Книжкові підсумки 2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича

Litosvita. Центр літературної освіти підбили літературні підсумки року разом із критиком Євгенієм Стасіневичем. Ми законспектували його лекцію та ділимося з вами переліком книжок та імен, якими запам’ятався 2019-й рік.

Почнемо з українського контексту.

2019 — це рік непроривів, що зовсім не означає рік провалів і точно не означає рік нисхідної динаміки. Рік, де було багато рівності, нормальності, поступальності — не тільки у нас, а й світі. Не вигадали нового сервісу чи формату, не віднайшли десь класика на смітниках історії. Але тільки якщо ми романтики й постійно прагнемо зростання вгору, тоді можемо пожуритися з цього приводу. Натомість якщо ми бачимо загальну ситуацію у світі, коли рік непроривний, але нічого поганого не сталося, це вже добре — рік, в якому рівно йшли, це вже результат.

Поезія

У поезії хтось продовжує збирати своє вибране, з’являються нові імена, зринають на поверхню ті, кого не було давно — типу Галини Петросаняк, яка є частиною Станіславівського феномену поруч із Тарасом Прохаськом, Іздриком, Андруховичем. У неї вийшла поетична книжка «Екзофонія».

Проза

За рік, якщо дивитися на довгі списки премій, ви побачите до 20 позицій прози, кожна з яких може бути у коротких. У нас, починаючи з 1991 року, так не було ніколи. У 90-х могло виходити 5 книжок, під 10-і роки 2–3 позиції, а такої прози, щоб про неї не соромно подискутувати, написати рецензії, прочитати лекцію, ще не було. Тобто нормальної прози у нас було багато, середній рівень непоганий. Та навряд чи якийсь із них буде згодом характеризувати 2010-і.

Район “Д”
Артем Чех

Meridian Czernowitz

Добрі новини з Аральського моря
Ірена Карпа

#книголав

За спиною
Гаська Шиян

Фабула

Дивні люди
Артем Чапай

Книги-ХХІ

Клавка
Марина Гримич

Нора-Друк

Б-52
Анатолій Дністровий

Академія

Танець недоумка
Ілларіон Павлюк

Видавництво Старого Лева

Доця
Тамара Горіха Зерня

Білка

Доки світло не згасне назавжди
Макс Кідрук

КСД

Аркан вовків
Павло Дерев’янко

Дім Химер

Мій дід танцював кразе за всіх
Катерина Бабкіна

Комора

Мондеґрін
Володимир Рафєєнко

Meridian Czernowitz

Іван і Феба
Оксана Луцишина

Видавництво Старого Лева

Східний синдром
Юлія Ілюха

КСД

Можливо, завтра 
Марися Нікітюк

Видавництво Анетти Антоненко 

Безодня
Влад Сорд

Дім Химер

Канцелярія хрестових походів
Остап Українець

Фабула

Степовий бог
Євген Лір

Дім Химер

Вічний календар
Василь Махно

Видавництво Старого Лева

Унія
Володимир Єшкілєв

Фоліо

Букова земля
Марія Матіос

Гелтер Скелтер
Олександр Завара

Фабула

Роман&Роман
Володимир Єшкілєв

Рідна Мова

Цього року не тільки є «Вічний календар» Махна, а й «Унія» Єшкілєва — така белетристика, що схожа на класичну історичну, — така проза, начебто ніякі постмодернізми світом не прокочувалися, така, що ніби скасовує багато чого у ХХ столітті.

«Дивні люди» Артема Чапая — тревелог, роман «популярна антропологія», коли нам пропонують очима начебто людини нерозумної подивитися на нас сьогоднішніх (хоча наприкінці там все зовсім по-іншому повернеться).

«Букова земля» — це стара добра Марія Матіос часів «Москалиці» або «Щоденника». Це не просто сага, це мав би бути епос. Але при спробі написати такий епос автори дуже швидко видають свій консервативний рустикальний світогляд. Епос — настільки давня форма, що було б дивно побачити в ньому модерністські концепції, він начебто сам змушує до консервативності.

Всі ці романи показують, що може відбуватися з літературою за умов нормального функціонування ринку. За ці роки, починаючи з 2014-го, ринок з’явився і зміцнів, і це конвертувалося у такі 20+ прозових книжок.

«Доця» Горіха Зерня — така несподіванка, авторка прийшла з іншої сфери, написала книжку й одразу здобула найпрестижнішу (з тих, що є) премію Книга року BBC. Це означає, що ринок ще недоукомплектований, несформований, і в ньому працює багато соціальних ліфтів — тобто книжка може не просто зрезонувати й добре продатися, а її ще й помітить поважне журі. Авторка добре знає класичну українську жіночу прозу, відчуває текст, і вона сильно емоційно ангажована — у неї гаряча компетенція, це й дало Книгу року BBC. Тут є ще й ресурс емоційності, категоричності, агресивної чесності у тому, щоб називати ворога ворогом.

Хочеться побачити такий список, який трапився один раз і більше не повторювався. У 2009 змагалися «Ворошиловград» Жадана і «Музей покинутих секретів» Забужко, де один текст новаторський, і це «Ворошиловград», який виходить із зони української літератури, а інший текст фундує серйозні речі й більше працює із суспільним запитом — «Музей покинутих секретів». Тоді поставили на новаторство і переміг Жадан.

Цікаво було б поставити поряд із «Доцею» текст, написаний письменником з високою часткою художніх достоїнств, бо, до прикладу, «Район «Д»» Артема Чеха — це теж про чесність, теж про інтонацію, правильно сконструйований образ оповідача, про атмосферність, але не про технічні знахідки чи вдалі стилістичні регістри.

Есеїстика

Есеїстика добре цвіте в хороших ринкових умовах, оскільки вона загалом погано продається. І кількість виданих книжок говорить не стільки про самі книжки, як про ринок.

Премію Шевельова за есеїстику цього року присудили Діані Клочко за «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».

Нон-фікшн

Були видані книжки, які є для мене книжками року, а вони ніде не засвітилися. У видавництві «Дух і літера» вийшли дві книжки із серії «Постаті культури», обидві ці книжки десь в Європі могли б взяти не одну профільну премію. «Повість про Миколу Зерова» Володимира Панченка — текст, якого нам катастрофічно бракувало.

З одного боку є трибун 20–30-х Хвильовий, а на іншому полюсі академік Зеров, який на могилі сина читає римських поетів, але при тому в літературній дискусії вони сходяться і стають на одній позиції. За інших обставин вони б разом не опинилися, але коли проти них пре ГАРТ з пролетарською літературою, то хоч-не-хоч треба об’єднуватися. Якщо про Хвильового хоч сяк-так знаємо (про прозаїків ми знаємо краще, бо на них запит більший), то Зеров залишається тіньовою постаттю. Але тепер є книжка про нього.

У цій же серії вийшла книжка Леоніда Ушкалова про Михайла Драгоманова «Чарівність енергії». Для мене це була несподіванка, що Ушкалов в останні роки свого життя працював над біографією Драгоманова, який був для українського контексту у п’ятірці інтелектуалів — поруч із Шевельовим, Агатангелом Кримським, Михайлом Рудницьким, Лукашем. Драгоманов для української політології, історії, економіки й культури відігравав приблизно таку роль, як Маркс і Герцель разом. Але ми не знаємо про справжнє місце Михайла Драгоманова.

Біографія не заграє з читачем, не написана так легко, як Айзексонові, Ушкалов же був академічним дослідником. Книжка академічно-популярна і більше про ідеї Драгоманова, ніж про його життя. Але Ушкалов намагається бути з читачем лагідним, думав про читача. Якби мене запитали, яка українська книжка року, я б назвав її.

Раджу подивитися на книжку і почитати на канікулах, хоч вона і не буде суперфан, але ви приростете такою кількістю нового, що навіть не подумали б, що таке може трапитися після однієї книжки.

Є також інший український нон-фікшн — як книжка Томчука «Тут клює» книжка для певного кола «Стежачи за текстом. Вибрана критика та есеїстика» Костянтина Москальця. Такий спеціалізований нон-фікшн гірше продається, і видавці не так радо замовляють такі книжки, як, наприклад, про Драгоманова.

Прохасько давно пішов своїм шляхом — у нього така есеїстична публіцистика чи публіцистична есеїстика, у «Так, але» теж. Йому вдається все — він може писати і класичні есеї, як у Стемповського, якого він любить, а може писати на 3 тис знаків, а може ходити десь посередині. Есеїстика може писатися на злобу дня, але не обов’язково. А в публіцистиці це обов’язково, вона має бути максимально гаряча. А Тарас це якось міксує.

Найкраща есеїстика у тих, у кого є цільний, як у Вірджинії Вулф, скажімо. Світогляд приходить з роками. І, по-друге, він має ще бути оригінальним. І у кого так і ще вміє писати, це крута есеїстика. 

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

23 thoughts on “Книжкові підсумки 2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича

 1. Great goods from you, man. I have keep in mind your stuff previous to and you are just too great.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re
  saying and the way in which during which you are saying it.
  You’re making it entertaining and you still take care of
  to stay it wise. I can’t wait to read far more from you.
  That is really a tremendous site.

 2. I am extremely impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme
  or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality
  writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 3. You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be
  actually one thing which I believe I might never understand.
  It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
  I’m having a look forward to your subsequent
  publish, I’ll attempt to get the hang of it!

 4. I believe everything said made a bunch of sense. However, think on this, what if you wrote a
  catchier post title? I am not saying your information is not good, but what if you added a
  title that makes people desire more? I mean Книжкові підсумки
  2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича – Блог Yakaboo.ua is a little vanilla.
  You might glance at Yahoo’s home page and see how they write article headlines to get viewers to open the links.

  You might try adding a video or a picture or two to grab people excited about what you’ve got to
  say. In my opinion, it could make your website a little bit more interesting.

 5. I do trust all of the ideas you’ve introduced in your post.
  They’re very convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very quick for novices.
  May you please extend them a little from subsequent
  time? Thanks for the post.

 6. Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this content together.

  I once again find myself spending a significant amount of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 7. I was recommended this web site by way of my cousin. I’m no longer sure
  whether this submit is written via him as nobody else recognise such special approximately my problem.
  You’re incredible! Thank you! ps4 games 185413490784 ps4 games

 8. Whats up very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am satisfied to search out so many useful information here within the post, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 9. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
  asmr 0mniartist

 10. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise several technical points using this web site,
  since I experienced to reload the website many times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out
  for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 11. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you
  I really enjoy reading through your posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that go over the same subjects? Thanks a lot!

Залишити відповідь