Цікаво про науку: 12 науково-популярних книг для дітей та дорослих

Наука поступово виходить із закритої спільноти учених, із старовинних стін університетів у зовнішній світ, до людей, які хочуть орієнтуватися у тому, як влаштовано світ, і знайомитися із сучасними дослідженнями, не заглиблюючись у хащі наукової термінології. Одним із перших, хто зробив такий крок до масової аудиторії і почав розповідати про складні речі цікавими і простими словами був Стівен Гокінг. Але незабаром його справу підхопили колеги і з інших галузей науки.

У цій добірці ми зібрали книжки, які цікаво розповідають про генетику і математику, нейробіологію та палеонтологію і багато інших наук.

А для тих, хто виконує завдання осіннього бінґо, це буде підказка до пункту 9.

Генетика і біотехнологія – науки серйозні. Але хто сказав, що ними не можуть займатися діти? У науково-популярній повісті Аліни Штефан учні школи «Всесвіт», яка працює за принципом «геніально модифікованої освіти», переймаються нетривіальними питаннями: як боротися з невиліковними хворобами, чи допоможе тут «редагування генів», як сповільнити старіння і поєднати нанотехнології з ГМО. А ще ці діти, як і всі нормальні підлітки, дружать і закохуються, мають власні мрії і прагнуть змінювати світ… І при цьому популяризують науку, розказують про складні речі не лише простими словами, а й… танцями. Ефектно, весело і цікаво!

У цій книжці факти зі сфери науки й інформація про найновіші відкриття подаються у формі живих і дотепних діалогів, а яскраві персонажі не дають ні на мить занудьгувати. 

Математика – це не просто абстрактні числа. Математика – це дещо таке, що можна взяти в руки. Це магія в квадраті, яка дивує, захоплює, пояснює і обґрунтовує речі, які ми не могли б і уявити. Математика – це пляшка Кляйна і число Пі, це давньогрецькі задачки і надсучасні обчисленні, це коло, намальоване з допомогою лінійки, і музика Баха. Ця наука ближча і більш вкорінена у наше життя, ніж здається на перший погляд. І в цьому ви легко переконаєтеся, прочитавши книжку Кузька Кузякіна.

Легкий виклад, смішні підзаголовки, хитромудрі задачки, дотепні жарти і багато діаграм – усе це складається у книжку «#Щотакематематика?». Вона чудово «зайде» юним геніям, які хочуть більше дізнатися про улюблену науку, школярам, які не зовсім її розуміють, і дорослим які вважають математику нестерпно нудною – і отримають нагоду змінити свою думку.

Ювал Ной Харарі – відомий ізраїльський історик і спікер TED, який досліджує глобальні історичні процеси, їхню логіку, ризики і впливи. У свіженькій книжці «21 урок для 21 століття» від відслідковує процеси, які відбуваються тут-і-зараз у різних сферах життя людства – чи то охорона здоров’я, чи то політика, чи технології – і прогнозує, до чого вони можуть призвести у майбутньому і які речі варто врахувати вже зараз, аби не сталася катастрофа. Він не зосереджується на окремій науці, але говорить про найактуальніші дослідження і досягнення у царині штучного інтелекту, Великих Даних чи біотехнологій.   

«21 урок для 21 століття» – чудова книжка для тих, хто хоче орієнтуватися у світі, який стрімко змінюється, бути готовим до нових викликів…чи й просто підтримати розмову на цікаву тему із розумними людьми  

Книжки Білла Брайсона – це завжди поєднання іскристого гумору і цікавої інформації. Цей британець має дві пристрасті, дві головні теми – мандрівки і наука. І широку популярність йому принесла саме «Коротка історія майже всього на світі» – книжка, яка доступно і зрозуміло пояснює науку. Вона стала результатом розмов Брайсона з антропологами, астрономами, математиками та іншими науковцями, а також вивчення їхніх праць. І ввібрала у себе все найцікавіше від Великого Вибуху і динозаврів до розквіту цивілізації та польотів у космос.

«Коротка історія майже всього на світі» – це шість великих частин, кожна з яких присвячена якійсь важливій для Всесвіту темі або наукові сфері: космічним відкриттям, дослідженням Землі та її елементів, фізиці, геофізиці і вулканам, походженню життя та антропології. 

Чи можна пояснити підлітку принцип роботи світової економіки? Грецький економіст Яніс Варуфакіс переконаний, що так. У цій книжці, зверненій насамперед до його доньки Ксені (але також до тисяч хлопчиків і дівчаток в усьому світі), автор говорить про нерівність і народження ринкового суспільства, про те, чому прибуток нерозривно пов’язаний із боргом і про інші важливі речі. І для того, аби пояснити їх, послуговується зрозумілими дитині підліткового віку прикладами і персонажами, знайомими їй з уроків історії та літератури, із поп-культури та повсякденного життя.

«Чорна магія» банків, ірраціональні таємниці грошей, контракти, підписуючи які, завжди треба пам’ятати про трагічну долю доктора Фауста, віртуальна валюта, що, немов той агент Сміт з «Матриці», веде тебе за руку у штучно змодельовану реальність – все це звучить трішки моторошно. Але водночас зрозуміло і достатньо переконливо, аби навчити орієнтуватися у світі сучасної економіки.

Як великий динозавр перетворився на курку? Чому древні тварини схожі на фантастичних монстрів, а більшість сучасних – такі няшки? Чому коні втратили частину пальців, а слони надбали довгий хобот? Куди зникли шаблезубі «котики» і гігантські комбати? Відповіді на всі ці питання знає дивовижна наука – еволюційна біологія. І з цієї книжки читач дізнається про найнеймовірніші загадки еволюції.

А що адресована вона всім юним геніям від 6 років, то, окрім пізнавального тексту, в ній ще багато яскравих ілюстрацій. І завдяки ним маленькі читачі зможуть не просто уявити, а й побачити, якими були тварини у найдавніші часи і на що вони схожі тепер.

Доктор Маріано Сігман презентує своє революційне бачення нейронауки і запрошує пізнати найглибші таємниці людського розуму, відкрити для себе всі ці таємничі процеси, завдяки яким ми мріємо і кохаємо, навчаємося і мислимо, відчуваємо життя в усіх його проявах. Окремі розділи він присвятив ідентичності та її розмитим межам, свідомості, її «іграм» і зміненим станам та іншим незвичайним явищам, породженим людським розумом, які нас іноді тривожать та бентежать.

Свої аргументи Маріано Сігман базує на численних дослідженнях на перетині фізики, лінгвістики, психології, педагогіки тощо. Але не стомлює читача науковими термінами, а розповідає про дійсно вражаючі речі, які відкрила наука. Приміром про те, що немовлята уміють розрізняти добро і зло. Чи про те, що з допомогою сучасної науки можна «прочитати» думки людини, яка перебуває в стані «овоча». Отож, у цій книжці ви не лише знайдете купу корисної й цікавої інформації, але й розуміння того, як працює ваш мозок.

Від науки до псевдонауки – буквально один крок. Особливо якщо ти займаєшся такими новими, модними і неоднозначними галузями, як психоаналіз і сексологія. Тим то й Вільгельм Райх, австрійський та американський психоаналітик, уродженець Галичини, в історії світової науки лишився постаттю суперечливою. З одного боку – як той, хто відкрив безплатну психоаналітичну клініку для бідних у Відні. З іншого – як науковець, який стверджував, що відкрив «оргон» і займався дослідженнями «оргонної енергії», універсальної енергії життя, існування якої так і не визнала наука.

Книга Крістлофера Тернера – це біографія Вільгельма Райха, у якій можна простежити його інтелектуальне й наукове становлення у контексті тієї епохи, в яку йому довелося жити. Тут і життя австрійських студентів у міжвоєнний час, і розквіт нацизму, непроста емігрантська доля, популярність поглядів Райха серед широкого загалу й неприйняття колегами-науковцями, знищення усього наукового доробку і смерть у в’язниці… Драматична й буремна історія непересічної особистості в контексті розвитку науки – це те, що припаде до душі любителям біографій.

Дивовижно, скільки всього можна дізнатися, вивчаючи палеонтологію! І не лише про тих, хто населяв Землю мільйони років тому, а й про нас із вами. Вивчаючи скам’янілі рештки доісторичних істот, один із найвідоміших палеонтологів Ніл Шубін запрошує читача у мандрівку 3,5-мільйонною історією людського тіла. З неї ви дізнаєтеся, яким чином плавники перетворилися на людські руки, у чому людський ембріон так схожий на акулячий і чому всередині кожного з нас можна знайти  рибу, якщо поглянути углиб мільйонів літ.

«Риба всередині нас» – це не просто цікаво написана науково-популярна книжка, це велика і захоплива пригода від тіктааліка до людини. Історія, яка суттєво розширила рамки еволюційних уявлень, тому вона точно стала б маст-рідом для Чарльза Дарвіна – і може стати такою для всіх наших сучасників, які цікавляться наукою.

Щоб вивчити фізику чи математику, стати інженером або програмістом, треба…навчитися вчитися. Особливо якщо ви вважаєте, що не маєте здібностей до цих наук. Барбара Оклі, професорка інженерних наук Оклендського університету, розповість вам, як запустити свій мозок на повну. Звучить серйозно, але на практиці виглядає весело. Адже авторка пропонує лайфхаки, нестандартні підходи і креативні інструменти, які допоможуть вам опанувати геть усе, від математичних формул до складних наукових концепцій. І зробити це легко, приємно і просто.

Після прочитання цієї книжки ви забудете відмазку «Я – гуманітарій». Бо виявите, що при правильному підході вам до снаги опанувати і найточніші науки.

Є книжки, які пояснюють, а є ті, які надихають. «Цікава хімія» належить радше до других. Адже, знайомлячи юних читачів з основними хімічними поняттями і розповідаючи про неймовірні процеси, які відбуваються у стінах лабораторій, авторка запалює у малечі неабиякий інтерес до хімії і бажання ближче познайомитися із нею на шкільних уроках. Історії про те, чому можливістю посмакувати шашлик ми завдячуємо первісним «хімікам» і як хімія долучилася до того, аби ми могли тримати в руках книжку (а ще – обирати стильний одяг, лікуватися, мандрувати тощо), доповнені кумедними малюнками з важливими цитатами.

З допомогою «Цікавої хімії» діти зможуть не лише зрозуміти основи науки, а й навчитися перетворити куряче яйце на підводний човен, виростити у склянці дивовижний сад і взагалі стати домашнім чарівником. Прості, але захопливі досліди й експерименти, які описані у книжці, можна виконувати й удома, а речовини для них знайдуться у кожній кухні!

Чому в країні війна? Чому люди починають вбивати одне одного, замість того, щоб жити мирно? Як зароджуються конфлікти і чи можна щось зробити, або вчасно їх погасити? На ці питання, які справді цікавлять підлітків, особливо в Україні, має відповіді наука конфліктологія. І їх ви знайдете у книжці Нікі Вокер, де у п’яти розділах можна прослідкувати розвиток і способи вирішення конфліктів.

Які причини виникнення протистоянь, чому вчорашні сусіди чи друзі перетворюються на ворожі групи, чи можна якось уникнути боротьби, а якщо не вдалося, то як з війни перейти до миру і чому важливо потім відтворити цілісну картину конфлікту – усе це пояснюється простими й доступними словами. А ще автор ставить читачам запитання, які допомагають сформулювати власне ставлення до цієї теми і зрозуміти, як краще діяти у конфліктних ситуаціях в реальному житті.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

69 thoughts on “Цікаво про науку: 12 науково-популярних книг для дітей та дорослих

 1. You really make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be actually something which I think I might never understand.

  It kind of feels too complex and very large for me. I am
  taking a look ahead on your next put up, I will try to get the dangle of it!

 2. Hello there! This post could not be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most certainly will
  forward this article to him. Pretty sure he’ll have a good read.
  Many thanks for sharing!

 3. I seriously love your blog.. Excellent colors & theme. Did
  you develop this website yourself? Please reply
  back as I’m wanting to create my own site and want to learn where you got this from or
  what the theme is named. Many thanks!

 4. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and from now on every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?

  Appreciate it!

 5. After looking over a few of the articles on your blog, I seriously appreciate your
  technique of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will
  be checking back soon. Take a look at my website too and tell
  me what you think.

 6. I was curious if you ever considered changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better? games ps4 185413490784 games ps4

 7. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt,
  you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something regarding this.
  ps4 games 185413490784 ps4 games

 8. Appreciating the time and effort you put into your site and
  in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same outdated rehashed material. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 9. I’ve been browsing on-line greater than three hours today, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s lovely worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made
  excellent content material as you did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 10. Hey would you mind letting me know which webhost you’re
  working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I
  must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good
  internet hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 11. Hi I am so delighted I found your blog page,
  I really found you by mistake, while I was
  searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment
  but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.

 12. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform. asmr 0mniartist

 13. Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for
  a weblog web site? The account helped me a appropriate deal.
  I have been a little bit familiar of this your broadcast provided bright clear concept

 14. Nice blog here! Also your web site loads up
  very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 15. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Superb work!

 16. I was curious if you ever thought of changing the structure
  of your site? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 17. Have you ever considered about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you
  say is important and all. Nevertheless think of if you added some great images or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but
  with pics and video clips, this blog could definitely be one of
  the greatest in its field. Good blog!

 18. Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a entertainment
  account it. Look complex to far delivered agreeable from
  you! However, how can we keep in touch?

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 20. scoliosis
  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work! scoliosis

 21. Howdy! I could have sworn I’ve been to this
  website before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and
  I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 22. Excellent post. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg
  it and in my view recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited
  from this website.

 23. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 24. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing
  a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as
  yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Terrific
  blog by the way!

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 28. This design is wicked! You certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos, I
  was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 29. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.

  I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if
  you aren’t already 😉 Cheers!

 30. Heya exceptional blog! Does running a blog such as this take a massive amount work?

  I have virtually no understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any
  suggestions or tips for new blog owners please
  share. I know this is off topic but I simply wanted
  to ask. Thanks a lot!

 31. Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I
  procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything
  done.

 32. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I will definitely return.

 33. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 34. Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site
  before but after browsing through a few of the articles I
  realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased
  I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 35. Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook
  group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 36. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 37. Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours
  lol

 38. Hi I am so grateful I found your webpage, I really found you by mistake,
  while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you
  for a fantastic post and a all round interesting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  browse it all at the minute but I have saved it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb
  work.

Залишити відповідь