must say you have done a great job with this.

  Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 67. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web
  the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could
  take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 68. Thank you for every other excellent post. The place else may anyone get that type of information in such an ideal means of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.

 69. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 70. I enjoy you because of all your hard work on this site. My mother takes pleasure in making time for internet research and it’s easy to see why. My partner and i hear all relating to the compelling manner you deliver effective thoughts by means of your website and in addition invigorate response from some other people on that theme while our princess is truly understanding so much. Enjoy the rest of the new year. Your carrying out a terrific job.

 71. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 72. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 73. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 74. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =). We can have a hyperlink alternate contract among us!

 75. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 76. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 77. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 78. Great post. I was checking constantly this weblog and I’m inspired! Extremely helpful information particularly the closing part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a very lengthy time. Thank you and best of luck.

 79. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 80. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 81. Thanks for sharing your ideas. I might also like to express that video games have been actually evolving. Modern tools and innovative developments have aided create realistic and fun games. These types of entertainment games were not really sensible when the concept was first of all being experimented with. Just like other areas of technologies, video games too have had to advance via many decades. This itself is testimony for the fast progression of video games.

 82. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 83. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 84. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 85. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 86. Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.

 87. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 88. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 89. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 90. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 91. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and honestly liked this blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have perfect articles. Thanks a bunch for sharing with us your blog site…..

 92. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 93. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 94. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 95. Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 96. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 97. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 98. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 99. This is the suitable blog for anyone who needs to search out out about this topic. You notice so much its nearly exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 100. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 101. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 102. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 103. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 104. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 105. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 106. I simply wanted to post a quick remark to appreciate you for the amazing facts you are placing at this website. My long internet lookup has finally been paid with wonderful facts and strategies to go over with my friends and family. I would suppose that most of us readers are quite fortunate to dwell in a notable place with so many wonderful people with interesting principles. I feel quite grateful to have used the weblog and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details.

 107. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 108. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 109. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 110. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 111. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 112. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 113. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 114. Thanks for every other informative blog. The place else may just I am getting that type of information written in such a perfect approach? I’ve a challenge that I’m just now running on, and I have been on the look out for such information.

Добавить комментарий