Топ 15 книг для розвитку особистості

Сучасний темп буття вимагає від людини постійного вдосконалення, щоб бути конкурентним на ринку праці, йти в ногу з часом. Розвитку особистості в цьому світі необхідно приділяти особливу увагу. Тому, в принципі, і існує велика кількість навчальних книг, тренінгів і завдань на цю тему. Матеріалів, що дозволяють оцінити рівень власної компетенції, щоб знати, від чого відштовхуватися. Найкращі книги з особистісного росту представляють велику кількість реальних прикладів з життя людей, а також масу всіляких вправ, технік, прийомів, що програмують на успіх.


1.Іцхак Кальдерон Адізес «Новые размышления о личном развитии. Здоровье. Совесть. Любовь»


25_02_07

Найкраща книга з особистого розвитку від великого мотиватора, гуру персональних трансформацій Іцхака Кальдерон Адізеса, де він зачіпає актуальну тему розвитку духовних аспектів людства. Автор розглядає, як правильний спосіб життя і, навпаки, погані звички, впливають на здоров’я людини і її загальне самопочуття. Інші важливі теми – сімейні конфлікти і питання відносин.

Чтиво Адізеса пробуджує непідробне бажання бути кращою версією самого себе, сміливо йти назустріч власним бажанням. Нічого не боячись і не втрачаючи при-цьому риси людяності.


2.Регіна Бретт «Бог дає таланти всім. 50 уроків, щоб знайти себе та справу всього життя»


25_03_07

У світі немає людини, яка би не була талановита! Але, лише деякі розкривають свої унікальні вміння. Більшість геть втрачають божий дар в суєті буденних справ. Вашій увазі пропонується книга, яка дасть можливість зрозуміти себе і знайти власне покликання, наповнити життя натхненням, якимось сенсом. Адже, за словами пані Бретт, кожен повинен займатися своєю справою. Книга Бретт закликає до постійної роботи над собою, причому, не шляхом копіювання чергової успішної особистості, а за допомогою постійного розвитку, перманентної проактивності, перевтілення в максимально досконалу копію самого себе. У книзі зібрано 50 історій з життя різних людей, що опинилися в непростих ситуаціях, і з гордістю з них вийшли.


3. Стівен Кові «Сім звичок надзвичайно ефективних людей. Потужні інструменти розвитку особистості»


16_02_07

Ця книга змінила життя мільйонів по всьому світу, показуючи, як стати успішним в професійній діяльності, максимально реалізувати свій творчий потенціал і назавжди змінити життя на краще. Автор зазначає, що рушійними силами прогресу тіла і духу є фундаментальні зміни людини в цілому. Для пана Кові у якості фундаментальних змін виступають базові принципи. Книга є путівником людини до гармонії, власної компенсації і внутрішнього спокою, містить в собі ключі до щасливого майбутнього, а також велику кількість схем, графіків, малюнків, кожен з яких доповнює загальне уявлення, вибудовує цілісну картину світогляду успішної людини.


4.Джозеф Аннібалі «Тревожный мозг. Как успокоить мысли, исцелить разум и вернуть контроль над собственной жизнью»


05_02_07Якщо ви себе недооцінюєте, постійно звинувачуєте в невдачах і провалах в усіх сферах життя, помічаєте відсутність сили волі і бажання щось змінювати, тоді ця книга для вас. Описуючи реальні приклади з життя, автор стверджує, що все перераховане вище слід вважати передвісниками багатьох хвороб, а також інших проблем роботи мозку. Дає слушні поради, як впоратися з представленими труднощами. Допомагає повернути «розтривожений» мозок в стан спокою, рівноваги. У підсумку ви отримаєте бажаний результат у вигляді повного відкидання негативних емоцій, кращого розуміння себе та оточуючих, прояву неабиякої терплячості під час спілкування і, що найголовніше, більше не матимете необґрунтованих звинувачень до самого себе.


5.Анна Барнс «Как быть уверенным в себе»


25_04_07Впевненість – особлива риса людини, яка не дається так просто. Її необхідно в собі виховувати, робити постійні тренування, щоб потім, незалежно від складності ситуації, вміти поводитися належним чином. Секрети набуття впевненості ви дізнаєтеся з книги про особистісне зростання Анни Барнс. Разом з тим – безліч корисних порад, надихаючих висловлювань і думок відомих людей, що слугуватиме прекрасним мотиватором до дій і дозволить подолати будь-які перепони.


6. Айн Ренд  «Источник»


25_05_07Унікальний в своєму роді філософський роман з непередбачуваним і цікавим сюжетом, справжнє джерело мудрості і знань. Позиція автора далеко не така, як у більшості простих смертних – вона йде наперекір натовпу, відстоює свободу творчої особистості в боротьбі з деградуючим суспільством. Головною ідеєю книги є особисте его, яка виступає джерелом прогресу людини. Безумовно, той, хто її прочитає, значно переосмислить свою думку про самозакоханих егоїстів, нарцисів і тих, хто не здатний бачити кого-небудь крім себе. Дізнається справжню незалежність особистості.


7.Людмила Калабуха «Почніть говорити “НІ”. Як упевнено відмовляти та викликати повагу»


25_06_07

Ця книга – покрокова інструкція з ефективної комунікації. Автор переконаний, що говорити «ні» і відмовляти – просто необхідно! І показує, як це робити. У посібнику докладно розібрано, чому, коли, а головне, як потрібно говорити слова відмови. Кожен зможе знайти для себе вичерпні відповіді на питання, як позбутися від почуття провини, яке нам намагаються нав’язати; як за допомогою відмови спонукати клієнта до покупки і угоди; як зберегти впевненість, перебуваючи в складних життєвих обставинах; як розпізнати, запобігти і припинити маніпуляції, і як зберегти хороші відносини з усіма, кому ми говоримо «ні».


8.Ольга Кінякіна «Мозг на 100%. Интеллект. Память. Креатив. Интуиция. Интенсив-тренинг по развитию суперспособностей»


06_14_07Мінімум теорії і максимум практики! Ось так можна коротко охарактеризувати цей ексклюзивний тренінг з розвитку мозку. Ольга Кінякіна зібрала воєдино найкращі вправи, корисні методики, ефективні завдання для всебічного розвитку людського інтелекту, пам’яті, інтуїції, креативу. Читання матеріалу дає дієвий інструментарій для запам’ятовування великих обсягів інформації, правильного використання інтуїції, прийняття нестандартних рішень в різних сферах життя..


9.Джек Кенфілд, Марк Віктор Хансен, Лес Хьюітт «Цельная жизнь. Главные навыки для достижения ваших целей»


24_07_07Кожен день ми робимо одне і теж, зовсім не осмислюючи поточні дії. Наступна книга описує звичайні речі, на які ми не звертаємо потрібної уваги. Дозволяє виявити, зрозуміти і, нарешті, почати працювати, формувати нові, більш ефективні довільні звички. Автори ґрунтовно розбирають і ставлять в приклад свої сильні і слабкі сторони. Акцентують увагу на тому, що немає сенсу витрачати час на те, що не виходить. Краще досягати результатів в тій області, до якої розум і душа схиляються більше. Матеріал книги з особистісного зросту вчить чітко формулювати цілі, організувати цілісне життя за рахунок розгляду ключових сфер і видів діяльності.


10.Нік Вуйчич «Життя без обмежень»


20_04_07Нік Вуйчич – людина, на яку варто рівнятися. Його доля дуже важка, але те, як йому вдалося з усім впоратися, неймовірно мотивує. У своїй книзі він розповідає про те, як проходили його дитячі роки, про власні комплекси і навіть бажанням покінчити життя самогубством. Важко уявити скільки перешкод і випробувань випало на долю цього мужнього чоловіка. Але Нік знайшов в собі сили повірити в краще життя і кращого себе в ній, він обрав шлях борця за власне щастя. І таки виборов право бути щасливим. Вуйчич стверджує: обмеження – це ілюзія, яку ми дозволили собі нав’язати. Треба твердо вірити в себе, вірити всім серцем, адже тільки так можна домогтися поставлених цілей. Прочитавши книгу, ви більше не будете скаржитися на невдачі і несприятливі умови, не залишиться нічого, крім як встати, йти і діяти, досягати своєї мрії і бути дійсно щасливим.


11. Робін Шарма «Монах, который продал свой “феррари”. Притча об исполнении желаний и поиске своего предназначения»


20_01_07До щасливого майбутнього прагне багато хто. Але як вибрати той самий, істинний шлях, що приводить до успіху? Як не помилитися? Ця книга – це історія однієї успішної людини, яка відвідала усі куточки Землі в пошуках щастя і душевної гармонії. Автор пропонує велику кількість дієвих, практичних порад, повчань, мотивує і змушує задуматися над власним життям.


12.Роджер Сайп «Развитие мозга. Как читать быстрее, запоминать лучше и добиваться больших целей»


06_08_07

Навчальний матеріал, в якому зібрані безліч корисних, а головне, ефективних «рецептів» з розвитку мозку. Роджер Сайп пропонує ознайомитися з конкретними ідеями, стратегіями і методами для кращого запам’ятовування різних видів інформації, розумного і швидкого читання. Надає цікаві вправи, виконуючи які можна раціоналізувати роботу власного інтелекту.


13.Наталія Харченко, Наталія Шпиг, Марина Скрипник, Тетяна Куниця «Мистецтво самопрезентації»


25_07_07Хочете відчувати себе впевнено, знайомлячись з новими людьми? Розумієте важливість створення позитивного першого враження? Тоді вперед за новими знаннями разом із цією книгою. Адже вміння правильно і культурно презентувати себе знадобиться в багатьох ситуаціях: на ділових бесідах і переговорах, під час співбесіди, зустрічі з пресою, при підготовці прес-анонсів, прес-релізів і брифінгів, в процесі складання ділової кореспонденції, а також на публічних виступах. Видання містить повчальну інформацію для всіх, хто хоче знати, як грамотно, професійно, а головне, змістовно проявляти себе в будь-яких ситуаціях ділового життя.


14.Лариса Парфентьєва «100 способов изменить жизнь»


20_07_07Якщо життя вас остаточно вимучило, і душа вимагає змін, читайте цю збірку захоплюючих життєвих історій. З книги про особистісне зростання ви дізнаєтеся, як зрозуміти власну внутрішню силу, як реалізувати себе як особистість, зробити перші кроки назустріч новому життю, подолати страхи, пробачити старі образи. Отримайте особисту формулу щастя з 7 елементів. Яких? Шукайте в цій книзі.


15. Ерік Бертран Ларссен «Тепер! Лови мить – це твоє все»


20_06_07

Книга відкриває нові горизонти, допомагає переосмислити все. Перший розділ говорить про те, що в шаленому ритмі життя ми не знаходимо час для самих себе, абсолютно забуваємо жити тут і зараз, насолоджуватися простими моментами буття. Тільки після того, як починаємо старіти, усвідомлюємо, як швидко змінюється час і як важливо його берегти. Автор надає цілеспрямовані ефективні поради, що дозволяють відкинути погані звички і почати розвивати сильні риси характеру.


Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

127 thoughts on “Топ 15 книг для розвитку особистості

 1. Excellent blog here! Also your site lots up very fast!
  What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate
  hyperlink for your host? I wish my web site
  loaded up as quickly as yours lol

 2. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your web site provided us with helpful info to
  work on. You’ve done a formidable process
  and our entire group might be grateful to you.

 3. I think that everything posted made a bunch of sense. But,
  think on this, suppose you composed a catchier post title? I ain’t saying your content
  isn’t good, however what if you added a post title to possibly grab a person’s
  attention? I mean Топ 15 книг для розвитку особистості
  – Блог Yakaboo.ua is a little boring. You might
  look at Yahoo’s front page and watch how they create article headlines to get people to
  click. You might try adding a video or a related picture or
  two to grab readers interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it could bring your posts a little livelier.

 4. Hey there! I just wish to offer you a huge thumbs up for the
  excellent information you’ve got right here on this post.
  I’ll be returning to your website for more soon. games ps4 185413490784 games ps4

 5. Howdy! This blog post could not be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept preaching about this.
  I will send this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read.

  Thank you for sharing! games ps4 185413490784 games ps4

 6. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 7. Its like you read my thoughts! You appear to know
  a lot about this, like you wrote the e book in it or something.
  I feel that you just could do with some
  p.c. to power the message house a little bit, however other than that, that is excellent
  blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 8. Hello there, I found your blog by way of Google whilst
  searching for a similar subject, your site came up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just became aware of your weblog through Google, and
  located that it is really informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate if you happen to continue this in future.
  Lots of other people will likely be benefited from
  your writing. Cheers! 0mniartist asmr

 9. Excellent article. Keep writing such kind of info on your blog.

  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed an excellent job.
  I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 10. Howdy! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at a few of the posts I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I discovered it
  and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 11. I do accept as true with all of the concepts you’ve presented for your post.
  They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are
  too short for starters. May you please prolong them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 12. I’m really enjoying the design and layout of your
  site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create
  your theme? Excellent work!

 13. I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 14. Thank you for any other great post. The place else may anybody get that type of information in such a perfect means of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 15. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 17. scoliosis
  It’s really a cool and useful piece of information. I’m satisfied that you just
  shared this helpful information with us. Please keep us
  up to date like this. Thank you for sharing. scoliosis

 18. scoliosis
  After exploring a number of the blog posts on your site, I truly
  appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back
  in the near future. Please visit my web site as well and
  let me know how you feel. scoliosis

 19. scoliosis
  I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck
  for the next! scoliosis

 20. You’ve made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people
  will go along with your views on this website.

 21. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair
  price? Thanks a lot, I appreciate it!

 22. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers
  and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 23. Hi there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a
  tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
  I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 24. hello there and thank you for your info – I have
  certainly picked up something new from right here. I did however
  expertise several technical issues using this site,
  as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not
  that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads
  and marketing with Adwords. Well I am adding this
  RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective
  intriguing content. Ensure that you update this again very soon.

 25. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with useful info to work on. You’ve done a formidable process and our entire
  group will likely be grateful to you.

 26. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform. I would
  be great if you could point me in the direction of a good platform.

 27. Definitely believe that that you stated. Your favourite
  justification seemed to be on the internet the easiest thing to take note of.
  I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider worries that they just
  don’t recognise about. You controlled to hit the nail
  upon the top and defined out the entire thing with
  no need side effect , people could take a signal. Will probably
  be back to get more. Thanks

 28. Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 29. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with
  my Facebook group. Chat soon!

 30. I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 31. After going over a number of the blog posts on your web page, I truly appreciate your way
  of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the
  near future. Take a look at my web site too and tell me your opinion.

 32. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a superb article… but what
  can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.

 33. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 34. I would like to thank you for the efforts you have
  put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;
  )

 35. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 36. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added
  I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Cheers!

 37. Howdy I am so excited I found your blog, I really found
  you by mistake, while I was searching on Askjeeve for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers
  for a remarkable post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep
  up the great work.

 38. certainly like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I to find
  it very bothersome to inform the truth however I will definitely come
  back again.

 39. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if
  you get a lot of spam remarks? If so how do you prevent it, any
  plugin or anything you can suggest? I get so much
  lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 40. Thanks , I’ve recently been searching for information about this subject for
  ages and yours is the best I have came upon so far. But, what in regards to the bottom line?
  Are you sure concerning the source?

 41. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.

  Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 42. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find
  things to enhance my website!I suppose its ok to use a
  few of your ideas!!

 43. Pretty component to content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact loved account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your augment or even I success
  you access persistently quickly.

 44. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with a few pics to drive the message home a little
  bit, but other than that, this is great blog. A great read.
  I’ll certainly be back.

 45. Thank you for the good writeup. It if truth be told used to be a
  amusement account it. Glance complicated to
  far introduced agreeable from you! By the way, how could we be in contact?

 46. Pretty great post. I just stumbled upon your blog
  and wanted to say that I’ve really loved surfing around
  your weblog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write again very soon!

 47. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. With thanks

 48. I’m extremely impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 49. Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I feel that you can do with a few p.c.
  to force the message house a little bit, however instead of that,
  this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 50. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is
  really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 51. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 52. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  http://batyrlar.kz/forum/viewtopic.php?f=8&t=39297.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

 53. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot.
  I was seeking this particular info for a long time. Thank
  you and good luck.

 54. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent
  blog by the way!

 55. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  https://p-release.ru/kulturnye-sobytiya-sport-shou-biznes/svetilniki-v-interere-stilno-i-udobno.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

 56. you’re in reality a excellent webmaster. The site loading pace is incredible.
  It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece.
  you have performed a excellent activity in this subject!

 57. I do believe all the ideas you’ve offered in your post.
  They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts
  are very quick for newbies. May you please lengthen them a
  little from next time? Thanks for the post.

 58. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning
  this site. I really hope to view the same high-grade blog posts from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;
  )

 59. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 60. I just couldn’t depart your site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 61. You could definitely see your expertise within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

Залишити відповідь