Непубліцистика про публіцистів: Книги з головними героями-журналістами

У Всесвітній день свободи преси (3 травня) поглянемо на художню літературу про журналістів: цікавих до незвичних і містичних подій, які прагнуть докопатися до істини чи спробувати щось нове — і поділитися цим з іншими. Ми зібрали художню літературу про журналістів, щоб сформувати цілісну картину про різноманіття представників цієї професії. І читати такі романи — не менш захопливо, ніж сама по собі ця професія.

В основу цього роману частково покладено сам досвід Томпсона. Автор фактично заснував жанр ґонзо-журналістики, якій властивий більш суб’єктивний стиль оповіді, і в книзі оповідає моменти з власної поїздки до Лас-Вегаса. Головний герой — теж ґонзо-журналіст Рауль Дьюк — вирушає зі знайомим до цього міста, прагнучи віднайти там “щастя”, однак натомість потопає в бруді наркотичного сп’яніння. Книга дуже гостро описує жахіття, ностальгію та морок, який стоїть за образом “Американської мрії”.

У цій книзі Умберто Еко описав нечесний бік деяких журналістських видань: газету, яка покликана існувати лиш для того, щоб дискредитувати суперників її власника шляхом написання неправдивих статей. Письменник прагнув таким чином показати вплив медіа на політику, а також передбачив епідемію “фейкових новин” та здатність медійного дискурсу до створення паралельної реальності. Та, як і майже у всіх творах Еко, тут не обійшлося й без масонів та сюрреалістичних поворотів сюжету.

Колишнього американського журналіста Джейка Барнса автор назвав у ранніх чернетках Гемом — натякаючи на прагнення дати герою деякі свої риси. Письменник і сам був репортером, бував в Іспанії — країні, яка фігурує в цьому романі, — тож і не дивно, що хотів втілити свої мемуари тих часів у такий художній спосіб. До речі, саме ця книга стала символічним початком кар’єри Гемінґвея як письменника, хоч деякі критики й вказували на її надмірну репортажність.

Журналістку в декреті Кайсу Курен наймають для розслідування таємничого вбивства, аж раптом убивають і роботодавця Кайси, тож вбивця ще ближче підкрадається до того, хто хоче його вловити… Авторка цього трилеру, пронизаного моторошною атмосферою психлікарень, сама є відомою норвезькою журналісткою, якій вдалося дуже правдиво описати жагу представників цієї професії до віднайдення правди — якою би страшною вона не була і яким би складним не був шлях до неї.

У головного героя, журналіста є «ідея-фікс» — він хоче бути безсмертним. Тому разом зі своєю 10-річною донькою починає шукати усі легальні й нелегальні способи якомога більше продовжити життя: надруковані на 3D-принтері органи, цифрова обробка ДНК тощо. І все це в доволі гумористичній, хоча й меланхолійній подачі.

Від репортера незначних подій — і вмить до головного редактора: головного героя цього класичного роману автор не обділив стрімким успіхом. Подекуди нечесним шляхом, але Жорж Дюруа стає впливовим у суспільстві, і його хитрі уловки спрацьовують. Хоча твір вперше було опубліковано ще в 1885 році, таких персонажів може зустріти й досі.

У книзі йдеться про журналістське розслідування Каміли Прейкер, в якої й самої є довга низка «темних часів»: лікування у психлікарні, спроба втекти від проблем до великого міста, посттравматичний синдром… Читання місцями дуже нелегке: атмосфера напруги, вразливості головних героїв, психологічних перипетій. Але відірватися неможливо, бо розв’язка причини таємничого вбивства двох дівчат стає все заплутанішою.

Одна з героїнь цієї книги Скітер мріє стати визначною письменницею або ж великою журналісткою. На шляху до мрії вона влаштовується в один із журналів, де веде колонку про поради домогосподаркам щодо прибирання. Але врешті в процесі підготовки матеріалу Скітер наштовхується на доволі глобальну проблему: тяжкі умови праці прислуги, які загострюють расову несправедливість. І вирішує розповісти про це світу… 

4 thoughts on “Непубліцистика про публіцистів: Книги з головними героями-журналістами

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

Залишити відповідь