Топ-10 книг про психологію відносин між чоловіком і жінкою

Люди часто замислюються над питанням взаємин між статями. Одних близькі стосунки лякають, інші знають в них толк, треті ж просто є пасивними глядачами. Але давайте подивимося правді в очі, майже для кожної людини створити міцні сімейні відносини – це одна з найважливіших цілей життя. На даний час дослідження психології відносин між чоловіком і жінкою набирають обертів. Отже, з’являється багато цікавих книг на цю тему. Цінні рекомендації, повчальні настанови, тренінги і тести – все це ви знайдете, прочитавши книги про відносини між чоловіком і жінкою.


1.Дебра Олів’є «Що відомо француженкам: про кохання, секс й інші приємні речі»


26_03_07

Хто краще за всіх у світі вміє «зав’язувати хустки»? Хто може звичайний процес приготування і вживання їжі поставити на один щабель з мистецтвом? Хто є законодавцем багатьох модних тенденцій і хто вміє любити природно, легко і невимушено? Звичайно, що це француженки! Про їх елегантність, витонченість, особливу життєрадісність ходять легенди. Американка Дебра Олів’є досліджувала спосіб життя француженок і знайшла джерела їх натхнення, впевненості в собі. А скоріше навіть не впевненості, а просто легкого ставлення до навколишнього світу. Секс і їжа, дружба і зрада, гроші і любов, вирішення побутових питань, психологія та вподобання, мода, спілкування, а головне – мистецтво життя! – всі ці теми автор розкриває у своїй інтерпретації, а також з точки зору відомих дослідників культури і побуту Франції.


2.Михайло Литвак «Мужчина и женщина»


26_04_07Добірку про найкращі книги з психології стосунків чоловіка і жінки продовжує робота відомого психолога і психотерапевта про головні етапи, правила створення щасливого і довговічного союзу між статями. З усіма його непорозуміннями, конфліктами та іншими дрібницями. Так, ми дуже різні, але завжди знайдуться точки дотику. Так, дуже багато проблем на шляху до красивого життя з коханим супутником або супутницею, але їх всі можна легко вирішити. Автор у цьому переконаний. Після прочитання цієї книги про стосунки чоловіка і жінки, кожен зможе нарешті відкинути від себе безліч комплексів і страхів. Навчиться знаходити спільну мову зі своєю другою половинкою, краще розуміти її, стане більш успішним і щасливим в любовних справах.


3.Олена Антонович «Ошибки любви, или 10 способов испортить отношения с мужчиной»


26_05_07Як відомо, любов – це танок для двох. Наступна книга від психолога з двадцятирічним стажем роботи проливає світло на особливості кохання, автор намагається відповісти на найбільш гострі питання щодо взаємин із протилежною статтю. Яким чоловікам не можна довіряти, які помилки жінок ведуть до закінчення відносин, як відрізнити кохання-фальшивку від реальних почуттів, і найголовніше – як знайти і зберегти справжні почуття? У книзі ви познайомитеся з життям багатьох пар, історії яких мали щасливий кінець.


4. Джон Грей «Мужчины с Марса, Женщины с Венеры»


10_02_07Якщо вам цікава психологія стосунків між чоловіком і жінкою, книги на дану тему варто починати саме з цього матеріалу! Психологічний постулат робить акцент на відмінностях між представниками різних статей, розуміючи які, можна не тільки поліпшити свої відносини з другою половиною, а й усвідомити, наскільки по-різному ми, «Інь і Янь», відчуваємо, думаємо і поводимося в тій чи іншій ситуації. Автор стверджує, що чоловік і жінка настільки різні, що є відчуття, що вони з різних планет. І щоб знайти золоту середину у відносинах, потрібно освоїти особливу мову кохання. Як це зробити? Дана книга в цьому допоможе.


5. Тацунарі Іота «Она не объясняет, он не догадывается. Японское искусство диалога без ссор»


10_06_07Чоловік і жінка, він і вона – дві протилежні індивідуальності, два полюси, які не можуть жити один без одного. Він – бажає жити вільно, але вона хоче заміж; він керується здоровою логікою, вона ж – суцільна емоція; він любить тишу, а вона не може її витримати; він швидко забуває образи, а у неї феноменальна на це пам’ять. За допомогою основних джерел конфлікту (а їх в книзі 36), автор намагається показати, наскільки важливо у відносинах розуміти свого партнера і всіляко його підтримувати. Формулює фрази для «неї і нього», здатні погасити вогонь суперечки. Більш того, розповідає, як з конфліктів і сварок отримати виняткову користь! Як виявилося, далеко не кожна суперечка – це кінець відносин. Сумніваєтеся? Японський бестселер вам це доведе.


6. Алан Піз, Барбара Піз «Язык взаимоотношений»


10_09_07Ефективна книга про мистецтво взаємин, про психологічні і фізіологічні відмінності, які роблять нас такими різними, і, одночасно, такими унікальними. З книги з психології відносин між чоловіком і жінкою ви зможете для себе взяти масу корисних порад, як уникнути конфліктів і налаштувати сімейні відносини. Всі рекомендації прості, життєві, безумовно, не будуть зайвими для налагодження гармонійних, щасливих сімейних відносин.


7.Дуглас Абрамс, Рейчел Карлтон Абрамс, Джон Готтман, Джулі Шварц-Готтман «Женщина. Руководство для мужчин»


10_19_07

Як зрозуміти жінку, яка її природа, чого вона хоче і які чоловіки їй подобаються? На ці та багато інших питань можна легко знайти відповіді, прочитавши найкращі книги з психології стосунків чоловіка і жінки. Дане видання одне з таких. Своєрідне одкровення про жіночу натуру для чоловіків пропонує науково доведені факти, які дозволять зрозуміти жінок, а отже, навчитися робити їх щасливими. У виданні не без частки гумору описані життєві історії, подається ємний список рекомендацій і цінних порад для тих, хто цікавиться взаємовідносинами статей і сімейної психологією. Після кожного розділу є коротке резюме з висновками, що дозволяє краще засвоїти розглянуті питання.


8. Деніел Шапіро «На эмоциях. Как улаживать самые болезненные конфликты в семье и на работе»


10_14_07Емоційний конфлікт є найбільш небезпечним видом сварок. Він спалахує раптово, і складно піддається управлінню. Найчастіше така сварка виникає на ґрунті сімейних непорозумінь, різних «офісних» ситуацій, а також як зіткнення протиріч релігійного і національного характеру. Книга відомого психолога базується на сучасних дослідженнях в галузі конфліктології, психології та соціології. Дозволяє освоїти інтерактивний покроковий механізм вирішення супречок, ознайомитися з унікальними стратегіями розрядки і впорядкування напружених ситуацій. З книги про відносини чоловіків і жінок також можна дізнатися про залагодження суперечок на міжнародному дипломатичному рівні.


9.Ліз Бурбо «Любовь, любовь, любовь. О разных способах улучшения отношений, о приятии других и себя»


10_11_07Як відомо, прийняття – це ключ до всіх дверей, саме на цьому почутті і будуються щасливі взаємини. Ліз Бурбо зображує реалії своїх пацієнтів, які завдяки любові до себе і іншим домоглися неймовірних результатів. Аналізуючи поведінку подружніх пар, автор показує, як з часом вони переосмислюють себе, свої відносини. І в підсумку стають іншими – більш довірливими, відкритими один до одного, а їхні відносини – світлими і міцними. З книги з психології відносин між чоловіком і жінкою можна зрозуміти різницю між смиренністю, покорою і прийняттям, а також прояснити для себе різні види любові (батьківська, дружня, тоталітарна і пристрасна) і особливості збереження її стабільності.


10.Стів Харві «Поступай как женщина, думай как мужчина»


10_03_07Міжнародний бестселер допоможе жінкам краще пізнати чоловіків, а отже, налагодити з ними відносини. Тут є відповіді на хвилюючі серце і душу «амурні» питання. З книги про взаємини чоловіка і жінки стає зрозуміло: автор проти того, щоб шукати підказок щодо любові у подруг. Чому? На його думку, найкраще розуміє чоловіка, хід його думок тільки інший чоловік. З висоти власного досвіду Харві дає масу корисних порад, що, безумовно, працюють в житті, здатні вирішувати найскладніші проблеми взаємовідносин. До того ж, книга не позбавлена гумору, тому читається на одному диханні.


Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

119 thoughts on “Топ-10 книг про психологію відносин між чоловіком і жінкою

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 8. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at
  your web page again.

 9. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for great info I was looking for this information for
  my mission.

 10. You’re so awesome! I do not suppose I’ve truly read something like this before.
  So good to discover someone with a few unique thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is
  required on the internet, someone with some originality!

 11. My programmer is trying to persuade me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on a variety of websites for about a year and am nervous
  about switching to another platform. I have heard good things about
  blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 12. I believe everything wrote was very logical. But, consider this, what
  if you were to write a awesome headline? I am not suggesting your information isn’t good.,
  but suppose you added something that grabbed folk’s attention?
  I mean Топ-10 книг про психологію відносин
  між чоловіком і жінкою – Блог Yakaboo.ua is a little plain. You ought to glance at Yahoo’s home page and see how
  they create article headlines to get viewers to open the
  links. You might add a video or a related pic or two to get people interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it might bring your posts a little livelier.

 13. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design and style look great though! Hope you get the
  issue solved soon. Kudos

 14. What i do not realize is in reality how you’re no longer actually
  much more smartly-appreciated than you might be
  now. You are very intelligent. You already know therefore significantly relating to this topic,
  produced me for my part imagine it from numerous various angles.
  Its like women and men don’t seem to be involved except it’s one thing to accomplish with Woman gaga!

  Your individual stuffs great. All the time handle it
  up!

 15. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and
  wished to say that I’ve truly loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I am hoping you write once more very soon!

 16. Heya exceptional website! Does running a blog such as this
  take a lot of work? I’ve no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyway, if you have any suggestions or techniques
  for new blog owners please share. I understand this is off topic but I just wanted to ask.
  Many thanks!

 17. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 18. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to
  get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this. Also, the blog
  loads very quick for me on Chrome. Excellent Blog!

 19. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A number of my blog audience have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 20. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for
  such info a lot. I was seeking this certain information for a
  very long time. Thank you and best of luck.

 21. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if
  it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely
  off topic but I had to share it with someone!

 22. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog
  posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 23. Its such as you learn my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the e book in it or something. I think that you simply can do with a few percent to pressure the message home a
  bit, but other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I will definitely be back.

 24. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.

  I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or hints? Cheers!

 25. Whats up very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also?

  I am happy to seek out numerous useful info right here within the submit, we
  want develop extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 26. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided
  to check out your website on my iphone during lunch break.
  I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful blog!

 27. I’m curious to find out what blog system you’re working
  with? I’m having some small security issues with my latest site and I’d like to find
  something more safe. Do you have any suggestions?

 28. I have fun with, result in I discovered just what I was looking
  for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 29. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on various websites for about a year and am worried about switching to another platform.

  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 30. I am extremely impressed with your writing skills and also with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is
  rare to see a nice blog like this one today.

 31. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and may come back later in life.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice holiday weekend!

 32. I do not even understand how I stopped up here,
  but I assumed this submit used to be great. I do not know who you
  are however definitely you’re going to a famous blogger in the event
  you aren’t already. Cheers!

 33. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to
  trade solutions with others, please shoot me an email if interested.

 34. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really
  enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 35. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware
  of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side-effects
  , people could take a signal. Will probably be
  back to get more. Thanks

 36. สมัคร PG SLOT สล็อตมือถือที่ดีที่สุด
  PGSLOT ระบบออโต้ สมัคร ฝาก ถอน ไม่ต้องส่งสลิป ไม่ต้องผ่านแอดมิน ทำรายการได้ด้วยตัวท่านเองได้ง่ายๆ

 37. Hey just wanted to give you a brief heads
  up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and
  both show the same outcome.

 38. Do you have a spam problem on this site; I
  also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking
  to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 39. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every
  time a comment is added I get four emails with the exact same comment.
  There has to be a way you are able to remove
  me from that service? Thanks!

 40. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thanks!

 41. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity for your put up is simply excellent and that i could think you’re knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to stay updated with
  approaching post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 42. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and
  will come back someday. I want to encourage one to continue your great
  job, have a nice afternoon!

 43. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been running a blog for?
  you make blogging look easy. The total glance of your web site is magnificent, as smartly as the content!

 44. hello there and thank you for your info – I have certainly
  picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues
  using this web site, since I experienced to reload the web site many times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your
  respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 45. Hello! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the outstanding work!

 46. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I get actually loved account your blog posts.

  Any way I will be subscribing on your augment and even I success you get right of entry to consistently rapidly.

 47. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how
  can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 48. Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you could be a great author. I will remember to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!

Залишити відповідь