Книжкові підсумки 2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича

Litosvita. Центр літературної освіти підбили літературні підсумки року разом із критиком Євгенієм Стасіневичем. Ми законспектували його лекцію та ділимося з вами переліком книжок та імен, якими запам’ятався 2019-й рік.

Почнемо з українського контексту.

2019 — це рік непроривів, що зовсім не означає рік провалів і точно не означає рік нисхідної динаміки. Рік, де було багато рівності, нормальності, поступальності — не тільки у нас, а й світі. Не вигадали нового сервісу чи формату, не віднайшли десь класика на смітниках історії. Але тільки якщо ми романтики й постійно прагнемо зростання вгору, тоді можемо пожуритися з цього приводу. Натомість якщо ми бачимо загальну ситуацію у світі, коли рік непроривний, але нічого поганого не сталося, це вже добре — рік, в якому рівно йшли, це вже результат.

Поезія

У поезії хтось продовжує збирати своє вибране, з’являються нові імена, зринають на поверхню ті, кого не було давно — типу Галини Петросаняк, яка є частиною Станіславівського феномену поруч із Тарасом Прохаськом, Іздриком, Андруховичем. У неї вийшла поетична книжка «Екзофонія».

Проза

За рік, якщо дивитися на довгі списки премій, ви побачите до 20 позицій прози, кожна з яких може бути у коротких. У нас, починаючи з 1991 року, так не було ніколи. У 90-х могло виходити 5 книжок, під 10-і роки 2–3 позиції, а такої прози, щоб про неї не соромно подискутувати, написати рецензії, прочитати лекцію, ще не було. Тобто нормальної прози у нас було багато, середній рівень непоганий. Та навряд чи якийсь із них буде згодом характеризувати 2010-і.

Район “Д”
Артем Чех

Meridian Czernowitz

Добрі новини з Аральського моря
Ірена Карпа

#книголав

За спиною
Гаська Шиян

Фабула

Дивні люди
Артем Чапай

Книги-ХХІ

Клавка
Марина Гримич

Нора-Друк

Б-52
Анатолій Дністровий

Академія

Танець недоумка
Ілларіон Павлюк

Видавництво Старого Лева

Доця
Тамара Горіха Зерня

Білка

Доки світло не згасне назавжди
Макс Кідрук

КСД

Аркан вовків
Павло Дерев’янко

Дім Химер

Мій дід танцював кразе за всіх
Катерина Бабкіна

Комора

Мондеґрін
Володимир Рафєєнко

Meridian Czernowitz

Іван і Феба
Оксана Луцишина

Видавництво Старого Лева

Східний синдром
Юлія Ілюха

КСД

Можливо, завтра 
Марися Нікітюк

Видавництво Анетти Антоненко 

Безодня
Влад Сорд

Дім Химер

Канцелярія хрестових походів
Остап Українець

Фабула

Степовий бог
Євген Лір

Дім Химер

Вічний календар
Василь Махно

Видавництво Старого Лева

Унія
Володимир Єшкілєв

Фоліо

Букова земля
Марія Матіос

Гелтер Скелтер
Олександр Завара

Фабула

Роман&Роман
Володимир Єшкілєв

Рідна Мова

Цього року не тільки є «Вічний календар» Махна, а й «Унія» Єшкілєва — така белетристика, що схожа на класичну історичну, — така проза, начебто ніякі постмодернізми світом не прокочувалися, така, що ніби скасовує багато чого у ХХ столітті.

«Дивні люди» Артема Чапая — тревелог, роман «популярна антропологія», коли нам пропонують очима начебто людини нерозумної подивитися на нас сьогоднішніх (хоча наприкінці там все зовсім по-іншому повернеться).

«Букова земля» — це стара добра Марія Матіос часів «Москалиці» або «Щоденника». Це не просто сага, це мав би бути епос. Але при спробі написати такий епос автори дуже швидко видають свій консервативний рустикальний світогляд. Епос — настільки давня форма, що було б дивно побачити в ньому модерністські концепції, він начебто сам змушує до консервативності.

Всі ці романи показують, що може відбуватися з літературою за умов нормального функціонування ринку. За ці роки, починаючи з 2014-го, ринок з’явився і зміцнів, і це конвертувалося у такі 20+ прозових книжок.

«Доця» Горіха Зерня — така несподіванка, авторка прийшла з іншої сфери, написала книжку й одразу здобула найпрестижнішу (з тих, що є) премію Книга року BBC. Це означає, що ринок ще недоукомплектований, несформований, і в ньому працює багато соціальних ліфтів — тобто книжка може не просто зрезонувати й добре продатися, а її ще й помітить поважне журі. Авторка добре знає класичну українську жіночу прозу, відчуває текст, і вона сильно емоційно ангажована — у неї гаряча компетенція, це й дало Книгу року BBC. Тут є ще й ресурс емоційності, категоричності, агресивної чесності у тому, щоб називати ворога ворогом.

Хочеться побачити такий список, який трапився один раз і більше не повторювався. У 2009 змагалися «Ворошиловград» Жадана і «Музей покинутих секретів» Забужко, де один текст новаторський, і це «Ворошиловград», який виходить із зони української літератури, а інший текст фундує серйозні речі й більше працює із суспільним запитом — «Музей покинутих секретів». Тоді поставили на новаторство і переміг Жадан.

Цікаво було б поставити поряд із «Доцею» текст, написаний письменником з високою часткою художніх достоїнств, бо, до прикладу, «Район «Д»» Артема Чеха — це теж про чесність, теж про інтонацію, правильно сконструйований образ оповідача, про атмосферність, але не про технічні знахідки чи вдалі стилістичні регістри.

Есеїстика

Есеїстика добре цвіте в хороших ринкових умовах, оскільки вона загалом погано продається. І кількість виданих книжок говорить не стільки про самі книжки, як про ринок.

Премію Шевельова за есеїстику цього року присудили Діані Клочко за «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».

Нон-фікшн

Були видані книжки, які є для мене книжками року, а вони ніде не засвітилися. У видавництві «Дух і літера» вийшли дві книжки із серії «Постаті культури», обидві ці книжки десь в Європі могли б взяти не одну профільну премію. «Повість про Миколу Зерова» Володимира Панченка — текст, якого нам катастрофічно бракувало.

З одного боку є трибун 20–30-х Хвильовий, а на іншому полюсі академік Зеров, який на могилі сина читає римських поетів, але при тому в літературній дискусії вони сходяться і стають на одній позиції. За інших обставин вони б разом не опинилися, але коли проти них пре ГАРТ з пролетарською літературою, то хоч-не-хоч треба об’єднуватися. Якщо про Хвильового хоч сяк-так знаємо (про прозаїків ми знаємо краще, бо на них запит більший), то Зеров залишається тіньовою постаттю. Але тепер є книжка про нього.

У цій же серії вийшла книжка Леоніда Ушкалова про Михайла Драгоманова «Чарівність енергії». Для мене це була несподіванка, що Ушкалов в останні роки свого життя працював над біографією Драгоманова, який був для українського контексту у п’ятірці інтелектуалів — поруч із Шевельовим, Агатангелом Кримським, Михайлом Рудницьким, Лукашем. Драгоманов для української політології, історії, економіки й культури відігравав приблизно таку роль, як Маркс і Герцель разом. Але ми не знаємо про справжнє місце Михайла Драгоманова.

Біографія не заграє з читачем, не написана так легко, як Айзексонові, Ушкалов же був академічним дослідником. Книжка академічно-популярна і більше про ідеї Драгоманова, ніж про його життя. Але Ушкалов намагається бути з читачем лагідним, думав про читача. Якби мене запитали, яка українська книжка року, я б назвав її.

Раджу подивитися на книжку і почитати на канікулах, хоч вона і не буде суперфан, але ви приростете такою кількістю нового, що навіть не подумали б, що таке може трапитися після однієї книжки.

Є також інший український нон-фікшн — як книжка Томчука «Тут клює» книжка для певного кола «Стежачи за текстом. Вибрана критика та есеїстика» Костянтина Москальця. Такий спеціалізований нон-фікшн гірше продається, і видавці не так радо замовляють такі книжки, як, наприклад, про Драгоманова.

Прохасько давно пішов своїм шляхом — у нього така есеїстична публіцистика чи публіцистична есеїстика, у «Так, але» теж. Йому вдається все — він може писати і класичні есеї, як у Стемповського, якого він любить, а може писати на 3 тис знаків, а може ходити десь посередині. Есеїстика може писатися на злобу дня, але не обов’язково. А в публіцистиці це обов’язково, вона має бути максимально гаряча. А Тарас це якось міксує.

Найкраща есеїстика у тих, у кого є цільний, як у Вірджинії Вулф, скажімо. Світогляд приходить з роками. І, по-друге, він має ще бути оригінальним. І у кого так і ще вміє писати, це крута есеїстика. 

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

63 thoughts on “Книжкові підсумки 2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича

 1. Great goods from you, man. I have keep in mind your stuff previous to and you are just too great.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re
  saying and the way in which during which you are saying it.
  You’re making it entertaining and you still take care of
  to stay it wise. I can’t wait to read far more from you.
  That is really a tremendous site.

 2. I am extremely impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme
  or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality
  writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 3. You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be
  actually one thing which I believe I might never understand.
  It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
  I’m having a look forward to your subsequent
  publish, I’ll attempt to get the hang of it!

 4. I believe everything said made a bunch of sense. However, think on this, what if you wrote a
  catchier post title? I am not saying your information is not good, but what if you added a
  title that makes people desire more? I mean Книжкові підсумки
  2019 в українській літературі від Євгенія Стасіневича – Блог Yakaboo.ua is a little vanilla.
  You might glance at Yahoo’s home page and see how they write article headlines to get viewers to open the links.

  You might try adding a video or a picture or two to grab people excited about what you’ve got to
  say. In my opinion, it could make your website a little bit more interesting.

 5. I do trust all of the ideas you’ve introduced in your post.
  They’re very convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very quick for novices.
  May you please extend them a little from subsequent
  time? Thanks for the post.

 6. Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this content together.

  I once again find myself spending a significant amount of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 7. I was recommended this web site by way of my cousin. I’m no longer sure
  whether this submit is written via him as nobody else recognise such special approximately my problem.
  You’re incredible! Thank you! ps4 games 185413490784 ps4 games

 8. Whats up very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am satisfied to search out so many useful information here within the post, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 9. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
  asmr 0mniartist

 10. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise several technical points using this web site,
  since I experienced to reload the website many times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out
  for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 11. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you
  I really enjoy reading through your posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that go over the same subjects? Thanks a lot!

 12. Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you offer.

  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent
  read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 13. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I
  might as well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to finding out about your web page yet again.

 14. Great goods from you, man. I have bear in mind your stuff prior to and
  you’re simply extremely great. I actually like what you have got right here, certainly
  like what you are saying and the way through which you assert it.
  You make it enjoyable and you continue to care for to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. That is really
  a wonderful site.

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 16. scoliosis
  I will immediately grab your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me know in order that I may subscribe.
  Thanks. scoliosis

 17. scoliosis
  I have to thank you for the efforts you’ve
  put in writing this site. I really hope to see
  the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired
  me to get my own blog now 😉 scoliosis

 18. Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s
  new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I found it and
  I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 19. Hello, Neat post. There’s an issue along with your website in web explorer, could check this?
  IE still is the market leader and a large component to folks will leave out your excellent writing due to this problem.

 20. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and
  I’m looking for something unique. P.S Apologies
  for being off-topic but I had to ask!

 21. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe
  guest authoring a blog article or vice-versa? My website covers
  a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 22. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or
  weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo
  I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly
  what I needed. I so much surely will make sure to don?t put
  out of your mind this site and give it a glance regularly.

 23. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if
  ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective exciting content. Make sure
  you update this again very soon.

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 25. hi!,I like your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL?
  I require an expert in this area to unravel my problem.
  Maybe that is you! Having a look ahead to look
  you.

 26. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent idea

 27. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and
  you’re just extremely great. I really like what you have acquired here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to read much more from you. This is really a great site.

 28. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 29. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article
  seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a
  formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get
  the problem fixed soon. Cheers

 30. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you’ve done a superb job with this.

  In addition, the blog loads extremely fast for me
  on Opera. Exceptional Blog!

 31. I have been surfing on-line more than three hours today, yet I by no
  means discovered any fascinating article like yours.
  It is lovely price sufficient for me. In my view, if all
  web owners and bloggers made excellent content as you did, the web might be a lot
  more useful than ever before.

 32. I have learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you set to create any such magnificent informative site.

 33. First off I would like to say fantastic blog!

  I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I’ve
  had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost simply just trying to figure out how
  to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 34. Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same
  time as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I have been a little bit acquainted
  of this your broadcast offered bright transparent concept

 35. The main criteria for the functioning of a phenomena of Ukrainian book journalism as a type of cultural journalism are described in this article. The activity in the field of Ukrainian cultural management, backed by the long-term EUEastern Partnership Programme Culture and Creativity in decade of 2010, is currently causing increasing attention to cultural journalism from researchers and media specialists.

Залишити відповідь