Нові звички: як затишне помешкання змінює життя. Уривок з книжки «Щасливий дім»

У нашій країні ремонт за ступенем стресу прирівнюється до пожежі, а прибирання стало «виправними роботами». Експертка з дизайну Ребекка Вест показує як виробити нові звички за допомогою трансформації інтер`єру та перетворити помешкання на комфортну та гармонійну оселю.

Ребекка Вест переконана: якщо оточити себе великою кількістю речей, то це негативно вплине на вашу продуктивність та здатність розслаблятися. Лаконічний інтер’єр сприяє концентрації – тож як тільки ви наведете порядок у домі та викинете все зайве – відучуєте підйом творчої енергії та почнете краще спати.

На думку експертки, пошук речей та відчуття» мені треба терміново прибратися» дуже відволікає та блокує креатив. Тож починаймо процес «ліквідації мотлоху» та формування нових звичок.

Здоров’я та відпочинок. Відкрийте для себе географічне лікування

З року в рік до п’ятірки головних новорічних обіцянок входить намір схудну- ти та прийти в хорошу фізичну форму. Якщо ви з тих, хто прагне вести здоро- віший спосіб життя, знайте, що існує безліч способів, як ваш дім може допо- могти досягти цієї мети. 

Насправді, трансформація вашого довкілля може бути одним із найдієвіших способів змінити звички та звільнитися від деструктивних моделей поведінки. Якщо ви роками силкувалися поліпшити сон, збільшити фізичну активність, кинути палити або позбутись якоїсь іншої згубної звички, впорядкування фізичного середовища може бути саме тим елементом, який, зрештою, схилить шальки терезів на вашу користь і дасть значні результати. Так зване географічне лікування переміщає вас у простір, що змінює стимули, які підкріплювали ваші шкідливі звички. А раптом така проста річ, як зміна ко- льору стін у кухні, здатна пробудити ваше підсвідоме та відкинути всі нерозсудливі практики, що у вас сформувались?

І тут важливо зрозуміти: якщо ви готові переглянути свої звички та змінити життя, без перетворень у вашому домі всі зусилля будуть марні. В оселі «старого зразка» ви постійно ризикуєте триматися за старі правила. У «новому» середовищі вас більше не будуть оточувати всі ці тригери. Ви можете створити для себе нову реальність!

«Замкніть» старі моделі поведінки та створіть нові звички

Усім відомо, що кинути пити чи палити — складно, надто коли людина постійно перебуває у тих самих ситуаціях, в яких курила чи зловживала алкоголем. Не- мов собака Павлова, ви бачите стимули, чуєте їх і відчуваєте запах, а потім у вас виділяється слина. Потрібно змінити стимули, які вас оточують, щоби «замкну- ти» стару систему й перепрограмувати свій мозок на нову поведінку. Чи означає це, що ви повинні фізично покинути свій дім і переїхати на нове місце? Не обов’язково. 

Ви можете змінити свій простір, який посилатиме нові сигнали у мозок, і таким чином трансформуєте ваші щоденні моделі поведінки. Усуньте якомога більше перепон — і ви стрімко збільшите шанси на успіх. Коли ви позбудетеся речей, які є тригерами старих звичок, стане легше робити вибір на користь здоров’я. Якщо ви готові вести здоровий спосіб життя, чому б не зробити свій дім помічником (а не завадою) на шляху до успіху?

Звички за своєю природою є несвідомими. Якщо здоровий спосіб життя — ваш пріоритет, змініть свій дім так, щоб моделі поведінки знову стали свідомими. Важливо: з несвідомого перетворіть свій вибір на свідомий. Робіть це принаймні впродовж двадцяти одного дня. Саме стільки часу потрібно на те, щоб сформувати нову звичку (або позбутися старої).

Зробіть перший крок

Кожен знає, що потрібно більше займатися спортом. Але втім, більшість із нас зазвичай вимикає будильник уранці, а наприкінці дня ми втомлено плетемося до холодильника, замість того, щоб зробити пробіжку в парку.

Якщо поліпшення здоров’я є для вас пріоритетом, то налаштуйте себе на успіх, трансформую- чи фізичні та візуальні сигнали у вашому домі. У цьому випадку спрацює будь- який візуальний або фізичний сигнал, що привертає увагу та змушує прийняти рішення, а не діяти за звичкою. До прикладу, одна з моїх клієнток хотіла проводити менше часу перед телевізором. Із цією метою ми переставили диван і крісло з її вітальні. Коли жінка була змушена сидіти в іншому місці та щоразу думала, де знайти пульт, пробуджувалася та ділянка мозку, що відповідає за прийняття рішень, а отже, клієнтка мала змогу подумати, чи дійсно варто вмикати телевізор, а не робити це на автоматі.

Переконайтеся, що, крім нових візуальних стимулів, у вашому домі є засоби для досягнення ваших цілей. Яка користь зі спортивних тренажерів, якщо ви ними не користуєтесь? Якщо ви поставите бігову доріжку в найдальший, найтемніший закуток підвалу, чи будете ви на ній бігати? Якщо ви не користуєтесь якимось обладнанням, продайте його та знайдіть те, що буде виконувати свою функцію. Ніколи не марнуйте дорогоцінний простір свого дому на непотрібні вам пристрої. Ви почуватиметеся кепсько, і це підриватиме ваші зусилля на шляху до здорового способу життя.

Дрібні речі (бігові кросівки, одяг для занять, килимок для йоги тощо) — так само важливі. Ви можете знайти свої кросівки чи вони заховані десь далеко у гардеробі? Коли прокидаєтесь зранку, а надворі дощ, чи маєте ви напоготові капелюх і плащ? Переберіть речі в гардеробі, назад покладіть лише те, що важливе для здорового способу життя. Ну, і нарешті наведіть лад у шухляді для спортивного одягу. Форма має бути зручною та підхожою за розміром. У шухляді для спортивного одягу складіть усе так, щоб ви могли одягнутись навіть у темряві та бути впевненими, що виходите з дому в чистих і цілих штанах, кофті та шкарпетках.

Змініть те, що бачите, впорядкуйте все необхідне і приготуйтеся виробляти нові звички.

Навіть прикольні, несерйозні рішення в інтер’єрі вашої оселі можуть звертатися до ваших цінностей та нагадувати про цілі

«Приготуйте» нові звички в їжі

Що більше ви рухаєтеся, то здоровішими почуваєтеся, проте коли час поїсти — сповільніться, заспокойтеся та насолоджуйтеся процесом. Поговорімо про те, як спростити кулінарний процес удома, щоб ви мали час спокійно сісти та поласувати тим, що приготували. Якщо здорове харчування є вашою метою, то вам потрібна кухня, якою просто користуватись. Приберіть кухню так, щоб вам було легко вибирати й готувати здорову їжу, а також створіть простір, де можна зосередитись на власне їжі та родині, а не телевізорі чи інших ґаджетах.

З чого почати? Викиньте зайве із шафок і робочих поверхонь. Позбудьтеся непотрібних вам речей. Почніть з найочевиднішого — предметів, яким узагалі не місце на кухні, себто поштового сміття і мистецьких проєктів. Тоді безжально розправтеся з кухонними «іграшками»: соковичавницями, сушарками, овочерізками тощо. Поки складіть усе це в коробку, поставте подалі та позначте в календарі дату — два місяці від сьогодні. Якщо за цей час ви не зазирали в коробку й не використовували прилади з неї, віддайте їх на благочинність. А тим часом навчіться основному: користуватися пристойним кухарським ножем, ножем для чищення, неглибокою сковорідкою та каструлею.

До цього додайте друшляк і дошку для нарізання. Цього кухонного начиння цілком достатньо для приготування фактично будь-якої здорової їжі, яку лише можна вигадати.

Щойно ваша кухня готова до роботи (а ви, мабуть, прибрали 50 % усіх речей?), створіть у своєму домі тиху, вільну від ґаджетів, зону їдальні. Можливо, це й очевидно, проте розпочніть зі зручного стола та стільців. Прибравши те, що відволікає увагу, ви почнете усвідомлювати, що споживаєте, і таким чином будете дослухатися до сигналів про ситість. 

Зрештою, ви їстимете менше, проте насолоджуватись будете більше.

Лікування перестановкою

Інколи незначних змін — розгрібання мотлоху, обмеження кухонного начиння до найважливішого — достатньо, щоб полегшити собі приготування їжі, але часом потрібні кардинальніші зміни. Ремонт, результатом якого стане зручна кухня, може зробити вашу мету — здорове харчування — більш досяжною! Якщо ви дійсно візьметеся за ремонт, важливо окреслити свої довгострокові цілі в рамках проєкту, щоб зрештою ви не отримали просто красиву кухню, яка не буде для вас більш функціональною. І пам’ятайте: ви повинні позбутися приладів та їжі, що підривають ваші довгострокові цілі.

Схожі книжки

img_61819 (1)

Життя у кольорі

Ребекка Етвуд

img_5101_1_1 (1)

Міські джунглі
Ігор Джокович
Джудіт де Граф

img_64661

Радість простих речей

Інгрід Феттел Лі