Володимир Рафєєнко, автор книги «Мондеґрін»: «Ми все ще ростемо, і дай нам Боже колись нарешті вирости»

Нарешті з’явився друком давно обіцяний перший роман українською мовою письменника Володимира Рафєєнка. У центрі книжки під назвою «Мондеґрін» – життя переселенця з Донецька в Києві. Подібно до самого автора, цей чоловік вирішує опанувати українську мову. Таким є відправний пункт фантасмагорійних подій роману. З цієї ж точки ми почали розмову з Володимиром.

Починати розмову з нагоди виходу твого першого роману українською мовою запитанням про українську мову, звісно, супербанально. Але це той випадок, коли альтернативи просто немає. Отже, розкажи, будь ласка, чому ти вирішив написати «Мондеґрін» українською?

Ще по приїзді в Київ я вирішив колись спробувати написати роман саме українською. А стосовно саме «Мондеґріну», все дуже просто – цей текст неможливо було написати російською. Тій людині, що прочитає книжку, це, я сподіваюсь, стане цілком зрозуміло. Бо один з ключових лейтмотивів тексту полягає у зустрічі головного персонажа з простором мови. 

А можеш розповісти про твою історію взаємин з цією мовою?

З дитинства читав, але розмовляти не міг і не мав шансів набути мову на належному рівні аж до 2014 року. У 2014-му в моє життя ввійшли мої україномовні друзі, завдяки яким я опановував мову та врешті-решт наважився написати свій перший роман українською.

Як давалося? Які були відчуття? Хочеться продовжувати писати українською? Чи це був разовий експеримент?

Давалося не просто, на початку роботи періодично виникав розпач, іноді думав, що не напишу, не зможу, бо не мав належного відчуття мови, знання її на достатньому для письменницької діяльності рівні. Потім, звичайно, стало трішечки легше, але все одно до останнього дня працювати доводилося доволі важко. Правда, десь після першої чверті тексту робота стала приносити справжню радість, що була абсолютно варта цих зусиль.

Писати українською хочу і далі, не залишаючи і рідної російської. Мені, справді, дуже б хотілося написати ще хоч кілька романів саме українською. Але подивимося, як буде сприйнятий цей мій текст публікою та експертним середовищем. 

Як відреагували на український текст приятелі та колеги? Зокрема, російськомовні автори?

Справа в тому, що в мене дуже вузьке коло приватного спілкування. Російськомовних співрозмовників майже не маю. Але те коло, котре в мене все ж таки є, сприйняло доволі тепло. Україномовні приятелі, здається, з більшою радістю, ніж російськомовні. 

До речі, цікаво, як ти ставишся до нового Закону про мову?

Сприймаю цей закон скоріше навіть не в площині культурного дискурсу, а, перш за все, як один з головних і необхідних інструментів забезпечення безпеки нашої держави. 

«Мондеґрін» – це ще й «роман із мовою». В ньому просто блискуче виписано саму матерію «опанування» головним героєм української (чи, може, в певному сенсі поверненням до неї?) – прилаштування, характерні помилки, звикання до певних слів, реалій, закономірностей, пошук цитат і контекстів. При цьому загалом мова твору гнучка, пружна й багата. Усе це мені трохи нагадало знамениту «Подорож…» Майка Йогансена та її героя-іспанця, який вивчав українську мову, дуже яскраво з нею граючись. Захоплення я висловив, а тепер хочу запитати, наскільки важливим тобі видається зв’язок сучасної української літератури (і взагалі, культури) з «Розстріляним відродженням», взагалі, з культурними і позакультурними подіями двадцятих, тридцятих років? Зрештою, в твоєму романі є дуже драматичний «місток» до тих часів…

Запитання таке, що більш-менш пристойна відповідь на нього повинна мати вигляд докторської дисертації. Що сказати. Мені здається, що ми, врешті-решт, покликані певною мірою зробити те, чого не встигли вони. Вони – наше коріння, котре підрубали, але пам’ять про нього і доробок, зроблений ними, залишився і живить нас. От тільки мені здається, що й досі ми не сягнули того рівня творчої свідомості і художньої майстерності, яка була опанована деякими з них. Ми все ще ростемо, і дай нам Боже колись нарешті вирости. Щоби принаймні стати з ними врівень.

Знов абсолютно очікуване запитання, без якого теж не обійтися. Назва. Поясни, будь ласка, нашим читачам, чому ти вирішив дати роману саме таку назву (очевидно, вона привертає увагу і часом водночас породжує деяке нерозуміння – досить показово, що в програмі одного з поважних фестивалів вона навіть неправильно написана)? Чи, може, підкажи, де шукати символічних сенсів, пов’язаних із поняттям «Мондеґрін»?

З нами іноді стається мондерґін, коли чуємо пісеньку якусь чи віршики, і сприймаємо їх, не звіряючись із текстом, у щирій впевненості, що ми сприймаємо правильно. Може пройти дуже великий проміжок часу, допоки ми не звернемося до оригіналу і раптом не усвідомимо, що в оригіналі присутні певні слова і рядки, а в нашому сприйнятті – зовсім інші. Що, звичайно, суттєво змінює зміст. Іноді на протилежний.

Така боротьба між нами і нашим власним сприйняттям супроводжує нас все життя. Ми завжди чуємо, бачимо, розуміємо не те, що є насправді, а щось інше. Іноді, за певних обставин, справжня реальність все ж таки доходить до нашого мозку, але, знаю за власним досвідом, що не так часто, як хотілося б. Можна прожити все життя і так і не зрозуміти, не побачити, справжнього змісту власної долі. Не усвідомити, хто ти власне такий, звідкіля йдеш і куди прямуєш. Твоє власне життя може пройти повз тебе, і ти його не впізнаєш.

Одна з головних героїнь роману – Кобиляча Голова. Особисто мене «Мондеґрін» надихнув перечитати казку про Кобилячу Голову, і я не пошкодував: текст архетипний, напружений, потужний. Сподіваюся, ті читачі, які так само встигли підзабути цю казочку, теж перечитають її. Але все-таки яку місію несе Кобиляча Голова в твоєму романі?

Стосовного цього персонажа краще всього відповісти рядком з роману: «…вона, по суті, тільки випадкове і примарне відтворення тієї голови кобили, яка котиться шляхами Європи і несе в собі великий і вічний український світ».

У «Мондеґріні» дуже багато психології. Хоча при цьому ти щасливо уникнув спекулятивних і дешевих «сльозовитискань». А чи віриш ти у терапевтичний ефект читання і письма?

Мені писати і читати справді корисно в простому фізіологічному сенсі цього слова. Допомагає виживати. Але хтозна, чи це правило правильне для всіх.

Як героям твого роману знайти спокій? Як ти його шукаєш сам?

Треба зосередитися на тут і тепер. Ніде більше тебе немає і, якщо ти спромігся це усвідомити, маєш певні шанси хай вже не на спокій, але принаймні на певну адекватність. Робота і молитва – більше нічого немає.

У тій частині книжок Володимира Рафєєнка, які читав я, регулярно виникають паралельні виміри, альтернативні реальності, заломи тощо. І воно все, з одного боку, подається не без іронії, а з другого, тут відчувається справді виразна і серйозна метафізичність. А «в житті», «всерйоз», як ти особисто ставишся до цих питань?

Моє відчуття реальності і реального не співпадає з загальноприйнятим. Маю певний власний досвід, який доволі прозоро натякає мені на ймовірність одночасного існування різних варіантів того, що ми називаємо власним життям. Дерево реальності здається схожим на бузину. Воно росте одночасно в різні сторони, тут і тепер Всесвіту здійснюється в такому об’ємі, котрий ми, як люди, ніколи не зможемо сприйняти у його цілісності й повноті. 

Гра словом, мерехтіння цитат і алюзій тощо – яку роль, на твою думку, відіграють ці дещо «формалістичні» та «постмодерні» штуки в сучасному романі, з огляду на всі метаморфози літературного ХХ століття? Зокрема, чому ти вирішив зробити акцент у своєму романі саме на них?

Я ніколи нічого не роблю в своїх текстах виключно з формальної точки зору. Кожен текст, кожна художня подія потребує певних інструментів для свого втілення. Моя справа – просто прислухатися до тієї естетичної цілісності, що намагається ввійти у світ і допомогти їй належним чином з’явитися. Але насправді це не я щось диктую тексту, це він себе пише і править, використовуючи письменника, як більш-менш пристойний інструмент буття.

«Мондеґрін» – продовження твого персонального «київського тексту». А які твої улюблені зразки цього тексту в інших письменників? Що для тебе в цьому місті найкраще та найгірше?

Зразу згадав Валер’яна Підмогильного та Булгакова, а потім зрозумів, що не готовий відповісти на це питання, бо такого опису Києва, який би відповідав моєму сприйняттю цього міста, я ніде не читав. Може, колись сам напишу, якщо дасть Бог. Велике, сакральне, занехаяне, але абсолютно прекрасне місто. Люблю в ньому ці перепади рівнів од ярів до гір, еклектику, різноманітність та простір. Важко сприймаю бруд, сміття, руйнування історичних пам’яток. То найгірше, що в ньому є – це ті люди, котрі за фахом, суспільним впливом та функціональними обов’язками мусили б піклуватися про нього, але не бажають, бо не розуміють його краси, не розуміють цього тут і тепер, а живуть суцільним мондеґріном власних бажань і власної самозакоханості.

Олег Коцарев
Поет, прозаїк, журналіст. Найновіші книжки – роман «Люди в гніздах» і збірка поезій «Площа Чарлі Чапліна». Пишу статті, есеї, рецензії та інтерв'ю для багатьох українських і зарубіжних видань.

97 thoughts on “Володимир Рафєєнко, автор книги «Мондеґрін»: «Ми все ще ростемо, і дай нам Боже колись нарешті вирости»

 1. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 2. Great weblog right here! Also your website rather
  a lot up very fast! What web host are you the usage of?
  Can I am getting your associate hyperlink to your
  host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 3. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your web site offered us with helpful info to work on. You
  have performed an impressive activity and our entire community will be thankful to you.

 4. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to
  work on. You’ve done an impressive job and our whole community
  will be thankful to you.

 5. Hello everyone, it’s my first visit at this site, and post is truly fruitful in favor of me, keep up posting these
  articles or reviews. games ps4 185413490784 games ps4

 6. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 7. It’s the best time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.
  I have learn this submit and if I could I want to suggest you some fascinating things or suggestions.

  Perhaps you could write subsequent articles referring to this
  article. I want to learn more issues approximately it!

 8. whoah this weblog is great i love studying your articles.
  Keep up the great work! You understand, many people are looking around for this info, you can help them greatly.

  0mniartist asmr

 9. You have made some really good points there. I looked on the net for additional information about
  the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 10. I really like what you guys are up too. This type of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to
  my personal blogroll.

 11. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for
  your next post, I’ll try to get the hang of it!

 12. Right here is the perfect blog for anyone who
  hopes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will
  need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for ages.
  Wonderful stuff, just excellent!

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 14. scoliosis
  It’s perfect time to make some plans for the longer term
  and it is time to be happy. I have learn this post and if I may I desire to
  counsel you some attention-grabbing things or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.

  I wish to learn even more things approximately it! scoliosis

 15. scoliosis
  Great goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you are just too excellent.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re
  stating and the way in which you say it. You make it
  enjoyable and you still take care of to keep it smart.

  I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.
  scoliosis

 16. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the
  net the easiest thing to consider of. I say to you, I certainly get annoyed
  while folks think about worries that they plainly don’t recognize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and
  also defined out the entire thing with no need side-effects , folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 17. Its like you read my mind! You seem to know
  so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit,
  but other than that, this is great blog. A fantastic read.
  I will definitely be back.

 18. You really make it appear so easy together with your
  presentation but I to find this matter to be really something which I feel
  I might by no means understand. It kind of feels too complex and very large for me.
  I am looking forward in your next publish, I’ll try to get the cling of it!

 19. Attractive component of content. I simply stumbled upon your web site
  and in accession capital to claim that I acquire in fact loved
  account your blog posts. Any way I will
  be subscribing in your augment and even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.

 20. Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and individually suggest to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this site.

 21. My programmer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the
  expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of
  websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is
  there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 25. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% sure.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 26. I’ve learn several just right stuff here.
  Definitely value bookmarking for revisiting. I
  surprise how so much effort you place to make this sort of excellent informative
  web site.

 27. Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 28. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are
  you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as
  quickly as yours lol

 29. Hey there would you mind letting me know which web host you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot
  faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
  Thank you, I appreciate it!

 30. Thanks for the good writeup. It in reality was once
  a enjoyment account it. Look complicated to more
  introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 31. Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose
  its ok to use some of your ideas!!

 32. Having read this I believed it was really informative.

  I appreciate you spending some time and effort to put this short article
  together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and
  posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 33. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 34. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this
  post i thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.

 35. Greate pieces. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve done an incredible job. I will definitely
  digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this website.

 36. I am curious to find out what blog platform you are using?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest site and
  I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 37. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice
  procedures and we are looking to exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 38. Do you have a spam problem on this site;
  I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are
  looking to swap strategies with others, please shoot me an e-mail if interested.

 39. Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but
  I’m trying to get started and set up my own.
  Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 40. Have you ever thought about writing an ebook or guest
  authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 41. I think this is one of the most significant information for
  me. And i’m glad reading your article. But should remark on some
  general things, The site style is great, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers

 42. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 43. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

 44. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
  websites? I have a blog based on the same topics
  you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 45. Hello I am so grateful I found your web site,
  I really found you by accident, while I was researching on Aol for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say
  many thanks for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the awesome job.

 46. Hello there! This blog post could not be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept preaching about this.

  I’ll forward this article to him. Fairly certain he’ll have a great read.
  I appreciate you for sharing!

 47. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 48. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for
  your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 49. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just too excellent. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. This is really
  a wonderful web site.

 50. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during
  lunch break. I love the knowledge you present
  here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!

Залишити відповідь