Яке воно – потойбіччя? Художня література до Гелловіну

Зазвичай Гелловін асоціюється у нас із «ліхтарем Джека», костюмованими вечірками, вигуками «цукерки або смерть» та іншими атрибутами цього свята, перейнятими із зарубіжних традицій. Та Гелловін – це не тільки про страшне та веселе. Вважається, що в цей день душі всіх померлих повертаються на землю, щоб відвідати свої домівки. Але повертаються звідки? Який він – загробний світ? Зараз якраз гарний час пошукати відповіді на ці запитання. Тому ми підготували для вас добірку з 10 художніх книг, дії яких відбуваються в раю, пеклі, чистилищі чи іншому втіленні потойбічного світу.

Данте Аліг'єрі «Божественна комедія. Пекло. Чистилище. Рай» (Астролябія, 2017, пер. Максим Стріха)

«Божественна комедія» Данте Аліг’єрі – певно, найвідоміший твір про потойбіччя, який уже близько 700 років є шедевром світової літератури і навіть у ХХІ столітті не втрачає своєї популярності, залучаючи все більше і більше читачів до кола своїх прихильників. Та якщо більш богобоязливих сучасників Данте швидше лякали і шокували описані ним жахні сцени «Пекла» і надихали ідилічні сцени «Раю», то сучасних читачів вражають скоріше надзвичайна продуманість і яскравість художніх описів потойбічного світу, які містить поема.

Як відомо, «Божественна комедія» складається із трьох частин (кантик). У першій кантиці Данте відправляє нас до пекла. Тут на читача чекають вражаючі описи страшних мук грішників, що розплачуються за своє нечестиве земне життя. Причому кожному гріху в тому чи іншому колі пекла відповідає певна міра покарання, зіставна з характером і тяжкістю такого гріха. Далі ми прямуємо до чистилища. У цій частині, щедро нашпигованій різноманітними алегоріями, автор показує читачеві, з якими випробуваннями мають впоратися душі, що застрягли між пеклом та раєм, щоб спокутувати свої гріхи і піднестися у небесні сфери парадизу. В останній же кантиці ми нарешті опиняємося у раю. Тут Данте демонструє нам влаштування цієї частини загробного світу та знайомить з багатьма праведниками минулих епох, серед них із його коханою Беатріче Портінарі.

Твір читається досить непросто, але післясмак від нього просто божественний

«Рай десь неподалік» – це третій роман американської письменниці Фенні Флеґґ із так званого циклу книжок про провінційне містечко Елмвуд-Спрінґз. Втім, попри те, що тут зустрічаються деякі герої попередніх романів, він є цілком самодостатнім і вільно читається, навіть якщо ви не знайомі з його «попередниками».

Головною героїнею роману є майже дев’яностолітня жіночка Елнер Шимфізл. Одного дня ця мегадіяльна літня пані вирішує зібрати у себе на подвір’ї інжир. Втім ця ініціатива закінчується для неї трагічно – вона падає з драбини і опиняється в лікарні, де згодом помирає. Але на цьому з невгамовною бабцею ми не прощаємося, її життя просто переходить в іншу площину – тепер вона в раю. Блукаючи його просторами, вона розмірковує про своє життя, зустрічає померлих родичів і друзів, знайомиться з новими людьми і навіть спілкується із самим Творцем. І все це описується у властивій Фенні Флеґґ життєствердній манері, коли навіть найтрагічніше – смерть – може викликати посмішку.

Епіграфом до книги наведено цитату Альберта Айнштайна: «Є два способи прожити життя: або так, наче чудес не буває, або так, наче все життя є дивом». Цей роман не тільки навчить трохи вірити в дива, а й подарує величезну порцію тепла, доброти і гарного настрою. 

Крис, люблячий чоловік та батько чотирьох дітей, гине в автокатастрофі. Він був гарною людиною, тому його душі щастить – вона потрапляє до раю. І хоча герой довго не хоче приймати факт своєї смерті і розлучатися з родиною, врешті-решт він примиряється зі своєю долею та починає призвичаюватися до нової форми свого буття. Та прекрасне раювання триває недовго. Крис дізнається про те, що його дружина наклала на себе руки, через що її душа опинилася в чистилищі. Щоб врятувати її, чоловік готовий пройти будь-які випробування.

У цій книзі автор показує свою версію того, куди душа людини потрапляє після смерті, що з нею там стається, як вона сприймає свій відхід та як втрата близької людини впливає на її рідних. Вона про заперечення, примирення та боротьбу. Про те, що навіть смерть не може зруйнувати справжнє кохання і що заради спасіння душі рідної людини можна зважитися на все, навіть на непросту, небезпечну подорож до чистилища. В цьому романі є місце і розпачу, і надії, і суму, і любові. А фінал книги дуже зворушливий і оптимістичний. 

У своїй епічній поемі «Утрачений рай» англійський письменник Джон Мілтон пропонує читачам зазирнути за лаштунки відомих біблійних сюжетів. У центрі історії – створення та гріхопадіння перших людей – Адама та Єви. Серед дійових осіб ви також побачите колишнього архангела Люцифера, який після вигнання до пекла одержав ім’я Сатана, Творця та його Сина, архангелів, серафимів, херувимів та інших героїв біблійних оповідей. Окремими персонажами тут також виступають Гріховність та Розпад-Смерть.

Починається твір поразкою ангельського війська Люцифера і його падінням до пекла, а закінчується вигнанням спокушених Сатаною Адама та Єви із райського саду. У сюжеті ви, можливо, не побачите нічого нового, адже всі описані події взяті автором із Біблії. Але Джон Мілтон додає до них нові барви. Зворушливі сцени, емоційні монологи та діалоги, яскраві описи протистояння добра і зла – все це у виразній поетичній формі автор наводить у своїй поемі. 

«Мене звали Сьюзі, прізвище – Селмон, що, між іншим, означає «лосось». Шостого грудня тисяча дев’ятсот сімдесят третього року, коли мене вбили, мені було чотирнадцять років» – таким словами розпочинається перший розділ роману «Милі кістки» Еліс Сіболд. Власне, вся подальша оповідь ведеться від імені цієї дівчинки. Вбита у такому юному віці, вона не хоче далеко відходити від свого земного життя. Тут її тримають нездійсненні мрії, невтілені плани, нереалізована любов і, перш за все, любляча родина, яка страшенно страждає через втрату. Тому, перебуваючи у потойбіччі, Сьюзі продовжує стежити за тим, що відбувається на землі. 

В романі на першому плані стоїть тема втрати. Втрати життя, втрати близької людини, втрати зв’язків між членами родини. Одне втрачене життя запускає руйнівний механізм. Колись щаслива і дружна сім’я Селмонів не витримує удару долі і стрімко розпадається. Має пройти чимало часу, щоб на цих руїнах зародилося «нове життя». Надзвичайно сумна і прониклива історія, яка, втім, нагадує нам, що живі мають жити, а померлі – вони завжди з нами, у наших серцях, а може, й ще десь… 

Ми звикли вважати, що потойбіччя – це десь далеко: на небесах, або в пеклі (як кому пощастить), на крайній випадок десь посередині – в чистилищі. А що як припустити, що душі померлих «живуть» значно ближче – наприклад, на кладовищі? Власне, Ніл Ґейман так і зробив – припустив, придумав історію і написав на її основі книгу.

Через трагічні обставини майже півторарічний малюк опиняється на цвинтарі. Ні, він не помирає, а цілком самостійно заходить туди ніжками. В нормальному світі його б, напевно, швидко знайшли і забрали звідти. Але у химерному світі Ніла Ґеймана, де на цвинтарі мешкають душі померлих, хлопчика бере до себе на виховання парочка привидів. За життя подружжя мало прізвище Овенс, тож отримує його і малюк. А ім’я йому дають Ніхто, скорочено – Ніх. Хлопчик зростає на цвинтарі. Він навчається, розвивається, дружить з химерними істотами, що населяють кладовище і, здається, почувається цілком щасливим. Однак живим місце серед живих і настане той день, коли Ніху доведеться піти. Але спочатку йому треба позбавитися «привидів» минуло. Попри назву, книга добра і повчальна. Вона позиціонується як дитяча, але напевно припаде до душі й багатьом дорослим. 

Якби у вас була змога подорожувати до потойбічного світу з подальшим поверненням до світу живих, чи скористалися б ви такою можливістю? Питання непросте. А от у романі французького письменника Бернара Вербера такі сміливці знаходяться. Називають їх танатонавтами, тобто дослідниками смерті. Через вилазки двох таких дослідників – друзів Мікаеля та Рауля – за межі життя автор показує нам свою версію потойбіччя. За задумом автора – то цілий континент. Але не всі його шляхи є безпечними, і головне завдання танатонавтів – скласти безпечний маршрут для майбутніх подорожувальників.

В книзі наміксовано наукову фантастику, міфологію, релігію, філософію. Але тільки такий різнобічний погляд на смерть може дати відповідь на запитання, що сховано за її лаштунками.

Роман «Імперія ангелів» є другою частиною дилогії Бернара Вербера «Ангели», до якої входить також роман «Танатонавти». Тут нам зустрічаються як старі, так і нові герої. Так, відомий нам із першої частини танатонавт Мікаель Пенсон в результаті нещасного випадку помирає. Але для нього це аж ніяк не кінець. На Небесному суді вирішено зробити його ангелом–охоронцем. Під його опіку потрапляють три клієнти – всі дуже різні і по-своєму непрості. Завдання Мікаеля – направити їх на правильний шлях, аби після закінчення їхнього земного життя їхні душі могли потрапити до раю. Крім того, дослідницька душа вабить його пізнавати нові простори потойбіччя, що додає ще одну сюжетну лінію до роману.

Як і перша частина, «Імперія ангелів» наповнена незвичною авторською філософією. Комусь вона сподобається більше, а комусь, можливо, – й ні. Але байдужим цей роман навряд чи когось залишить. 

Тринадцятирічна дівчина Медісон Спенсер раптово помирає і опиняється в потойбіччі. Та не райські ворота перед нею відкриваються, як можна подумати, а малоприємна брама пекла. Втім, Медді швидко облаштовується в новому світі і знаходить своє покликання – заманювати невинні душі до пекла. Роботка непроста, але дівчина справляється з нею бездоганно. Поступово вона завойовує авторитет у світі мертвих, а в кінці навіть кидає виклик самому Сатані.

Роман просякнутий чорним гумором, іронією та гострою сатирою, що оголюють малоприємну людську сутність і вдавані цінності та ідеали людства. Деякі моменти викликають відверту огиду. Разом із тим тут трапляється багато відсилок до літературних творів, фільмів та явищ масової культури, а також присутньо чимало філософських роздумів. Твір явно не для всіх, але прихильникам специфічної творчості Чака Паланіка має сподобатися.

Роман Джорджа Сондерса «Лінкольн в бардо» є частково історичним, частково – містичним. 20 лютого 1862 року у Авраама Лінкольна помирає одинадцятирічний син Вільям. Ця трагедія дійсно трапилася в житті американського президента. Кажуть, він дуже важко переживав цю втрату і навіть іноді навідувався у склеп, щоб доторкнутися до тіла хлопчика. Саме цей факт і спонукав письменника написати роман. В ньому він поміщає померлого Лінкольна-молодшого у бардо – пограничний стан між життям і смертю, описаний у буддизмі. Тут мешкають душі, які не змогли розлучитися зі своїми земними бажаннями і прийняти факт власної смерті. Кожна з них прагне розповісти історію свого життя, поділитися своїм болем і виразити надію на те, що все ще можна змінити. Але надії марні – шляху назад немає…

Книга глибоко трагічна. Вона викликає болючі думки про смертність людини і нагадує нам про те, що в нас на цій землі є лише один шанс – одна спроба прожити життя достойно і щасливо.

Наталія Чернишова
Екстравертка, мандрівниця, кхалісі великої кількості книжок і матєрь шиншили. Працюю в редакції професійного видання для бухгалтерів. У вільний від роботи час вивчаю французьку мову, займаюся рукоділлям і «оргкомітетю» в проекті «Ніч історії Харкова». Трошки цікавлюся історією мистецтв, люблю поганяти на велосипеді та обожнюю книжечки.

115 thoughts on “Яке воно – потойбіччя? Художня література до Гелловіну

 1. We stumbled over here coming from a different web
  address and thought I might as well check things out. I like what I see so now
  i am following you. Look forward to looking at your web page
  again.

 2. I have read some good stuff here. Certainly
  worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort
  you place to make the sort of fantastic informative web site.

 3. Pretty portion of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get
  actually loved account your blog posts. Any way I’ll be
  subscribing for your augment and even I success you get
  entry to consistently fast.

 4. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post
  is just great and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your
  feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
  ps4 games 185413490784 ps4 games

 5. Aw, this was a really good post. Spending some time
  and actual effort to generate a great article… but what can I
  say… I hesitate a whole lot and never seem to get
  nearly anything done. games ps4 185413490784 games ps4

 6. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and definitely
  will come back later in life. I want to encourage you to continue your great job, have a nice morning!

 7. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 8. It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I’m
  satisfied that you shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 9. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
  Very helpful information particularly the ultimate phase 🙂 I
  maintain such info a lot. I was looking for this certain information for a
  very long time. Thanks and best of luck.

 10. I do agree with all of the ideas you have introduced to your post.
  They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick
  for newbies. May just you please lengthen them a bit from subsequent time?

  Thank you for the post.

 11. hello!,I really like your writing so much! percentage we keep in touch
  extra about your post on AOL? I need an expert in this
  space to unravel my problem. May be that is you! Looking forward
  to look you.

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 13. scoliosis
  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content
  seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I
  thought I’d post to let you know. The design look great
  though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers scoliosis

 14. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 15. Howdy, There’s no doubt that your blog could possibly be having web browser compatibility problems.

  When I look at your website in Safari, it looks fine however,
  when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, great site!

 16. Aw, this was a really good post. Finding the
  time and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 17. I feel this is among the such a lot important info for me.
  And i’m glad studying your article. But want to observation on some general things, The website taste is great, the articles is
  in reality excellent : D. Excellent process, cheers

 18. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now whenever a comment is added
  I receive four emails with the same comment. There has to
  be a means you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 19. Hi, i think that i noticed you visited my site so i got here to
  go back the favor?.I am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to make use of a few of your ideas!!

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 23. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

 24. I seriously love your website.. Very nice colors &
  theme. Did you create this web site yourself? Please reply back
  as I’m planning to create my own personal website and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called.
  Cheers!

 25. Howdy I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching on Bing for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post
  and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the
  moment but I have saved it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the fantastic work.

 26. naturally like your web-site but you have to check the spelling
  on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to
  inform the reality on the other hand I will definitely come back again.

 27. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam comments?

  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so
  any assistance is very much appreciated.

 28. I must thank you for the efforts you have put in penning
  this website. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as
  well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 29. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive
  content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up
  all over the web without my agreement. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 30. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 31. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e
  mail.

 32. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 33. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I’ll forward this
  post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 34. I do agree with all of the ideas you’ve presented for your post.
  They’re very convincing and can definitely work.

  Still, the posts are too short for beginners.
  May you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 35. You’re so awesome! I do not believe I have read a single thing like this before.
  So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone
  with some originality!

 36. Hi there, I do believe your site may be having web browser compatibility issues.
  When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it
  has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!

  Other than that, fantastic blog!

 37. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get
  that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say you have done a great job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Safari.

  Superb Blog!

 38. Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it
  and checking back often!

 39. Its like you learn my mind! You appear to understand
  a lot about this, like you wrote the e-book in it or something.

  I feel that you just can do with a few percent to drive the message
  home a little bit, but other than that, this is great blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 40. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and
  I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 41. Wonderful goods from you, man. I have take note your stuff previous
  to and you’re just extremely fantastic. I actually
  like what you’ve obtained here, certainly like what you are stating and
  the way during which you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.

 42. I am now not sure the place you are getting your information, but good topic.
  I must spend a while studying much more or working out more.
  Thanks for great info I used to be on the lookout for this info for my mission.

 43. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this
  blog loads a lot faster then most. Can you suggest a
  good web hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!

 44. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web
  browsers and both show the same results.

 45. Just want to say your article is as astonishing.
  The clarity on your put up is just great and that i could think you are
  an expert in this subject. Fine together with your permission allow me
  to snatch your feed to keep up to date with
  approaching post. Thank you 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 46. I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 47. Hello I am so delighted I found your blog, I really found you by mistake, while I was researching
  on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  browse it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the awesome job.

 48. With havin so much written content do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a
  lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 49. You’re so interesting! I don’t think I’ve truly read anything like this
  before. So wonderful to discover someone with
  genuine thoughts on this subject matter. Seriously..
  many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the
  web, someone with some originality!

 50. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you
  amend your web site, how can i subscribe for a blog
  web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 51. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the
  hang of it!

 52. After exploring a few of the blog articles on your site,
  I really appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please visit my website as well and let me know what you think.

 53. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 54. I loved as much as you will receive carried out right
  here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this increase.

 55. Having read this I believed it was very informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.

  But so what, it was still worth it!

 56. Excellent post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Many thanks!

 57. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
  you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having problems finding one? Thanks a lot!

Залишити відповідь