Доктор права, вегетаріанець і кількаразовий наречений: нечувані факти про Франца Кафку

3 липня святкуємо день народження одного з найвизначніших письменників ХХ століття. Його твір «Перевтілення» ви, напевно, читали в школі. Йдеться про Франца Кафку. Юрист, що ненавидів роботу, внук м’ясника, який любив овочі, кількаразовий наречений та душа компанії — 10 фактів із життя літератора, що змушують переглянути розуміння його творчості.

Доктор права

У виборі вищої освіти вирішальну роль відіграв батько письменника — Герман Кафка. Франц закінчив Празький Карлів університет та здобув ступінь доктора права. Став чиновником у страховому відомстві, де і пропрацював аж до 1922 року. І навіть отримав нагороду від мерії міста. Але попри це він ненавидів свою роботу, начальника та колег.

Франц Кафка

Внук м’ясника став вегетаріанцем

Дідусь Франца був м’ясником, тож досить логічно, що всі в сім'ї їли м’ясо. Але не письменник. Франц не завжди був вегетаріанцем. Поштовхом до цього стало знайомство з активістом вегетаріанського руху в Європі Морісом Шнайцером.

Жив з батьками до 32 років

Суворий батько та співчутлива матір. Франц так хотів заволодіти увагою мами, що інколи навіть симулював хворобу. Чому? На жаль, Юлія приділяла більше часу трьом дочкам, а не єдиному синові. Дім нагадував Францу тюрму. Він кілька разів пробував жити окремо, але після чергової невдачі повертався до батьків.

Батьки письменника

Шлюб на порозі смерті

У житті літератора було кілька жінок — Феліція Бауер, Юлія Вохрицек, Мілена Єсенська та Дора Діамант. Він ніяк не міг наважитися жити окремо та створити свою сім'ю, тому не раз розривав заручини. Лише Дора наділила Франца впевненістю і він виявив готовність одружитися. Але не судилося. Родина дівчини була проти шлюбу, бо жених мав 40 років, хворів на туберкульоз і міг невдовзі померти. Так і сталося. Через 11 місяців після знайомства Франц помер на руках у коханої Дори.

Усе Дорі

Право на отримання гонорарів за посмертні видання Франца родичі письменника передали Дорі Діамант. Вони прийняли її як дружину і навіть підтримували відносини.

Дора Діамант

Душа компанії

Попри те, які пристрасті вирували в душі письменника, і любов до самотності, він відзначався комунікабельністю і завжди посміхався. А ще був приємним співрозмовником. Друзі згадували про притаманне йому особливе почуття гумору. Усі свої негативні емоції Франц записував у щоденники і твори.

Екзистенціаліст

Дослідники вважають, що в роботах Франца проглядаються характерні для екзистенціалізму мотиви та настрої. Він часто писав про самоідентифікацію та пошуки власного місця у світі.

Тлумачив сни

Письменник був знайомий з вченням Зігмунда Фройда, тож часто записував власні сни й аналізував їх з погляду психології.

Народився і помер 3-го числа

Цифра 3 стала символічною у житті Франца. Він народився 3 липня 1883 року, а помер 3 червня 1924 року. Часто говорив і писав, що не доживе до 40 років, але помер напередодні свого 41 дня народження.

Галка цього світу

З чеської мови прізвище Кафка перекладається як галка. А сам літератор ідентифікував себе з образом цього чорного птаха.

Книги Франца Кафки

Перевтілення

Франц Кафка

Процес

Франц Кафка

Процес

Франц Кафка

Щоденники 1910-1912 рр.

Франц Кафка

Замок

Франц Кафка

Стук у браму. Оповідання

Франц Кафка

Авторка: Любов Ляшко